Auction 64. WW2 military postage

16554

1943 Tajna Poczta Podziemna, wydanie urzędowe do opłaty tajnego "Monitora Polskiego" - seria znaczków każdy z innym błędem, kolejno: 50 gr potrójna perforacja pozioma; 1 zł "pęknięcie ramki nad nominałem"; 2 zł "Szkocja w innym kolorze niż Anglia", skasowane 9.VI.1943 na wycinku datownikiem "WARSZAWA Z-T.P.P.-N"; sygnowano na odwrocie litery "B.T." w kółku; gwarancja Plewka.

Fi.1-3 (10-12)
1 800 PLN
16555

1943 Tajna Poczta Podziemna, wydanie urzędowe do opłaty tajnego "Monitora Polskiego" - znaczek cięty za 50 gr. na oryginalnym wycinku z Monitora.

Fi.1A (10)
600 PLN
16556

1943 Tajna Poczta Podziemna, wydanie urzędowe do opłaty tajnego "Monitora Polskiego" - znaczek za 1 zł. na kompletnym trzystronicowym numerze "MONITORA" z 5 czerwca 1943 roku, gazetę ofrankowano 9.VI., zachowany w świetnym stanie cenny dokument z okresu okupacji.

Fi.2 B
2 500 PLN
16557

1943 Tajna Poczta Podziemna, wydanie urzędowe do opłaty tajnego "Monitora Polskiego", znaczki - za 1 zł. z błędem "biała plama pod orłem", - za 2 zł. z błędem "Szkocja w innym kolorze jak Anglia".

Fi.2-3 (11-12) B
400 PLN
16558

Fi.13-16
1 600 PLN
16559

Fi.20a
30 PLN
16560

Fi.20a
50 PLN
16561

Fi.20a
60 PLN
16562

Fi.20a nz
50 PLN
16563

Fi.20a nz
80 PLN
16564

1943 Tajna Poczta Polska "Obrona Warszawy", znaczek V wydania w kolorze lila - II nalad, pełna oryginalna guma.

Fi.20b
30 PLN
16565

Fi.20b
40 PLN
16566

Fi.20b
50 PLN
16567

Fi.20c
100 PLN
16568

1943 blok "Na dozbrojenie", służył jako pokwitowanie za wpłatę gotówkową na broń, co rzadkie zachował się w bardzo ładnym stanie.

Fi.Bl.1
1 800 PLN
16569

Mi.2
600 PLN
16570

Mi.831-42
50 PLN
16571

200 PLN
16572

1943 Poczta Polowa 1 Korpusu, seria nalepek propagandowych kasowana czytelnie stemplem poczty polowej, spotykane rzadko na przesyłkach wojskowych.

150 PLN
16573

1943 Indie - obóz przejściowy (najpewniej Bandry) dla polskich dzieci uratowanych i wywiezionych na przełomie 1942/43 z "nieludzkiej ziemi", list wysłany 11.VIII z miejscowości Cumballa Hill do żołnierza II Korpusu na Środkowym Wschodzie, na odwrocie stempel hinduskiej poczty polowej "KARACHI BASE AIR POST DEPOT"; ośmiokątny stempelek cenzury hinduskiej "DHB/21" i polskiej "53"; niezwykle ciekawa całość w dobrym stanie zachowania (kilka pionowych i poziomych zagięć).

Autorka listu Zofia Dobrowolska znajduje się na liście dzieci wywiezionych z polskich kresów do Związku Sowieckiego, które ocalały dzięki gen.Andersowi i znalazły schronienie w Indiach.

800 PLN
16574

25 PLN
16575

1943 polecony list polskie Poczty Polowej.

50 PLN
16576

120 PLN
16577

1943 list niemieckiej poczty polowej 18.12.43.

