Auction 63. WW2 military postage

9349

85 PLN
9350

10 PLN
9351

100 PLN
9352

1943 Tajna Poczta Podziemna, wydanie urzędowe do opłaty tajnego "Monitora Polskiego" - narożny znaczek cięty za 50 gr. o podwójnym druku cyfr nominału, podwójna gwarancja Ćwiertnia.

Fi.1A(10) MK2 Dpt
1 200 PLN
9353

1943 Tajna Poczta Podziemna, wydanie urzędowe do opłaty tajnego "Monitora Polskiego" - unikalny marginesowy znaczek cięty za 50 gr. o podwójnym druku, podwójna gwarancja Ćwiertnia.

Fi.1A (10) Dp
4 000 PLN
9354

1943 Tajna Poczta Podziemna, wydanie urzędowe do opłaty tajnego "Monitora Polskiego" - znaczek cięty za 50 gr. z błędem "czerwona kropka w cyfrze 5".

Fi.1(10) nz
400 PLN
9355

1943 Tajna Poczta Podziemna, wydanie urzędowe do opłaty tajnego "Monitora Polskiego"; znaczek za 2 zł. z błędem "Szkocja w kolorze zielonym zamiast w białym".

200 PLN
9356

1943 Tajna Poczta Podziemna, wydanie urzędowe do opłaty tajnego "Monitora Polskiego"; znaczek za 2 zł. z błędem "biał plamka za napisem POLSKA".

200 PLN
9357

1943 Tajna Poczta Podziemna - III wydanie, Wódz Naczelny gen. K.Sosnkowski, Premier gen. W.Sikorski, oryginalna guma ze śladami podlepień.

Fi.10-11
240 PLN
9358

Fi.13-16
1 600 PLN
9359

1943 Tajna Poczta Polska "Obrona Warszawy", znaczek V wydania - I nakład z dodatkową poziomą perforacją przez środek znaczka.

Fi.20a
50 PLN
9360

1943 Tajna Poczta Polska "Obrona Warszawy", dolna połówka pionowo ciętego znaczka V wydania - I nakład w kolorze czerwonym na niebieskawym papierze, z kasownikiem "TAJNA POCZTA POLSKA / SZTAB KOM.GŁ. / ORG.POLSKA NIEPODLEGŁA" na wycinku, sygnatury MIR, WR (Rachmanow).

Fi.20a
50 PLN
9361

1943 Tajna Poczta Polska "Obrona Warszawy", górna połówka pionowo ciętego znaczka V wydania - I nakład w kolorze czerwonym z kasownikiem "TAJNA POCZTA POLSKA / SZTAB KOM.GŁ. / ORG.POLSKA NIEPODLEGŁA" na wycinku, sygnatury MIR, WR (Rachmanow).

Fi.20a
60 PLN
9362

1943 Tajna Poczta Polska "Obrona Warszawy", cięty znaczek V wydania w kolorze czerwonym - I nakład, rzadki na papierze bibułkowym.

Fi.20a nz
75 PLN
9363

1943 Tajna Poczta Polska "Obrona Warszawy", cięty znaczek V wydania - I nakład.

Fi.20a nz
50 PLN
9364

1943 Tajna Poczta Polska "Obrona Warszawy", cięty znaczek V wydania - I nakład w kolorze czerwonym z kasownikiem "TAJNA POCZTA POLSKA / SZTAB KOM.GŁ. / ORG.POLSKA NIEPODLEGŁA" na wycinku, sygnatury MIR, SM(Mikstein), WR (Rachmanow).

Fi.20a nz
70 PLN
9365

1943 Tajna Poczta Polska "Obrona Warszawy", ząbkowany znaczek V wydania - II nakład w kolorze czerwonolila na niebieskawym papierze, z kasownikiem "TAJNA POCZTA POLSKA / SZTAB KOM.GŁ. / ORG.POLSKA NIEPODLEGŁA" na wycinku, sygnatury MIR, WR (Rachmanow).

