The auctions ends in:

Page:
WW1 military postage
Poz# Features Catalog Description Actual price
52754

Poczta Polowa Legionów, Dr Jana Dudzińskiego, reprint wydania z 1938 roku

40 PLN
52755

1905 wojna rosyjsko-japońska, karta pocztowa datowana "Poniedziałek 16 stycznia 1905r.", wysłana 4.1 ze stacji Mysowaja do Lublina przez Polaka służącego w armii carskiej; idealnie odciśnięta pieczęć formacyjna "POLOWA PIEKARNIA WOJSKOWA No1" (ПОЛЕВАЯ ВОЕННАЯ ХЛЪБОПЕКАРНЯ No1), kasowniki odbiorcze Lublina z 18.1; urywek treści "Obecnie g. 3 1/2 w nocy, za półgodziny mamy wyruszyć dalej, w Mandżurii staniemy prawdopodobnie w piątek lub sobotę - w Charbinie w następny czwartek."; dekoracyjny walor w doskonałym stanie zachowania.

600 PLN
52756

Fi.1

1914 Orzeł - wydanie legionowe NKN, rekonstrukcja arkusza znaczka za 5 hal., bez gumy, zachowane w bardzo ładny stanie.

1 200 PLN
52757
Fi.1+2 nz

1914 Orzeł - wydanie legionowe NKN, nieząbkowana parka znaczków z czwartej i piątej kolumny o różnych nominałach 5+10 hal., tak jak zdecydowana większość ciętych niegumowane, gwarancja Mikstein.

1 200 PLN
52758
Fi.1-2

1914 Orzeł - wydanie legionowe NKN, seria czysta w pięknym stanie.

360 PLN
52759
Fi.1-2

1914 Orzeł - wydanie legionowe NKN, rzadkie - jako kasowane, seria znaczków na wycinkach, unieważnionych kasownikiem ramkowym "Poczta Polowa W.P. / JĘDRZEJÓW".

700 PLN
52760
Fi.1b

1914 Legiony Polskie - różowoczerwona nalepka "NA CELE HUMANITARNE LEGIONÓW I SAMARYTANINA" za 2 hal. na wycinku z dokumentu.

50 PLN
52761

Mi.69 

1914 rosyjski stempel kamuflażowy z Warszawy - rzadki typ 512.09 według Lewina, na znaczku za 10 kop., stosowany w początkowym okresie wojny w celu utajnienia miejsca nadania, w związku z szybkimi postępami wojsk niemieckich, podobne rosyjskie ostemplowania z terenów Polski są rzadko spotykane.

50 PLN
52762

Mi.84 

1914 rosyjski stempel kamuflażowy z Warszawy - typ 512.13 według Lewina - stosowany w początkowym okresie wojny w celu utajnienia miejsca nadania, karta pocztowa datowana 20.IX wysłana z Warszawy do miejscowości Nakryszki, kasownik odbiorczy 11.IX; stemple maskujące tego typu stosowano w okresie zaledwie 3 miesięcy (VIII-X), przesyłki należą do prawdziwych rzadkości.

500 PLN
52763


1914 koperta i komplet zalepek w formie pieczęci lakowej wydawnictwa NKN na cele charytatywne.

1 500 PLN
52764

1914 kartka wysłana przez żołnierza z Bielska do Czech, stempel austriackiej cenzury wojskowej w Bielsku.

15 PLN
52765

1914 kartka do bezpłatnej korespondencji jeńców wojennych.

20 PLN
52766

1914 karta pocztowa z Worochty 4.12.14 z grupy gen. Trzaski - Durskiego do Wiednia, fioletowy stempel POCZTA POLOWA LEGIONÓW / L.2 oraz fioletowy stempel Zensuriert, bardzo rzadka przesyłka z wczesnego okresu Legionów.

450 PLN
52767

1914 karta pocztowa wysłana 2 .12.14 z Budapesztu do Komendy 2 pułku II Brygady Legionów. Treść „Niżej podpisany ma brata w szeregach Polskich legionów i nie wie o nim czy tenże żyje. Prosze zatem Świetną Komendę o łaskawe zawiadomienie mnie czy tenże jest jeszcze żyw i co z nim się stało. Proszący leży obecnie w szpitalu w Budapeszcie. Imię brata Michał Steciuk uczeń szkoły ... z Dublan obok Lwowa. Proszę o ile będzie możliwem zawiadomienie mnie 2 kartkami 1 z adresem do szpitala (jak na odwr str) a drugą do mego pułku (KuK 30 Inf. Reg. 5 komp. Feldpost 63)” Dopisany adres pomocniczy - nazwa Legionów Polskich po węgiersku - Lengyel legion oraz numer poczty polowej 355 (musiała się ta karta przeleżeć bo ta poczta zaczęła działalność 10 stycznia 1915). Datownik BUDAPEST. Bardzo rzadka przesyłka z wczesnego okresu Legionów.

