Auction 61. Concentration camps WW2

31021

1934 (?) "Siewiernowostocznyje Łagiera" - Szalinsk Wsiesojuz. Stroj. Komb. (Szaliński Wszechzwiązkowy Kombinat Budowlany), dofrankowana ilustrowana koperta wysłana 14.IX z łagru do Tallina; więźniowie tego kompleksu obozowego pracowali głównie przy budowie dróg i lotnisk; reprodukcję prezentowanego waloru wykorzystano w książce "Korespondencja obozowa w okresie II wojny światowej" autorstwa St.Barańskiego i J.Falkowskiego.

200 PLN
31022

1940 korespondencja Polaków wywiezionych w ramach II deportacji (16.IV) do Kazachstanu, list wysłany z miejscowości Stiepniak w obwodzie akmolińskim do Ryglic, z niejasnych przyczyn przesyłka została zwolniona od opłaty pocztowej, przewieziona do Moskwy i tam dopiero 25.VI nadana w moskiewskim urzędzie dla przesyłek zagranicznych, zalepka i stemple cenzury Wehrmachtu; koperta sporządzona z polskiej przedwojennej przenicowanej przesyłki ze stemplem urzędowym z godłem "Obwodowa Komisja Wyborcza Okręgu Nr.8 w Sarnach"; wyjątkowa całość w bardzo dobrym stanie zachowania.

500 PLN
31023

1941-44 Sachsenhausen, zestaw 10 listowników wysłanych z obozu (w tym jeden z podobozu Klinker) z 10 różnymi spośród 12 stosowanych stempelków cenzorskich z literami: "A", "B", "C", "D", "E", "F", "G", "H", "L" i "M"; wszystkie listowniki kompletne w dobrym stanie zachowania.

3 000 PLN
31024

1941 korespondencja Polaków wywiezionych w ramach II (16.IV) z trzech wielkich sowieckich deportacji ludności polskiej w głąb ZSRR, karta pocztowa wysłana 24.V z domu dla inwalidów w miejscowości Tawda (Obwód swierdłowski) do Lwowa; kasownik odbiorczy; bardzo dobry stan zachowania; znamienny fragment tekstu: "... paczka /-/ po 8 miesiącach przyszła dostałam wszystko tylko kiełbasa była już na nic.".

200 PLN
31025

1941 Sandomierz - więzienie, karta zwolnienia służąca jednocześnie jako przepustka do podróży, adnotacje i stemple na odwrocie pozwalają prześledzić trasę podróży szczęśliwca; karta w słabym stanie, podklejana; niespotykany dokument.

50 PLN
31026

1941 Sachsenhausen, listownik wysłany 12.10 z podobozu Klinker należącego do firmy Deutsche Erd- und Steinwerke (DEST), w którym pracowało ok. 2500 więźniów; stempelek cenzora z literą "M"; walor w bardzo dobrym stanie zachowania.

300 PLN
31027

1941 Spandau - więzienie w Berlinie, karta z Oflagu XIIA wysłana 10.9 przez ojca do syna znajdującego się w jednym z najcięższych berlińskich więzień, przetrzymywano w nim więźniów politycznych, których najczęściej odsyłano do obozów koncentracyjnych; datownik nadawczy z usuniętymi napisami, stempelek cenzury obozowej z numerem "8", oznaczenia cenzury więziennej; zachowane egzemplarze korespondencji do więzienia należą do rzadkich, walor w bardzo dobrym stanie zachowania; wymowne świadectwo polskich losów w czasie ostatniej wojny.

400 PLN
31028

1941 więzienie Wehrmachtu w Grudziądzu, część adresowa przesyłki (druk) wysłanej 15.10 z więzienia do Poznania, przesyłka oznaczona jako Feldpost, stempel komendantury więzienia "Wehrmachtgefängnis Graudenz".

100 PLN
31029

1941 Gusen - niemiecki obóz koncentracyjny, koperta z sygnaturą 1285 wysłana 20.XI z obozu do miejscowości Kiełpiny (Kölpin), znaczek unieważniony kasownikiem SANKT GEORG an der GUSEN, dwuwierszowy stempelek cenzury "Poststelle K.L.M,/Gusen zensiert"; całość w dobrym stanie zachowania (na odwrocie niewielkie przebarwienia); z kolekcji B.Grodzińskiego.

500 PLN
31030

1942 Wołogda - więzienie przesyłkowe, list do więzienia wysłany 1.XI z miejscowości Neruta, dokładny adres odbiorcy utajniony, przesyłkę wysyłano na poste restante (do Wostrebowanija); cenzura nr.123, kasownik odbiorczy 5.XI; zwraca uwagę koperta sporządzona z gazety; ze zbiorów J.Falkowskiego.

300 PLN
31031

1942 Polenlager, przekaz paczkowy z Końskiego do obozu pracy w Niemczech.

400 PLN
31032

1942 Oranienburg, widokówka z Pragi 22.4.42 do więźnia obozu w Oranienburgu, stempel cenzury obozowej, oderwane znaczki.

700 PLN
31033

1942 Oranienburg, widokówka z Pragi 14.12.42 do więźnia obozu w Oranienburgu, stempel cenzury obozowej, ładny stan zachowania.

700 PLN
31034

1943 Dachau, list składany z sygnaturą nakładu 1285 wysłany 28.7 z obozu do Włoch pod Warszawą, bardzo wyraźnie odciśnięty stempelek cenzury, bardzo dobry stan zachowania; reprodukcję prezentowanego waloru wykorzystano w książce "Korespondencja obozowa w okresie II wojny światowej" autorstwa St.Barańskiego i J.Falkowskiego.

