16043 |
1938 20. rocznica odzyskania niepodległości, blok. | Fi.bl.7 Mi.Bl.7 |
| 80 PLN | |
16044 |
1938 25. rocznica wymarszu Legionów, blok. | Fi.bl.8 Mi.Bl.8 |
| 90 PLN | |
16045 |
1938 WILEŃSZCZYZNA - BARANOWICZE - zwrotne poświadczenie odbioru, odesłane 2.IX z urzędu pocztowego Baranowicze 1 do Dyrekcji Okręgowej Kolei Państwowych w Wilnie, datownik z wyróżnikiem "l"; bardzo dobry stan zachowania; z kolekcji G.Hahne. | |
| 50 PLN | |
16046 |
1938 ozdobny telegram wraz z kopertą, wysłany na ręce wojewody stanisławowskiego generała Stefana Pasławskiego, przez harcerzy ze Stanisławowa; autorem projektu telegramu jest Stanisław Chrostowski, grafik, profesor i rektor warszawskiej ASP, zajmował się wyłącznie drzeworytem; telegram w bardzo dobrym stanie zachowania, koperta w słabym; temat - HARCERSTWO. | |
| 100 PLN | |
16047 |
1938 ozdobny telegram, wysłany przez harcerki ze Stryja na ręce żony wojewody stanisławowskiego generała Stefana Pasławskiego; autorem projektu telegramu jest Tadeusz Lucjan Gronowski, znany grafik, malarz, ilustrator, m.in. twórca używanego (od 1929) do dziś znaku firmowego PLL LOT; idealny stan zachowania; temat - HARCERSTWO. | |
| 70 PLN | |
16048 |
1938 AMBULANS NR.245 relacji IŁOWO-LASKOWICE, karta pocztowa z Brodnicy do Pleszewa, przesłana 18.IX ambulansem; walor w dobrym stanie zachowania. | |
| 500 PLN SOLD | |
16049 |
1938 komplet ośmiu okolicznościowych pocztówek z V Ogólnopolskiej Wystawy Filatelistycznej w Warszawie, oryginalna koperta (uszkodzona). | |
| 180 PLN | |
16050 |
1938 kartka nadana w ambulansie pocztowym na trasie Brześć - Białystok przez Czeremchę nr 285 z wyróżnikiem a. | |
| 246 PLN SOLD | |
16051 |
1939 polski znaczek kasowany sowieckim kasownikiem 20.11.39 z Kołomyi po zajęciu wschodniej granicy przez Rosjan. | Fi.294 |
| 40 PLN SOLD | |
16052 |
1939 "15.I.1939 ZJAZD ZWIĄZKU STOWARZYSZEŃ FILATELISTYCZNYCH" Warszawa 30, znaczek ostemplowany kasownikiem okolicznościowym na specjalnej karcie, na odwrocie niewielkie przebarwienia po taśmie klejącej (Myślicki 39 001). | Fi.295 Mi.316 |
| 25 PLN SOLD | |
16053 |
1939 polski znaczek kasowany sowieckim kasownikiem 14.11.39 z Kołomyi, po zajęciu wschodniej granicy Polski przez Rosjan. | Fi.295 |
| 40 PLN SOLD | |
16054 |
1939 list polecony z Chochołowa 10.II.39 do Nowego Targu. | Fi.295, 296 Mi.316, 317 |
| 15 PLN | |
16055 |
1939 ekspres z Krakowa 23.II.39 do Warszawy zwrócony do nadawcy. | Fi.295, 318 Mi.316, 339 |
| 30 PLN | |
16056 |
1939 list polecony z Krakowa 1.6.39 do Nowego Sącza. | Fi.296, 313 Mi.317, 334 |
| 10 PLN | |
16057 |
1939 list lotniczy z Katowic do Stanów Zjednoczonych. | Fi.297, 317 Mi.318, 338 |
| 15 PLN | |
16058 |
1939 "NARCIARSKIE MISTRZOSTWA ŚWIATA 11-19.II.1939 ZAKOPANE" Katowice 1, czytelnie odciśnięty wirnik okolicznościowy (według Myślickiego, stopień rzadkości C) na liście wysłanym 3.II do Stanisławowa; walor w dobrym stanie zachowania (Myślicki 39 101). | Fi.298II Mi.319 |
| 80 PLN | |
16059 |
1939 S/S "LWÓW" - zagraniczny list lotniczy wysłany 27.VIII z Gdyni do Hull, adresowany do kapitana Adama Andrzejewskiego dowódcy polskiego frachtowca s/s "Lwów", jednostki, która w czasie wojny pływała w konwojach Anglia-Afryka-Włochy, na jej pokładzie uruchomiono agencję pocztową Polskiej Marynarki Handlowej nr.7; statek został zatopiony 2 grudnia 1943 roku w wyniku wielkiego niemieckiego nalotu na port w Bari. | Fi.304, 317 Mi.325, 338 |
| 900 PLN | |
16060 |
1939 widokówka z Zakopanego do Drohobycza. | Fi.310 Mi.331 |
| 10 PLN | |
16061 |
