Auction 64. Inter-war Poland 1919-1939

16043

1938 20. rocznica odzyskania niepodległości, blok.

Fi.bl.7
Mi.Bl.7
80 PLN
16044

1938 25. rocznica wymarszu Legionów, blok.

Fi.bl.8
Mi.Bl.8
90 PLN
16045

50 PLN
16046

1938 ozdobny telegram wraz z kopertą, wysłany na ręce wojewody stanisławowskiego generała Stefana Pasławskiego, przez harcerzy ze Stanisławowa; autorem projektu telegramu jest Stanisław Chrostowski, grafik, profesor i rektor warszawskiej ASP, zajmował się wyłącznie drzeworytem; telegram w bardzo dobrym stanie zachowania, koperta w słabym; temat - HARCERSTWO.

100 PLN
16047

1938 ozdobny telegram, wysłany przez harcerki ze Stryja na ręce żony wojewody stanisławowskiego generała Stefana Pasławskiego; autorem projektu telegramu jest Tadeusz Lucjan Gronowski, znany grafik, malarz, ilustrator, m.in. twórca używanego (od 1929) do dziś znaku firmowego PLL LOT; idealny stan zachowania; temat - HARCERSTWO.

70 PLN
16048

1938 AMBULANS NR.245 relacji IŁOWO-LASKOWICE, karta pocztowa z Brodnicy do Pleszewa, przesłana 18.IX ambulansem; walor w dobrym stanie zachowania.

500 PLN
16049

1938 komplet ośmiu okolicznościowych pocztówek z V Ogólnopolskiej Wystawy Filatelistycznej w Warszawie, oryginalna koperta (uszkodzona).

180 PLN
16050

1938 kartka nadana w ambulansie pocztowym na trasie Brześć - Białystok przez Czeremchę nr 285 z wyróżnikiem a.

246 PLN
16051

1939 polski znaczek kasowany sowieckim kasownikiem 20.11.39 z Kołomyi po zajęciu wschodniej granicy przez Rosjan.

Fi.294
40 PLN
16052

1939 "15.I.1939 ZJAZD ZWIĄZKU STOWARZYSZEŃ FILATELISTYCZNYCH" Warszawa 30, znaczek ostemplowany kasownikiem okolicznościowym na specjalnej karcie, na odwrocie niewielkie przebarwienia po taśmie klejącej (Myślicki 39 001).

Fi.295
Mi.316
25 PLN
16053

1939 polski znaczek kasowany sowieckim kasownikiem 14.11.39 z Kołomyi, po zajęciu wschodniej granicy Polski przez Rosjan.

Fi.295
40 PLN
16054

1939 list polecony z Chochołowa 10.II.39 do Nowego Targu.

Fi.295, 296
Mi.316, 317
15 PLN
16055

1939 ekspres z Krakowa 23.II.39 do Warszawy zwrócony do nadawcy.

Fi.295, 318
Mi.316, 339
30 PLN
16056

1939 list polecony z Krakowa 1.6.39 do Nowego Sącza.

Fi.296, 313
Mi.317, 334
10 PLN
16057

1939 list lotniczy z Katowic do Stanów Zjednoczonych.

Fi.297, 317
Mi.318, 338
15 PLN
16058

1939 "NARCIARSKIE MISTRZOSTWA ŚWIATA 11-19.II.1939 ZAKOPANE" Katowice 1, czytelnie odciśnięty wirnik okolicznościowy (według Myślickiego, stopień rzadkości C) na liście wysłanym 3.II do Stanisławowa; walor w dobrym stanie zachowania (Myślicki 39 101).

Fi.298II
Mi.319
80 PLN
16059

1939 S/S "LWÓW" - zagraniczny list lotniczy wysłany 27.VIII z Gdyni do Hull, adresowany do kapitana Adama Andrzejewskiego dowódcy polskiego frachtowca s/s "Lwów", jednostki, która w czasie wojny pływała w konwojach Anglia-Afryka-Włochy, na jej pokładzie uruchomiono agencję pocztową Polskiej Marynarki Handlowej nr.7; statek został zatopiony 2 grudnia 1943 roku w wyniku wielkiego niemieckiego nalotu na port w Bari.

Fi.304, 317
Mi.325, 338
900 PLN
16060

1939 widokówka z Zakopanego do Drohobycza.

Fi.310
Mi.331
10 PLN
16061

1939 "Opłata ulgowa /Rozp. M.P.i T. Nr.P.W. 501/70 - r. 1933" stempelek uprawniający żołnierzy do obniżonej opłaty za korespondencję na ofrankowanym formularzu poczty polowej wysłanym 5.VI do Zambrowa za pośrednictwem poczty polowej nr.184 - urząd ten został uruchomiony 1.IV w ramach tzw. "cichej" mobilizacji, obsługiwał 30DP wchodzącą w skład Armii "Łódź" - jedyną wielką jednostkę, która zajęła wyznaczony odcinek obrony już w marcu 1939; rzadki walor ogólnie w dobrym stanie zachowania (karta pionowo zgięta, niewielkie rozerwanie brzegu).

