The auction will start on 09.09.2022

Auction 80. Post offices abroad 1919-1939

27065

1936 "WITAJ GWIAZDKO ZŁOTA" - karnet zawierający komplet 11 świątecznych ostemplowań okolicznościowych polskich miast, w tym rzadkiego z Polskiego Urzędu Gdańsk 1 (Myślicki 36 042-052 - wszystkie stopień rzadkości C), stempelek firmowy znanej przedwojennej warszawskiej firmy filatelistycznej Czerwonobrody; bardzo rzadki walor w dobrym stanie zachowania.

Fi.280
Mi.301
500 PLN
27409

Fi.1-12
3 200 PLN
27410

Fi.1-12
3 600 PLN
27411

Fi.1-12
3 000 PLN
27412

Fi.1-12
3 600 PLN
27413

1919 Konstantynopol, wydanie polskiej poczty z nadrukiem LEVANT, unikalna w czworoblokach bardzo ceniona seria czysta z pełną oryginalną nienaruszoną gumą bez podlepek ani ich śladu (Fi.23600.-), na trzech znaczkach naturalne brunatne przebarwienia gumy; znaczki nie są sygnowane, ani oznaczane w jakikolwiek sposób; zachowały się w bardzo dobrym stanie, tak jak zostały kupione; to dziś niespotykane, nowy fotoatest Korszeń.

Fi.1-12
20 000 PLN
27414

1919 Polska Agencja Pocztowa w Odessie, parka znaczków za 50 f. na żeberkowanym poziomo papierze, na wycinku z listu poleconego, oryginalnie kasowane znaczki tego wydania należą do wielkich rzadkości, listów znanych jest tylko kilka sztuk, fotoatest Schmutz.

Fi.4ax
Mi.4a
2 600 PLN
27415

1919 Polska Agencja Pocztowa w Odessie, znaczek 1 mk. w rzadkim - niebieskoszarym odcieniu, bardzo ładny stan, ze zbiorów i z sygnaturą Rachmanowa, gwarancja firmowa Gryżewski.

Fi.5ax
1 500 PLN
27416

1919 Polska Agencja Pocztowa w Odessie, znaczek 1 mk. (Fi.1600.-) w bardzo ładnym stanie, ze zbiorów i z sygnaturą Rachmanowa, gwarancja Schmutz.

Fi.5ax
1 200 PLN
27417

1 200 PLN
27418

Fi.13-25
5 200 PLN
27419

1920 Konstantynopol, wydanie z ręcznym nadrukiem PPC (Poste Polonaise Constantinople); znaczek za 1 mk. na liście do Warszawy z dnia 2.XII.1920 roku (Fi.18000.-), cenzura warszawska stempelek Wr.1, numer R-ki 522; list z 2.XI. ma numer 475, a publikowany przez prof.J.Aulaytnera z 31.XII numer 569, co świadczy, że przez miesiąc wysyłano poprzez konsulat tylko około 50 listów poleconych; zachowało się ich tylko kilka, to jedno z najrzadszych wydań spośród polskich urzędów poza granicami kraju; znaczków z nadrukiem PPC używano zastępczo pod koniec 1920 roku z powodu braku znaczków z nadrukiem LEVANT; list napisała przebywająca w tym czasie w Konstantynopolu siostra Włodzimierza Rachmanowa, znanego eksperta i prezesa (1922-23) Polskiego Towarzystwa Filatelistycznego; oprócz listu wysłała stamtąd pisane tym samym tuszem i charakterem pisma dwie bliźniacze kartki opisane kiedyś przez T.Gryżewskiego; sprzedano je w 1993 roku jedną na aukcji Feldmana (lot 23077) za około 16000sfr + prowizja domu aukcyjnego, drugą razem z tym listem prywatnemu kolekcjonerowi; co ciekawe, został on podarowany 5.II.1946 roku innemu słynnemu kolekcjonerowi, na pamiątkę spotkania związanego z przetrwaniem przez niego obozu w Oświęcimiu; jest tam adnotacja o wdzięczności, ale nie wiadomo czego dotyczy; koperta jest nieco pogięta, jak często przesyłki eksploatacyjne, gwarancja J.Falkowski.

