Auction 80. WW1 military postage

25315

300 PLN
25316

400 PLN
25317

200 PLN
25318

1 200 PLN
25319

30 PLN
25320

1918 list polecony, wysłany 3.6 za pośrednictwem niemieckiej poczty polowej nr.387 do Berlina; pieczęć formacyjna z godłem; na odwrocie kasownik odbiorczy; zwraca uwagę specjalna nalepka polecenia; całość w bardzo dobrym stanie zachowania.

50 PLN
25321

400 PLN
25322

1918 I Polski Korpus gen. Dowbora-Muśnickiego - sześcioblok znaczków opłaty stemplowej za 0,10 Rubla, II wydanie, z pełną oryginalną gumą bez podlepki i z numerem arkusza - 7, skraj arkusza niegumowany; prawie cały jeden z dwóch znaków wodnych występujacych w arkuszu - każdy pod 6-cioma do 9-cioma znaczkami.

Fi.2 Wz
480 PLN
25323

1918 POCZĄTKI POCZT WOJSKOWYCH W NIEPODLEGŁEJ POLSCE, korespondencja Euzebiusza Karola Jaremy bohatera polsko-ukraińskich walk o Lwów:

przepustka wystawiona 4.XII dla dwóch szeregowców z odciśniętą pieczęcią formacyjną z orłem "Dowództwo 15 Kompanii 4.p.p. WOJSK POLSKICH";

Poczta Polowa Dowództwa Wojsk Polskich na Galicję Wschodnią - najwcześniejsza znana przesyłka z okresu walk we Lwowie - widokówka datowana "3.XII Lwów" wysłana do miejscowości Sobolów poczta Bochnia; pieczęć formacyjna z orłem "Dowództwo 15 Kompanii 4.p.p. WOJSK POLSKICH"; datownik odbiorczy Bochnia z 7.XII; gwarancja Schmutz;

formularz austriackiej poczty polowej wysłany 12.XII, datownik austriacki Lemberg-Lwów 2 z wyróżnikiem "3h"; pieczęć formacyjna z orłem "Dowództwo 15 Kompanii 4.p.p. WOJSK POLSKICH"; gwarancja Schmutz;

w czasie kiedy wysłano pierwszą przesyłkę poczta polowa nie posiadała jeszcze datowników, podręcznik Polskie Znaki Pocztowe s.1163: "Prawdopodobnie łączność pocztową uruchomiono już w listopadzie 1918 roku, jednak oficjalny rozkaz o uruchomieniu Poczty Polowej W.P. nr 1 wydano 20 grudnia 1918 roku.", i dalej "Z okresu walk polsko-ukraińskich znamy następujące stemple na przesyłki poczt polowych: 1) austriacki zwykły datownik dwuobrączkowy z napisem "Lemberg-Lwów 6h" w kolorze czarnym (znana najwcześniejsza data 23.12.1918)."; drugą przesyłkę ostemplowano datownikiem z wyróżnikiem "3h", fakt stosowania wcześniej tego właśnie datownika nie był dotąd znany;

Euzebiusz Jarema ur. 14.08.1902 w Sobolowie-Chrostowej (im.rodziców Michał, Waleria) - podpułkownik, legionista, obrońca Lwowa w 1918, uczestnik Powstań Śląskich, walczył w Kampanii Wrześniowej, w czasie Powstania Warszawskiego w stopniu majora był z-cą komendanta V Okręgu AK Praga; kawaler Orderu Virtuti Militari (za obronę Lwowa), kilkakrotnie odznaczony Krzyżem Walecznych; zmarł w Warszawie 9.02.1979; unikalny zestaw historycznych dokumentów z najwcześniejszego, słabo udokumentowanego, okresu walk o niepodległość Polski.

4 800 PLN
25324

70 PLN
25325

120 PLN
25326

1918 kartka poczty polowej wysłana 28.6.18 w ostatnich dniach istnienia obozu internowania w Łomży do Krakowa, niemiecki datownik LOMZA, stempel cenzury obozowej w ramce „P. U. St. / Gepruft Nr 23.”, gwarancja.