1939 "Opłata ulgowa /Rozp. M.P.i T. Nr.P.W. 501/70 - r. 1933" stempelek uprawniający żołnierzy do obniżonej opłaty za korespondencję na ofrankowanym formularzu poczty polowej wysłanym 5.VI do Zambrowa za pośrednictwem poczty polowej nr.184 - urząd ten został uruchomiony 1.IV w ramach tzw. "cichej" mobilizacji, obsługiwał 30DP wchodzącą w skład Armii "Łódź" - jedyną wielką jednostkę, która zajęła wyznaczony odcinek obrony już w marcu 1939; rzadki walor ogólnie w dobrym stanie zachowania (karta pionowo zgięta, niewielkie rozerwanie brzegu). | Fi.310 Mi.331 |
| 270 PLN SOLD | |
16062 |
1939 miejscowy list polecony z Lublina 25.I.39. | Fi.310, 318 Mi.331, 339 |
| 20 PLN | |
16063 |
1939 ekspres polecony z Warszawy 11.III.39 do Poznania. | Fi.310, 320 Mi.331, 341 |
| 50 PLN SOLD | |
16064 |
1939 miejscowa kartka z Warszawy z wirnikiem propagandowym "WŁASNE KOLONIE TO SIŁA GOSPODARCZA POLSKI". | Fi.310, Cp80 |
| 45 PLN SOLD | |
16065 |
1939 "DNI LUBLINA ZAMOŚCIA I LUBELSZCZYZNY" Lublin 2, znaczek na kopercie ostemplowany kasownikiem okolicznościowym, obok dodatkowo idealna odbitka kasownika (Myślicki 39 012). | Fi.311 Mi.332 |
| 30 PLN | |
16066 |
1939 "1919-1939 XX LECIE POLSKIEJ KOMUNIKACJI LOTNICZEJ 14-16.VI.1939 LWÓW", znaczek na kopercie lotniczej ostemplowany 17.VII we Lwowie z dodatkowym stemplem okolicznościowym o stopniu rzadkości C (Myślicki 39 229). | Fi.311 Mi.332 |
| 100 PLN | |
16067 |
1939 list polecony z Katowic 26.VIII.39 do Puław. | Fi.311, 314 Mi.332, 335 |
| 15 PLN | |
16068 |
| 150 PLN | |
16069 |
1939 list polecony z Koszyc 31.VII.39 do Kielc. | Fi.314, 315 Mi.335, 336 |
| 20 PLN | |
16070 |
1939 list z Stratynia (Kresy w powiecie rohatyńskim) do Ameryki, znaczek z dopłatą na pomoc zimową. | Fi.314, 327 Mi.335, 348 |
| 40 PLN | |
16071 |
1939 list polecony z Nowego 29.2.39 do Torunia,na odwrocie stempel odbiorczy. | Fi.315, 317 Mi.336, 338 |
| 30 PLN | |
16072 |
1939 list polecony z Częstochowy do Brześcia nad Bugiem. | Fi.318 Mi.339 |
| 45 PLN | |
16073 |
1939 pojedyncza frankatura na liście z Łodzi do Niemiec. | Fi.318 Mi.339 |
| 10 PLN | |
16074 |
1939 Pośrednictwo pocztowe "Kolektura J.Wolanow" Warszawa 43, list polecony wysłany 24.III.39 do USA, kasowniki odbiorcze i zalepka kontroli dewizowej na odwrocie; ze względu na stosunkowo niewielki ruch pocztowy w pośrednictwach, liczba zachowanych przesyłek nie jest zbyt wielka, a przesyłki polecone należą do rzadkości, ładna pojedyncza frankatura znaczka za 1 zł. | Fi.320 Mi.341 |
| 240 PLN | |
16075 |
1939 pojedyncza frankatura znaczka za 1 zł serii historycznej na liście poleconym z Warszawy do Niemiec, nalepka kontroli dewizowej. | Fi.320 Mi.341 |
| 60 PLN | |
16076 |
1939 Międzynarodowe Zawody Narciarskie FIS w Zakopanem, seria czysta. | Fi.330-33 Mi.351-54 |
| 50 PLN | |
16077 |
1939 Międzynarodowe Zawody Narciarskie FIS w Zakopanem, seria. | Fi.330-33 Mi.361-4 |
| 40 PLN | |
16078 |
1939 Międzynarodowe Zawody Narciarskie FIS w Zakopanem, seria znaczków na specjalnej dekoracyjnej kopercie ostemplowana 11.II kasownikiem okolicznościowym (lewa narta wyżej) z dodatkową nalepką zawodów; dekoracyjna całość w dobrym stanie zachowania (Myślicki 39 002). | Fi.330-33 Mi.351-54 |
| 40 PLN | |
16079 |
1939 list firmowy z Gniezna 2.3.39. | Fi.331 Mi.352 |
| 15 PLN | |
16080 |
1939 seria historyczna, 15 gr (bez mieczy grunwaldzkich) - frankatura pojedyncza, przesyłka wysłana 20.VIII z Kłodawy Wolnego Miasta Gdańska tekst na odwrocie pisany w jidysz; karta firmowa: "Fabryka Oleju i Pokostu B-cia R. i J. HERSZKOWICZ, KŁODAWA Plac Marsz.Piłsudskiego Nr.14"; judaica. | Fi.334 Mi.355 |
| 60 PLN SOLD | |
16081 |
1939 seria historyczna, 15 gr (bez mieczy grunwaldzkich) - frankatura pojedyncza, widokówka wysłana 1.VI.1939 z urzędu Warszawa 2 - Kiosk do Częstochowy; rysunek znaczka przypominający polskie zwycięstwo pod Grunwaldem został zmieniony po protestach strony nienieckiej. | Fi.334 Mi.355 |
| 15 PLN | |
16082 |
1939 list firmowy z Grodna do Brodnicy. | Fi.335 Mi.356 |
| 30 PLN | |