Auction 65. Polish Kingdom

21664

1849 obszar I Rzeczypospolitej - BRZEŚĆ, rosyjska koperta za 10+1 kop. wydania z 1849 roku, o wymiarach 138x107mm, ze znakiem wodnym Wz.I w położeniu lustrzanym, wysłana z Brześcia do wsi Бревново w Новгородской guberni; znak opłaty kreślony, obok stempel nadawczy БРЕСТЪ / 22 ДЕКАБ.1849 i ręczna adnotacja o dacie otrzymania według kalendarza juliańskiego "14 Января 1850 "; w 1795 roku Brześć przypadł Austrii, w 1809 Książę Józef Poniatowski odzyskał go dla Księstwa Warszawskiego, po 1815 ziemia brzeska weszła w skład Królestwa Kongresowego, ale samo miasto pozostało przy Rosji, użyta w Królestwie (Fi.8000.-); koperta zachowała się w bardzo dobrym stanie.

Fi.Ckr4II
3 200 PLN
21665

1851 rosyjska koperta za 20+1 kop. wydania z 1848 roku, o wymiarach 137x107mm, ze znakiem wodnym Wz.I, wprowadzona do obiegu również na terenie Królestwa Polskiego w dniu 1(13) lutego 1851 roku; mimo upływu 160 lat odnaleziono dotąd tylko dwie koperty z obiegu na terenie Królestwa, pięknie odciśnięty znak opłaty, doskonały stan zachowania.

Fi.Ckr5
Mi.U5
2 400 PLN
21666

1851 rosyjska koperta za 30+1 kop. wydania z 1848 roku, o wymiarach 145x115mm, ze znakiem wodnym Wz.I, wprowadzona również do obiegu na terenie Królestwa Polskiego w dniu 1(13) lutego 1851 roku; mimo upływu 160 lat odnaleziono dotąd tylko jedną kopertę z obiegu na terenie Królestwa; bardzo dobry stan zachowania.

Fi.Ckr6
Mi.U6
3 200 PLN
21667

1854 Królestwo Polskie, kompletny list zagraniczny wysłany 12.4 z Warszawy do Reims, mały stempel nadawczy typu IIIC, przewieziony ambulansem relacji Wrocław-Berlin, stempelek "11" i adnotacje dotyczące wysokości opłat pocztowych na różnych etapach podróży listu; stemple kraju pochodzenia (Aus Russland, Preusse) i tranzytowe (Paryż); dekoracyjna całość o bogato udokumentowanym obiegu pocztowym; bardzo dobry stan zachowania; z kolekcji S.Rosińskiego.

400 PLN
21668

1857 Królestwo Polskie, list zagraniczny prawie kompletny z częściową treścią wysłany 17.11 z Wielunia do Krakowa, okrągły stempel nadawczy typu IIIC (śr.23 mm), przesyłka nie opłacona przez nadawcę, austriacki stempel kraju pochodzenia POLOGNE; na odwrocie okrągły stempel przejściowy Szczakowa z 18/11 i dwuwierszowy z datą stempel odbiorczy "Krakau 18.NOV"; zgrabny liścik w bardzo dobrym stanie zachowania.

500 PLN
21669

1858 Królestwo Polskie - WARSZAWA; koszulka listu składanego z Warszawy do St.Petersburga opłaconego znaczkiem rosyjskim za 10 kop. wydania z 1858 roku, na papierze ze znakiem wodnym "cyfra 1" i ząbkowaniem 14,5:15 (Fi.12000.-); znaczek unieważniono polskim kasownikiem numerowym 1 - Warszawa; po prawej datownik nadawczy ВАРШАВА z 7.8., po lewej owalna kaszetka nadawcy, wewnątrz adnotacja o nadawcy Leopoldzie Kronenbergu; wyjątkowo ładny stan, fotoatest ekspert A.I.E.P. Z.Mikulski.

