The auction will end on 06.05.2024
The auction ends in:

Auction 82. WW2 military postage

Page:
Poz# Photos Description Catalog Features Actual price
3139

1942 (?) III Rzesza, formularz niemieckiej poczty polowej z sygnaturą 504, czysty w idealnym stanie zachowania.


10 PLN
3140

1942 Armia Polska w Wielkiej Brytanii, nalepki dla wojsk desantowych, drugie wydanie - ze zmienionymi napisami, jedna z podwójnym, druga z normalnym i odwróconym napisami na marginesie.


160 PLN
3141

1942 Armia Polska w Wielkiej Brytanii, dofrankowana karta pocztowa wysłana 3.VI z Canterbury do polskiej jednostki o kryptonimie P80 w Szkocji, okrągły dwuobrączkowy datownik odbiorczy z godłem "I. KORPUS WOJSK POLSKICH I.ST POLISH ARMY CORPS POCZTA POLOWA FIELD POST" z datą "5 - 6 1942", obok - bardzo rzadko spotykany - odciśnięty w kolorze czerwonym jednowierszowy stempelek "5 JUN 1942" stosowany w Polskiej Poczcie Polowej o nie do końca wyjaśnionym przeznaczeniu; przy kodowym oznaczeniu jednostki dopisano dużą literę "Ł" (łączność); dodatkowo zwraca uwagę mieszana frankatura dwóch regencji Jerzy V - Jerzy VI; efektowny walor w bardzo dobrym stanie zachowania; gwarancja.

Fi.1+5
400 PLN
3142

1942 Polskie Siły Zbrojne w ZSRR, rejestr przekazów pocztowych i telegraficznych, które nadeszły dla żołnierzy 6 Dywizji Piechoty, przekazany w dniu 17/VI upoważnionemu oficerowi dywizji przez pocztę polową 3002 przydzieloną do obsługi tej jednostki rozlokowanej w Szachriziabs, idealnie odciśnięty datownik POLEWAJA POCZTA 3002 (ПОЛЕВАЯ ПОЧТА) z wyróżnikiem "a"; unikalny dokument wewnętrzny najrzadziej spotykanej w obrocie filatelistycznym poczty polowej 3002 w doskonałym stanie zachowania; gwarancja Schmutz.


5 000 PLN
3143

1942 poczta polowa polskich sił zbrojnych w ZSRR, odbitki znaczków Dojdziemy z unieważnionej matrycy.


180 PLN
3144

1942 list poczty polowej SS z Pustkowa koło Dębicy 8.8.42 do Neumarkt (Nowy Targ), w Pustkowie znajdował się obóz Truppenübungsplatz Heidelager Pustków w obrębie wielkiego poligonu SS-Truppenübungsplatz Dębica, na którym testowano tzw. „broń odwetową” V-1 i V-2.


200 PLN
3145

1942 Polskie Siły Zbrojne w ZSRR, pokwitowanie nadania przekazu pieniężnego z dnia 20.8 na kwotę 800 rubli wysłanego do miejscowości Urgencz w obwodzie chorezmijskim za pośrednictwem poczty polowej 3000 przydzielonej do obsługi Dowództwa i sztabu Armii w Jangi-Jul, idealnie odciśnięty datownik POLEWAJA POCZTA 3000 (ПОЛЕВАЯ ПОЧТА) z wyróżnikiem "a"; wszelkie całości pocztowe z Armii Andersa z okresu sowieckiego, należą - z oczywistych względów - do niezwykle rzadko spotykanych walorów polskich poczt polowych okresu II wojny światowej.

Fi.6
300 PLN
3146

1942 Tajna Poczta Polska „Obrona Warszawy”, cały arkusz zamoczony i zabrudzony, materiał badawczy, dolny pasek znaczków w niezłym stanie.


200 PLN
3147

1943 Tajna Poczta Podziemna, wydanie urzędowe do opłaty tajnego "Monitora Polskiego" - jednostronnie ząbkowany (na dole) znaczek za 50 gr. na kompletnym trzystronicowym numerze "MONITORA" z 5 czerwca 1943 roku, gazetę ofrankowano 9.VI., zachowany w świetnym stanie cenny dokument z okresu okupacji.