450 PLN
52768
Fi.7-10A

1915 nalepki z wizerunkiem orła legionowego na tarczy, seria cięta.

50 PLN
52769
Fi.Cp2

1915 kartka z austriackiej poczty polowej w Piotrkowie do Lublina, stempel cenzury wojskowej z Piotrkowa.

30 PLN
52770

1915 kartka z poczty polowej 186 14.2.15 do Czech, stempel dworcowej cenzury wojskowej w Krakowie.

20 PLN
52771

1915-6 Stemple formacyjne biur werbunkowych i komend placu Legionów Polskich i NKN.

25 PLN
52772

1915-16 stemple formacyjne jednostek wojskowych Legionów Polskich.

25 PLN
52773

1915 kartka z poczty polowej w Opocznie do Czech cenzura wojskowa Opoczno.

150 PLN
52774

1915 (?) Legiony Polskie - czysta koperta "firmowa" z orłem strzeleckim i napisem "WYDZIAŁ NACZELNY TOW. OPIEKI LEGIONOWEJ KRAKÓW" (Kucharski O.E.8.), dobry stan zachowania.

100 PLN
52775

1915 Legiony Polskie - formularz wysłany 17.VI za pośrednictwem urzędu etapowego w Piotrkowie (kasownik z wyróżnikiem "a") do Nowego Sącza, nadawcą jest - jak sam pisze - "emerytowany drużynowy skautów"; czytelna odbitka pieczęci formacyjnej z orłem "Kompanja Techniczna przy Komendzie Legionów Polskich" (Berek P200), polski stempelek cenzury CENZUROWANE (Berek C10); całość w bardzo dobrym stanie zachowania; temat - SKAUTING.

250 PLN
52776

1915 Legiony Polskie - listownik poczty polowej wysłany 8.VIII z zapasowego szpitala wojskowego Czerwonego Krzyża w Karolinenthal (Karlín obecnie dzielnica Pragi) do Centralnego Biura Ewidencyjnego Legionów Polskich w Piotrkowie, formacyjny stempel szpitala "Reserve-Spital des roten Kreuzes in Karolinenthal MILITARPFLEGE", na odwrocie pieczęć kancelaryjna Biura Legionów; walor w bardzo dobrym stanie zachowania; temat - CZERWONY KRZYŻ.

160 PLN
52777

1915 Legiony Polskie - widokówka (oryginalne zdjęcie odręcznie podpisane "Na pozycyach - W oczekiwaniu ataku" z numerem "L14") datowana 21.IV, wysłana za pośrednictwem poczty polowej do Krakowa, w adresie nadawcy podano "Dr Tadeusz Pawlas lekarz bataljonowy 2go baonu 3go pułku Leg.Pol. Feldpost 355"; okrągły stempel formacyjny "3. pułk leg. polskiego lekarz baonu" z dopiskiem "IIgo" - nieopisany u Berka!!! przesyłka cenzurowana - dopisek "Zensuriert" rzadki walor w bardzo dobrym stanie zachowania; gwarancja Schmutz.

Dr Tadeusz Pawlas - porucznik, lekarz batalionowy, późniejszy wybitny polski dermatolog wraz z chor.Leopoldem Rudke i Janem Włodkiem założyli w 1914 na froncie karpackim "Spółdzielnię Fotograficzną" - pierwszą polską agencję fotograficzną, dokumentującą żołnierskie życie i walkę legionistów, w początkowym okresie dysponowali jedynie jednym aparatem fotograficznym, ich prace były używane jako materiał ilustracyjny Centralnego Biura Prasowego przy Komendzie Głównej Legionów, oraz przez Centralne Biuro Wydawnicze.

1 000 PLN
52778

1915 Legiony Polskie - formularz wysłany 12.V za pośrednictwem urzędu w miejscowości Kęty do Centralnego Biura Ewidencyjno-Werbunkowego Departamentu Wojskowego NKN w Oświęcimiu, wyraźna odbitka stempla formacyjnego "Komenda placu" - u Berka nieopisanego! dwujęzyczny stempelek cenzury polsko-niemiecki - u Berka nieopisany! i dodatkowo WEITERLEITEN; pieczęć kancelaryjna z datą 17.5.1917; całość w bardzo dobrym stanie zachowania.

300 PLN
52779

1915 widokówka (Ostenda), wysłana 12.9 do Ostrowa za pośrednictwem niemieckiej poczty polowej 11 Dywizji Piechoty; dodatkowy stempelek w ramce "Soldatenbrief."; dobry stan zachowania.

40 PLN
52780

1915 Legiony Polskie - formularz poczty polowej wysłany 4.X ze Lwowa do Naczelnego Komitetu Narodowego w Piotrkowie, skąd 10.X za pośrednictwem urzędu etapowego został przesłany do I Brygady na pocztę polową 118; stempelek cenzury lwowskiej; bardzo dobry stan zachowania.

