18623 |
1942 niemiecka okupacja Ukrainy, luzaki bez gumy. | |
| 10 PLN | |
18624 |
1943 blok "Na dozbrojenie", służył jako pokwitowanie za wpłatę gotówkową na broń, słaby stan zachowania (dwa poziome złamania przez znaczki). | Fi.(Bl.1) |
| 300 PLN SOLD | |
18625 |
1943 Tajna Poczta Podziemna, wydanie urzędowe do opłaty tajnego "Monitora Polskiego" - seria znaczków każdy z innym błędem, kolejno: 50 gr. potrójna perforacja pozioma; 1 zł. "pęknięcie ramki nad nominałem"; 2 zł. "Szkocja w innym kolorze niż Anglia", skasowane 9.VI.1943 na wycinku datownikiem "WARSZAWA Z-T.P.P.-N"; sygnowano na odwrocie litery "B.T." w kółku; gwarancja Plewka. | Fi.1-3 (10-12) |
| 1 800 PLN | |
18626 |
1943 Tajna Poczta Podziemna, wydanie urzędowe do opłaty tajnego "Monitora Polskiego" - znaczek cięty za 50 gr. na oryginalnym wycinku z Monitora. | Fi.1A (10) |
| 600 PLN | |
18627 |
1943 Tajna Poczta Podziemna, wydanie urzędowe do opłaty tajnego "Monitora Polskiego" - znaczek za 1 zł. na kompletnym trzystronicowym numerze "MONITORA" z 5 czerwca 1943 roku, gazetę ofrankowano 9.VI., zachowany w świetnym stanie cenny dokument z okresu okupacji. | Fi.2 B |
| 2 500 PLN | |
18628 |
1943 Tajna Poczta Podziemna, wydanie urzędowe do opłaty tajnego "Monitora Polskiego", znaczki - za 1 zł. z błędem "biała plama pod orłem", - za 2 zł. z błędem "Szkocja w innym kolorze jak Anglia". | Fi.2-3 (11-12) B |
| 400 PLN | |
18629 |
1943 Tajna Poczta Podziemna - III wydanie, Wódz Naczelny gen. K.Sosnkowski, Premier gen. W.Sikorski, rzadkie z pełną oryginalną gumą; 25 rocznica odzyskania niepodległości, tak jak je wydano bez gumy. | Fi.13-16 |
| 1 600 PLN | |
18630 |
1943 Tajna Poczta Polska "Obrona Warszawy", znaczek V wydania - I nakład, pełna oryginalna guma. | Fi.20a |
| 30 PLN | |
18631 |
1943 Tajna Poczta Polska "Obrona Warszawy", znaczek V wydania - I nakład, druk na stronie gumowanej, na odwrocie sygnatura MIR. | Fi.20a |
| 50 PLN | |
18632 |
1943 Tajna Poczta Polska "Obrona Warszawy", ząbkowany znaczek V wydania - I nakład w kolorze czerwonym na niebieskim papierze, z kasownikiem "TAJNA POCZTA POLSKA / SZTAB KOM.GŁ. / ORG.POLSKA NIEPODLEGŁA" na wycinku, sygnatury MIR, WR (Rachmanow). | Fi.20a |
| 60 PLN | |
18633 |
1943 Tajna Poczta Polska "Obrona Warszawy", ząbkowany znaczek V wydania - I nakład. | Fi.20a |
| 25 PLN | |
18634 |
1943 Tajna Poczta Polska "Obrona Warszawy", cięty znaczek V wydania - I nakład, pełna oryginalna guma. | Fi.20a nz |
| 50 PLN | |
18635 |
1943 Tajna Poczta Polska "Obrona Warszawy", cięty znaczek V wydania - I nakład w kolorze czerwonym na fioletowym papierze z kasownikiem "TAJNA POCZTA POLSKA / SZTAB KOM.GŁ. / ORG.POLSKA NIEPODLEGŁA" na wycinku, sygnatury MIR, SM(Mikstein), WR (Rachmanow). | Fi.20a nz |
| 80 PLN | |
18636 |
1943 Tajna Poczta Polska "Obrona Warszawy", cięty znaczek V wydania - I nakład. | Fi.20a nz |
| 30 PLN | |
18637 |
