The new auction will start soon

Auction 75. WW2 PoW and internment camps

Page:
Poz# Photos Description Catalog Features Actual price
27372

1941 Stalag XIIC - listownik wysłany 28.7 z obozu do miejscowości Wojnówka, niemy datownik nadawczy; czytelnie odbity stempelek cenzora nr.13; bardzo dobry stan zachowania.


40 PLN
27373

1941 Stalag XIIC - karta pocztowa wysłana 14.1 z obozu do Łodzi, niemy datownik nadawczy; czytelnie odbity stempelek cenzora nr.77; bardzo dobry stan zachowania.


40 PLN
27374

1941 listownik ze stalagu III A do Lublina, stempel cenzury obozowej.


45 PLN
27375

1941 Stalag VIG - "GRUPPE ABWEHR STALAG VI/G" bardzo rzadki stempelek dodatkowej cenzury obozowej placówki Abwehry, karta z obozu wysłana 21.5 z Bonn do Sompolna, zwraca uwagę rzadko spotykany typ formularza z wydrukowaną nazwą obozu, kasownik nadawczy z propagandową nakładką; stempelek cenzora nr.8; dekoracyjna całość w bardzo dobrym stanie zachowania.

Komórki Abwehry przy obozach jenieckich, zajmowały się m.in. wyrywkową kontrolą czynności cenzorów obozowych, okresowym sondażem nastroju jeńców, ale także ścisłą kontrolą jeńca (grupy jeńców), czy wreszcie zwalczaniem prób tajnych kontaktów jeńców z ośrodkami w kraju i zagranicą.


500 PLN
27376

1941 Oflag IIIC - listownik, wysłany 6.1 z obozu do Tuluzy, stempelek "Unbesetztes Gebiet" oznaczający, że korespondencja adresowana jest do nieokupowanej części Francji (Vichy); pieczęć komendantury obozu; stempelek cenzora nr.8; na odwrocie stempelek informacyjny dotyczący wysyłki paczek; dekoracyjna całość w idealnym stanie zachowania.


100 PLN
27377

1941 Internowanie w Rumunii - obóz Ocnele Mari, karta pocztowa z obozu wysłana 18.V do Krakowa, stempelki cenzorów i wirnik cenzury niemieckiej; całość w bardzo dobrym stanie zachowania.


150 PLN
27378

1941 Oflag IIB, list z 4.VI oficera 54 pułku piechoty kapitana Jana Góry do kolegów przebywających w obozie w sprawie organizacji obchodów święta pułkowego, na odwrocie sprawozdanie z tychże wraz z listą wyższych oficerów 12 Dywizji Piechoty biorących udział w uroczystości; niecodzienny dokument w bardzo dobrym stanie zachowania; na karcie albumowej.


300 PLN
27379

1942 (?) Stalag IIC - część na odpowiedź listownika, czysty druk nakładu centralnego w bardzo dobrym stanie zachowania (język klapy z niewielkim 1 cm rozerwaniem).


50 PLN
27380

1942 Oflag IIE - karta wysłana 18.9 z obozu do Lublina, w lewym dolnym rogu wpisane pierwsze litery nazwiska jeńca - "We" od nazwiska "Weiss", co umożliwiało segregację przesyłek dla celów cenzury i służyło temu, aby ten sam cenzor obozowy sprawdzał korespondencję tych samych jeńców, co umożliwiało i ułatwiało ścisłą kontrolę m.in. nastrojów jenieckich; stempelek cenzora nr.19 z jego parafką; walor w bardzo dobrym stanie zachowania.


50 PLN
27381

1942 Reserve-Lazarett Tangerhütte - świadectwo zgonu porucznika Franciszka Stasiaka wystawione 5.XI w szpitalu zapasowym Stalagu XIA w Tangerhütte; pieczęć urzędowa z "gapą"; dodatkowy stempelek "Gebührenfrei"; nieczęsto spotykany walor; minimalnie słabszy stan zachowania.


120 PLN
27382

1942 Obóz nr.25 dla jeńców włoskich w Indiach - karta pocztowa datowana 24.IX wysłana z obozu do Rzymu, jeniec w randze majora, dostał się do niewoli zapewne w Afryce Północnej; dwa stempelki cenzury hinduskiej i jeden włoskiej; niespotykany na naszym rynku walor w doskonałym stanie zachowania; ze zbiorów J.Falkowskiego.


200 PLN
27383

1942 Stalag VIG - formularz francuski, datowany 22.II, wysłany z obozu do Sompolna; stempelek cenzora nr.12; na odwrocie w adresie nadawcy dopisano "Bonn. Arb.Kdo: No281"; całość w bardzo dobrym stanie zachowania.


