The auction will start on 13.11.2020

Auction 82. WW2 PoW and internment camps

4122

120 PLN
4123

50 PLN
4124

60 PLN
4125

60 PLN
4126

40 PLN
4127

1939 Oflag IIB - ręcznie wykonany formularz, wszystkie napisy i liniatura sporządzone odręcznie tuszem!!! karta datowana 15.XII, wysłana 11.12 z obozu do Poznania, datownik nadawczy ARNSWALDE z wyróżnikiem "c", stempelek cenzora obozowego z parafką; wczesny i niecodzienny walor w doskonałym stanie zachowania; gwarancja Schmutz.

320 PLN
4128

1939 Starobielsk - obóz stworzony dla polskich oficerów wziętych do niewoli przez Związek Radziecki po zajęciu wschodnich obszarów Polski po 17 września 1939 roku, w 1940 roku zostali oni przewiezieni do Charkowa i rozstrzelani przez funkcjonariuszy Obwodowego Zarządu NKWD w Charkowie oraz pracowników NKWD przybyłych z Moskwy na mocy decyzji Biura Politycznego KC WKP(b) z 5 marca 1940 roku (część zbrodni katyńskiej), kartka wysłana 1.12.39 do Stryja przez Stanisławów (polski przedwojenny kasownik), kartka w bardzo dobrym stanie.

1 050 PLN
4129

1939 kartka od Polaka internowanego w Rumunii z obozu w Craiovej 15.12.39 do Rzeszowa, stempel rumuńskiego Czerwonego Krzyża i niemieckiej poczty urzędowej na wschodnich terenach okupowanych.

80 PLN
4130

80 PLN
4131

1939 kartka polecona od Polaka internowanego w Rumunii z obozu w Govorze 1.12.39 do Sosnowca.

70 PLN
4132

1939 list od Polaka internowanego na Węgrzech z obozu w Györ 19.11.39 do Przeworska, stemple cenzury węgierskiej.

80 PLN
4133

1939 kartka od Polaka internowanego na Węgrzech z obozu w Dömös 13.10.39 do Warszawy, liczne stemple węgierskie.

60 PLN
4134

1939 kartka pisana 30 września 1939 z "obózu jeńców polskich" w Starobielsku, nadana 9 października od jeńca do rodziny pod Lwowem, w treści "....zajęty zostałem do niewoli przez Z.S.R.R. t.j. do Rosji i tymczasowo skoncentrowani w miejscowości Starobielsk od 19.IX...", bardzo wczesna korespondencja z okresu formowania obozu.

1 080 PLN
4135

1940 znaczek poczty dla internowanych w Szwajcarii.

25 PLN
4136

Fi.Fk3
80 PLN
4137

Fi.Fp4
100 PLN
4138

50 PLN
4139

200 PLN
4140

100 PLN
4141

1940 Oflag IIB - listownik wysłany 21.3 z obozu do Radomska, wewnątrz czterowierszowy stempel informacyjny "Do krewnych:/ Celem uniknięcia sekwestru poczty pisać/ czytelnie, zwięźle i tygodniowo tylko raz. Nie/ używać skrótów, ani w podpisach"; stempelek cenzury obozowej z parafką cenzora; zwraca uwagę bardzo nietypowy datownik (numerator?); doskonały stan zachowania.

60 PLN
4142

100 PLN
4143

1940 Internowanie na Węgrzech - obóz Kapuvar, formularz o sygnaturze "616/1940" datowany 18.III wysłany 22.III do Warszawy; węgierski stempelek informacyjny; ogólnie dobry stan zachowania (karta ukośnie zgięta).

50 PLN
4144

80 PLN
4145

80 PLN
4146

150 PLN
4147

1940 Oflag XVIIIA - nietypowa, wczesna karta z obozu wysłana 16.I do Krakowa, cenzura; bardzo dobry stan zachowania.

100 PLN
4148

120 PLN
4149

250 PLN
4150

1940 STAROBIELSK, unikalna karta pocztowa do Starobielska nadana w Warszawie w dniu 26.IV.40r.; w tym czasie większość jeńców została już zamordowana; adresowana do por.art. Józefa Machlejda (w obozie był też jego brat Jerzy) znajdującego się on na liście spoczywających w Charkowie; w początkowym okresie Sowieci nie mieli jeszcze określonych procedur i karty do jeńców po jakimś czasie zwracano do nadawców, w czerwcu 1940 roku sprawę utajniona i zaprzestano zwracania korespondencji; cenzura Wermachtu, stempel odbiorczy z Moskwy 1.6.40 i stempelek pomocniczy RETOUR PARTI; fantastyczny stan zachowania, nieme świadectwo tragedii tysięcy polskich oficerów i ich rodzin, gwarancja Schmutz.

3 200 PLN
4151

1940 Oflag IIB Arnswalde, karykatura-autoportret ppor. Czesława Andrysiaka, który jako karykaturzysta wchodził w skład redakcji dwutygodnika "Za drutami" wydawanego przez jeńców w obozie, przebarwienia;

600 PLN
4152

60 PLN
4153

100 PLN
4154

120 PLN
4155

60 PLN
4156

60 PLN
4157

1940 kartka od Polaka internowanego na Litwie z obozu w Wiłkomierzu 24.2.40 do Żnina, stempel niemieckiej cenzury wojskowej.

140 PLN
4158

1940 kartka przez Czerwony Krzyż od rodziny z Wólki Lubelskiej 8.3.40 do jeńca wojennego Kazimierza Skrzypka do Równego Wołyńskiego, pod Równem ulokowano szereg obozów NKWD rozlokowanych wzdłuż budowanej w morderczym tempie drogi strategicznej Nowogród Wołyński–Lwów, sądząc po marnym stanie kartki mogła dotrzeć do adresata i być przechowywana w trudnych warunkach.

200 PLN
4159

1940 kartka od Polaka internowanego na Węgrzech z obozu w Pelsöe 4.02.40 do Przeworska, stempel obozu.

50 PLN
4160

1940 kartka od Polaka internowanego na Węgrzech z obozu w Pelsöe 9.02.40 do Przeworska, stempel obozu i stempel cenzury.

60 PLN
4161

1940 kartka od Polaka internowanego na Węgrzech z obozu w Pelsöe 15.01.40 do Przeworska, stempel obozu.

40 PLN