Auction 77. Communist Poland 1945-1952

4500

1945 list żołnierski do Lwowa, stempel "Wojskowy" i stempel cenzury wojskowej nr 63 i kasowniki radzieckie.

100 PLN
4501

1945 list urzędowy z Sosnowca 10.4.45, na odwrocie stempel cenzury wojskowej nr 918.

42 PLN
4502

1945 kartka na formularzu Polskiego Czerwonego Krzyża z Włocławka do Bydgoszczy, niemy kasownik Włocławka i rzadki stempel opłaty gotówkowej, stempel cenzury wojskowej nr 1560.

100 PLN
4503

1945 składany list wojskowy ze stemplem radzieckiej poczty polowej do Kalisza przeadresowany na adres w Kole, stempel cenzury wojskowej nr 139.

120 PLN
4504

1945 kartka z Palestyny do Chorzowa, stempel brytyjskiej cenzury i polskiej wojskowej nr 2004, dopisek po angielsku "pisane po polsku", ciekawy obieg.

180 PLN
4505

1945 list polecony z Biecza 17.2.45 do Gorlic, prowizoryczny datownik Bieczy, opłata gotówkowa i poniemiecka erka.

300 PLN
4506

1945 zwrotne poświadczenie odbioru z sądu rejonowego w Łańcucie do Rakszawy, prowizoryczny kasownik z Łańcuta.

70 PLN
4507

1945 HITLER - usuwanie niemieckich motywów; PRZESYŁKA PRZEZ LINIĘ FRONTU tzw. "ÜBERROLLER", karta pocztowa wysłana 11.1 z obozu pracy przymusowej Teplitz-Schönau II w miejscowości Schlossberg w Rzeszy do wsi Staromieście - na obszar Polski zajęty już przez Armię Sowiecką; rzadki przypadek, kiedy to front minął przesyłkę a nie odwrotnie; wizerunek Hitlera na znaku opłaty został celowo uszkodzony przez cenzora - po tej stronie frontu było on już niedopuszczalny, w praktyce ruchu pocztowego przepis ten stosowano rygorystycznie, wcześniejsze przesyłki niszczono, ale tej karty nie zatrzymano i najpewniej została doręczona adresatowi; stempelek cenzury wojskowej z wpisanym ręcznie numerem 351a; wyjątkowy walor w dobrym stanie zachowania (karta pionowo zgięta); gwarancja.

600 PLN
4508

1945 list polecony z Kolna 26.2.45 do Łomży, opłata gotówkowa i prowizoryczna erka, na odwrocie prowizoryczny stempel odbiorczy Łomży, gwarancja Piekut.

320 PLN
4509

1945-50 zestaw 14 listów obiegowych.

150 PLN
4510

1945 kartka polecona z Inowrocławia 12.6.45 do ZSRR, stempelek opłaty gotówkowej ( ramkowy stempel opłacono gotówką ) i stempel cenzury wojskowej nr 1365.

70 PLN
4511

1945 list z Głuchołaz 6.11.45 do Torunia, prowizoryczny stempel Głuchołaz, opłata gotówkowa, koperta przycięta z lewej strony.

85 PLN
4512

1945 list z Niemiec z alianckiej strefy okupacyjnej do Gogolina, stempel polskiego urzędu cenzury nr 3227, gwarancja.

80 PLN
4513

1945 książka "pocztowe stemple prowizoryczne 1945 - 1947 Katowickie" autorstwa Mariana Kościelniaka, monografia z ilustracjami I opisami znanych ostemplowań prowizorycznych z obszaru byłego województwa katowickiego, 135 stron.

50 PLN
4514

1945 list z Niemiec ze strefy amerykańskiej do Gogolina, stempel cenzury i zalepka amerykańskiej cenzury, stempel urzędu cenzury nr 3244 , gwarancja.

90 PLN
4515

1945 list lotniczy z Wielkiej Brytanii do Cieszyna, stemple cenzury brytyjskiej i polskiej cenzury wojskowej nr 2051.

40 PLN
4516

1945 kartka lotnicza z Wielkiej Brytanii do Łodzi, stempel cenzury wojskowej nr 1026.

60 PLN
4517

1945 zwrotne poświadczenie odbioru listu z Lublina do Pawłowa, prowizoryczny kasownik Pawłowa, ciekawe podwójne cenzurowanie przy nadaniu i w drodze zwrotnej do nadawcy, stemple cenzury wojskowej nr 1597 i 1600.

