Auction 67. WW2 military postage

39158

1942 Polskie Siły Zbrojne w ZSSR, znaczek "Dojdziemy" za 50 kop. w specjalnym okolicznościowym karnecie numer 963 - wydano ich tylko 1000 szt.

950 PLN
39159

1942 ozdobna karta niemieckiej poczty polowej z frontu wschodniego z obiegu.

140 PLN
39160

70 PLN
39161

1942 (?) III Rzesza, formularz niemieckiej poczty polowej z sygnaturą 504, czysty w idealnym stanie zachowania.

10 PLN
39162

1942 Armia Polska w Wielkiej Brytanii, nalepki dla wojsk desantowych, drugie wydanie - ze zmienionymi napisami, jedna z podwójnym, druga z normalnym i odwróconym napisami na marginesie.

160 PLN
39163

1942 kartka wysłana z poczty polowej I Korpusu Wojsk Polskich 3.06.42 z Antenbury do Szkocji.

70 PLN
39164

1942 znaczek tajnej poczty stosowany do kwitowania datków na cele konspiracyjne.

35 PLN
39165

1942 kartka z poczty polowej I Korpusu Wojsk w Szkocji z upomnieniem z biblioteki o zwrot wypożyczonej książki.

40 PLN
39166

40 PLN
39167

1942 zaklejka poczty polowej.

10 PLN
39168

1943 Tajna Poczta Podziemna, wydanie urzędowe do opłaty tajnego "Monitora Polskiego" - znaczek za 50 gr. ręcznie wycięty z arkusza (o przesuniętej perforacji pionowej), na wycinku.

Fi.1B (10)
400 PLN
39169

1943 Tajna Poczta Podziemna, wydanie urzędowe do opłaty tajnego "Monitora Polskiego" - znaczek za 50 gr na kompletnym trzystronicowym numerze "MONITORA" z 5 czerwca 1943 roku, gazetę ofrankowano 9.VI., zachowany w świetnym stanie cenny dokument z okresu okupacji.

Fi.1 (10)
2 500 PLN
39170

1943 Tajna Poczta Podziemna, wydanie urzędowe do opłaty tajnego "Monitora Polskiego"; odwrotna do katalogowanej (Fi.1 i 2 zł.) parka znaczków o różnych nominałach 2 i 1 zł., ten drugi (dolny) znaczek z błędem "plamka w lewym dolnym rogu".

Fi.3+2 (12+11)
800 PLN
39171

Fi.13-16
1 600 PLN
39172

1943 Tajna Poczta Polska "Obrona Warszawy", cięty znaczek V wydania - I nakład, z błędem "duża plama obok orła".

Fi.20a nz
50 PLN
39173

1943 Tajna Poczta Polska "Obrona Warszawy", drukowany na stronie gumowanej marginesowy znaczek V wydania - I nakład, na odwrocie sygnatura MIR.

Fi.20a
50 PLN
39174

1943 Tajna Poczta Polska "Obrona Warszawy", górna połówka ciętego znaczka V wydania - I nakład w kolorze czerwonym na fioletowawym papierze, z kasownikiem "TAJNA POCZTA POLSKA / SZTAB KOM.GŁ. / ORG.POLSKA NIEPODLEGŁA" na wycinku, sygnatury MIR, WR (Rachmanow).

Fi.20a
50 PLN
39175

1943 Tajna Poczta Polska "Obrona Warszawy", ząbkowany znaczek V wydania - I nakład, makulatura z przesuniętyn ząbkowaniem na cienkim gładkim bibułkowym papierze.

Fi.20a Mk
40 PLN
39176

Fi.20a nz
70 PLN
39177

1943 Tajna Poczta Polska "Obrona Warszawy", zabkowany na dole znaczek V wydania w kolorze brązowolila - II nakład.

Fi.20b
30 PLN
39178

1943 Tajna Poczta Polska "Obrona Warszawy", dolna połówka znaczka V wydania - II nakład w kolorze czerwonolila na różowawym papierze, z kasownikiem "TAJNA POCZTA POLSKA / SZTAB KOM.GŁ. / ORG.POLSKA NIEPODLEGŁA" na wycinku, sygnatury MIR, WR (Rachmanow).