1943 Tajna Poczta Polska "Obrona Warszawy", cięty znaczek V wydania - I nakład, z dużym błędem "brak całego tułowia górnrgo orła". | Fi.20a nz |
| 50 PLN | |
18638 |
1943 Tajna Poczta Polska "Obrona Warszawy", znaczek V wydania w kolorze lila - II nakład, pełna oryginalna guma. | Fi.20b |
| 30 PLN | |
18639 |
1943 Tajna Poczta Polska "Obrona Warszawy", marginesowy znaczek V wydania w kolorze lila - II nakład, podwójne ząbkowanie na marginesie. | Fi.20b |
| 40 PLN | |
18640 |
1943 Tajna Poczta Polska "Obrona Warszawy", dolna połówka jednostronnie ciętego znaczka V wydania - II nakład w kolorze lilaczerwonym na różowym papierze, z kasownikiem "TAJNA POCZTA POLSKA / SZTAB KOM.GŁ. / ORG.POLSKA NIEPODLEGŁA" na wycinku, sygnatury MIR, WR (Rachmanow). | Fi.20b |
| 50 PLN | |
18641 |
1943 Tajna Poczta Polska "Obrona Warszawy", cięty narożny znaczek V wydania w kolorze brązowolila - II nakład. | Fi.20b nz |
| 25 PLN | |
18642 |
1943 Tajna Poczta Polska "Obrona Warszawy", cięty znaczek V wydania z podwójnym drukiem. | Fi.20c |
| 100 PLN | |
18643 |
1943 Tajna Poczta Polska "Obrona Warszawy", cięty znaczek V wydania w kolorze ciemnofioletowym - II nakład. | Fi.20c nz |
| 30 PLN | |
18644 |
1943 Tajna Poczta Polska "Obrona Warszawy", unikalna całostka-koperta ze znakiem opłaty V wydania - II nakładu w kolorze lila, prawdopodobnie jednostkowy egzemplarz sporządzony podczas druku znaczków - do tej pory nieznana!!!; doskonały stan zachowania; gwarancja Krawczyk. | Fi.Cp |
| 2 000 PLN | |
18645 |
1943 Niemieckie Fałszerstwo Propagandowe SSSR-BRITANNIA nawiązujące do spotkania w Teheranie; wizerunki króla Jerzego i J.Stalina, a na dole napis TEHERAN 28.11.1943; wzór podobny do brytyjskiego wydania z 1937 roku. | Mi.2 |
| 600 PLN | |
18646 |
1943 III Rzesza, Dzień Armii, różne rodzaje broni, piękna graficznie militarna seria czysta. | Mi.831-42 |
| 50 PLN | |
18647 |
1943 dwie parki nalepek dla wojsk desantowych, wzór 2 - ze zmienionymi napisami, które zostały wydrukowane podwójnie w położeniu normalnym i odwróconym. | |
| 300 PLN | |
18648 |
1943 Poczty polowA 1 Korpusu, seria nalepek propagandowych kasowana czytelnie stemplem poczty polowej, spotykane rzadko na przesyłkach wojskowych. | |
| 150 PLN | |
18649 |
1943 Indie - obóz przejściowy (najpewniej Bandry) dla polskich dzieci uratowanych i wywiezionych na przełomie 1942/43 z "nieludzkiej ziemi" Związku Sowieckiego, list wysłany 11.VIII z Cumballa Hill (dzielnica Bombaju) do żołnierza II Korpusu na Środkowym Wschodzie, na odwrocie stempel hinduskiej poczty polowej "KARACHI BASE AIR POST DEPOT"; ośmiokątny stempelek cenzury hinduskiej "DHB/21" i polskiej "53"; niezwykle ciekawa całość w dobrym stanie zachowania (kilka pionowych i poziomych zagięć). Autorka listu Zofia Dobrowolska znajduje się na liście dzieci wywiezionych z polskich kresów do Związku Sowieckiego, które ocalały dzięki gen.Andersowi i znalazły gościnne schronienie w Indiach. | |