100 PLN
52781

1915 formularz do korespondencji jeńców wojennych z terenów Rosji, napisy po rosyjsku i francusku, datowany 25.IX w Symbirsku, wysłany do Salzburga; cenzura rosyjska z Symbirska i dodatkowy stempelek "Д.С.Ш."; cenzura Austro-Węgierskiego Czerwonego Krzyża; całość w doskonałym stanie zachowania.

100 PLN
52782

1915 korespondencja jeńców wojennych z terenów Rosji, karta pocztowa! a nie jak zazwyczaj specjalny formularz, datowana 6.V wysłana z obozu w Symbirsku do Salzburga; zwraca uwagę nietypowy, imienny stempelek cenzora w Symbirsku; stempelek cenzury austro-węgierskiego Czerwonego Krzyża z parafką cenzora; całość w bardzo dobrym stanie zachowania.

120 PLN
52783

1915 Legiony Polskie - widokówka wysłana 30.IV przez żołnierza 2 pułku Legionów z węgierskiego szpitala wojskowego PASTEUR w miejscowości Kolozsvar do Witowa; przesyłka oznaczona stempelkiem "Militarplege"; w tym czasie (koniec kwietnia) II Brygadę dyslokowano nad granicę Besarabii, gdzie objęła ona obronę rejonu Czerniawki i Dobronocy (na pn.-wsch. od Czerniowic); całość z wczesnego, mało znanego i słabo udokumentowanego okresu walk legionowych; bardzo dobry stan zachowania.

250 PLN
52784

1915 karta polowa wysłana z Dąbrowy 8.12.15 z Biura Werbunkowego do CUE DW NKN w Piotrkowie w zapytaniem o Mieczysława Stawińskiego ppor. z 2. pułku (5.pp) I Brygady, po obu stronach fioletowy owalny stempel "* DEPARTAMENT WOJSKOWY * BIURO WERBUNKOWE (-) DĄBROWA".

90 PLN
52785

1915 węgierska karta polowa pisana 17 lutego przez rannego legionistę St. Magierę z 1. batalionu 2. pułku ze szpitala w Budapeszcie do Komendy Legionów Polskich w Wiedniu z prośba o wiadomość o rodzicach, datownik BUDAPEST, granatowy stempel ewidencyjny "PREZYDIUM N.K.N. / Wpłynęło dnia …… 191.. / L. ......... / Załatwiono ......", rzadka pozycja z tego okresu walk.

100 PLN
52786

1915 Legiony Polskie, listownik polowy pisany z domu rekonwalescentow w Rako do Dowództwa 2. pułku Legionów FELDPOSTAMT 355; fioletowy stempel cenzury "K.u.K. MILITERZENSURIER/ SITZDER KOMMISSION: M SZIGED".

80 PLN
52787

1915 kartka węgierska poczty polowej wysłana 17.11.15 z frontu na Wołyniu z Kolumny prowiantowej 3/P Legionów Polskich, datownik FELDPOSTAMT 355, rzadki stempel formacyjny w języku niemieckim "Polnishe Legion / Verpflegs-Staffel No 3.", kartka pisana po czesku.

95 PLN
52788

1915-17 nalepki z wizerunkiem orła legionowego na tarczy, serie cięta i ząbkowana z pełną oryginalną gumą bez podlepek, cynkografia.

80 PLN
52789

1915 formularz karty pocztowej poczty polowej.

20 PLN
52790

1915 Legiony Polskie - KARTA WOJSKOWA nr.21086 wystawiona na nazwisko Włodzimierza Prochaski, na froncie dwie pieczęci "I. LEGION POLSKI" i okrągła z orłem, wewnątrz owalna pieczęć "DEPARTAMENT WOJSKOWY N.K.N. KOMISYA POBOROWA", adnotacja o zdaniu kursu podoficerskiego z okrągłą pieczęcią z godłem "LEGIONY POLSKIE SZKOŁA PODOFICERSKA" - żadna z pieczęci nie jest opisana w fundamentalnej pracy Berka; bardzo rzadki dokument w dobrym stanie zachowania; dodatkowo STAN SŁUŻBY tego samego legionisty, dokument z okrągłą pieczęcią z orłem "Centralny Urząd Ewidencyjny Polskiego Korpusu Posiłkowego".

600 PLN
52791

1915 kartka z szpitala w Jarosławiu pisana po polsku do Czech.

15 PLN
SOLD
52792

1915 naśladownictwo nalepki z wizerunkiem orła legionowego na tarczy, znaczki cięte na podlepkach bez gumy.

15 PLN
52793

1915 widokówka z Warszawy wysłana z niemieckiej poczty polowej nr 68 z Aleksandrowa.

90 PLN