The auction will start on 19.04.2024

Auction 75. Town postage 1914-1918

Page:
Poz# Photos Description Catalog Features Actual price
24367

1916 Warszawa, makulaturowy znaczek wydania nie wprowadzonego do obiegu z drukiem dwustronnym.

Fi.IV MK
25 PLN
24368

1916 Warszawa, unikalne kompletne arkusiki prób serii pomnikowej, barwy odwrotne niż definitywne: 6 gr.- czerwona, a 10 gr. - zielona, tło piaskowe, papier ze znakiem wodnym "fale" w położeniu pionowym, spacje wokół każdego znaczka i charakterystyczne pasowania wycięte w narożnikach arkusików; na aukcjach sporadycznie spotyka się egzemplarze prób w kolorach definitywnych; arkusiki w barwach odwrotnych były oferowane w ostatnim ćwierćwieczu tylko raz, gwarancja Mikulski.

Fi.IV P4, V P4
20 000 PLN
24369

1916 Warszawa, miejscowy list wysłany 28.5, doręczenie opłacono znaczkami poczty miejskiej (niezgodnie z taryfą), znaczki unieważnione datownikiem z wyróżnikiem "b"; bardzo dobry stan zachowania.

Fi.Mi.2, 9, 10
40 PLN
24370

1916 Warszawa, znaczek serii pomnikowej nie dopuszczonej do obiegu, przesunięty druk kolorów.

Fi.VA
20 PLN
24371

1916 Warszawa, znaczek serii pomnikowej nie dopuszczonej do obiegu.

Fi.VA
40 PLN
24372

1916 Warszawa, znaczki wydania nie dopuszczonego do obiegu.

Fi.VIA
40 PLN
24373

1916 Warszawa, znaczek serii pomnikowej nie dopuszczonej do obiegu.

Fi.VIA
65 PLN
24374

1916 Warszawa, znaczek serii pomnikowej nie dopuszczonej do obiegu, przesunięty druk kolorów, gwarancja Mikstein.

Fi.VIB
60 PLN
24375

1916 Warszawa, znaczek serii pomnikowej nie dopuszczonej do obiegu.

Fi.VIB
100 PLN
24376

1916 Warszawa, bardzo rzadka litograficzna próba znaczka za 20 gr. w kolorze niebieskim, bez tła, na białym gumowanym papierze (Mi.250 euro), cień śladu po podlepce; gwarancja i opis Schmutz.

Fi.VI P5
Mi.VI P 
400 PLN
24377

1916 Warszawa, litograficzna próba znaczka za 10 gr. na papierze białym glansowanym, bez tła, gwarancja i opis Schmutz.

Fi.V P5
400 PLN
24378

1916 Warszawa, próba znaczka nie wprowadzonego do obiegu, gwarancja i oznaczenie Schmutz.

Fi.VP5
200 PLN
24379

1916 Warszawa, marginesowa, niegumowana - tak je wydano, litograficzna czarna próba znaczka za 10 gr., bez tła na papierze białym zwykłym (Mi.250 euro), lekka prześwitka poza rysunkiem znaczka, gwarancja i opis.

Fi.V P6
400 PLN
24380

1916 Warszawa, próba znaczka nie wprowadzonego do obiegu, gwarancja i oznaczenie Schmutz.

Fi.VP6
200 PLN
24381

1916 Warszawa, miejscowy ekspres z parką znaczków poczty miejskiej.


80 PLN
24382

1916 Warszawa, efektowna widokówka z sucho tłoczonym medalem pamiątkowym z profilem Juliusza Słowackiego, przesłana miejscowo 16.V, doręczenie opłacono znaczkiem poczty miejskiej skasowanym 17.V owalnym datownikiem; walor w doskonałym stanie zachowania.

Fi.9
200 PLN
24383

1917 Przedbórz, I wydanie, seria kasowana, znaczek za 2 gr. typ 7, za 4 gr. typ 6, bardzo ładny stan, gwarancja Schmutz.

Fi.1-2B
Mi.1-2A
200 PLN
24384

1917 Przedbórz, I wydanie, seria czysta z pełną oryginalną gumą z minimalnymi zmatowieniami, znaczek za 2 gr. typu 6, za 4 gr. typu 2, ładny stan, gwarancja Mikstein, Schmutz.

