Auction 65. WW2 military postage

24189

1942 Polskie Siły Zbrojne w ZSRR, dowód nadania listu poleconego wysłanego 25.6 do Centrum Wyszkolenia Saperów w miejscowości Barnauł, za pośrednictwem poczty polowej 3001 przydzielonej do 5 Dywizji Piechoty w rejonie miejscowości Dżałał-Abad, datownik POLEWAJA POCZTA 3001 (ПОЛЕВАЯ ПОЧТА) z wyróżnikiem b "б"; wszelkie całości pocztowe z Armii Andersa z okresu sowieckiego, należą - z oczywistych względów - do niezwykle rzadko spotykanych walorów polskich poczt polowych okresu II wojny światowej.

500 PLN
24190

1942 Polskie jednostki na Bliskim Wschodzie - Palestyna, "Wykaz poczty służbowej i rozkazów przesłanych za pośrednictwem Poczty Polowej Nr.112 z D-twa O.Z. do Oficera Placu w Jerozolimie" dokument wewnętrzny polskiej poczty polowej 112, datownik z dnia 22.VIII; rzadki walor w dobrym stanie zachowania.

100 PLN
24191

1942 kartka wysłana z poczty polowej I Korpusu Wojsk Polskich 3.06.42 z Antenbury do Szkocji.

90 PLN
24192

1942 znaczek tajnej poczty stosowany do kwitowania datków na cele konspiracyjne.

35 PLN
24193

35 PLN
24194

1942 kartka z poczty polowej I Korpusu Wojsk w Szkocji z upomnieniem z biblioteki o zwrot wypożyczonej książki.

40 PLN
24195

40 PLN
24196

1942 (?) Armia Polska w Wielkiej Brytanii, ilustrowany formularz przesłany z holenderskiej Brygady "Princess Irene" do Polskiej Samodzielnej Brygady Spadochronowej, stempelek pocztowy Brygady i specjalny stempelek cenzury oba z oznaczeniem kodowym jednostki P76; dekoracyjny walor w bardzo dobrym stanie zachowania (bez tekstu na odwrocie).

200 PLN
24197

1943 Tajna Poczta Podziemna, wydanie urzędowe do opłaty tajnego "Monitora Polskiego" - znaczek ząbkowany za 50 gr. oryginalnie kasowany na wycinku.

Fi.1B (10)
600 PLN
24198

1943 Tajna Poczta Podziemna, wydanie urzędowe do opłaty tajnego "Monitora Polskiego" - seria znaczków ząbkowanych z jedno, dwu lub trzystronnie ciętym bokiem, każdy na oryginalnym wycinku z prasy podziemnej (Fi.1500.-), bardzo rzadkie.

Fi.1B-3
1 800 PLN
24199

1943 Podziemna Poczta Polska - 25 rocznica odzyskania niepodległości, Wodzowie Naczelni Polskich Sił Zbrojnych - gen.W.Sikorski i gen.K.Sosnkowski.

Fi.13-15 (PPF)
400 PLN
24200

Fi.13-16
1 600 PLN
24201

Fi.20a
30 PLN
24202

Fi.20a
50 PLN
24203

1943 Tajna Poczta Polska "Obrona Warszawy", ząbkowany znaczek V wydania - I nakład w kolorze czerwonym na niebieskawym papierze, z kasownikiem "TAJNA POCZTA POLSKA / SZTAB KOM.GŁ. / ORG.POLSKA NIEPODLEGŁA" na wycinku, sygnatury MIR, WR (Rachmanow).

Fi.20a
60 PLN
24204

Fi.20a nz
40 PLN
24205

Fi.20a nz
80 PLN
24206

1943 Tajna Poczta Polska "Obrona Warszawy", górna połówka ciętego znaczka V wydania - I nakład w kolorze czerwonym na niebieskawym papierze, z kasownikiem "TAJNA POCZTA POLSKA / SZTAB KOM.GŁ. / ORG.POLSKA NIEPODLEGŁA" na wycinku, sygnatury MIR, WR (Rachmanow).