Fi.2x
8 000 PLN
21670

1858 Królestwo Polskie - SANDOMIERZ; znaczek rosyjski za 10 kop. wydania z 1858 roku, na papierze ze znakiem wodnym "cyfra 1" o grubości 0,12 mm oraz z ząbkowaniem 14,5:15; unieważniony czytelnie polskim kasownikiem numerowym 108 - Sandomierz, w małej w ówczesnym czasie, ekspedycji pocztowej przy granicy z Austrią krótko po 27 marca 1858 roku - kiedy to wprowadzono do użycia kasowniki numerowe; jest rzadki, gdyż w większości małych urzędów w dalszym ciągu używano dostarczonych wcześniej znaczków za 10 kop. wydania z 1857 roku, które ząbkowania nie posiadały; poza krótkim ząbkiem w dolnym rogu i śladem tekstu na odwrocie zachowany w bardzo dobrym stanie, kolorowy fotoatest firmowy.

Fi.II
Mi.2x
2 200 PLN
21671

1858 Królestwo Polskie, znaczek rosyjski za 10 kop. wydania z 1858 roku na papierze bez znaku wodnego oraz z ząbkowaniem 12,5 (Fi.1000.-); unieważniony bardzo czytelnie polskim okrągłym kasownikiem numerowym 1 - Warszawa, który musiał zostać użyty przed 1860 rokiem, gdyż w momencie powrotu do obiegu znaczków rosyjskich (1865) był już wycofany i zastąpiony kasownikami kwadratowymi (1864); poza lekko startym rysunkiem w narożniku w pięknym stanie.

Fi.V
Mi.5
700 PLN
21672

1858 kompletny list z Warszawy do Francji, stempel "AUS RUSSLAND" i liczne stemple i adnotacje tranzytowe.

400 PLN
21673

1858 list tzw. "obciążony" paczką - dopisek "p(rzy)tem 1. paczka Sig:N.W.", wysłany 15/2 z Warszawy do Włocławka, zwraca uwagę dodatkowe oznaczenie składające się z trzech pionowych kreseczek przekreślonych poziomo, oznaczające najpewniej jego wagę (1 pud), rzadko spotykany czerwony okrągły rosyjsko-polski stempel nadawczy typu IXA (nazwy oddzielone kropką); stempelek "INTERES RZĄDOWY" (Czernik typ IIIA) zwalniający korespondencję urzędową od opłaty pocztowej; na odwrocie bardzo lekko odciśnięta rosyjsko-polska pieczęć nadawcy z orłem "TИПОГРАФIЯ ... SPRAWIEDLIWOŚCI"; walor w dobrym stanie zachowania;

1865 około, rzadko spotykana w tym okresie koperta listu pieniężnego zawierającego 4 ruble srebrem i 88 kopiejek - adnotacja "RS. 4 kop 88." wysłana 26/8 z Radomia do Płocka, rzadki stempel nadawczy - czerwony okrągły typu IIIC o śr.26 mm (duże odstępy pomiędzy literami) - lekko odciśnięty; granatowym atramentem dopisano "Radom 26/8", na odwrocie rzadki tranzytowy stempel warszawski - czerwony okrągły rosyjsko-polski typu IXA (nazwy oddzielone kropką); koperta zabezpieczona pięcioma pieczęciami lakowymi z godłem "PRZESYŁKA KASSA GUBERNIALNA RADOMSKA"; niespotykany walor w bardzo dobrym stanie zachowania; z kolekcji B.Grodzińskiego.

1 800 PLN
21674

Fi.(Ck4)
40 PLN
21675

1860 pierwszy polski znaczek w kolorach jasnoniebieskim i różowym o odcieniach jasnych stemplowany kasownikiem numerowym Piotrkowa z cyfrą 179 w okręgach, jest to jedyny przypadek kasownika z TRZEMA okręgami, zamiast czterech, prawdopodobnie znaczek użyty podwójnie na szkodę poczty stąd widoczny czwarty pierścień z pierwszego użycia, ładny stan zachowania.

