The auction will end on 07.12.2021

Auction 62. Town postage 1914-1918

552

1915-16 Warszawa, pamiątkowa koperta ofrankowana serią znaczków okupacji niemieckiej "Russich Polen" i wszystkim znaczkami Poczty Miejskiej, które były w obiegu pocztowym od początku jej funkcjonowania - w tym rzadkiej parki z dwoma typami nadruku "6", do skasowania znaczków użyto 3 rodzajów stempli: okrągłego i owalnego datownika i kasownika z syrenką; dekoracyjny walor w dobrym stanie zachowania.

Fi.1-10
600 PLN
553

60 PLN
554

Fi.2b
60 PLN
555

1915 Warszawa, znaczek z ręcznym nadrukiem nowej wartości 6 groszy/5 gr. w kolorze lilaczerwonym - typ II z lekko uniesioną cyfrą 6, czytelnie skasowany, gwarancja Krawczyk.

Fi.3IIb (a)
Mi.3aa (II)
72 PLN
556

1915 Warszawa, znaczek z ręcznym nadrukiem nowej wartości 6 groszy/5 gr. - typ II, w kolorze lilaczerwonym i znaczek z ręcznym nadrukiem nowej wartości 6 GROSZY/5 gr. - typ II, w kolorze lilaczerwonym, na dużym wycinku strony adresowej listu poleconego wysłanego z Wiednia, stempelek cenzury warszawskiej; słabszy stan zachowania.

Fi.3IIba, 4IIaa
Mi.3IIaa, 4IIaa
250 PLN
557

1915 Warszawa, list firmowy z Częstochowy do warszawy, stempel cenzury wojskowej w Warszawie i znaczek poczty miejskiej na odwrocie, gwarancja Jungjohann.

100 PLN
558

Fi.4Iba
Mi.4aa
90 PLN
559

1915 Warszawa, połówka znaczka przedrukowego za 6/5 gr. pięknie kasowana na wycinku, gwarancja Krawczyk.

Mi.8
25 PLN
560

Mi.8
120 PLN
561

1915 Warszawa, miejscowy list opłacony wysłany 21.12, opłatę doręczeniową udokumentowano trzema znaczkami poczty miejskiej wydania przedrukowego 2/10 gr, dodatkowo stempelek WRĘCZENIE OPŁACONE;sygnowane P.S.Shubert gwarancja Bojanowicz.

Fi.8a, 27IIa
200 PLN
562

Fi.10
25 PLN
563

Fi.I-II P
1 200 PLN
564

Fi.I-IIb
800 PLN
565

Fi.IIa
300 PLN
566

1915 Warszawa, znaczek nie wprowadzony do obiegu, gwarancja Schmutz.

Fi.IIb
300 PLN
567

1916 Sosnowiec, seria kasowana (Mi.120 euro), sygnowany T, gwarancja Korszeń.

Fi.1-2
100 PLN
568

Fi.1-2
220 PLN
569

Fi.1-2
90 PLN
570

Fi.1-2IIb
Mi.1-2II
800 PLN
571

1916 Zawiercie, list wysłany 31.12.1915 z Oddziału w Częstochowie (Banku Handlowego w Warszawie) do Zawiercia; użyto przenicowanej koperty służącej do wysyłki korespondencji służbowej banku na warszawski adres jego Dyrektora Wojciecha Sawickiego; list skierowano przez Warszawę gdzie został ocenzurowany, obok znaczka opłaty na stempelku cenzury doklejony został znaczek miejskiej poczty doręczeniowej zawiercia za 10 fen. z nadrukiem kontrolnym bez przerw w literach, skasowany fioletowym datownikiem "ZAWIERCIE KR.BENDZIN STADT-POST" w dniu 12.1.16; według książki S.Petriuka "Poczty lokalne w okupowanej Polsce 1915-1918" prawdziwe i prawidłowo opłacone przesyłki ze znaczkami poczty miejskiej Zawiercia są niezwykle rzadkie; wszystkie elementy filatelistycze znajdują się na froncie koperty, co jest wielkim atutem dla waloru wystawowego; mimo pionowego zgięcia koperty doskonały stan zachowania; gwarancja Falkowski, Schmutz.

Fi.1Ia
7 000 PLN
572

1916 Częstochowa, list miejscowy, przesłany 11.2, stempelek poczty miejskiej i dodatkowy określający wysokość opłaty 10 (fenigów).

Fi.1c
80 PLN
573

1916 Warszawa, znaczki poczty miejskiej na kopercie listu miejscowego ostemplowane grzecznościowo 23.5 kasownikiem z wyróżnikiem "b".

Fi.2, 9, 10
50 PLN
574

1916 Częstochowa, kartka z Częstochowy 9.7.16 do Rozwadowa, przy nadaniu umieszczono stempel poczty miejskiej z datą 13.VII,1916 w kolorze liliowym, kartki nie udało się doręczyć i wróciła do Częstochowy gdzie odbito dwa stemple poczty miejskiej w kolorze fioletowym w tym z datą 13.1.1917.

Fi.2a+2e
400 PLN
575

1916 Częstochowa, druki przesyłane miejscowo 14.9, doręczone 16.IX, datownik poczty miejskiej i stempelek opłaty 5 (fenigów).

Fi.2b
80 PLN
576

1916 Łódź, karta pocztowa wysłana 23.II z Warszawy, wyraźna odbitka stempla doręczeniowego Straży Pożarnej w kolorze lila, cenzura, stempelek nadawcy; efektowna całość w idealnym stanie zachowania, gwarancja Schmutz.

Fi.2b
900 PLN
577

1916 Warszawa, kartka z Włocławka 4.11.16 do Warszawy, stempel warszawskiej cenzury wojskowej i stempel warszawskiej poczty miejskiej za 6 gr.

Fi.2b
80 PLN
578

1916 Warszawa, "6 GROSZY" - czerwony stempelek opłaty doręczeniowej I wydania, dofrankowana karta pocztowa wysłana 14.1.1917 z Częstochowy; bardzo dobry stan zachowania.

Fi.2b
80 PLN
579

1916 Częstochowa, kartka z Częstochowy do Strzelna niedoręczona i zwrócona do Częstochowy. tutaj próbowano wielokrotnie zwrócić nadawcy i pobrać opłatę doręczeniową, piękny obieg pocztowy.

Fi.2h
1 000 PLN
580

Fi.3-4
380 PLN
581

Fi.3-4
120 PLN
582

Fi.3-4
400 PLN
583

1916 Sosnowiec, seria kasowana z błędami w znaczku za 3 kop. na poz.4 "uszkodzone litery STO w MIASTO po prawej stronie", w znaczku za 10 kop. na poz.9 "biała kreska przecinająca rysunek na ukos" - oba błędy opisane w PZP str.1096, gwarancja Schmutz, Franz i Korszeń.

Fi.3-4 B
800 PLN
584

1916 Sosnowiec, gwarancja Falkowski, Korszeń.

90 PLN
585

Fi.5a
600 PLN
586

Fi.5a, b
900 PLN
587

Fi.5b
500 PLN
588

1916 Warszaw, list miejscowy z Warszawy, stempel "WRĘCZENIE OPŁACONE" i znaczek poczty miejskiej na odwrocie, gwarancja Korszeń.

160 PLN
589

60 PLN
590

1916 Warszawa, widokówka przesłana miejscowo 22.2 opłacona jako druki, opłatę doręczeniową udokumentowano znaczkiem poczty miejskiej wydania przedrukowego 2/10 gr, bardzo dobry stan zachowania.

60 PLN
591

40 PLN