180 PLN
4518

1945 list z Niemiec z radzieckiej strefy okupacyjnej do Gogolina, stempel urzędu cenzury nr 3211, gwarancja.

70 PLN
4519

1945 kartka z Milanówka do Kielc, stempel opłaty gotówkowej i stempel cenzury wojskowej nr 1022.

65 PLN
4520

1945 list z wielkiej Brytanii do Warszawy, stempel cenzury wojskowej nr 1570.

160 PLN
4521

1946 polecony list lotniczy z Łodzi do Czerwonego Krzyża w Genewie, prawdopodobnie brak jednego znaczka, stempel cenzury wojskowej nr 1135.

Fi.359
Mi.404
40 PLN
4522

1946 list firmowy z Krakowa do Jarosławia.

Fi.362, 380, 405
Mi.393, 414, 438
10 PLN
4523

1946 polecony list lotniczy z Warszawy 3.4.46 do Londynu, stempel cenzury wojskowej nr 592.

Fi.362, 381
Mi.393, 415
55 PLN
4524

1946 dofrankowana karta pocztowa wysłana jako polecona z miejscowości Lipiny Śląskie do Warszawy, znaczki unieważniono datownikiem prowizorycznym "LIPINY SL." z wyróżnikiem "a", zwraca uwagę bardzo ładnie odciśnięty prowizoryczny stempelek polecenia; na odwrocie mały datownik odbiorczy Warszawa 51; bardzo dobry stan zachowania.

Fi.362I, 377, Cp94A
Mi.393, 410
160 PLN
4525

1946 list z Gliwic 19.1.46 do Londynu, stempel urzędu cenzury nr 3137.

Fi.375
Mi.408
100 PLN
4526

1946 kartka z Skierniewic 19.5.46 do Chełma.

Fi.376a T2
Mi.409b
20 PLN
4527

1946 list ze Szczecina do Warszawy.

Fi.377, 378
Mi.410, 411
10 PLN
4528

1946 cenzura dla przesyłek zagranicznych nr.3114, list lotniczy wysłany 19.4 z Warszawy do Szwedzkiego Czerwonego Krzyża w Sztokholmie, na odwrocie adnotacja o przeprowadzonej kontroli dewizowej i datownik Warszawa 11 z 19.IV; całość w bardzo dobrym stanie zachowania.

Fi.377, 385
Mi.410, 419
150 PLN
4529

1946 ekspres polecony z Poznania 31.1.46 do Lublina, na odwrocie stempel odbiorczy.

Fi.377, 393
Mi.410, 426
50 PLN
4530

1946 "KRAJOWY ZLOT MŁODZIEŻY ZWM 21-22 LIPIEC 1946" Warszawa 1, znaczek na pamiątkowej karcie ostemplowany okolicznościowo; idealny stan zachowania (Myślicki 46 046).

Fi.380
Mi.414
40 PLN
4531

1946 kartka z Wałbrzycha 27.8.46 do Lublina, widokówka Wałbrzych.

Fi.380
Mi.414
15 PLN
4532

1946 list polecony z Radomska do Czechosłowacji, stempel cenzury wojskowej nr 1129, na odwrocie stemple odbiorcze.

Fi.380-2
Mi.414-6
50 PLN
4533

1946 list polecony z Miłosnej do Zawidowa.

Fi.381
Mi.415
25 PLN
4534

1946 list firmowy z Skoczowa do Cieszyna, kasownik i datownik prowizoryczny ze Skoczowa.

Fi.381
Mi.415
70 PLN
4535

1946 list z Wodzisławia Śląskiego do Rybnika, prowizoryczny kasownik Wodzisławia, ciekawe powtórne użycie koperty listu urzędowego.

Fi.381
Mi.415
80 PLN
4536

1946 list z Sokołowa Podlaskiego do Warszawy.

Fi.381
Mi.415
60 PLN
4537

1946 polecony list lotniczy z Chrzanowa do Londynu, stempel urzędu cenzury nr 3140, na odwrocie stempel odbiorczy Polskiej Poczty Polowej nr 1.

Fi.381, 384
Mi.415, 418
220 PLN
4538

1946 list polecony z Warszawy 19.II.46 do Czerwonego Krzyża w Genewie, stempel urzędu cenzury nr 3285.

Fi.381, 384
Mi.415, 418
35 PLN
4539

1946 lotniczy list polecony z Skoczowa do Anglii, prowizoryczne; erka, kasownik i datownik Skoczowa, stempel urzędu cenzury nr 3245.

Fi.381, 385
Mi.415, 419
220 PLN