Fi.1a
Mi.1a
1 100 PLN
21676

1860 pierwszy polski znaczek z kolorach niebieskim i różowym o odcieniach jasnych, znaczek czysty bez gumy, znaczek z najbardziej spektakularnym błędem w postaci przerwanej dolnej ramki i uszkodzonej litery T z poz. 40 w arkuszu, brakujący prawy górny ząbek, znaczek pochodzi z kolekcji Włodzimierza Rachmanowa i posiada jego sygnaturę.

Fi.1a
Mi.1a
5 000 PLN
21677

1860 pierwszy polski znaczek w kolorach jasnoniebieskim i różowo karminowym o odcieniach jasnych stemplowany datownikiem urzędu pocztowego w Kibartach zamiast kasownikiem numerowym urzędu, znaczek posiada niewielkie sklejenie przerwania, ogólnie w dobrym stanie, gwarancja fotoatest Schmutz.

Fi.1a
Mi.1a
1 600 PLN
21678

1860 Królestwo Polskie - STOPNICA, pierwszy polski znaczek za 10 kop. w kolorach niebieskim i karminoworóżowym o jasnych odcieniach; czytelnie unieważniony polskim kasownikiem numerowym 126 - Stopnica; bardzo wysoki 8 stopień rzadkości w dziesięciostopniowej skali M.A.Bojanowicza; podobne zniekształcenie cyfry 6 występuje na liście z kolekcji J.Mazepy; na odwrocie stara adnotacja "russe" i opis numeru kasownika, gwarancja.

Fi.1a
2 800 PLN
21679

1860 zestaw czterech pierwszych polskich znaczków; czysty bez gumy w kolorach jasnoniebieski i karminowym o odcieniach jasnych, w kolorach niebieski i karminoworóżowym o odcieniach ciemnych, w kolorach jasnoniebieski i różowym o odcieniach jasnych z silnie przetartym rysunkiem na wycinku w kolorach niebieski i ciemnoróżowym o odcieniach jasnych. Czwarty znaczek przeząbkowany na dole.

Fi.1a, b
Mi.1a, b
4 000 PLN
21680

1860 obwoluta listu opłaconego pierwszym polskim znaczkiem, w kolorach jasnoniebieskim i różowym o odcieniach jasnych z Rudy Guzowskiej do Warszawy, rzadki kasownik numerowy nr 16 urzędu pocztowego w Rudzie Guzowskiej (6 punktów w skali Bojanowicza), fotoatest Berbeka.

Fi.1ab
Mi.1a
6 500 PLN
21681

1860 Królestwo Polskie - KALWARYA; koszulka listu z Kalwaryi do Warszawy opłaconego pierwszym polskim znaczkiem za 10 kop. w kolorach zielonkawoniebieskim i różowokarminowym na cienkim 0,065 mm papierze, z dużym prawdopodobieństwem prześwitującym (Fi.18000.-); unieważniono go polskim kasownikiem numerowym 23 - Kalwarya w ekspedycji pocztowej na trakcie z Maryampola do Suwałk, wysoki 6 stopień rzadkości w dziesięciopunktowej skali M.A.Bojanowicza; po prawej okrągły stempel nadawczy typu IIIA z ręcznie wpisaną datą 7.1; na odwrocie datownik odbiorczy Warszawy typu IIIC z 10.1; walor pochodzi ze słynnej partii listów z Kalwaryi adresowanych do Banku Polskiego w Warszawie - podobnie jak najsłynniejszy ciężki list sześciołutowy (pasek pięciu znaczków z międzypolem plus jeden luzem na stronie adresowej) znajdujący się w Muzeum Poczty we Wrocławiu i jedyny znany list opłacony narożną parką z międzypolami; klisza niebieska z odcieniem zielonym i staranny druk na cienkim papierze to cechy I nakładu więc list może pochodzić z pierwszej dekady stycznia 1860 roku (Fi.32000.-), piękny, czysty i wspaniale zachowany walor; pochodzi ze słynnej kolekcji W.Rachmanowa i posiada jego sygnaturę po prawej stronie, z nowego fotoatestu L.Schmutza W katalogu Fischera została ona oznaczona (odmiana) numerem 1acu. Cechy tego znaczka jak i napis na kopercie nad nim „franco” (opłacono) – zapis uczyniony ze starego nawyku (tak w okresie przedfilatelistycznym oznaczano listy opłacone w całości przez nadawcę) oraz napis 7/1 na stemplu nadawczym pozwalają z dużą dozą prawdopodobieństwa sądzić, iż jest to list z początku 1860 roku; z jego pierwszej dekady.

