The auction will start on 17.06.2022

Auction 82. WW2 military postage

3099

Fi.294, 295, 296, 297
Mi.315, 316, 317, 318
240 PLN
3100

Fi.296
Mi.317
160 PLN
3101

1938 Zaolzie, pamiątka filatelistyczna - znaczki polskie ostemplowane 16.XI i 9.XII datownikami polskimi Morawka, centralnie ładnie odciśnięty w zielonym kolorze trójkątny stempel propagandowy "MORAWKA (ZAOLZIE) OD 16.XI-9.XII.1938r. w granicach Rzeczypospolitej Polskiej" (Myślicki 38 259 - stopień rzadkości C), dodatkowo znaczek czechosłowacki skasowany stemplami Poczty Czechosłowackiej; bardzo dobry stan zachowania.

Fi.334
Mi.355
120 PLN
3102

Fi.334
Mi.355
100 PLN
3103

1938 Zaolzie, karta pocztowa (z treścią) nadana 2.X w urzędzie pocztowym Cieszyn 2 do Sanoka, dodatkowe stemple propagandowym "NASI BRACIA Z ZA OLZY/ ZŁĄCZYLI SIĘ Z MACIERZĄ" i "BOHATERSKIE ZAOLZIE/ WRÓCIŁO DO POLSKI" (Myślicki 38 244 + 245).

Fi.Cp78
120 PLN
3104

1938 Zaolzie, karta pocztowa (z treścią) wysłana 11.X z urzędu pocztowego Bogumin 2 (kasownik z wyróżnikiem "a") do Poznania.

Fi.Cp78
100 PLN
3105

1938 Zaolzie, znaczki czechosłowackie z bloku idealnie ostemplowane 10.X datownikiem polskimi Karwina 2 z wyróżnikiem "*a*", bardzo dobry stan zachowania.

Mi.384-85
50 PLN
3106

200 PLN
3107

80 PLN
3108

20 PLN
3109

20 PLN
3110

20 PLN
3111

Fi.334
Mi.355
50 PLN
3112

1939 Kampania Wrześniowa, polska karta pocztowa wykorzystana jako formularz przez niemieckiego żołnierza, wysłana 15.XII z miejscowości Izbica Kujawska za pośrednictwem poczty cywilnej do Bayreuth, karta pionowo zgięta.

Fi.Cp81
120 PLN
3113

150 PLN
3114

50 PLN
3115

1939 WYBUCH II WOJNY ŚWIATOWEJ - pancernik SCHLESWIG-HOLSTEIN, widokówka datowana "20 maja 1916" wysłana przez Polaka porucznika (Oberleutnant zur See) Wacława Adryana służącego na pancerniku niemieckim SMS Schleswig-Holstein, karta pisana po polsku adresowana do miejscowości Borówki koło Przepałkowa w powiecie złotowskim (Borowke bei Zempelburg kreis Flatow), wysłana z pokładu okrętu na kilka zaledwie dni przed Bitwą Jutlandzką (31.V-1.VI), w której to pancernik brał udział i otrzymał bezpośrednie trafienie pociskiem 343 mm; datownik KAISERLICH MARINE SCHIFFPOST z dnia 22.5; okręt ten zapisał się tragicznie w naszej historii - z jego pokładu padły pierwsze w II wojnie światowej salwy w kierunku polskiej placówki na Weterplatte; bardzo rzadkie polonicum w dobrym stanie zachowania.

500 PLN
3116

1940 Armia Polska we Francji, czysty znaczek za 50 c. z dziurkowaniem WP - Wojsko Polskie; podczas kampanii 1940 roku nie powstały żadne specjalne polskie znaki czy stemple pocztowe, znane są jedynie zwykłe francuskie znaczki obiegowe z dziurkowaniem WP, naklejane na listy kierowane do obrotu pocztowego na takich samych zasadach jak wojskowych francuskich; rzadkie bo zwykła korespondencja oznaczona stemplami formacyjnymi z zaznaczonym skrótem F.M. (Franchise Militaire) była zwolniona od opłaty pocztowej, minimalny ślad po podlepce.

Mi.276
80 PLN
3117

1940 Armia Polska we Francji, czysty znaczek za 10 c. z dziurkowaniem WP - Wojsko Polskie; podczas kampanii 1940 roku nie powstały żadne specjalne polskie znaki czy stemple pocztowe, znane są jedynie zwykłe francuskie znaczki obiegowe z dziurkowaniem WP, naklejane na listy kierowane do obrotu pocztowego na takich samych zasadach jak wojskowych francuskich; rzadkie bo zwykła korespondencja oznaczona stemplami formacyjnymi z zaznaczonym skrótem F.M. (Franchise Militaire) była zwolniona od opłaty pocztowej.

