Auction 69. WW2 military postage

47150

40 PLN
47151

1944 Armia Polska w ZSRR, listownik od Polaka wywiezionego w ramach jednej z trzech deportacji ludności polskiej do ZSRR i siłą wcielonego do Armii Czerwonej, wysłany 2.IV z poczty polowej 38716 przydzielonej do obsługi 566 pułku moździerzy (566 МИНП) do Związku Patriotów Polskich z prośbą o przeniesienie do Wojska Polskiego; propagandowy ilustrowany listownik z tekstem w wolnym przekładzie: "KOZAK NIE CHCE ODPOCZYWAĆ, KOZAK ZACHÓD CHCE ZDOBYWAĆ", cenzura nr. 04855; kasownik odbiorczy Moskwa 2.IX; ślady archiwizacji, ogólnie dobry stan zachowania; reprodukcję prezentowanego waloru wykorzystano w książce "Korespondencja obozowa w okresie II wojny światowej" autorstwa St.Barańskiego i J.Falkowskiego.

500 PLN
47152

200 PLN
47153

1944 Armia Czerwona, list "trójkąt" zwolniony od opłaty pocztowej, wysłany 3.9 z poczty polowej 10330 przydzielonej do obsługi 420 Samodzielnej Eskadry Łączności Lotniczej do Moskwy, cenzura nr.06557, kasowniki odbiorcze; bardzo dobry stan zachowania.

150 PLN
47154

1944 III Rzesza, list wysłany 29.6 za pośrednictwem poczty polowej 11449 do Wałbrzycha (Waldenburg), datownik nadawczy tzw. "Neutraler Stempel" z rzymską cyfrą "VII" na górze i literą "v" na dole, bardzo wysoka wycena katalogowa!!! pieczęć formacyjna, zalepka cenzury; doskonały stan zachowania.

160 PLN
47155

100 PLN
47156

350 PLN
47157

1944 Armia Polska w ZSRR, list "trójkąt" wysłany 21.8 z Oficerskiej Szkoły Piechoty w Riazaniu do Zdołbunowa, w adresie nadawcy podano "skrytka pocztowa 13 W.O.Szk."; stempelek cenzury nr. 20995; walor w dobrym stanie zachowania.

200 PLN
47158

500 PLN
47159

1944 "Adres konspiracyjny" służący do wymiany wiadomości między rodzinami w kraju, a Wojskiem Polskim w Anglii, karta pocztowa wysłana 6.1 z Pruszkowa do adresata w Portugalii z potwierdzeniem i podziękowaniem za otrzymane paczki, w rzeczywistości poprzez PCK - który pośredniczył w wysyłce paczek do kraju - przeznaczone dla ppor. inż. Stanisława Jaźwińskiego z I Korpusu, ładnie udokumentowany obieg pocztowy; na odwrocie ślady cenzury chemicznej; bardzo dobry stan zachowania.

300 PLN
47160

1944 list z niemieckiej poczty polowej w Myszkowie 3.8.44, na odwrocie wydrukowany kalendarz na rok 1943.

60 PLN
47161

1944 nalepki Polskiego Czerwonego Krzyża.

30 PLN
47162

1945 I wydanie znaczków poczty polowej II Korpusu, trzy z czterech prób fotograficznych - wzór VII, mały format 40x27 mm, forma pośrednia pomiędzy projektem a odbitką kontrolną; na konkurs zgłoszono siedem różnych projektów czteroznaczkowych serii i dwa znaczki luzem; oferowany powyżej nie został nagrodzony i nie był publikowany; znane są próby fotograficzne tylko w małym formacie spotykane na aukcjach włoskich; do realizacji przyjęto projekt H.Radosa, ale nie nadawał się on do druku i ostatecznie został przerobiony, co opóźniło druk o dwa miesiące, poza próbami fotograficznymi innych druków prac konkursowych się nie spotyka.