Fi.310
Mi.331
270 PLN
16062

1939 miejscowy list polecony z Lublina 25.I.39.

Fi.310, 318
Mi.331, 339
20 PLN
16063

1939 ekspres polecony z Warszawy 11.III.39 do Poznania.

Fi.310, 320
Mi.331, 341
50 PLN
16064

1939 miejscowa kartka z Warszawy z wirnikiem propagandowym "WŁASNE KOLONIE TO SIŁA GOSPODARCZA POLSKI".

Fi.310, Cp80
45 PLN
16065

Fi.311
Mi.332
30 PLN
16066

1939 "1919-1939 XX LECIE POLSKIEJ KOMUNIKACJI LOTNICZEJ 14-16.VI.1939 LWÓW", znaczek na kopercie lotniczej ostemplowany 17.VII we Lwowie z dodatkowym stemplem okolicznościowym o stopniu rzadkości C (Myślicki 39 229).

Fi.311
Mi.332
100 PLN
16067

1939 list polecony z Katowic 26.VIII.39 do Puław.

Fi.311, 314
Mi.332, 335
15 PLN
16068

Fi.314
Mi.335
150 PLN
16069

1939 list polecony z Koszyc 31.VII.39 do Kielc.

Fi.314, 315
Mi.335, 336
20 PLN
16070

1939 list z Stratynia (Kresy w powiecie rohatyńskim) do Ameryki, znaczek z dopłatą na pomoc zimową.

Fi.314, 327
Mi.335, 348
40 PLN
16071

1939 list polecony z Nowego 29.2.39 do Torunia,na odwrocie stempel odbiorczy.

Fi.315, 317
Mi.336, 338
30 PLN
16072

1939 list polecony z Częstochowy do Brześcia nad Bugiem.

Fi.318
Mi.339
45 PLN
16073

1939 pojedyncza frankatura na liście z Łodzi do Niemiec.

Fi.318
Mi.339
10 PLN
16074

1939 Pośrednictwo pocztowe "Kolektura J.Wolanow" Warszawa 43, list polecony wysłany 24.III.39 do USA, kasowniki odbiorcze i zalepka kontroli dewizowej na odwrocie; ze względu na stosunkowo niewielki ruch pocztowy w pośrednictwach, liczba zachowanych przesyłek nie jest zbyt wielka, a przesyłki polecone należą do rzadkości, ładna pojedyncza frankatura znaczka za 1 zł.

Fi.320
Mi.341
240 PLN
16075

1939 pojedyncza frankatura znaczka za 1 zł serii historycznej na liście poleconym z Warszawy do Niemiec, nalepka kontroli dewizowej.

Fi.320
Mi.341
60 PLN
16076

1939 Międzynarodowe Zawody Narciarskie FIS w Zakopanem, seria czysta.

Fi.330-33
Mi.351-54
50 PLN
16077

1939 Międzynarodowe Zawody Narciarskie FIS w Zakopanem, seria.

Fi.330-33
Mi.361-4
40 PLN
16078

1939 Międzynarodowe Zawody Narciarskie FIS w Zakopanem, seria znaczków na specjalnej dekoracyjnej kopercie ostemplowana 11.II kasownikiem okolicznościowym (lewa narta wyżej) z dodatkową nalepką zawodów; dekoracyjna całość w dobrym stanie zachowania (Myślicki 39 002).

Fi.330-33
Mi.351-54
40 PLN
16079

1939 list firmowy z Gniezna 2.3.39.

Fi.331
Mi.352
15 PLN
16080

1939 seria historyczna, 15 gr (bez mieczy grunwaldzkich) - frankatura pojedyncza, przesyłka wysłana 20.VIII z Kłodawy Wolnego Miasta Gdańska tekst na odwrocie pisany w jidysz; karta firmowa: "Fabryka Oleju i Pokostu B-cia R. i J. HERSZKOWICZ, KŁODAWA Plac Marsz.Piłsudskiego Nr.14"; judaica.

Fi.334
Mi.355
60 PLN
16081

1939 seria historyczna, 15 gr (bez mieczy grunwaldzkich) - frankatura pojedyncza, widokówka wysłana 1.VI.1939 z urzędu Warszawa 2 - Kiosk do Częstochowy; rysunek znaczka przypominający polskie zwycięstwo pod Grunwaldem został zmieniony po protestach strony nienieckiej.

Fi.334
Mi.355
15 PLN
16082

1939 list firmowy z Grodna do Brodnicy.

Fi.335
Mi.356
30 PLN