Fi.20b
60 PLN
39179

Fi.20c
100 PLN
39180

1943 Tajna Poczta Polska "Obrona Warszawy", cięty znaczek V wydania w kolorze jasnofioletowym - II nakład.

Fi.20c nz
30 PLN
39181

Fi.20c nz
25 PLN
39182

1943 Tajna Poczta Polska "Obrona Warszawy", marginesowy cięty znaczek V wydania w kolorze niebieskoszarym - II nakład.

Fi.20c nz
25 PLN
39183

Mi.831-42
50 PLN
39184

1943 TORPEDOVERSUCHSANSTALT - Gdynia, list z fabryki zbrojeniowej znajdującej się na Kępie Oksywskiej, wysłany 5.3 do Gdańska, niemy datownik z wyróżnikiem "a", koperta firmowa zakładów Torpedoversuchsanstalt Werk Gotenhafen, pieczęć formacyjna z hitlerowską gapą "Kriegsmarine Torpedoversuchsanstalt Werk Gotenhafen"; ta utajniona fabryka produkowała nowoczesne torpedy i miny morskich na potrzeby Kriegsmarine oraz Luftwaffe, w jej skład wchodziły zakłady doświadczalne, lotnisko i poligony torpedowe; niezykle rzadki walor w bardzo dobrym stanie zachowania.

700 PLN
39185

1943 Armia Polska w Wielkiej Brytanii, list lotniczy, wysłany 15 DEC z Polskiego Centrum Edukacji przy I Korpusie w Glasgow, adresowany do pani Stefanii Bardziłowskiej w USA, korespondencja do której opisywana była niejednokrotnie w Filateliście; zalepka cenzury brytyjskiej; bardzo dobry stan zachowania.

150 PLN
39186

1943 Armia Polska w ZSRR, ilustrowany propagandowy listownik z hasłem "MOŻEMY I POWINNIŚMY OCZYŚCIĆ ZIEMIĘ RADZIECKĄ OD HITLEROWSKICH BRUDÓW (STALIN)" - od Polaka służącego w Armii Czerwonej (poczta polowa 05963), wysłany 26.VI do redakcji pisma "Nowe widnokręgi" na ręce Wandy Wasilewskiej "matki chrzestnej" formującej się od maja 1 Dywizji Piechoty im.Tadeusza Kościuszki (15 lipca złożono przysięgę), z prośbą o pomoc w przyjęciu w jej szeregi; rzadka całość z bardzo wczesnego okresu powstawania dywizji.

500 PLN
39187

1943 Polskie jednostki na Bliskim Wschodzie - Persja, Irak, list z Sekcji Poszukiwań Referatu Rodzin Wojskowych wysłany 3.II z Teheranu do żołnierza 3 Dywizji Strzelców Karpackich, przesyłka bezskutecznie poszukiwała adresata po różnych dywizyjnych pododdziałach, ostatecznie po oznaczeniu stempelkiem "ZWROT ADRES NIEDOSTATECZNY" zwrócono ją do nadawcy, na odwrocie datowniki poczt polowych 111 i 122 z 16.II, brytyjski stempelek cenzury z numerem 1693 przydzielony Bazie Ewakuacyjnej w Teheranie; dekoracyjny walor o ładnie udokumentowanym obiegu pocztowym.

400 PLN
39188

1943 "ŚMIERĆ NIEMIECKIM OKUPANTOM" ilustrowany formularz "ozdobiony" cytatem Stalina, na odwrocie przestroga i wezwanie "BĄDŹ CZUJNY - SUROWO I CZUJNIE STRZEŻ TAJEMNIC PAŃSTWOWYCH I WOJSKOWYCH!".

150 PLN
39189

1943 "Adres konspiracyjny" służący do wymiany wiadomości między rodzinami w kraju, a wojskiem w Anglii - polecona karta pocztowa wysłana 22.XI z Żyrardowa do adresata w Portugalii z potwierdzeniem i podziękowaniem za otrzymaną paczkę, w rzeczywistości poprzez PCK - który pośredniczył w wysyłce paczek do kraju - przeznaczone dla żołnierza w Anglii; wyjątkowo pięknie udokumentowany obieg na każdym etapie wędrówki przesyłki; bardzo dobry stan zachowania.

500 PLN
39190

1943 aerograf z kopertą - w 1941 roku poczta brytyjska wprowadziła w celu zmniejszenia obciążenia samolotów przesyłkami lotniczymi aerografy; nadawca pisał treść i adres na specjalnym formularzu, który następnie był cenzurowany i fotografowany na mikrofilmie, rolki filmów przewożone drogą lotniczą, a na miejscu odbioru z filmów wykonywano powiększenia w formacie 10 x 13 cm, wkładano do kopert okienkowych i wysyłano do odbiorców normalną drogą pocztową.

200 PLN
39191

900 PLN
39192

200 PLN
39193

1943 polecony list polskie Poczty Polowej.

50 PLN
39194

120 PLN
39195

80 PLN
39196

1943 list z poczty niemieckiej poczty polowej na lotnisku w Markisch Friedland (obecnie Mirosławiec).

150 PLN
39197

Fi.1-4
5 200 PLN