Fi.1ac
39 250 PLN
21682

1860 pierwszy polski znaczek z kolorach jasnoniebieskim i jasnokarminowym o odcieniach jasnych stemplowany kasownikiem warszawskim z jedynką w okręgach, charakterystyczna powtarzalna usterka w postaci wgiętego lewego dolnego narożnika, lekko wzmocniony papier w lewym górnym rogu, bardzo ładny stan, gwarancja i opis Schmutz.

Fi.1ad
Mi.1a
1 100 PLN
21683

1860 pierwszy polski znaczek z kolorach niebieskim i ciemnoróżowym o odcieniach jasnych stemplowany kasownikiem Częstochowy z cyfrą 158 w okręgach, niewidoczna oznaczona przez eksperta naprawa znaczka, bardzo ładny stan, gwarancja Schmutz.

Fi.1ad
Mi.1a
900 PLN
21684

1860 pierwszy polski znaczek z kolorach niebieskim i ciemnoróżowym o odcieniach jasnych stemplowany najrzadszym warszawskim kasownikiem z jedynką z prostą stopką w sześciu kwadratach, jest to jednocześnie jeden z rzadszych stempli na pierwszym polskim znaczku, znaczek z błędem w postaci uszkodzenia prawej górnej cyfry 10, ząbkowanie znaczka uszkodzone w górnej części, pomimo tego o niezłej prezencji, błąd w postaci połączonych liter rosyjskich „z” i „a” w rosyjskim napisie „za lot” w niebieskim owalu, gwarancja z oznaczeniem odmiany i błędu.

Fi.1ad B7
Mi.1a
3 200 PLN
21685

1860 pierwszy polski znaczek w kolorze niebieskim i ciemnoróżowym z błędem kliszy niebieskiej "podwójna obwódka herbu - niebieska i czerwona", błąd w typie III - z uszkodzonym drukiem herbu w górnej lewej części, kasownik warszawskiego dworca kolejowego Praga, bardzo ładny stan, gwarancja Schmutz.

Fi.1as
Mi.1a
3 500 PLN
21686

1860 pierwszy polski znaczek w kolorach jasnoniebieskim i różowym o odcieniach jasnych stemplowany kasownikiem numerowym Kibart z cyfrą 282 w okręgach, znaczek z błędem podwójnej obwódki typ 2, prześwitujący druk barwy niebieskiej, ładny stan zachowania.

Fi.1as
Mi.1a
1 800 PLN
21687

1860 pierwszy polski znaczek w kolorach jasnoniebieskim i różowym o odcieniach jasnych stemplowany kasownikiem numerowym Warszawy z cyfrą 1 w okręgach, znaczek z błędem podwójnej obwódki typ 3, uszkodzona dolna perforacja i prawy brzeg znaczka, nie naruszony obrazek znaczka.