Fi.20w
15 000 PLN
27420

Fi.26-32
Mi.I-VII
200 PLN
27421

Fi.Ca2, D20, D21
1 500 PLN
27422

Fi.VI
Mi.114
2 400 PLN
27423

1922 Port Gdańsk, DZIELONY ZNACZEK DOPŁATY ZA 200 FEN na pomocniczym adresie przesyłkowym na paczkę przesłaną z USA do miejscowości Horodenka, doskonale odciśnięty bardzo rzadki i wysoko wyceniony datownik "GDAŃSK NOWY PORT" (WOLFF+420.-) z 8.3; czerwona pieczęć z godłem "Główny Urząd cłowy" i rzadko spotykany trzywierszowy stempelek "nadeszło dnia .../ odebrano dnia .../ Składowe ..."; na odwrocie znaczki dopłaty w tym dzielony znaczek za 200 fen - ten przypadek (200 fen - Horodenka 10.5.1922) odnotowano w dziale frankatur zastępczych (patrz Polskie Znaki Pocztowe t.III str.110) - unieważnione 10.V; datownik przejściowy Przemyśl z 6.V; dekoracyjny walor stanowiący kombinację bardzo rzadkich elementów polskiej filatelistyki; całość w dobrym stanie zachowania (skart poziomo zgięty); gwarancja Korszeń.

Fi.D22, D42, D45
3 200 PLN
27424

1925 Port Gdańsk, FDC - nowy nakład polskich znaczków obiegowych "Orzeł w wieńcu" z nadrukiem PORT GDAŃSK, seria na wycinkach skasowana w pierwszym dniu obiegu - 5.I. w Polskim Urzędzie Gdańsk 3 rzadkim datownikiem "POLSKI URZĄD P.-T. No.3 GDAŃSK" z wyróżnikiem "b"; gwarancja Krawczyk.

Fi.1-11
400 PLN
27425

Fi.1-11
800 PLN
27426

Fi.1-35
Mi.1-37
2 000 PLN
27427

1925-1938 PORT GDAŃSK - komplet wydań polskiej poczty w Gdańsku (Fi.3665.-; Mi.1687 euro), w tym dwa najrzadsze wydania, bardzo wysoko wyceniona seria widokowa z nadrukiem I formą (Fi.12a-14a 1000.-, Mi.12-14 480 euro) i znaczek za 1 zł z pionowym nadrukiem PORT GDAŃSK, bardzo ładny stan zachowania, wszystkie znaczki przedrukowe gwarancja Mikstein, Krawczyk, Korszeń, Kalinowski, Schmutz.

Fi.1-35
Mi.1-37
2 750 PLN
27428

1925 Port Gdańsk, nowy nakład polskich znaczków obiegowych "Orzeł w wieńcu" z przedrukiem, 2 gr + 3 gr - frankatura mieszana, list zleceniowy wysłany 19.IV.29 z Polskiego Urzędu Gdańsk 1 do urzędu pocztowego w Tomaszowie Mazowieckim; znaczki unieważnione datownikiem datownik odbiorczy 20.IV; walor w bardzo dobrym stanie zachowania; gwarancja Korszeń.

Fi.2, 3, 19
Mi.2, 3, 22
400 PLN
27429

1925 Port Gdańsk, nowy nakład polskich znaczków obiegowych "Orzeł w wieńcu" z przedrukiem, 10 gr - frankatura pojedyncza, widokówka wysłana 10.I z Polskiego Urzędu Gdańsk 3 do Pułtuska; znaczek unieważniony nietypowym datownikiem "POLSKI URZ. P.-T." z numerem "No.3" nad mostkiem, wyróżnik "c", datownik odbiorczy 12.VIII; bardzo dobry stan zachowania; gwarancja Korszeń.