Fi.1 (10)
2 500 PLN
3148

1943 Tajna Poczta Podziemna, wydanie urzędowe do opłaty tajnego "Monitora Polskiego" - znaczek za 50 gr. poz.8 (Fi.350.-) z przesuniętym wzajemnie drukiem rysunku i nominału, został ręcznie wycięty z arkusza z powodu znacznego przesunięcia perforacji pionowej - powstał znaczek cięty pionowo z dodatkową perforacją na skraju rysunku, unieważniony datownikiem T.P.P. w dniu 4.IV.1943 na wycinku.

Fi.1B (10)
450 PLN
3149

1943 Tajna Poczta Podziemna, wydanie urzędowe do opłaty tajnego "Monitora Polskiego" - ząbkowany znaczek za 50 gr. poz.8 (Fi.350.-), unieważniony fioletowym datownikiem T.P.P. w dniu 8.II.1943 na wycinku.

Fi.1B (10)
300 PLN
3150

1943 Tajna Poczta Podziemna, wydanie urzędowe do opłaty tajnego "Monitora Polskiego" - znaczek za 50 gr. poz.6 z przesuniętym wzajemnie drukiem rysunku i nominału, jednostronnie cięty poziomo, unieważniony fioletowym datownikiem T.P.P. (Fi.350.-).

Fi.1B (10)
350 PLN
3151

1943 Tajna Poczta Podziemna, wydanie urzędowe do opłaty tajnego "Monitora Polskiego" - ząbkowany znaczek za 50 gr. (Fi.350.-) z błędem matrycowym formy do druku wartości nominału z poz.9 "kropka w cyfrze 5", unieważniony rzadkim dwuwierszowym stemplem WARSZAWA z datą w drugim wierszu, mimo prześwitki po zdjęciu z dokumentu zachowany w ładnym stanie i bardzo ciekawy.

Fi.1B (10)
250 PLN
3152

1943 znaczki wydania organizacji Miecz i Pług do opłaty podziemnego Monitora Polskiego.

Fi.1B, 2, 3
800 PLN
3153

1943 Tajna Poczta Podziemna, wydanie urzędowe do opłaty tajnego "Monitora Polskiego" - znaczek za 1 zł. poz.7 (Fi.250.-), klisze tego znaczka uszkodzone były w największym stopniu - najbardziej charakterystyczne są duże białe plamy na ramce nominału, jedna na górze i dwie w prawym dolnym rogu, forma do druku wartości nominału z błędami "brak haczyka w cyfrze 1" i "uszkodzone z w zł.", znaczek unieważniony datownikiem T.P.P. w dniu 5.V.1943 na wycinku, piękny stan zachowania.

Fi.2
500 PLN
3154

1943 Tajna Poczta Podziemna, wydanie urzędowe do opłaty tajnego "Monitora Polskiego"; odwrotna do katalogowanej (Fi.1+2 zł.) parka znaczków o różnych nominałach 2 i 1 zł., pierwszy 9górny) znaczek z typowym dla poz.3 przerwaniem ramki pod nominałem; drugi (dolny) znaczek z błędem powstałym w czasie druku w części nakładu na poz.8 "plamka w lewym dolnym rogu".

Fi.3+2 (12+11)
800 PLN
3155

1943 Tajna Poczta Podziemna - III wydanie, Wódz Naczelny gen. K.Sosnkowski, Premier gen. W.Sikorski, rzadkie z pełną oryginalną gumą; 25 rocznica odzyskania niepodległości, tak jak je wydano bez gumy.

Fi.13-16
1 600 PLN
3156

1943 Tajna Poczta Polska "Obrona Warszawy", cięty znaczek V wydania - I nakład, z błędem "duża plama obok orła".

Fi.20a nz
50 PLN
3157

1943 Tajna Poczta Polska "Obrona Warszawy", drukowany na stronie gumowanej marginesowy znaczek V wydania - I nakład, na odwrocie sygnatura MIR.

Fi.20a
50 PLN
3158

1943 Tajna Poczta Polska "Obrona Warszawy", górna połówka ciętego znaczka V wydania - I nakład w kolorze czerwonym na fioletowawym papierze, z kasownikiem "TAJNA POCZTA POLSKA / SZTAB KOM.GŁ. / ORG.POLSKA NIEPODLEGŁA" na wycinku, sygnatury MIR, WR (Rachmanow).

Fi.20a
50 PLN
3159

1943 Tajna Poczta Polska "Obrona Warszawy", ząbkowany znaczek V wydania - I nakład, makulatura z przesuniętyn ząbkowaniem na cienkim gładkim bibułkowym papierze.