Fi.1as
Mi.1a
1 200 PLN
21688

1860 pierwszy polski znaczek z kolorach jasnoniebieskim i jasnokarminowym o odcieniach jasnych stemplowany kasownikiem warszawskim z jedynką w okręgach, ciekawe odbicie stempla firmowego na prawej części znaczka, znaczek posiada usterki w postaci uszkodzeń obu dolnych cyfr 10 i plamą w kolorze niebieskim w prawej dolnej części owalu, bardzo ciekawa usterka ząbkowania - wyłamana igła perforująca na prawym marginesie znaczka spowodowała powstanie ząbka o podwójnej grubości - lewy margines 14 dziurek, a prawy 13 dziurek perforacji, znaczek na papierze cienkim z prześwitującym na odwrocie rysunkiem znaczka, bardzo ładny stan, gwarancja Schmutz.

Fi.1au
Mi.1a
2 800 PLN
21689

1860 pierwszy polski znaczek z kolorach jasnoniebieskim i karminoworóżowym o odcieniach jasnych stemplowany kasownikiem warszawskim z jedynką w okręgach, znaczek posiada usterkę w postaci przerwanej lewej ramki, znaczek na papierze cienkim z prześwitującym na odwrocie rysunkiem znaczka, bardzo ładny stan, gwarancja i opis Schmutz.

Fi.1au
Mi.1a
1 800 PLN
21690

1860 pierwszy polski znaczek w kolorach niebieskim i karminowym o odcieniach ciemnych stemplowany kasownikiem numerowym Zwierzyńca z cyfrą 102 w okręgach, poprawione górne ząbkowanie, ładny stan zachowania.

Fi.1b
Mi.1b
1 100 PLN
21691

1860 Królestwo Polskie, pierwszy polski znaczek za 10 kop., w kolorach błękitu pruskiego i karminowym o bardzo ciemnych odcieniach, na cienkim papierze 0,07 mm - odmiana drukowana dużą ilością niebieskiej farby (litery w niebieskim otoku wydają się wtedy cieńsze) z lekko prześwitującym rysunkiem co nieopisane, ale doskonale widoczne, tylko kilka podobnych znaczków pokazano w eksponacie Z.Mikulskiego na Zamku Królewskim w Warszawie w 2010 roku; unieważniony na wycinku polskim kasownikiem numerowym 1 - Warszawa; bardzo intensywne żywe barwy, ładna perforacja, centralnie i czytelnie skasowany, piękny egzemplarz; gwarancja i opis "1b odcienie ciemne" Schmutz.

Fi.1b
3 600 PLN
21692

1860 Królestwo Polskie - PLECKA DĄBROWA; pierwszy polski znaczek za 10 kop. w kolorach niebieskim i karminowym; unieważniony wyraźnie na wycinku polskim kasownikiem numerowym 218 - Plecka Dąbrowa; znaczek ma dość rzadką usterkę niebieskiej kliszy - niedodrukowane, a przez to cieńsze i poprzerywane wewnętrzne obramowanie, co ciekawe zewnętrzne cieńsze obramowanie wydrukowane jest wyjątkowo wyraźnie; poza prawym górnym narożnikiem piękne ząbkowanie, dobre centrowanie, żywe barwy, czyste i wyraźne ostemplowanie oraz ogólnie bardzo dobry stan sprawiają, że może on być ozdobą eksponatu wystawowego, fotoatest Schmutz.

Fi.1b
3 400 PLN
21693

1860 pierwszy polski znaczek z kolorach ciemnoniebieskim i jasnokarminowym o odcieniach ciemnych stemplowany kasownikiem z Myszkowa z cyfrą 168 w okręgach, znaczek posiada usterki w postaci uszkodzeń obu górnych narożników, piękna intensywna i ciemna barwa niebieska prześwitująca na rewersie znaczka, bardzo ładny stan, gwarancja i opis Schmutz.

Fi.1ba
Mi.1b
2 000 PLN
21694

1860 pierwszy polski znaczek z kolorach ciemnoniebieskim i karminowymi o odcieniach ciemnych stemplowany kasownikiem numerowym z trzycyfrową liczbą zaczynającą się na 18.. w okręgach, niezwykle intensywne i ciemne barwy, niedobity druk barwy niebieskiej skąd liczne usterki, reperowany cały dolny brzeg znaczka, gwarancja i oznaczenie jako 1ac.