200 PLN
27430

1926 Port Gdańsk, wydanie obiegowe "różne widoki" z przedrukiem 5 gr. - frankatura pojedyncza, dekoracyjne druki wysłane 9.II.1927 z Polskiego Urzędu Gdańsk 1 do Warszawy; znaczek unieważniono datownikiem "POLSKI URZ. P.-T. No.1" z mostkiem wyszczerbionym u dołu po prawej stronie; całość w doskonałym stanie zachowania; gwarancja Korszeń.

Fi.12
Mi.15
400 PLN
27431

Fi.12II
Mi.15
80 PLN
27432

Fi.12a-14a
Mi.12-14
1 000 PLN
27433

Fi.12a-14a
Mi.12-14
240 PLN
27434

Fi.12aI-14aII
Mi.12-14
240 PLN
27435

1926 Port Gdańsk, wydanie obiegowe, znaczek za 5 gr. z nadrukiem formą III, z błędem "cienkie K", gwarancja Korszeń.

Fi.12b B3
Mi.15I
60 PLN
27436

Fi.13bIIIv
Mi.16
60 PLN
27437

1926 Port Gdańsk, list firmowy z Gdańska do Poznania.

Fi.15
120 PLN
27438

Fi.15aIIIv
Mi.18I
100 PLN
27439

1926 Port Gdańsk, wydanie przedrukowe na znaczku obiegowym za 25 gr. z J.Piłsudskim, dwa odcienie czerwonobrązowy i jasnoczerwonobrązowy (nie mylić z żółtobrązowym), gwarancja Kalinowski, Korszeń.

Fi.16a
Mi.19b
250 PLN
27440

Fi.16b
Mi.19a
300 PLN
27441

1926 Port Gdańsk, gwarancja Schmutz.

Fi.22
150 PLN
27442

1927 Port Gdańsk, pierwsza odsyłka listów lotniczych z polskiego urzędu pocztowego Gdańsk 1, list lotniczy przesłany 10.VII na trasie Gdańsk - Lwów; znaczki unieważnione w urzędzie Gdańsk 1 datownikiem "POLSKI URZĄD P.-T. No1" z wyróżnikiem "e"; "specjalny dodatkowy stempel "Ouverture de la correspondance aerienne par la Poste Polonaise a Danzig 10-7-1928."; odręczna adnotacja o pobraniu dodatkowej opłaty lotniczej "pobr. 5 gr."; lotem tym przesłano zaledwie 85 sztuk poczty!!! datownik odbiorczy na odwrocie; bardzo dobry stan zachowania.

Fi.61b
600 PLN
27443

1927 Port Gdańsk, AMBULANS NR.235 relacji HEL-TCZEW, polskie ambulanse przejeżdżające przez obszar Wolnego Miasta Gdańska "podlegały pocztowo" polskiemu dworcowemu urzędowi kolejowemu Gdańsk 2; widokówka przesłana 19.VIII z Helu do Banku Polskiego w Warszawie ambulansem, który na trasie Tczew-Hel kursował tylko w latach 1926-28; ładnie odciśnięty datownik ambulansu; wysoka wycena katalogowa (Wolff 250.- pkt.); datownik odbiorczy urzędu WARSZAWA 20 z 20.VIII i datownik kancelaryjny banku "22 LIP.1927", bardzo dobry stan zachowania; gwarancja Schmutz.

Fi.209II
Mi.237II
500 PLN
27444

1928 Port Gdańsk, znaczek w rzadkim kolorze jasno żółtobrązowym, gwarancja i oznaczenie Schmutz.

Fi.16b
1 000 PLN
27445

1929 Port Gdańsk, firmowy list polecony z Gdańska 8.X.29 do Radomia, na odwrocie stempel odbiorczy.

Fi.9, 19
100 PLN
27446

1929 Port Gdańsk, znaczek z obiegu pocztowego z dziurkowaniem firmowym.

Fi.16
60 PLN
27447

1929 Port Gdańsk, list firmowy z Gdańska do Czerska.

Fi.19
140 PLN