Auction 79. WW2 military postage

19219

80 PLN
19220

1 800 PLN
19221

400 PLN
19222

1943-4 airgramy armii amerykańskiej.

250 PLN
19223

1943 Armia Polska w Wielkiej Brytanii, pogrzeb Wodza Naczelnego gen.Władysława Sikorskiego na cmentarzu polskich lotników w Newark - ilustrowany formularz polskiej poczty polowej (walki morskie w Narviku) wysłany w dniu pogrzebu - 16.VII z Newark, z dodatkową nalepką żałobnego wydania z czarną obwódką - dla jednostek lotniczych, skasowaną 19.VII datownikiem Polskiej Poczty Polowej.

200 PLN
19224

1943 KANADA-ANGLIA-PALESTYNA-IRAK-PALESTYNA list wysłany 23.III z miejscowości Owen Sound w Kanadzie do por.Jana Dempniaka w jednostce o oznaczeniu kodowym P19 w Anglii, zalepka cenzury brytyjskiej "OPENED BY EXAMINER 4379", przesyłkę z adnotacją "P/19 nieznany" dosłano najpierw do jednostki P1, a następnie P90 (Centrum Wyszkolenia Piechoty); stąd przesyłkę przekierowano do jednostki 550 w Palestynie (Dowództwo 2 Korpusu), a następnie do Iraku, gdzie po sprawdzeniu w ewidencji Poczty Polowej 131 - "W O.V. i ew. PP131 nie figuruje 21/VII.43", ostatecznie dosłano ją 23.VII za pośrednictwem Poczty Polowej 117 i 27.VII Głównej Poczty Polowej 101 do jednostki 125 (Kwatera Główna Dywizji Strzelców Karpackich) w Palestynie, fioletowy stempelek cenzury polskiej nr.55; wspaniały walor o niezwykle skomplikowanym, ładnie udokumentowanym, obiegu pocztowym; podobną całość do tego samego odbiorcy pokazano na stronie 23 w fundamentalnej pracy R.Wagnera dotyczącej poczt polowych II Korpusu; bardzo dobry stan zachowania.

800 PLN
19225

1943 WĘGRY-TURCJA-IRAK list polecony z obozu internowanych Eger na Węgrzech wysłany na "adres konspiracyjny" w Istambule, tureckie datowniki odbiorcze ISTAMBUL i BEYOGLU z 13.3, pocztą dyplomatyczną przesyłkę dostarczono na Bliski Wschód, okrągły stempelek "118" brytyjskiej cenzury w Bagdadzie, która przekazała ją Głównej Poczcie Polowej 101, tu dopisano adres prawdziwego odbiorcy "por.Domański Jan 58 Redakcja P.P.112" i poddano ją cenzurze: zalepka "OCENZUROWANO OPENED BY CENSOR" o sygnaturze "1619/2/GHQP/10-42." z fioletowym stempelkiem "55"; omyłkowo skierowano list do jednostki 107 (1 Pułk Artylerii Lekkiej), skąd odesłano go 24.V za pośrednictwem Poczty Polowej 121 z adnotacją "Zwrócić Gł.P.P. 101 List nie dotyczy reflektanta w 107", ostatecznie przesyłkę dosłano do Biura Historycznego przy Dowództwie Bazy i Etapów; wspaniały walor o niezwykle skomplikowanym, bardzo ładnie udokumentowanym, obiegu pocztowym; bardzo dobry stan zachowania.

800 PLN
19226

1943 lotniczy list polecony wysłany z Głównej Poczty Polowej 101 z Anglii 4.12.43 do Boliwii, stemple tranzytowe cenzury, bardzo rzadka destynacja, wyjątkowo rzadki i ciekawy walor.

480 PLN
19227

1943 list lotniczy wysłany z poczty polowej nr 108, stemple i zalepka cenzorska.

60 PLN
19228

1943 list z poczty polowej nadany w Żyrardowie do Niemiec.

35 PLN
19229

80 PLN
19230

1943 Armia Polska w Wielkiej Brytanii, datownik "POLSKA POCZTA POLOWA Nr.2 POLISH FIELD POST OFFICE No.2" przeznaczony dla obsługi 1 Dywizji Pancernej gen.Maczka odciśnięty w kolorze zielonym z datą "10 JUN 1943" na ilustrowanym formularzu kartkowym; datownik wprowadzono do eksploatacji w maju 1943 i wycofano po zaledwie dwóch miesiącach, z wyjątkiem listu oferowanego na LXXVI aukcji (poz.34664) do tej pory znany wyłącznie z odbitek grzecznościowych; walor w bardzo dobrym stanie zachowania.