Fi.1ba
Mi.1b
400 PLN
21695

1860 pierwszy polski znaczek w kolorach niebieskim i czerwonokarminowym o odcieniach ciemnych na obwolucie listu z Opatowa do Warszawy, znaczek kasowany stemplem numerowym Opatowa z numerem 107 w okręgach, stopień rzadkości według Bojanowicza 6 punktów w 10 punktowej skali rzadkości, miejscownik Opatowa z datą 21/11, na odwrocie warszawski kasownik odbiorczy z datą 23/11 i duży godzinnik 3P, koperta z dwoma złamaniami, pomimo tego bardzo dobra prezencja i czysty stan zachowania, list z kolekcji W.Rachmanowa z jego gwarancją w dolnym prawym narożniku.

Fi.1ba
Mi.1b
14 600 PLN
21696

1860 Królestwo Polskie, pierwszy polski znaczek za 10 kop. w kolorach zielonkawoniebieskim i karminowym na średnim papierze; klisza niebieska z opisanym przez M.Miszczaka w Przeglądzie Filatelistycznym 2/2005 błędem "dolna ramka zakrzywiona z lewej strony" il.22, klisza czerwona bardzo ładnie odbita i bez większych usterek; ładne żywe kolory, oryginalne gumowanie na całej powierzchni, ślad podlepki; poza poprawionymi prawymi narożnikami i kilkoma ząbkami po prawej i u góry oraz małymi ścienieniami po podlepce zachował się w dobrym stanie; sygnowany WR - Rachmanow, kolorowy fotoatest.

Fi.1ac
9 000 PLN
21697

1860 Królestwo Polskie, pierwszy polski znaczek za 10 kop., w kolorach ciemnoniebieskim i karminowym o ciemnych odcieniach, na cienkim (0,065 mm) prześwitującym papierze (Fi.3500.-) - bardzo charakterystyczny II nakład z 1860 roku z białymi punktami na czerwonej tarczy, w lewym dolnym rogu niedodruk czerwonego tła; unieważniony polskim kasownikiem numerowym 1 - Warszawa, w bardzo ładnym stanie, gwarancja Petriuk BPP, z opisem Schmutz.

Fi.1bbu
3 000 PLN
21698

1860 Królestwo Polskie, EKSPEDYCYA POCZT w WAGONIE 4 - koszulka listu z Poselstwa Królestwa Pruskiego w Warszawie do Łodzi; co niespotykane list nadano bezpośrednio w ambulansie na stacji początkowej, ręczna adnotacja "Warszawa" i data 27/2 na froncie, obok stempel ambulansowy wagonu 4 na linii kolei Warszawsko-Wiedeńskiej i odręczna adnotacja o wysokości porta "10" (kop.); na odwrocie stempel lakowy poselstwa i odbiorczy dwujęzyczny /ŁÓDŹ z tego samego dnia; do tej pory z ręcznymi adnotacjami o miejscu przyjęcia spotykane były listy wyłącznie w kierunku Warszawy.

3 200 PLN
21699

1862 Królestwo Polskie - Włocławek; koszulka listu z Włocławka do Warszawy opłaconego pierwszym polskim znaczkiem za 10 kop. w kolorach jasnoniebieskim i różowym; unieważniono go polskim kasownikiem numerowym 241 - Włocławek; po prawej okrągły stempel nadawczy typu IIIA z ręcznie wpisaną datą 27.10; na odwrocie datownik odbiorczy Warszawy typu IIIC z 28.10; poza brakiem narożnika znaczek zachowany w dobrym stanie, zachował czyste żywe barwy, zwraca uwagę bardzo duże wzajemne przesunięcie klisz czerwonej i niebieskiej; koszulka bez bocznych klap, ogólnie w niezłym stanie; pochodzi ze słynnej kolekcji W.Rachmanowa i posiada jego sygnaturę po prawej stronie; fotoatest ekspert AIEP C.Ceremuga.