220 PLN
25327

1918 ODDZIAŁ POLSKIEGO TOWARZYSTWA POMOCY OFIAROM WOJNY W ALEKSANDROWSKU, zaświadczenie o polskim pochodzeniu wystawione 6.IX w trzech językach (polskim, niemieckim i rosyjskim) dla Zdzisława Karczewskiego z rodziną, pieczęć z orłem "Komitet Polski w Aleksandrovsku"; unikalny dokument obrazujący niezwykle splątane "Polskie drogi" w XX w.

800 PLN
25328

150 PLN
25329

120 PLN
25330

1918 Łomża - obóz internowania legionistów, formularz wysłany 9.2 z obozu do Warszawy, stempelek cenzury niemieckiej "GEPRÜFT POST. ÜB.-ST. 1.", "10 FENYGÓW" - czerwonoliliowy stempelek opłaty doręczeniowej IV wydania poczty miejskiej w Warszawie; nadawca - internowany legionista polski, jeden z tych którzy za przykładem Józefa Piłsudskiego odmówili złożenia przysięgi na wierność cesarzom Niemiec i Austro-Węgier, w wyniku czego żołnierze z Galicji zostali wcieleni do armii austriackiej, a "królewiaków" internowano w trzech obozach: Beniaminowie, Szczypiornie i Łomży, z których ten ostatni jest najmniej znany i najsłabiej udokumentowany w literaturze; bardzo dobry stan zachowania; gwarancja.

350 PLN
25331

150 PLN
25332

1918 I Polski Korpus gen. Dowbora-Muśnickiego - narożny znaczek opłaty stemplowej za 0,10 Rubla, II wydanie, z pełną oryginalną gumą bez podlepki.

60 PLN
25333

120 PLN
25334

1918 kartka z austriackiej poczty polowej nr 600 z Warszawy 13.8.18 do Niemiec, stempel formacyjny "Vertreter des k. u. k. Armeeoberkommando / beim keis. deutsch. Generalgouverment / WARSCHAU", bardzo dobry stan zachowania, widokówka - kościół Zbawiciela w Warszawie.

300 PLN
25335

120 PLN
25336

1919 Wojna domowa w Rosji - Front Południowy, wydanie dla oddziałów Denikina, znaczki nieząbkowane z odmianami na karcie, skasowane 5.2 w Odessie.

Mi.1-5B
80 PLN
25337

30 PLN
25338

1919 OBRONA LWOWA - "DOWÓDZTWO 36 P.P. *WP*", od zarania niepodległości wybuchły walki polsko-ukraińskie na terenie Lwowa, powstała tam też pierwsza w Polsce poczta polowa, której nadano nr.1; najwcześniejsze znane przesyłki wysłane za jej pośrednictwem pochodzą z końca grudnia 1918 roku (z tym kasownikiem ze stycznia 1919 roku); formularz datowany "Miejsce postoju 13.II", wysłany 14.II za pośrednictwem poczty polowej nr.1 do Radomia; bardzo wyraźna odbitka, efektownej pieczęci formacyjnej z orłem"DOWÓDZTWO 36 P.P. *WP*"; 36 pułk piechoty Legii Akademickiej sformowany z młodzieży akademickiej uczelni warszawskich, wyrąbał sobie bagnetami drogę do oblężonego Lwowa, gdzie wkroczył 10.I witany entuzjastycznie przez mieszkańców miasta; dekoracyjny walor w bardzo dobrym stanie zachowania; gwarancja Schmutz.