Fi.20a Mk
40 PLN
3160

1943 Tajna Poczta Polska "Obrona Warszawy", cięty znaczek V wydania - I nakład w kolorze czerwonym na niebieskawym papierze z kasownikiem "TAJNA POCZTA POLSKA / SZTAB KOM.GŁ. / ORG.POLSKA NIEPODLEGŁA" na wycinku, przesunieta perforacja pozioma, sygnatury MIR, SM(Mikstein), WR (Rachmanow).

Fi.20a nz
70 PLN
3161

1943 Tajna Poczta Polska "Obrona Warszawy", zabkowany na dole znaczek V wydania w kolorze brązowolila - II nakład.

Fi.20b
30 PLN
3162

1943 Tajna Poczta Polska "Obrona Warszawy", dolna połówka znaczka V wydania - II nakład w kolorze czerwonolila na różowawym papierze, z kasownikiem "TAJNA POCZTA POLSKA / SZTAB KOM.GŁ. / ORG.POLSKA NIEPODLEGŁA" na wycinku, sygnatury MIR, WR (Rachmanow).

Fi.20b
60 PLN
3163

1943 Tajna Poczta Polska "Obrona Warszawy", cięty znaczek V wydania z podwójnym drukiem.

Fi.20c
100 PLN
3164

1943 Tajna Poczta Polska "Obrona Warszawy", cięty znaczek V wydania w kolorze jasnofioletowym - II nakład.

Fi.20c nz
30 PLN
3165

1943 Tajna Poczta Polska "Obrona Warszawy", cięty znaczek V wydania w kolorze fioletowym - II nakład.

Fi.20c nz
25 PLN
3166

1943 Tajna Poczta Polska "Obrona Warszawy", marginesowy cięty znaczek V wydania w kolorze niebieskoszarym - II nakład.

Fi.20c nz
25 PLN
3167

1943 III Rzesza, Dzień Armii, różne rodzaje broni, piękna graficznie militarna seria czysta.


Mi.831-42
50 PLN
3168

1943 TORPEDOVERSUCHSANSTALT - Gdynia, list z fabryki zbrojeniowej znajdującej się na Kępie Oksywskiej wysłany 5.3 do Gdańska, niemy datownik z wyróżnikiem "a", koperta firmowa zakładów Torpedoversuchsanstalt Werk Gotenhafen, pieczęć formacyjna z hitlerowską gapą "Kriegsmarine Torpedoversuchsanstalt Werk Gotenhafen"; ta utajniona fabryka produkowała nowoczesne torpedy i miny morskie na potrzeby Kriegsmarine oraz Luftwaffe, w jej skład wchodziły zakłady doświadczalne, lotnisko i poligony torpedowe; niezwykle rzadki walor w bardzo dobrym stanie zachowania.


600 PLN
3169

1943 Armia Polska w Wielkiej Brytanii, list lotniczy wysłany 15 DEC z Polskiego Centrum Edukacji przy I Korpusie w Glasgow, adresowany do pani Stefanii Bardziłowskiej w USA, korespondencja do której opisywana była niejednokrotnie w Filateliście; zalepka cenzury brytyjskiej; bardzo dobry stan zachowania.


120 PLN
3170

1943 Armia Polska w ZSRR, ilustrowany propagandowy listownik z hasłem "MOŻEMY I POWINNIŚMY OCZYŚCIĆ ZIEMIĘ RADZIECKĄ OD HITLEROWSKICH BRUDÓW (STALIN)" - od Polaka służącego w Armii Czerwonej (poczta polowa 05963), wysłany 26.VI do redakcji pisma "Nowe widnokręgi" na ręce Wandy Wasilewskiej "matki chrzestnej" formującej się od maja 1 Dywizji Piechoty im.Tadeusza Kościuszki (15 lipca złożono przysięgę) z prośbą o pomoc w przyjęciu w jej szeregi; rzadka całość z bardzo wczesnego okresu powstawania dywizji.


400 PLN
3171

1943 Polskie jednostki na Bliskim Wschodzie - Persja, Irak, list z Sekcji Poszukiwań Referatu Rodzin Wojskowych wysłany 3.II z Teheranu do żołnierza 3 Dywizji Strzelców Karpackich, przesyłka bezskutecznie poszukiwała adresata po różnych dywizyjnych pododdziałach, ostatecznie po oznaczeniu stempelkiem "ZWROT ADRES NIEDOSTATECZNY" zwrócono ją do nadawcy, na odwrocie datowniki poczt polowych 111 i 122 z 16.II, brytyjski stempelek cenzury z numerem 1693 przydzielony Bazie Ewakuacyjnej w Teheranie; dekoracyjny walor o ładnie udokumentowanym obiegu pocztowym.