Fi.1-3 E
1 200 PLN
47163

Fi.1b
1 200 PLN
47164

1945 poczta polowa - HEL, niebieski znaczek wydany w marcu dla okrążonych oddziałów niemieckich (Mi.350 euro), używany do frankowania poczty wysyłanej do Niemiec okrętami podwodnymi - tzw. U-Boot Hela post, łądny stan, gwarancja Gryżewski.

Fi.1b
600 PLN
47165

1945 Poczta Polowa II Korpusu, II wydanie, znaczek z nadrukiem nowej wartości 5/2 zł skasowany 5.10 datownikiem Poczty Polowej 117 na widokówce przedstawiającej polską flagę powiewająca na maszcie i trębaczy, na odwrocie cytat Ignacego Matuszewskiego: "Szaleni, nie widzą, że kiedy sztandary polskie, co jeszcze powiewają w dół ściągną - wówczas ostatnie rozbroją wojsko Europy i nad jej ziemią podniosą brudną szmatę kapitulacji."; dodatkowo dobroczynna nalepka Polskiego czerwonego Krzyża; dekoracyjny walor w bardzo dobrym stanie zachowania.

200 PLN
47166

40 PLN
47167

120 PLN
47168

200 PLN
47169

1945 aerograf - o nienotowanej ilustracji wysłany z Indii do żołnierza II Korpusu we Włoszech; w 1941 roku poczta brytyjska wprowadziła w celu zmniejszenia obciążenia samolotów przesyłkami lotniczymi aerografy; nadawca pisał treść i adres na specjalnym formularzu, który następnie był cenzurowany i fotografowany na mikrofilmie, rolki filmów przewożone drogą lotniczą, a na miejscu odbioru z filmów wykonywano powiększenia w formacie 10 x 13 cm, wkładano do kopert okienkowych i wysyłano do odbiorców normalną drogą pocztową.

250 PLN
47170

1945 Ludowe Wojsko Polskie, DOWÓDZTWO 1 ARMII POLSKIEJ, przedwojenny polski formularz poczty polowej wysłany 7.II do Lwowa za pośrednictwem poczty polowej 28279 przydzielonej do obsługi Dowództwo 1 Armii Polskiej, stempelek sowieckiej cenzury 31983, kasownik odbiorczy 25.II; idealny stan zachowania.

250 PLN
47171

1945 Ludowe Wojsko Polskie, "RADZIECCY LOTNICY - SOKOŁY NASZEJ OJCZYZNY! BEZLITOŚNIE NISZCZCIE WROGA NA ZIEMI, W POWIETRZU I NA MORZU! NIECH ŻYJĄ RADZIECCY LOTNICY!" propagandowy ilustrowany listownik wysłany 30.V do Lwowa za pośrednictwem poczty polowej 83670 przydzielonej do obsługi 8 Zapasowego Pułku Piechoty, cenzura 12105, kasownik odbiorczy; bardzo dobry stan zachowania, wyjątkowy jak na przesyłki "ze wschodu".

300 PLN
47172

1945 list z Centrali Poszukiwań Zaginionych Osób Polskiego Czerwonego Krzyża na Środkowym Wschodzie, wysłany 5.XII za pośrednictwem polskiej poczty polowej 102 do PCK w Londynie, przesyłka zwolniona od opłaty pocztowej; dekoracyjna koperta firmowa, całość w doskonałym stanie zachowania; temat - CZERWONY KRZYŻ.

270 PLN
47173

1945 II Korpus Polski we Włoszech, list lotniczy wysłany 18.VII za pośrednictwem poczty polowej 131 do jednostki o kryptonimie pocztowym 679/2K w Anglii, datownik ładnie odciśnięty; słabszy stan zachowania (ślady nadpalenia).