Fi.20a nz
50 PLN
24207

Fi.20b nz
50 PLN
24208

1943 Tajna Poczta Polska "Obrona Warszawy", narożny cięty znaczek V wydania w rzadkim odcieniu koloru brązowolila - II nakład.

Fi.20b nz
40 PLN
24209

Fi.20b nz
40 PLN
24210

1943 Tajna Poczta Polska "Obrona Warszawy", cięty znaczek V wydania w kolorze brązowolila - II nakład, pełna oryginalna guma.

Fi.20b nz
30 PLN
24211

1943 Tajna Poczta Polska "Obrona Warszawy", cięty znaczek V wydania - II nakład w kolorze brązowolila na różowym papierze, z kasownikiem "TAJNA POCZTA POLSKA / SZTAB KOM.GŁ. / ORG.POLSKA NIEPODLEGŁA" na wycinku, sygnatury MIR, WR (Rachmanow).

Fi.20b nz
60 PLN
24212

Fi.20c
100 PLN
24213

Fi.20c B
50 PLN
24214

1943 Tajna Poczta Polska "Obrona Warszawy", marginesowy cięty znaczek V wydania w kolorze jasnofioletowym - II nakład.

Fi.20c nz
20 PLN
24215

1943 blok "Na dozbrojenie", służył jako pokwitowanie za wpłatę gotówkową na broń, co rzadkie zachował się w bardzo ładnym stanie.

Fi.Bl.1
1 800 PLN
24216

Mi.831-42
50 PLN
24217

100 PLN
24218

1943 polecony list polskie Poczty Polowej.

50 PLN
24219

120 PLN
24220

1943 list niemieckiej poczty polowej 18.12.43.

10 PLN
24221

80 PLN
24222

1 500 PLN
24223

1943 Armia Polska w Wielkiej Brytanii, nalepka poczty polowej 1 Korpusu.

30 PLN
24224

1943 Polskie jednostki na Bliskim Wschodzie - Palestyna, list wysłany 21.I za pośrednictwem poczty polowej 117 do polskiego przedstawicielstwa w Nairobi w Brytyjskiej Afryce Wschodniej, dotyczący poszukiwania przez żołnierzy II Korpusu rodzin, ewakuowanych ze Związku Sowieckiego razem z oddziałami gen.Andersa; stempelki różnych cenzur, przesyłka zabezpieczona zalepką cenzury; na odwrocie kasownik odbiorczy poczty polowej 80; dekoracyjna całość w bardzo dobrym stanie zachowania.

600 PLN
24225

1943 Armia Czerwona, list wysłany 2.X z radzieckiej poczty polowej 29644-A (6 Mieszana Dywizja Lotnicza), adresowany do urzędu pocztowego Moskwa 55 "do wostrebowanija" (poste-restante), co było charakterystyczne w przypadku korespondencji do łagrów lub więzień, stempelek cenzury 04338, kasowniki odbiorcze; dobry stan zachowania (koperta zmniejszana).

100 PLN
24226

40 PLN
24227

1943 "Adres konspiracyjny" służący do wymiany wiadomości między rodzinami w kraju, a wojskiem w Anglii, karta pocztowa wysłana 6.II z Warszawy do adresata w Portugalii z potwierdzeniem i podziękowaniem za otrzymane paczki, w rzeczywistości poprzez PCK - który pośredniczył w wysyłce paczek do kraju; liczne stemple cenzur, w tym okrągłej Wehrmachtu; na odwrocie stempelki informacyjne polskich władz emigracyjnych Ministerstwa Opieki Społecznej (M.O.S.) i "SPRAWDZONO W KARTOTECE"; dekoracyjna przesyłka o bardzo ładnie udokumentowanym obiegu na każdym etapie wędrówki; karta pionowo zgięta, ogólnie w dobrym stanie zachowania (Fi.od 300,-).

225 PLN
24228

300 PLN