50 PLN
27384

1942 Stalag IIID - karta pocztowa (formularz francuski), datowana 12.VII, wysłana do miejscowości Rawka koło Skierniewic; stempelek cenzury Wehrmachtu; bardzo dobry stan zachowania.


60 PLN
27385

1942 Stalag VIG - formularz datowany 22.XI, wysłany do Sompolna z komanda pracy nr.14 w zakładach metalurgicznych Veltrup-Werke KG wytwarzających m.in. części do produkcji amunicji; stempelek komanda pracy; stempelek cenzora nr.50; unikalna całość w doskonałym stanie zachowania.


240 PLN
27386

1942 odcinek przekazu pocztowo pieniężnego żołnierza polskich sił internowanych w Szwajcarii.


65 PLN
27387

1942 Poczta internowanych w Szwajcarii. List wysłany przez dowódcę wojsk internowanych Gen. Prugar - Ketlinga (oznaczenie nadawcy na rewersie) z siedziby dowództwa Elgg do Mirrande (Francja). Stempel dwuobraczkowy 28mm, dodatkowo stempel cenzury szwajcarskiej typ I (328).


350 PLN
27388

1942 kartka z obozu Gross Born 23.9.42 do Białej Podlaskiej, stempel cenzury obozowej.


45 PLN
27389

1942 (?) Stalag IID - "JOURNEE DU SECOURS NATIONAL" - pamiątkowa tekturowa zawieszka, będąca potwierdzeniem datku złożonego w czasie kwesty w Dniu Pomocy dla francuskich jeńców Stalagu IID organizowanego przez organizację Secours National; niecodzienny walor w słabszym stanie zachowania (ślady po szpilkach).


100 PLN
27390

1943 Oflag IIC - karta wysłana 30.1 z obozu do Radomia, stempelek cenzora nr.27; bardzo dobry stan zachowania.


20 PLN
27391

1943 Stalag VIG - karta, datowana 8.III, wysłana z obozu do Sompolna; stempelek cenzora nr.54; w adresie nadawcy podano dokładniejszą lokalizację obozu "Bonn a.Rhein" i przydział jeńca "Arbeits-Kommand-Nr.: 640"; całość w bardzo dobrym stanie zachowania.


50 PLN
27392

1943 Stalag XXA - list do żołnierza australijskiego przebywającego w obozie, wysłany 12.VIII z Campbelltown w Nowej Południowej Walii; specjalna lotnicza koperta wydana staraniem Australijskiego Czerwonego Krzyża; stempelek i zalepka cenzury australijskiej, stempelek cenzury obozowej nr.12; bardzo rzadki kierunek wysyłki; dekoracyjna całość w doskonałym stanie zachowania; ze zbiorów J.Falkowskiego; temat - CZERWONY KRZYŻ.


500 PLN
27393

1943 Oflag IID - potwierdzenie otrzymania paczki wysłane 21.9 z obozu do miejscowości Deutscheseck; trójkątny stempelek cenzora nr.7; dobry stan zachowania.


30 PLN
27394

1943 Internowanie na Węgrzech - obóz Pilisvörösvár, widokówka, wysłana 9.I z obozu do Lwowa; stempelek zwalniający od opłaty pocztowej "BELLIGERANT INTERNE!"; pieczęć formacyjna; liczne stemple cenzury węgierskiej m.in. okrągły "ELLENORIZVE PEKIR" i niemieckiej; korespondencja internowanych na Węgrzech była zwolniona od opłaty pocztowej, nadawca prawdopodobnie wykorzystał kartę ofrankowaną już wcześniej; ciekawa, dekoracyjna całość w bardzo dobrym stanie zachowania.


120 PLN
27395

1943 kartka z stalagu IID umieszczonego w okolicy Stargardu Szczecińskiego.


45 PLN
27396

1943 list z stalagu IID umieszczonego w Czarnem koło Szczecinka.


55 PLN
27397

1943 kartka ze stalagu VIC do Nowego Sącza.


30 PLN
27398

1943 Oflag VIB Dössel - karta z życzeniami z okazji Świąt Wielkanocnych, ozdobiona sygnowaną akwarelką, stempelek cenzury obozowej na odwrocie; minimalne punktowe przebarwienia.


200 PLN
27399

1943 Oflag VIB Dössel - karta "Z DARZ BÓG" tradycyjnym myśliwskim pozdrowieniem ozdobiona okolicznościową akwarelką; minimalne ślady archiwizacji.


300 PLN
27400

1943 Oflag VIB Dössel - karta "Z DARZ BÓG" tradycyjnym myśliwskim pozdrowieniem ozdobiona okolicznościową akwarelką; minimalne ślady archiwizacji.