Fi.1-2B
Mi.1-2A
280 PLN
24385

1917 Przedbórz, I wydanie, ząbkowane znaczki kasowane na użytkowym wycinku z listu poleconego z papierami handlowymi - drukami (Mi.195 euro+15%), gwarancja Schmutz.

Fi.1-2B
Mi.1-2A 
250 PLN
24386

1917 Przedbórz, I wydanie, seria znaczków z międzypolem, znaczek za 2 gr. - typ 7 gwarancja Schmutz, znaczek za 4 gr. - typ 8, sygnatura Witkowski, gwarancja.

Fi.1-2B
Mi.1-2A 
600 PLN
24387

1917 Przedbórz, I wydanie, próba znaczka za 2 gr. - typ 6, w kolorze zielonym, małe zmatowienie po podlepce, bardzo ładny stan, sygnowany Rachmanow, gwarancja i opis.

Fi.1A P2
400 PLN
24388

1917 Przedbórz, znaczek poczty miejskiej typ 8, gwarancja i oznaczenie Jendroszek.

Fi.1B
90 PLN
24389

1917 Przedbórz, znaczek poczty miejskiej typ 4, duży ślad po usuniętej podlepce, gwarancja i oznaczenie Koopman.

Fi.1B
80 PLN
24390

1917 Przedbórz, I wydanie, list wysłany 17.12 z Warszawy, ofrankowany parką znaczków za 7,5 Pf. wydania "Gen.-Gouv. Warschau", pobranie opłaty za doręczenie udokumentowano 22.XII znaczkiem za 4 gr w typie 8, stempelek cenzury; całość w bardzo dobrym stanie zachowania; gwarancja.

Fi.2B
Mi.2A
500 PLN
24391

1917 Przedbórz, połówka znaczka za 4 gr. na wycinku, gwarancja Krawczyk.

Fi.2B
Mi.2A 
80 PLN
24392

1917 Przedbórz, I wydanie, znaczek za 2 gr. - typ 8 z dwoma międzypolami, po prawej i na dole, gwarancja Schmutz.

Fi.2B
Mi.2A 
800 PLN
24393

1917 Przedbórz, znaczek poczty miejskiej typ 5, gwarancja i oznaczenie Jendroszek.

Fi.2B
80 PLN
24394

1917 Przedbórz, znaczek poczty miejskiej typ 3, gwarancja i oznaczenie Schmutz.

Fi.2B
90 PLN
24395

1917 Warszawa, "6 GROSZY" - czerwony stempelek opłaty doręczeniowej I wydania, druki przesłane 12.1 miejscowo; dobry stan zachowania.

Fi.2b
80 PLN
24396

1917 miejscowa kartka z Częstochowy nadana 24.I.17, adresata poszukiwano przez biuro meldunkowe - stempel "Mit hilfe des meldeamtes nicht ermittelt", niedoręczona i zwrócona do najprawdopodobniej nieskutecznie do nadawcy, stemple urzędu doręczeniowego i stempel opłaty za 3 kop, dekoracyjny walor z śladami po oryginalnym obiegu.

Fi.2h
1 000 PLN
24397

1917 Częstochowa, karta pocztowa "Russich Polen" dofrankowana znaczkiem "Gen.-Gouv. Warschau" wysłana 7.6 z niemieckiego urzędu pocztowego w Częstochowie do szpitala powiatowego w Tarnowie i stamtąd zwrócona do nadawcy - odpowiednie adnotacje niebieską kredką; 12.VI przekazana Poczcie Miejskiej, gdzie odciśnięto datownik i dekoracyjny stempelek opłaty doręczeniowej za 5 fen., gwarancja Falkowski.

Fi.2m
1 000 PLN
24398

1917 Warszawa, "7 GROSZY" - czerwonoliliowy stempelek opłaty doręczeniowej II wydania - bardzo rzadki, stosowany zaledwie przez 5 dni!!! (26.IV-1.V) - na karcie pocztowej wysłanej 7.IV ze Splitu do Warszawy przez polskiego jeńca, stempelek cenzury austriackiej "K.u.k. ZENSURSTELLE SPLIT (SPALATO)" i niemieckiej we Wrocławiu "Überwachungsstelle VI.A.K. Geprüft Breslau"; bardzo dobry stan zachowania; gwarancja.

Fi.5a
3 000 PLN
24399

1917 Warszawa, "7 FENYGÓW" - fioletowy stempelek opłaty doręczeniowej III wydania, karta pocztowa wysłana 7.7 z Sosnowca; bardzo dobry stan zachowania.