Fi.7
320 PLN
3172

1943 "ŚMIERĆ NIEMIECKIM OKUPANTOM" ilustrowany formularz "ozdobiony" cytatem Stalina, na odwrocie przestroga i wezwanie "BĄDŹ CZUJNY - SUROWO I CZUJNIE STRZEŻ TAJEMNIC PAŃSTWOWYCH I WOJSKOWYCH!".


120 PLN
3173

1943 konspiracyjna poczta dla wojskowych Polska-Lizbona-Anglia, polecona karta pocztowa wysłana 22.XI z Żyrardowa na "adres konspiracyjny" w Portugalii z potwierdzeniem i podziękowaniem za otrzymane paczki, w rzeczywistości poprzez PCK - który pośredniczył w wysyłce paczek do kraju - przeznaczone dla żołnierza w Anglii; stemple cenzur, w tym okrągłej Wehrmachtu, stempelki informacyjne polskich władz emigracyjnych na froncie - "Nie figuruje w kartotece/ Ref. Społ. Insp. Lotn." i na odwrocie: "D.J.W.W.B./ REFERAT R WOJSK/ SPRAWDZONO W KARTOTECE/ DNIA:" z dopisaną datą "11.5.44", "POLSKIKOMITET OPIEKI/ DELEGTURA w CALDAS DA RAINHA/ M.O.S. W./ LISTA N.º ... N.º" z dopisanymi numerami "30" i "17"; na froncie fragment doklejonej karteczki z nazwiskiem prawdziwego odbiorcy "st.sierż. Michała Gehrke" wraz z numerem kodowym jednostki "P90"; dekoracyjny walor o bardzo ładnie udokumentowanym obiegu na każdym etapie wędrówki przesyłki; bardzo dobry stan zachowania.


500 PLN
3174

1943 Polskie jednostki na Środkowym Wschodzie - Irak, list wysłany 2.III z poczty polowej 111A przydzielonej do słynnej m. innymi z obrony Tobruku, Dywizji (wtedy jeszcze Brygady) Strzelców Karpackich, adresowany do Delegatury Polskiej w Nairobi; stempelki cenzury i zalepka cenzorska; datownik 111A jest jednym z najrzadszych stempli poczty polowej II Korpusu, pozostawał w użyciu niespełna rok.


800 PLN
3175

1943 Polskie jednostki na Bliskim Wschodzie - Irak, "Wykaz ładunku = Way-Bills" dokument wewnętrzny polskiej poczty polowej 111, potwierdzający dostarczenie worków z pocztą do hinduskiej poczty polowej 102 za pośrednictwem której, dokonywano wymiany poczty wchodzącej i wychodzącej, stemple obu poczt polowych 102 i 111 (odbitka rzadziej spotykanego datownika z wyróżnikiem "A") z dnia 6.V, niespotykany walor w doskonałym stanie zachowania.

Fi.7
200 PLN
3176

1943 Święto Morza, seria nalepek propagandowych - SŁOWIANIE NA OCEANY i POTĘGA POLSKI TO KOLONIE, wydanych przez zjednoczone organizacje podziemne: KOP, OW, ZPN oraz MIECZ i PŁUG, lekko zgięte.


60 PLN
3177

1943 aerogram z kopertą - w 1941 roku poczta brytyjska wprowadziła w celu zmniejszenia obciążenia samolotów przesyłkami lotniczymi aerografy; nadawca pisał treść i adres na specjalnym formularzu, który następnie był cenzurowany i fotografowany na mikrofilmie, rolki filmów przewożone drogą lotniczą, a na miejscu odbioru z filmów wykonywano powiększenia w formacie 10 x 13 cm, wkładano do kopert okienkowych i wysyłano do odbiorców normalną drogą pocztową.


200 PLN
3178

1943 lotniczy list polecony wysłany z Głównej Poczty Polowej 101 z Anglii 4.12.43 do Boliwii, stemple tranzytowe cenzury, bardzo rzadka destynacja, wyjątkowo rzadki i ciekawy walor.


480 PLN