200 PLN
19231

Fi.1-4
5 400 PLN
19232

400 PLN
19233

1944 III Rzesza, Dzień Armii, militarna seria czysta.

Mi.873-85
40 PLN
19234

40 PLN
19235

1944 Armia Polska w ZSRR, listownik od Polaka wywiezionego w ramach jednej z trzech deportacji ludności polskiej do ZSRR i siłą wcielonego do Armii Czerwonej, wysłany 2.IV z poczty polowej 38716 przydzielonej do obsługi 566 pułku moździerzy (566 МИНП) do Związku Patriotów Polskich z prośbą o przeniesienie do Wojska Polskiego; propagandowy ilustrowany listownik z tekstem w wolnym przekładzie: "KOZAK NIE CHCE ODPOCZYWAĆ, KOZAK ZACHÓD CHCE ZDOBYWAĆ", cenzura nr. 04855; kasownik odbiorczy Moskwa 2.IX; ślady archiwizacji, ogólnie dobry stan zachowania; reprodukcję prezentowanego waloru wykorzystano w książce "Korespondencja obozowa w okresie II wojny światowej" autorstwa St.Barańskiego i J.Falkowskiego.

500 PLN
19236

160 PLN
19237

1944 Armia Czerwona, list "trójkąt" zwolniony od opłaty pocztowej, wysłany 3.9 z poczty polowej 10330 przydzielonej do obsługi 420 Samodzielnej Eskadry Łączności Lotniczej do Moskwy, cenzura nr.06557, kasowniki odbiorcze; bardzo dobry stan zachowania.

150 PLN
19238

1944 III Rzesza, list wysłany 29.6 za pośrednictwem poczty polowej 11449 do Alt Lässig, Kr. Waldenburg (Stary Lesieniec w powiecie Wałbrzyskim), datownik nadawczy tzw. "Neutraler Stempel" z rzymską cyfrą "VII" na górze i literą "v" na dole, bardzo wysoka wycena katalogowa!!! pieczęć formacyjna, zalepka cenzury; doskonały stan zachowania.

120 PLN
19239

80 PLN
19240

300 PLN
19241

1944 Armia Polska w ZSRR, list "trójkąt" wysłany 21.8 z Oficerskiej Szkoły Piechoty w Riazaniu do Zdołbunowa, w adresie nadawcy podano "skrytka pocztowa 13 W.O.Szk."; stempelek cenzury nr. 20995; walor w dobrym stanie zachowania; sygnowano na odwrocie Bolesław Skirmunt.

200 PLN
19242

500 PLN
19243

1944 nalepki Polskiego Czerwonego Krzyża.

30 PLN
19244

1944 niemiecki formularz dla jeńców aliancki.

30 PLN
19245

1944 list żołnierza z radzieckiej poczty polowej.

20 PLN
19246

20 PLN
19247

200 PLN
19248

200 PLN
19249

1944 kompletny aerogram wraz z kopertą listu z Szkocji do jednostki w Aleksandrii w Egipcie.

200 PLN
19250

1945 I wydanie znaczków poczty polowej II Korpusu, trzy z czterech prób fotograficznych - wzór VII, mały format 40x27 mm, forma pośrednia pomiędzy projektem a odbitką kontrolną; na konkurs zgłoszono siedem różnych projektów czteroznaczkowych serii i dwa znaczki luzem; oferowany powyżej nie został nagrodzony i nie był publikowany; znane są próby fotograficzne tylko w małym formacie spotykane na aukcjach włoskich; do realizacji przyjęto projekt H.Radosa, ale nie nadawał się on do druku i ostatecznie został przerobiony, co opóźniło druk o dwa miesiące, poza próbami fotograficznymi innych druków prac konkursowych się nie spotyka.

Fi.1-3 E
1 200 PLN
19251

1945 szlak bojowy II Korpusu, marginesowa seria.

Fi.1-4
180 PLN
19252

1945 ZSRR, Dzień Lotnictwa Wojskowego (I), seria czysta.

Mi.972-80
100 PLN
19253

40 PLN
19254

120 PLN
19255

200 PLN
19256

1945 Ludowe Wojsko Polskie, DOWÓDZTWO 1 ARMII POLSKIEJ, przedwojenny polski formularz poczty polowej wysłany 7.II do Lwowa za pośrednictwem poczty polowej 28279 przydzielonej do obsługi Dowództwo 1 Armii Polskiej, stempelek sowieckiej cenzury 31983, kasownik odbiorczy 25.II; idealny stan zachowania.

200 PLN
19257

1945 Ludowe Wojsko Polskie, "RADZIECCY LOTNICY - SOKOŁY NASZEJ OJCZYZNY! BEZLITOŚNIE NISZCZCIE WROGA NA ZIEMI, W POWIETRZU I NA MORZU! NIECH ŻYJĄ RADZIECCY LOTNICY!" propagandowy ilustrowany listownik wysłany 30.V do Lwowa za pośrednictwem poczty polowej 83670 przydzielonej do obsługi 8 Zapasowego Pułku Piechoty, cenzura 12105, kasownik odbiorczy; bardzo dobry stan zachowania, wyjątkowy jak na przesyłki "ze wschodu".

300 PLN
19258

1945 Ludowe Wojsko Polskie, widokówka wysłana 18.3 z miejsca postoju do Lublina za pośrednictwem poczty polowej 83659 przydzielonej do obsługi Dowództwa 1 Samodzielnej Brygady Moździerzy, stempelek sowieckiej cenzury wojskowej 27470 i polskiej cenzury wojskowej 1257, datownik odbiorczy 7.VII.1945; walor w bardzo dobrym stanie zachowania.

150 PLN