| 800 PLN | |
18650 |
1943 Polskie jednostki na Bliskim Wschodzie - Irak, pokwitowanie przekazu pocztowego dokonanego 1.VI na poczcie polowej 111, odbitka rzadziej spotykanego datownika z wyróżnikiem "A", niecodzienny walor w doskonałym stanie zachowania. | Fi.7 |
| 25 PLN | |
18651 |
1943 Polskie jednostki na Bliskim Wschodzie - Irak, strona z pocztowej książki wypłat przekazów pieniężnych poczty polowej 111 z dnia 23.IV, poniżej odciśnięty datownik poczty polowej 111A; niecodzienny dokument wewnątrzpocztowy w doskonałym stanie zachowania. | |
| 200 PLN | |
18652 |
1943 Święto Morza, seria nalepek propagandowych - SŁOWIANIE NA OCEANY i POTĘGA POLSKI TO KOLONIE, wydanych przez zjednoczone organizacje podziemne: KOP, OW, ZPN oraz MIECZ i PŁUG, lekko zgięte. | |
| 80 PLN | |
18653 |
1943 Armia Polska w ZSRR - WCZESNY LIST, 1 Dywizja Piechoty im. Tadeusza Kościuszki, zwolniony od opłaty pocztowej list "trójkąt" pisany po polsku, datowany 24.VI, wysłany przez żołnierza do rodziny wywiezionej w ramach sowieckich deportacji ludności polskiej do wsi Powalicha (Повалиха) w rejonie barnaułskim Kraju Ałtajskiego; adres nadawcy Poczta Polowa 67695E (Samodzielna Kompania Łączności 1 Dywizji), datownik nadawczy radzieckiej poczty polowej z wyróżnikiem "ж", na odwrocie kasownik odbiorczy z 15.7 i stempelek cenzury 103; Dywizja została sformowana w maju 1943 w Sielcach nad Oką w dużej mierze z tych, którzy nie zdążyli do gen.Andersa, chrzest bojowy przeszła pod Lenino; bardzo rzadki walor z okresu formowania się jednostki w doskonałym stanie zachowania; gwarancja. | |
| 1 800 PLN | |
18654 |
1943 Armia Polska w Wielkiej Brytanii, list wysłany 7.IX w Londynie z doklejonymi nalepkami dla oddziałów spadochronowych, w tym bardzo rzadkiej z nadrukiem samolotu i spadochronu pozostającej w obiegu zaledwie przez około 5 miesięcy. | |
| 400 PLN | |
18655 |
1943 "Adres konspiracyjny" służący do wymiany wiadomości między rodzinami w kraju, a wojskiem w Anglii - polecona karta pocztowa wysłana 16.VIII z Warszawy do adresata w Portugalii z potwierdzeniem i podziękowaniem za otrzymaną paczkę, w rzeczywistości poprzez PCK - który pośredniczył w wysyłce paczek do kraju - przeznaczone dla żołnierza w Anglii, adnotacja "Mar.Handlowa"; ładnie udokumentowany obieg na każdym etapie wędrówki przesyłki; walor w słabszym stanie zachowania (karta dwukrotnie pionowo złamana). | |
| 300 PLN SOLD | |
18656 |
1943-4 airgramy armii amerykańskiej. | |
| 250 PLN | |
18657 |
1943 niemieckie fałszerstwo propagandowe szyderstwo z sojuszu brytyjsko-sowieckiego z datą ugody teherańskiej, która przypieczętowała los Polski. Produkcją tych i innych fałszywek zajmowali się żydowscy więźniowie w Sachsenhausen. Dla porównania pierwowzór brytyjskiego znaczka z 1937 roku przedstawiającego Jerzego VI i królową Elżbietę. | |
| 350 PLN | |
18658 |