250 PLN
27401

1943 Oflag IIC - listownik, część na odpowiedź wysłana 10.VI z miejscowości Kalvarija (Kalwaria) na Litwie; stempelek cenzury obozowej; całość w bardzo dobrym stanie zachowania.


80 PLN
27402

1943 Stalag XB - karta, część na odpowiedź wysłana 30.4 z obozu do Rawy Ruskiej, datownik niemieckiej poczty polowej z wyróżnikiem "b" użyty jako stempel nadawczy, stempelek cenzora obozowego nr.40; bardzo dobry stan zachowania.


80 PLN
27403

1944 Internowanie w Szwajcarii - obóz Martel-Dernier - dowód wpłaty przekazu pocztowego (papier ze znakiem wodnym), wysłanego 22.VI z obozu; nietypowy walor; ze zbiorów J.Falkowskiego.


40 PLN
27404

1944 odcinek dla odbiorcy przekazu pieniężnego poczty dla internowanych w Szwajcarii. Cenzura wojskowa na awersie i rewersie przekazu w miejscu na korespondencję żołnierską.


45 PLN
27405

1944 kartka z stalagu IID umieszczonego w okolicy Stargardu Szczecińskiego.


45 PLN
27406

1944 kartka z obozu Gross Born 2.4.44 do Białej Podlaskiej, stempel cenzury obozowej.


45 PLN
27407

1944 NORWEGIA BAB41- jeniecki batalion budowlano-roboczy nr.41, karta (część na odpowiedź) wysłana 25.5 z Warszawy do Norwegii, stempelek cenzury nr.44728A; adresata, lekarza por.Henryka Bychawskiego, ze Stalagu IA 31.12.1940 wraz z grupą innych jeńców przeniesiono do Kriegsgefangenen-Bau-und Arbeits-Bataillon 41 (BAB41) w składzie 401 Dywizji Piechoty, wiosną 1942 batalion przetransportowano do Norwegii, rozlokowano go kolejno w: Oslo, Trondheim, miejscowości Nesna, ostatecznie w Saltdalen w Północnej Norwegii, w 1943 roku batalion przemianowano na Bau-Pionier-Bataillon 41, składający się z trzech kompanii jeńców: Polaków (1 i 2 komp.) i Rosjan (3 komp.), którzy pracowali przy rozbudowie linii kolejowej Nordlandsbanen, którą Niemcy chcieli przedłużyć aż do północnych regionów Norwegii; do przymusowej pracy, której warunki były nieludzkie, wykorzystywano również więźniów obozów koncentracyjnych, budowę tę nazwano Blutweg - "Krwawa Droga"; rzadki walor w dobrym stanie zachowania.


600 PLN
27408

1944 Oflag IID - karta wysłana 2.11 z obozu do Łowicza, w lewym dolnym rogu wpisane pierwsze litery nazwiska jeńca - "Ko" od nazwiska "Kordos", co umożliwiało segregację przesyłek dla celów cenzury i służyło temu, aby ten sam cenzor obozowy sprawdzał korespondencję tych samych jeńców, co umożliwiało i ułatwiało ścisłą kontrolę m.in. nastrojów jenieckich; dopisek nadawcy "Durch Deutsche Post Osten"; stempelek cenzora nr.22; dekoracyjna całość w dobrym stanie zachowania (słabsze narożniki).


60 PLN
27409

1944 Oflag IIC - karta z obozu wysłana 5.12 do obozu Gemeinschaftslager Wessenberg, korespondencja między obozami jest stosunkowo rzadko spotykana; stempelek cenzora obozowego nr.22; bardzo dobry stan zachowania; ze zbiorów J.Falkowskiego.


150 PLN
27410

1944 PRZESYŁKA ZAGRANICZNA, Stalag IIE - karta (część na odpowiedź) wysłana 5.5 z obozu do Sztokholmu, niemy datownik nadawczy; stempelek cenzury obozowej nr.22; dodatkowo czerwony stempelek z literą "J"; walor w dobrym stanie zachowania (ślady archiwizacji); rzadko spotykany kierunek wysyłki korespondencji obozowej.


300 PLN
27411

1944 Stalag XIID - rzadko spotykany typ formularza tzw. "form włoski", wysłany 23.11 z Dierdorf do Łodzi; dopisek nadawcy "Polnisch", dodatkowy stempelek w ramce DEUTSCHLAND informujący o kierunku wysyłki, stempelek cenzora nr.23; dobry stan zachowania (narożniki i krawędzie słabsze).


120 PLN