10 PLN
16578

200 PLN
16579

80 PLN
16580

1943 Armia Polska w ZSRR, 1 Dywizja Piechoty im. Tadeusza Kościuszki, zwolniony od opłaty pocztowej list "trójkąt" pisany po polsku, datowany 24.VI, wysłany przez żołnierza do rodziny wywiezionej w ramach sowieckich deportacji ludności polskiej do wsi Powalicha (Повалиха) w rejonie barnaułskim Kraju Ałtajskiego; adres nadawcy Poczta Polowa 67695E (Samodzielna Kompania Łączności 1 Dywizji), datownik nadawczy radzieckiej poczty polowej z wyróżnikiem "ж", na odwrocie kasownik odbiorczy z 15.7 i stempelek cenzury 103; Dywizja została sformowana w maju 1943 w Sielcach nad Oką w dużej mierze z tych, którzy nie zdążyli do gen.Andersa, chrzest bojowy przeszła pod Lenino; bardzo rzadki walor z okresu formowania się jednostki w doskonałym stanie zachowania; gwarancja.

1 800 PLN
16581

1943 Armia Polska w Wielkiej Brytanii, list wysłany 7.IX w Londynie z doklejonymi nalepkami dla oddziałów spadochronowych, w tym bardzo rzadkiej z nadrukiem samolotu i spadochronu pozostającej w obiegu zaledwie przez około 5 miesięcy.

400 PLN
16582

Fi.1-4
5 200 PLN
16583

1944 BLOKADA LENINGRADU - list polecony wysłany 17.IV z Leningradu do filii Ermitażu w Swierdłowsku, na odwrocie stempelek cenzury wojskowej nr.06095 i kasowniki odbiorcze; całość w dobrym stanie zachowania; warto przypomnieć, że niecałe trzy miesiące wcześniej - 27.I, skończyła się blokada (oblężenie) Leningradu, trwające nieprzerwanie od 8.IX.1941, będąca prawdopodobnie najdłuższą bitwą II wojny, która pochłonęła około miliona ofiar.

Mi.682IA
100 PLN
16584

1944 III Rzesza, Dzień Armii, militarna seria czysta.

Mi.873-85
40 PLN
16585

40 PLN
16586

1944 Armia Polska w ZSRR, listownik od Polaka wywiezionego w ramach jednej z trzech deportacji ludności polskiej do ZSRR, wcielonego siłą do Armii Czerwonej, wysłany 2.IV z poczty polowej 38716 do Związku Patriotów Polskich z prośbą o przeniesienie do Wojska Polskiego; propagandowy ilustrowany listownik z tekstem w wolnym przekładzie: "KOZAK NIE CHCE ODPOCZYWAĆ, KOZAK ZACHÓD CHCE ZDOBYWAĆ", cenzura nr. 04855; kasownik odbiorczy Moskwa 2.IX; ślady archiwizacji, ogólnie dobry stan zachowania; reprodukcję prezentowanego waloru wykorzystano w książce "Korespondencja obozowa w okresie II wojny światowej" autorstwa St.Barańskiego i J.Falkowskiego.

500 PLN
16587

200 PLN
16588

1944 Armia Czerwona, list "trójkąt" zwolniony od opłaty pocztowej, wysłany 3.9 z poczty polowej 10330 do Moskwy, cenzura nr.06557, kasowniki odbiorcze; bardzo dobry stan zachowania.

150 PLN
16589

1944 III Rzesza, list wysłany 29.6 za pośrednictwem poczty polowej 11449 do Wałbrzycha (Waldenburg), datownik nadawczy tzw. "Neutraler Stempel" z rzymską cyfrą "VII" na górze i literą "v" na dole, bardzo wysoka wycena katalogowa!!! pieczęć formacyjna, zalepka cenzury; doskonały stan zachowania.

160 PLN
16590

100 PLN
16591

350 PLN
16592

1944 Armia Polska w ZSRR, list "trójkąt" wysłany 21.8 z Oficerskiej Szkoły Piechoty w Riazaniu do Zdołbunowa, w adresie nadawcy podano "skrytka pocztowa 13 W.O.Szk."; stempelek cenzury nr. 20995; walor w dobrym stanie zachowania.

200 PLN
16593

500 PLN