Fi.20b
70 PLN
9366

1943 Tajna Poczta Polska "Obrona Warszawy", znaczek V wydania w kolorze lilakarminowym drukowany na stronie gumowanej, bardzo rzadki w II nakładzie, szczególnie cięty.

Fi.20b nz
125 PLN
9367

Fi.20b nz
25 PLN
9368

Fi.20c
100 PLN
9369

Fi.20c nz
30 PLN
9370

1943 Tajna Poczta Polska "Obrona Warszawy", cięty znaczek V wydania w kolorze niebieskoszarym - II nakład.

Fi.20c nz
30 PLN
9371

1943 blok "Na dozbrojenie", służył jako pokwitowanie za wpłatę gotówkową na broń, co rzadkie zachował się w bardzo ładnym stanie.

Fi.Bl.1
1 800 PLN
9372

Mi.831-42
50 PLN
9373

1943 WŁOSKA POCZTA POLOWA W GENERALNYM GUBERNATORSTWIE, widokówka (Kraków) wysłana 1.IV z Krakowa do Rzymu w czasie przejazdu jednostek włoskich zdążających na Front Wschodni w Rosji za pośrednictwem włoskiej poczty polowej nr.90 stacjonującej na terenie Generalnego Gubernatorstwa; niezwykle rzadki walor w doskonałym stanie zachowania.

800 PLN
9374

1943 Polskie jednostki na Bliskim Wschodzie - Egipt,list polecony wysłany 4.XII za pośrednictwem poczty polowej 121 do Kazachstanu, pisany przez polskiego żołnierza, któremu z armią gen.Andersa udało się opuścić "nieludzką ziemię" do rodziny, która pozostała na terenie Związku Sowieckiego; przesyłka wielokrotnie cenzurowana, stemple m.in. cenzury: polskiej, angielskiej, sowieckiej, zalepka cenzury perskiej; wyjątkowej urody całość w idealnym stanie o niezwykle bogato udokumentowanym obiegu pocztowym, a uwzględniając możliwości przechowywania podobnych dokumentów w Związku Sowieckim jest prawdziwie unikalna.

1 000 PLN
9375

1943 Armia Polska w ZSRR, zwolniony od opłaty pocztowej list "trójkąt" pisany po rosyjsku, datowany 3.V, wysłany ze wsi w obwodzie połockim do żołnierza 1 Samodzielnego Batalionu Piechoty na adres poczty polowej 81174 z dopiskiem "z"(з), kasownik odbiorczy 7.7; na odwrocie bardzo rzadko spotykany stempelek wojskowego punktu rozdzielczego nr.5 "СОРТ.ПУНКТ N.5 ВОЕН.ПОЧТ." stempelek cenzury 24688; walor w dobrym stanie zachowania.

300 PLN
9376

1943 "ŚMIERĆ NIEMIECKIM OKUPANTOM" - listownik z propagandową ilustracją, wysłany 18.9 z poczty polowej nr.30592 o nieustalonym do dzisiaj (pomimo upływu 70 lat) przydziale, stempelek cenzury nr.10536, dobry stan zachowania.

500 PLN
9377

1943 list wysłany z kanadyjskiego okrętu do centrum szkolenia Marynarki Kanadyjskiej - HMCS Star w Hamilton, cenzura; koperta otwierana "zdecydowanie".

150 PLN
9378

1943 Polskie jednostki na Bliskim Wschodzie - Palestyna, list wysłany 14.IV z poczty polowej 112 do polskiego przedstawicielstwa w Nairobi w Brytyjskiej Afryce Wschodniej, w sprawie poszukiwania przez żołnierzy II Korpusu rodzin, ewakuowanych ze Związku Sowieckiego razem z oddziałami gen.Andersa; stempelki i zalepka cenzury; na odwrocie kasownik odbiorczy poczt polowej 80; całość w dobrym stanie zachowania.