Fi.9b
100 PLN
24400

1917 Warszawa, poczta miejska pracowała na dwie zmiany (8-15 i 15-22), w celu dokładniejszej kontroli działalności ekspedycji zarządzono, aby I zmiana używała do odciskania stempelków taryfowych w barwie fioletowej, a II zmiana w barwie czerwonej;

"10 FENYGÓW" - fioletowy i czerwonoliliowy stempelki opłaty doręczeniowej IV wydania na miejscowym liście przesłanym 21.12, pierwsza, przedpołudniowa, próba doręczenia przesyłki (fioletowy stempelek) nie powiodła się ponieważ adresat przeprowadził się i przesyłkę należało dosłać, druga - popołudniowa (czerwonoliliowy stempelek) - była skuteczna; niecodzienny walor w bardzo dobrym stanie zachowania; gwarancja;
1918, miejscowa przesyłka władz niemieckich (zgoda na wyjazd do Hamburga) wysłana 16.1, pomimo oznaczenia "Heeressache" (sprawa wojskowa) zwalniającego przesyłkę od opłaty pocztowej, naliczono tę opłatę i obciążono nią adresata, jej wysokość określał stempelek, tu - "8 Pfennig Porto", pobierana była ona przez Pocztę Miejską i przekazywana niemieckiemu zarządowi pocztowemu, jednocześnie Poczta Miejska pobierała własną należność za doręczenie, w tym przypadku "10 FENYGÓW" - fioletowy stempelek opłaty doręczeniowej IV wydania; owalna pieczęć listowa nadawcy "Kaiserlich Deutsches Generalgouvernement Warschau"; niecodzienny walor w słabszym stanie zachowania (karta zmniejszona i pionowo złamana); na karcie albumowej.

Fi.13a, 13b
300 PLN
24401

1917 Warszawa, "30 FENYGÓW" - czerwonoliliowy stempelek opłaty doręczeniowej IV wydania bardzo ładnie odciśnięty na ekspresowym liście wysłanym 24.9.18 ze Zduńskiej Woli do Warszawy, na odwrocie datownik odbiorczy poczty niemieckiej z tego samego dnia WARSCHAU z wyróżnikiem "**g"; walor w dobrym stanie zachowania (przebarwienia na kopercie; gwarancja Schmutz.

Fi.15a
2 000 PLN
24402

1917 Warszawa, legitymacja żywnościowa ważna w okresie 22.I-4.II, wydana przez rządcę domu przy ul.Królewskiej 10; bardzo dobry stan zachowania.


50 PLN
24403

1917 Warszawa, legitymacja żywnościowa ważna w okresie 19.III-1.IV, wydana przez rządcę domu przy ul.Królewskiej 10; bardzo dobry stan zachowania.


80 PLN
24404

1917 Warszawa, kartka z Wiednia do Warszawy ze stemplem cenzury i stemplem poczty miejskiej za 6 groszy w kolorze fioletowym.


50 PLN
SOLD
24405

1917 Warszawa, karnet z szaroczerwoną okładką "Na biedne dzieci" zawierających serie znaczków dobroczynnych z portretami polskich królów wydanymi przez Obywatelską Komisję Ofiarności Publicznej, znaczki bez podlepek (co rzadkie!) umieszczono w sporządzonych w małym nakładzie specjalnych karnetach, przeznaczonych dla najwybitniejszych przedstawicieli życia publicznego i najhojniejszych darczyńców; doskonały stan zachowania.


250 PLN
24406

1918 PRUSZKÓW, widokówka wysłana 13.5 z Łęczycy do Pruszkowa, idealnie odciśnięty fioletowy stempelek opłaty doręczeniowej "10 fenigów" z ornamentami po obu stronach liczb i w narożnikach; przesyłki doręczone przez pruszkowską pocztę miejską należą do wyjątkowo rzadkich walorów tego działu, w fundamentalnej pracy Stefana Petriuka "Poczty lokalne w okupowanej Polsce 1915-1918" nie pokazano, ani reprodukcji stempelka za 10 fen, ani kompletnej przesyłki, a jedynie dwa wycinki z kopert ze stempelkami o nominale 15 fen; całość w bardzo dobrym stanie zachowania; gwarancja Schmutz.

Fi.1
9 000 PLN