Auction 74. WW2 military postage

18623

1942 niemiecka okupacja Ukrainy, luzaki bez gumy.

10 PLN
18624

1943 blok "Na dozbrojenie", służył jako pokwitowanie za wpłatę gotówkową na broń, słaby stan zachowania (dwa poziome złamania przez znaczki).

Fi.(Bl.1)
300 PLN
18625

1943 Tajna Poczta Podziemna, wydanie urzędowe do opłaty tajnego "Monitora Polskiego" - seria znaczków każdy z innym błędem, kolejno: 50 gr. potrójna perforacja pozioma; 1 zł. "pęknięcie ramki nad nominałem"; 2 zł. "Szkocja w innym kolorze niż Anglia", skasowane 9.VI.1943 na wycinku datownikiem "WARSZAWA Z-T.P.P.-N"; sygnowano na odwrocie litery "B.T." w kółku; gwarancja Plewka.

Fi.1-3 (10-12)
1 800 PLN
18626

1943 Tajna Poczta Podziemna, wydanie urzędowe do opłaty tajnego "Monitora Polskiego" - znaczek cięty za 50 gr. na oryginalnym wycinku z Monitora.

Fi.1A (10)
600 PLN
18627

1943 Tajna Poczta Podziemna, wydanie urzędowe do opłaty tajnego "Monitora Polskiego" - znaczek za 1 zł. na kompletnym trzystronicowym numerze "MONITORA" z 5 czerwca 1943 roku, gazetę ofrankowano 9.VI., zachowany w świetnym stanie cenny dokument z okresu okupacji.

Fi.2 B
2 500 PLN
18628

1943 Tajna Poczta Podziemna, wydanie urzędowe do opłaty tajnego "Monitora Polskiego", znaczki - za 1 zł. z błędem "biała plama pod orłem", - za 2 zł. z błędem "Szkocja w innym kolorze jak Anglia".

Fi.2-3 (11-12) B
400 PLN
18629

Fi.13-16
1 600 PLN
18630

Fi.20a
30 PLN
18631

Fi.20a
50 PLN
18632

Fi.20a
60 PLN
18633

1943 Tajna Poczta Polska "Obrona Warszawy", ząbkowany znaczek V wydania - I nakład.

Fi.20a
25 PLN
18634

Fi.20a nz
50 PLN
18635

Fi.20a nz
80 PLN
18636

1943 Tajna Poczta Polska "Obrona Warszawy", cięty znaczek V wydania - I nakład.

Fi.20a nz
30 PLN
18637

1943 Tajna Poczta Polska "Obrona Warszawy", cięty znaczek V wydania - I nakład, z dużym błędem "brak całego tułowia górnrgo orła".

Fi.20a nz
50 PLN
18638

1943 Tajna Poczta Polska "Obrona Warszawy", znaczek V wydania w kolorze lila - II nakład, pełna oryginalna guma.

Fi.20b
30 PLN
18639

Fi.20b
40 PLN
18640

Fi.20b
50 PLN
18641

Fi.20b nz
25 PLN
18642

Fi.20c
100 PLN
18643

Fi.20c nz
30 PLN
18644

1943 Tajna Poczta Polska "Obrona Warszawy", unikalna całostka-koperta ze znakiem opłaty V wydania - II nakładu w kolorze lila, prawdopodobnie jednostkowy egzemplarz sporządzony podczas druku znaczków - do tej pory nieznana!!!; doskonały stan zachowania; gwarancja Krawczyk.

Fi.Cp
2 000 PLN
18645

Mi.2
600 PLN
18646

Mi.831-42
50 PLN
18647

300 PLN
18648

1943 Poczty polowA 1 Korpusu, seria nalepek propagandowych kasowana czytelnie stemplem poczty polowej, spotykane rzadko na przesyłkach wojskowych.

150 PLN
18649

1943 Indie - obóz przejściowy (najpewniej Bandry) dla polskich dzieci uratowanych i wywiezionych na przełomie 1942/43 z "nieludzkiej ziemi" Związku Sowieckiego, list wysłany 11.VIII z Cumballa Hill (dzielnica Bombaju) do żołnierza II Korpusu na Środkowym Wschodzie, na odwrocie stempel hinduskiej poczty polowej "KARACHI BASE AIR POST DEPOT"; ośmiokątny stempelek cenzury hinduskiej "DHB/21" i polskiej "53"; niezwykle ciekawa całość w dobrym stanie zachowania (kilka pionowych i poziomych zagięć).

Autorka listu Zofia Dobrowolska znajduje się na liście dzieci wywiezionych z polskich kresów do Związku Sowieckiego, które ocalały dzięki gen.Andersowi i znalazły gościnne schronienie w Indiach.

800 PLN
18650

25 PLN
18651

200 PLN
18652

80 PLN
18653

1943 Armia Polska w ZSRR - WCZESNY LIST, 1 Dywizja Piechoty im. Tadeusza Kościuszki, zwolniony od opłaty pocztowej list "trójkąt" pisany po polsku, datowany 24.VI, wysłany przez żołnierza do rodziny wywiezionej w ramach sowieckich deportacji ludności polskiej do wsi Powalicha (Повалиха) w rejonie barnaułskim Kraju Ałtajskiego; adres nadawcy Poczta Polowa 67695E (Samodzielna Kompania Łączności 1 Dywizji), datownik nadawczy radzieckiej poczty polowej z wyróżnikiem "ж", na odwrocie kasownik odbiorczy z 15.7 i stempelek cenzury 103; Dywizja została sformowana w maju 1943 w Sielcach nad Oką w dużej mierze z tych, którzy nie zdążyli do gen.Andersa, chrzest bojowy przeszła pod Lenino; bardzo rzadki walor z okresu formowania się jednostki w doskonałym stanie zachowania; gwarancja.