300 PLN
25339

1919 wojna polsko-sowiecka, widokówka wysłana 9.VII za pośrednictwem poczty polowej 19 z Częstochowy do Puław, okrągła pieczęć formacyjna "DOWÓDZTWO 7 PUŁKU ARTYLERII POLOWEJ", rzadko spotykany stempelek cenzury wewnętrznej jednostki "CENZUROWANE! 7 Pułk Art. Pol. W.P.", prowizoryczny kasownik odbiorczy Puławy z usuniętym napisem niemieckim ze stempla okupacji austro-węgierskiej; dekoracyjny walor o bardzo ładnie udokumentowanym obiegu pocztowym w nieco słabszym stanie zachowania.

240 PLN
25340

1919 Powstanie Wielkopolskie, CENZURA POCZTY W RAKONIEWICACH, karta pocztowa wysłana 26.3 z miejscowości Tarnowa do Berlina, bardzo ładnie odciśnięty w kolorze czarnym okrągły stempel cenzury powstańczej z orłem "Cenzura poczty w Rakoniewicach"; znaczki unieważnione kasownikiem niemieckim TARNOWO (Kr.BOMST), całość w doskonałym stanie zachowania; gwarancja Schmutz.

1 000 PLN
25341

1919 list wysłany 8.5.19 z 2. pułku strzelców podolskich (z frontu w rejonie Lwowa) do Krakowa, stempel FRONTOWA POCZTA POLOWA * No 22 * z wyróżnikiem a, stempel formacyjny z orłem Dowództwo 2 Pułku Strzelców Podolskich.

110 PLN
25342

1919 kartka nadana z frontowej poczty polowej 5.12.19 do Mińska Litewskiego, stempel "Dowództwo Frontu / Litewsko - Białoruskiego / Oddział IVa", stempel odbiorczy z Mińska Litewskiego, widokówka z Wilna.

660 PLN
25343

1920 Zaślubiny Polski z morzem - wydanie Armii gen. Hallera; z inicjatywy szefa Wydziału Oświaty i Kultury Dowództwa Frontu Pomorskiego ppłk. Mariana Dienstl - Dąbrowy, dla upamiętnienia objęcia przez Polskę tzw. korytarza z miastem Puck, zaopatrzono w nadruk typograficzny "Nad / Polskim / Morzem / Puck / 10.II.1920" trzy niemieckie znaczki (nakład 700 szt., Fi.3000.-); na każdym z nich charakterystyczna usterka nadruku - przerwa w "d", wartość 25 fen. jak zawsze z nadrukiem w położeniu odwróconym, gwarancja Ćwiertnia.

Fi.1-3
2 400 PLN
25344

150 PLN
25345

1920 wojna polsko-sowiecka, karta pocztowa wykonana z kory brzozowej, napisana 30.VI na miejscu postoju, wysłana 2.VII za pośrednictwem poczty polowej nr.26 do Sandomierza, okrągła pieczęć formacyjna "Dowództwo 3 Baonu Saperów", stempelek cenzury "Cenzurowano" z parafką cenzora, kasownik odbiorczy; karta wysłana z 2 Dywizji Piechoty Legionów (do której przydzielona była poczta polowa nr.26) na dwa dni przed rozpoczęciem na froncie litewsko-białoruskim ofensywy Tuchaczewskiego (4.VII.), mającej na celu odciążenie frontu południowego, gdzie polskie wojska w tym czasie zajęły Kijów, linia frontu opierała się wtedy na Berezynie i były to najbardziej wysunięte na wschód rubieże kontrolowane przez 4 Armię; to jedna z najlepiej zachowanych przesyłek na korze brzozowej, świetnie widać strukturę drewna; gwarancja Schmutz.

1 200 PLN
25346

1920 WILNO 1b - WOJNA POLSKO-SOWIECKA, lipcowa ofensywa Tuchaczewskiego - list polecony wysłany 4.7 z urzędu Wilno 1 do Kansas City w USA, znaczki unieważniono jednym z dwu używanych w tym czasie kasowników WILNO 1 wyróżnik "b", obok rzadka R-ka WILNO 1b No........, na dole amerykański numer listu 36963, a na odwrocie kasowniki odbiorcze Kansas City z 1 i 2 sierpnia; list został wysłany w dniu rozpoczęcia wielkiej sowieckiej ofensywy Tuchaczewskiego, której kulminacyjnym punktem była Bitwa Warszawska; natarcie bolszewickie rozwijało się bardzo szybko i Wilno zostało zajęte już 14 lipca; walor w dobrym stanie zachowania (na odwrocie ślady archiwizacji).