Mi.376
175 PLN
3118

Mi.405
700 PLN
3119

Mi.408
125 PLN
3120

150 PLN
3121

1940 "4. Technische Kompanie Große Kampffliegerschule 3" (4 kompania techniczna szkoły pilotów wojskowych nr.3) - szkoła bazowała na Okęciu w okresie 1.I.1940-VI.1941, widokówka wysłana 30.IX z Warszawy do Freiburga, kamuflażowy kasownik nadawczy, przerobionym z polskiego datownika, stosowany w Warszawie dla przesyłek niemieckiej poczty polowej; stempel formacyjny; ładna całość w doskonałym stanie zachowania.

180 PLN
3122

1940 Wojsko Polskie we Francji, list służbowy z Ośrodka Wyszkolenia Oficerów w Loudeac.

280 PLN
3123

80 PLN
3124

100 PLN
3125

800 PLN
3126

1941 Wojsko Polskie we Francji, seria nalepek Czerwonego Krzyża dla wojsk lądowych, morskich i lotniczych, dodatkowo nieliczony narożny znaczek dla wojsk lądowych dwustronnie cięty z przywarciami na gumie; spotykane czasem na listach poczty polowej.

40 PLN
3127

120 PLN
3128

1 200 PLN
3129

1942 Tajna Poczta Podziemna, wydanie o wzorach nawiązujących do wydania londyńskiego, seria czysta w pięknym stanie, unikalna w narożnych i marginesowym czworobloku.

Fi.1-9
3 600 PLN
3130

1942 seria znaczków tajna poczta podziemna.

Fi.1-9
350 PLN
3131

2 400 PLN
3132

Mi.209, 211
100 PLN
3133

1942 Légion Tricolore – projektowana kolaboracyjna francuska formacja zbrojna, mająca działać na froncie wschodnim jako siła sojusznicza wobec wojsk niemieckich podczas II wojny światowej, pasek trzech znaczków, bardzo dobry stan zachowania.

Mi.576-77
60 PLN
3134

200 PLN
3135

1942 WAFFEN SS - Poznań, list z lokalnego departamentu zajmującego się opieką nad członkami SS i ich rodzinami, wysłany 8.5 z Poznania do Gdańska, idealnie odbity wirnik nadawczy i listowa pieczęć formacyjna z hitlerowską gapą "Waffen SS Fürsorge -u. Versorgungsamt SS Posen"; rzadki i dekoracyjny walor w doskonałym stanie zachowania.

400 PLN
3136

1942 Armia Polska w Wielkiej Brytanii, list wysłany 25.11.1942 z Waszyngtonu adresowany na skrytkę pocztową 260/117 Głównej Poczty w Londynie, 4.II.1943 Polska Poczta Polowa, do której skierowano przesyłkę (datownik "POLSKA POCZTA POLOWA Nr.1") dosłała ją do Biura Pocztowego Bazy Polskich Sił Powietrznych w Blackpool - zwraca uwagę specjalnie w tym celu sporządzony dwuwierszowy stempelek z aktualnym adresem biura "35 TYLDESLEY ROAD BLACKPOOL", na odwrocie bardzo rzadko spotykany rekwizyt poczty polowej - 7-wierszowy stempel "POCZTA LOTNICTWA POLSKIEGO/ WPŁYNĄŁ DNIA/ ODESŁANY DO/ WRAZIE PRZENIESIENIA/ ADRESATA DO INNEJ JEDNOSTKI/ PRZESŁAĆ WŚLAD ZA NIM" z dopisaną dwukrotnie datą "5.II.43"; ostatecznie przesyłkę skierowano do centrum wyszkolenia lotnictwa morskiego w Catfoss (2 Operational Training Unit) - czerwona adnotacja na froncie "TU2"; stempelek cenzury angielskiej P.94; niezwykle ciekawy walor w dobrym stanie zachowania (usunięty fragment tylnej klapy koperty).

600 PLN
3137

1942 Polskie jednostki na Bliskim Wschodzie - Irak, strona z pocztowej książki nadawczej listów poleconych poczty polowej 112 przekazywanych poczcie polowej 114 z dnia 16.VIII, obok odciśnięty datownik poczty polowej 112; niecodzienny wewnętrzny dokument poczty w bardzo dobrym stanie zachowania.

120 PLN
3138

800 PLN