1 800 PLN
18654

1943 Armia Polska w Wielkiej Brytanii, list wysłany 7.IX w Londynie z doklejonymi nalepkami dla oddziałów spadochronowych, w tym bardzo rzadkiej z nadrukiem samolotu i spadochronu pozostającej w obiegu zaledwie przez około 5 miesięcy.

400 PLN
18655

1943 "Adres konspiracyjny" służący do wymiany wiadomości między rodzinami w kraju, a wojskiem w Anglii - polecona karta pocztowa wysłana 16.VIII z Warszawy do adresata w Portugalii z potwierdzeniem i podziękowaniem za otrzymaną paczkę, w rzeczywistości poprzez PCK - który pośredniczył w wysyłce paczek do kraju - przeznaczone dla żołnierza w Anglii, adnotacja "Mar.Handlowa"; ładnie udokumentowany obieg na każdym etapie wędrówki przesyłki; walor w słabszym stanie zachowania (karta dwukrotnie pionowo złamana).

300 PLN
18656

1943-4 airgramy armii amerykańskiej.

250 PLN
18657

1943 niemieckie fałszerstwo propagandowe szyderstwo z sojuszu brytyjsko-sowieckiego z datą ugody teherańskiej, która przypieczętowała los Polski. Produkcją tych i innych fałszywek zajmowali się żydowscy więźniowie w Sachsenhausen. Dla porównania pierwowzór brytyjskiego znaczka z 1937 roku przedstawiającego Jerzego VI i królową Elżbietę.

350 PLN
18658

1943 Armia Polska w Wielkiej Brytanii, pogrzeb Wodza Naczelnego gen.Władysława Sikorskiego na cmentarzu polskich lotników w Newark - ilustrowany formularz polskiej poczty polowej (walki morskie w Narviku) wysłany w dniu pogrzebu - 16.VII z Newark, z dodatkową nalepką żałobnego wydania z czarną obwódką - dla jednostek lotniczych, skasowaną 19.VII datownikiem Polskiej Poczty Polowej.

200 PLN
18659

1943 KANADA-ANGLIA-PALESTYNA-IRAK-PALESTYNA list wysłany 23.III z miejscowości Owen Sound w Kanadzie do por.Jana Dempniaka w jednostce o oznaczeniu kodowym P19 w Anglii, zalepka cenzury brytyjskiej "OPENED BY EXAMINER 4379", przesyłkę z adnotacją "P/19 nieznany" dosłano najpierw do jednostki P1, a następnie P90 (Centrum Wyszkolenia Piechoty); stąd przesyłkę przekierowano do jednostki 550 w Palestynie (Dowództwo 2 Korpusu), a następnie do Iraku, gdzie po sprawdzeniu w ewidencji Poczty Polowej 131 - "W O.V. i ew. PP131 nie figuruje 21/VII.43", ostatecznie dosłano ją 23.VII za pośrednictwem Poczty Polowej 117 i 27.VII Głównej Poczty Polowej 101 do jednostki 125 (Kwatera Główna Dywizji Strzelców Karpackich) w Palestynie, fioletowy stempelek cenzury polskiej nr.55; wspaniały walor o niezwykle skomplikowanym, ładnie udokumentowanym, obiegu pocztowym; podobną całość do tego samego odbiorcy pokazano na stronie 23 w fundamentalnej pracy R.Wagnera dotyczącej poczt polowych II Korpusu; bardzo dobry stan zachowania.

800 PLN
18660

1943 WĘGRY-TURCJA-IRAK list polecony z obozu internowanych Eger na Węgrzech wysłany na "adres konspiracyjny" w Istambule, tureckie datowniki odbiorcze ISTAMBUL i BEYOGLU z 13.3, pocztą dyplomatyczną przesyłkę dostarczono na Bliski Wschód, okrągły stempelek "118" brytyjskiej cenzury w Bagdadzie, która przekazała ją Głównej Poczcie Polowej 101, tu dopisano adres prawdziwego odbiorcy "por.Domański Jan 58 Redakcja P.P.112" i poddano ją cenzurze: zalepka "OCENZUROWANO OPENED BY CENSOR" o sygnaturze "1619/2/GHQP/10-42." z fioletowym stempelkiem "55"; omyłkowo skierowano list do jednostki 107 (1 Pułk Artylerii Lekkiej), skąd odesłano go 24.V za pośrednictwem Poczty Polowej 121 z adnotacją "Zwrócić Gł.P.P. 101 List nie dotyczy reflektanta w 107", ostatecznie przesyłkę dosłano do Biura Historycznego przy Dowództwie Bazy i Etapów; wspaniały walor o niezwykle skomplikowanym, bardzo ładnie udokumentowanym, obiegu pocztowym; bardzo dobry stan zachowania.

1 000 PLN
18661

Fi.1-4
5 200 PLN
18662

1944 III Rzesza, Dzień Armii, militarna seria czysta.

Mi.873-85
40 PLN