Fi.1a
8 000 PLN
21700

1862 list najprawdopodobniej z obszarów I Rzeczypospolitej (adresowany po polsku) do Kamieńca, rzadka koperta w formacie 137x85 mm ze znakiem wodnym nr 1, koperta nie odnotowana użyta na terytorium I RP, rozdarty znak opłaty, unikalne.

Mi.U4C
8 000 PLN
21701

1863 Królestwo Polskie - WAGON POCZTOWY No.1; pierwszy polski znaczek za 10 kop. w kolorach jasnoniebieskim i różowym; unieważniony, co unikalne, bezpośrednio datownikiem ambulansowym СП.Б.ВАРШАВСК.Ж.Д. / ПОЧТ.ВАГ.No.1 - typu I w dniu 18.10.1863 roku, stosowanym na linii Kolei Petersburskiej; ekspedycję pocztową Dworzec Praga otwarto w październiku 1863 roku, w początkowym okresie nie było procedur określonego kasowania znaczków, stosowano datowniki zastępcze (do przełomu 1863 i 1864 roku), a potem regulaminowy kasownik DP; z okresu przejściowego znanych jest kilka listów gdzie znaczek unieważniony małym datownikiem zastępczym dodatkowo kasowano w wagonie datownikiem ambulansowym typu II; list w kierunku Warszawy opłacony znaczkiem unieważnionym bezpośrednio datownikiem ambulansowym nie jest znany, a takie listy do Rosji są unikalne; dodatkowo znaczek ma rzadki błąd "zewnętrzna ramka zakrzywiona z lewej u góry" opisany przez M.Miszczaka i reprodukowany na rys.20 w "Przeglądzie Filatelistycznym" 2/2005, choć jest wzmocniony i ma kilka usterek ząbkowania ogólnie prezentuje się dobrze, czyste i wyraźne ostemplowanie to w tym przypadku jego największy atut, gwarancja Petriuk.

Fi.1a
8 000 PLN
21702

1864 pierwszy polski znaczek w kolorach jasnoniebieskim i różowym o odcieniach jasnych na kompletnym składanym liście na papierze firmowym Epsteina z Soczewki do Warszawy, znaczek kasowany stemplem numerowym Soczewki - 295 w okręgach, stopień rzadkości według Bojanowicza 4 punkty w 10 punktowej skali rzadkości, jedyny w swoim rodzaju i bardzo rzadkim dwujęzyczny miejscownik z datownikiem, jeden z bardzo niewielu przypadków, gdzie w datowniku jest podany rok, stempel odbiorczy Warszawa z data 13/4, bardzo ładny stan zachowania.

Fi.1a
Mi.1a
18 000 PLN
21703

1864 Królestwo Polskie, znaczek rosyjski za 3 kop. rzadkiego na ziemiach polskich wydania na przesyłki zagraniczne z 1864 roku, na papierze bez znaku wodnego oraz z ząbkowaniem 12,5; unieważniony jest rosyjskim sześciokątnym kasownikiem ambulansowym nr 11, numery ambulansów 12, 14, 15 i 16 używane były na linii kolei północnej, stąd na odcinku Wierzbołów - Kowno, mogły zostać użyte na polskim znaczku numer jeden; na polskim znaczku numer jeden kasownik z numerem 11 nie występuje; kasowano nim w latach 1861-63 rosyjskie znaczki na listach nadawanych z St.Petersburga w kierunku Warszawy ukończoną w 1863 linią kolejową tzw.Drogą Warszawską; tak późne użycie (1864) tego kasownika jest rzadkie; znaczek jest czysto skasowany, poza wyblakłym tłem w bardzo dobrym stanie zachowania, kolorowy fotoatest firmowy.

Fi.10
Mi.10
1 200 PLN