300 PLN
9379

1943 Armia Polska w ZSRR, Związek Patriotów Polskich w Moskwie, przesyłka od Polaka z prośbą o przyjęcie w szeregi powstającej Armii Polskiej adresowany do Związku Patriotów Polskich w Moskwie, napisany po rosyjsku, wysłany 25.I z miejscowości Sierpuchów; adnotacja urzędowa "2P(ułk)P(iechoty) wywołać do wojska"; ilustrowany formularz z portretem Kutuzowa i z napisem propagandowym - cytatem Stalina: "MOŻEMY I POWINNIŚMY OCZYŚCIĆ ZIEMIĘ RADZIECKĄ OD HITLEROWSKICH BRUDÓW (STALIN)"; cenzura nr.20 i stempel odbiorczy.

350 PLN
9380

1943 Armia Polska w ZSRR, karta pocztowa datowana 11/8, wysłana do miejscowości Kustanaj w Kazachstanie za pośrednictwem radzieckiej poczty polowej 38504 przydzielonej do obsługi 6 Pułku Piechoty 2 Dywizji Piechoty, cenzura 15465, kasownik odbiorczy 6.11; stan zachowania typowy dla przesyłek "ze wschodu".

150 PLN
9381

1943 Armia Polska w Wielkiej Brytanii, duży wycinek listu, wysłanego 22.IX z Exeter do jednostki P/31, wyjątkowo rzadko spotykany kasownik - "HOME POSTAL CENTRE" - centralnego urzędu zajmującego się gromadzeniem i sortowaniem całej przychodzącej i wychodzącej poczty, tranzytowy polskiej poczty polowej i odbiorczy angielskiej poczty polowej 251, obsługującej oddziały 1 DPanc. gen.Maczka.

120 PLN
9382

1943 polecony list polskie Poczty Polowej.

50 PLN
9383

1943 list niemieckiej poczty polowej 18.12.43.

10 PLN
9384

80 PLN
9385

1943 seria nalepek poczty polowej 1 Korpusu, cięta seria czysta w pięknym stanie.

150 PLN
9386

1943 "Adres konspiracyjny" służący do wymiany wiadomości między rodzinami w kraju, a wojskiem w Anglii - karta pocztowa wysłana 26.7 z Dąbrowy (Dombrowa) do adresata w Portugalii z potwierdzeniem i podziękowaniem za otrzymaną paczkę, w rzeczywistości poprzez PCK - który pośredniczył w wysyłce paczek do kraju - przeznaczone dla żołnierza w Anglii; stemple cenzur, w tym okrągłej niemieckiego Wehrmachtu, a na odwrocie ślady cenzury chemicznej przeprowadzanej w celu poszukiwania ukrytego tekstu; również na odwrocie stempelki informacyjne polskich władz emigracyjnych Ministerstwa Opieki Społecznej (M.O.S.) z dopisanym numerem akt i "SPRAWDZONO W KARTOTECE", na froncie pokwitowanie odbioru "otrzymałem 24.12.43" prawdziwego odbiorcy przesyłki; dekoracyjny walor o bardzo ładnie udokumentowanym obiegu na każdym etapie wędrówki przesyłki; dobry stan zachowania (ślady archiwizacji).

300 PLN
9387

1943 Polskie jednostki na Środkowym Wschodzie - Irak, list polecony wysłany 27.III z poczty polowej 111 przydzielonej do słynnej, między innymi, z obrony Tobruku 3 Dywizji (wtedy jeszcze Brygady) Strzelców Karpackich, adresowany na Główną Pocztę Polową 101; znaczek skasowany jednym z najrzadszych stempli poczty polowej II Korpusu - datownikiem POCZTA POLOWA 111A, który pozostawał w użyciu niespełna rok; zwraca uwagę prowizoryczna nalepka polecenia; stempel cenzury 111 z parafką cenzora; oferowana całość jest reprodukowana na stronie 21 w fundamentalnej pracy R.Wagnera dotyczącej poczt polowych II Korpusu; niezwykle rzadki walor w dobrym stanie zachowania (ślady archiwizacji).

1 200 PLN
9388

30 PLN