40 PLN
47174

1945 Ludowe Wojsko Polskie, widokówka wysłana 18.3 z miejsca postoju do Lublina za pośrednictwem poczty polowej 83659 przydzielonej do obsługi Dowództwa 1 Samodzielnej Brygady Moździerzy, stempelek sowieckiej cenzury wojskowej 27470 i polskiej cenzury wojskowej 1257, datownik odbiorczy 7.VII.1945; walor w bardzo dobrym stanie zachowania.

150 PLN
47175

1945 II Korpus Polski we Włoszech, potwierdzenie odbioru listu poleconego z dnia 30.III, datownik poczty polowej 111; niecodzienny walor w dobrym stanie zachowania.

30 PLN
47176

1945 II Korpus Polski we Włoszech, list polecony w specjalnej kopercie wysłany 9.X za pośrednictwem poczty polowej 104 do Chicago, zwraca uwagę nietypowy stempelek 14 w kółku (śr.19 mm) - cenzura? datownik bardzo ładnie odciśnięty; stempelek polecenia typu 2, na odwrocie kasowniki odbiorcze; doskonały stan zachowania.

500 PLN
47177

1945 (?) Ludowe Wojsko Polskie, poświadczenie odbioru przesyłek ze stemplem Poczty Polowej nr.70864 przydzielonej do obsługi 3 samodzielny liniowy batalion łączności 1 Armii Wojska Polskiego (sformowany 1.IX.1944).

60 PLN
47178

1946 Poczta Polowa II Korpusu, I wydanie, seria znaczków kasowana datownikiem Poczty Polowej 139, bardzo ładny stan.

Fi.1-4
120 PLN
47179

1946 Poczta Polowa II Korpusu, I wydanie, marginesowa seria znaczków czystych.

Fi.1-4
50 PLN
47180

1946 Poczta Polowa II Korpusu, I wydanie, rzadka jako kasowana seria cięta.

Fi.1-4a nz
160 PLN
47181

1946 Poczta Polowa II Korpusu, I wydanie znaczków i II wydanie przedrukowe, rozbudowany zestaw z wieloma odmianami kolorów.

Fi.1-5
240 PLN
47182

1946 Poczta Polowa II Korpusu, I wydanie, znaczek cięty za 55 gr. w rzadkim odcieniu błękitnoniebieskim, lekko spękana guma na prawym marginesie.

Fi.2y nz
100 PLN
47183

1946 Poczta Polowa II Korpusu, blok czysty w pięknym stanie.

Fi.Bl.1
250 PLN
47184

Fi.Bl.1, 1-5
320 PLN
47185

1946 szlak bojowy II Korpusu, arkusz nie rozciętych czterech prób na papierze białym niegumowanym, zagięcie w poziomie między blokami, drobne zmarszczenia papieru, unikalne.

Fi.bl.1P1
8 000 PLN
47186

1946 Polskie jednostki na Bliskim Wschodzie - Palestyna, list wysłany 27.II za pośrednictwem poczty polowej 141 do jednostki o kryptonimie pocztowym 590 (3.Dyon 8.PA.Plot.C.), dobry stan zachowania.

40 PLN
47187

1946 pamiątkowa całość ofrankowana nalepką dopłaty I Korpusu, skasowaną 16.6 na dekoracyjnej karcie datownikiem Poczty Polowej 117 II Korpusu.

50 PLN
47188

1946 Armia Polska na kontynencie, list lotniczy wysłany 18.I za pośrednictwem brytyjskiej poczty polowej Nr.252 (obsługiwała jednostki 1 Dywizji Pancernej generała Maczka), przesyłka do jednostki o kryptonimie pocztowym P108, wchodzącej w skład Brytyjskiej Armii Renu; dodatkowy stempel wojskowego urzędu pocztowego ARMY POST OFFICE.

100 PLN
47189

1946 II Korpus Polski we Włoszech, list wysłany 17.IV za pośrednictwem poczty polowej 123 do jednostki o kryptonimie pocztowym 590 (3.Dyon 8.PA.Plot.C.), dobry stan zachowania.

45 PLN