1943 Armia Polska w Wielkiej Brytanii, pogrzeb Wodza Naczelnego gen.Władysława Sikorskiego na cmentarzu polskich lotników w Newark - ilustrowany formularz polskiej poczty polowej (walki morskie w Narviku) wysłany w dniu pogrzebu - 16.VII z Newark, z dodatkową nalepką żałobnego wydania z czarną obwódką - dla jednostek lotniczych, skasowaną 19.VII datownikiem Polskiej Poczty Polowej. | |
| 200 PLN | |
18659 |
1943 KANADA-ANGLIA-PALESTYNA-IRAK-PALESTYNA list wysłany 23.III z miejscowości Owen Sound w Kanadzie do por.Jana Dempniaka w jednostce o oznaczeniu kodowym P19 w Anglii, zalepka cenzury brytyjskiej "OPENED BY EXAMINER 4379", przesyłkę z adnotacją "P/19 nieznany" dosłano najpierw do jednostki P1, a następnie P90 (Centrum Wyszkolenia Piechoty); stąd przesyłkę przekierowano do jednostki 550 w Palestynie (Dowództwo 2 Korpusu), a następnie do Iraku, gdzie po sprawdzeniu w ewidencji Poczty Polowej 131 - "W O.V. i ew. PP131 nie figuruje 21/VII.43", ostatecznie dosłano ją 23.VII za pośrednictwem Poczty Polowej 117 i 27.VII Głównej Poczty Polowej 101 do jednostki 125 (Kwatera Główna Dywizji Strzelców Karpackich) w Palestynie, fioletowy stempelek cenzury polskiej nr.55; wspaniały walor o niezwykle skomplikowanym, ładnie udokumentowanym, obiegu pocztowym; podobną całość do tego samego odbiorcy pokazano na stronie 23 w fundamentalnej pracy R.Wagnera dotyczącej poczt polowych II Korpusu; bardzo dobry stan zachowania. | |
| 800 PLN | |
18660 |
1943 WĘGRY-TURCJA-IRAK list polecony z obozu internowanych Eger na Węgrzech wysłany na "adres konspiracyjny" w Istambule, tureckie datowniki odbiorcze ISTAMBUL i BEYOGLU z 13.3, pocztą dyplomatyczną przesyłkę dostarczono na Bliski Wschód, okrągły stempelek "118" brytyjskiej cenzury w Bagdadzie, która przekazała ją Głównej Poczcie Polowej 101, tu dopisano adres prawdziwego odbiorcy "por.Domański Jan 58 Redakcja P.P.112" i poddano ją cenzurze: zalepka "OCENZUROWANO OPENED BY CENSOR" o sygnaturze "1619/2/GHQP/10-42." z fioletowym stempelkiem "55"; omyłkowo skierowano list do jednostki 107 (1 Pułk Artylerii Lekkiej), skąd odesłano go 24.V za pośrednictwem Poczty Polowej 121 z adnotacją "Zwrócić Gł.P.P. 101 List nie dotyczy reflektanta w 107", ostatecznie przesyłkę dosłano do Biura Historycznego przy Dowództwie Bazy i Etapów; wspaniały walor o niezwykle skomplikowanym, bardzo ładnie udokumentowanym, obiegu pocztowym; bardzo dobry stan zachowania. | |
| 1 000 PLN | |
18661 |
1944 Poczta Obwodu Pińczowskiego AK, unikalna seria o nakładach poszczególnych znaczków 84, 56, 340 i 79 szt. - przygotowana, ale ze względu na kontrofensywę niemiecką nie wprowadzona do obiegu; mimo zakopania całego wydania przez jakiś czas w ziemi, każdy znaczek zachował się w bardzo ładnym stanie; gwarancja każdy znaczek Mikstein, najtańszy za 24 gr. Krawczyk, Witkowski, pozostałe trzy (rzadkie) Schmutz. | Fi.1-4 |
| 5 200 PLN | |
18662 |
1944 III Rzesza, Dzień Armii, militarna seria czysta. | Mi.873-85 |
| 40 PLN | |