1 200 PLN
25347

1920 Wyprawa Kijowska - list wysłany 4.III z poczty polowej nr.48 do Warszawy, poczta ta obsługiwała 2 Dywizję Strzelców Wielkopolskich, którą w styczniu 1920 przemianowaną na 15 Dywizję Piechoty, jednostka ta w styczniu i lutym 1920 brała udział w wyzwalaniu Pomorza, a 8.III wyruszyła w rejon koncentracji przed operacją kijowską - do Brodów; 15 Dywizja Piechoty brała udział w bezpośrednim szturmie na Kijów, a jej oddziały jako pierwsze wraz z oddziałami 1 Dywizji Piechoty Legionów wkroczyły 7 maja do Kijowa; całość w doskonałym stanie zachowania; z kolekcji S.Rosińskiego.

240 PLN
25348

1920 POLSKA POCZTA POLOWA KARTA POCZTOWA nadruk na formularzu austriackiej poczty polowej, rzadko spotykany prowizoryczny formularz datowany 24.II, wysłany do Ostrowa Łomżyńskiego, pieczęć formacyjna "DOWÓDZTWO OBOZU SZKOLNEGO SAPERÓW", kasownik odbiorczy; dekoracyjny walor w dobrym stanie zachowania.

200 PLN
25349

180 PLN
25350

80 PLN
25351

1920 Wyprawa Kijowska - ZAJĘCIE ŻYTOMIERZA widokówka datowana "Żytomierz dn.5.V 1920" wysłana do miejscowości Kromolice (Wielkopolska), częściowo odbita pieczęć formacyjna "DOWÓDZTWO III BAONU ...EGO" (najpewniej 1 PUŁKU PIECHOTY LEGIONÓW JÓZEFA PIŁSUDSKIEGO), kasownik odbiorczy Poznań 15.5.
Nocny zagon na Żytomierz z 25.IV.1920 rozpoczynający ofensywę kijowską, zakończył się dużym sukcesem wojsk polskich, w ciągu 32 godzin zajęto ważny węzeł komunikacyjny położony 80 km od linii frontu, rozbito dywizję i 3 pułki sowieckie, tracąc 3 zabitych i 48 rannych! Opanowanie miasta wraz ze zdobyciem Malina i Koziatyna zachwiało całym frontem sowieckim na Ukrainie. 26.IV z Żytomierza Józef Piłsudski wydał odezwę "Do wszystkich mieszkańców Ukrainy" wzywającą Ukraińców do wspólnej walki z Rosją Sowiecką; 12.VI w wyniku kontrofensywy bolszewickiej Polacy utracili miasto, które pozostawało w naszych rękach zaledwie 46 dni; bardzo rzadki walor w doskonałym stanie zachowania; gwarancja Schmutz.

2 000 PLN
25352

240 PLN
25353

1920 urzędowy formularz poczty polowej IX Oddziału Dowództwa Okręgu Centralnego Poznań, adresowany do Sekcji Lekarskiej w Warszawie, wysłany 2.IV z Poznania zwykłą pocztą cywilną!!! kasownik odbiorczy poczty polowej nr.53 przydzielonej do Naczelnego Dowództwa; całość w bardzo dobrym stanie zachowania (ślady archiwizacji); z kolekcji S.Rosińskiego.

240 PLN
25354

1920 pocztówka pisana z Warszawy 3.02.20 do Płocka, datownik głównej poczty polowej w Warszawie "FR. GŁ.POCZTA POLOWA I".

70 PLN