250 PLN
31035

1943 Oświęcim II - Brzezinka, listownik wysłany 14.III z obozu do miejscowości Wierzch (Deutsche Müllmen), na listowniku w punkcie 1 regulaminu dokonano urzędowych zmian: wykreślono wyraz "zwei" (dwa), a dopisano "1x" - tworząc w ten sposób prowizoryczną odmianę formularza; zmian dokonano dla odciążenia poczty niemieckiej w dniach od 14 lutego do kwietnia 1943 roku, korespondencję więźniów ograniczono wówczas do jednego listu wysyłanego z obozu i do jednego przysyłanego do więźnia; stempel cenzury nr.6; znaczek użyty w charakterze zalepki zabezpieczającej, rozerwany przy otwieraniu listu; niezwykle ciekawy walor w dobrym stanie zachowania.

300 PLN
31036

1943 Polenlager, przekaz paczkowy z Końskiego do obozu pracy w Niemczech.

400 PLN
31037

1943 Polenlager, przekaz paczkowy z Kałusza do obozu pracy w Niemczech.

400 PLN
31038

1943 Ravensbrück, widokówka z Czech do więźniarki obozu w Ravensbrück, stempel cenzury obozowej, ładny stan zachowania.

1 500 PLN
31039

1943 Flossenburg, kartka z opłaconą odpowiedzią od więźnia obozu w Flossenburg do Königshütte (Królewska Huta), stempel cenzury i podkreślenie cenzora w treści.

900 PLN
31040

1 400 PLN
31041

1944 folwark Dyhrnhof - obóz pracy przymusowej w okolicach Wrocławia, karta pocztowa z obozu wysłana 24.12 z miejscowości Gross-Wartenberg (Syców) do Grodziska.

Mi.P314II
100 PLN
31042

1944 Majdanek - obóz kobiecy, przesyłka do obozu, adres pomocniczy do paczki wysłanej 15.1 z Warszawy, na odwrocie stempelek pokwitowania odbioru niemieckiego urzędnika "M.Wander" i data 19.Jan.1944 odciśnięta datownikiem biurowym; obóz kobiecy utworzono dopiero w październiku 1942 roku, działał on do końca funkcjonowania obozu, ale kobiety stanowiły jedynie nikły odsetek wśród więźniów, którzy przeszli przez obóz, podobne przesyłki są niezwykle rzadkie; oferowany walor w idealnym stanie zachowania; gwarancja Schmutz.

1 000 PLN
31043

1944 korespondencja Polaków wywiezionych w ramach jednej z trzech wielkich sowieckich deportacji ludności polskiej do Kazachstanu, karta pocztowa wysłana 13.XII z Wilna do rodziny deportowanej do Semipałatyńska; stempelek cenzury nr.26633, kasownik odbiorczy na odwrocie.

140 PLN
31044

1944 Klösterle an der Eger (Klášterec nad Ohří), obóz pracy dla Francuzów w tzw."Kraju Sudeckim", karta pocztowa wysłana 5.6 z obozu do miejscowości Sousceyrac, adres nadawcy" Franzosen Lager I F.A.", dodatkowy stempelek "Lager I.F. Klösterle a.E" przesyłka cenzurowana; dobry stan zachowania (karta pionowo zgięta); gwarancja Falkowski.

200 PLN
31045

1944 Mauthausen, podobóz Gusen, listownik wysłany 4.6 z obozu do miejscowości Lipa (Leipe), bardzo ładnie odbite stempelki cenzora i informacyjny "1x im Monat Postempfang"; walor w idealnym stanie zachowania.

250 PLN
31046

1944 obóz pracy Łąki (Lunke) fila obozu Sułów (Sulau) - trafili do niego m.in. warszawiacy z Powstania Warszawskiego, więźniowie wykonywali prace fortyfikacyjne w ramach tzw. akcji "Unternehmen Bartold"; widokówka do obozu wysłana 25.XII z Poznania.

100 PLN
31047

1944 Lager Wolfsried, obóz pracy, karta pocztowa wysłana 14.10 z Poznania do Starachowic, niedoręczona i zwrócona do nadawcy, stempelek "Züruck, uznustellbar"; ciekawa treść dotycząca m.in. wykonywanych prac; bardzo dobry stan zachowania; gwarancja Falkowski.

150 PLN
31048

1944 karta pocztowa datowana 26.VI wysłana z domu inwalidów w miejscowości Siemigrodnaja (Семигродная) do Związku Patriotów Polskich w Moskwie, znaczek unieważniony poprzez kreślenie, cenzura wojskowa nr.15384, kasownik odbiorczy; zwraca uwagę treść przesyłki.

200 PLN
31049

1944 Wesenberg, obóz pracy (Gemeinschaftslager), karta pocztowa do obozu wysłana 20.11 z Mławy; bardzo dobry stan zachowania.

100 PLN
31050

1944 list z obozu w Ravensbrück.

160 PLN
31051

1944 Polenlager, przekaz paczkowy z Przemyśla do obozu pracy w Niemczech.

400 PLN
31052

1944 Polenlager, przekaz paczkowy z Hrubieszowa do obozu pracy w Niemczech.

400 PLN
31053

1944 Polenlager, przekaz paczkowy z Puław do obozu pracy w Niemczech.

400 PLN
31054

1944 Dachau, widokówka z Czech .7.44 do więźnia obozu w Dachau, stempel cenzury obozowej, ładny stan zachowania.

900 PLN
31055

1944 Majdanek, przekaz paczkowy ze Lwowa do więźniarki obozu na Majdanku.

800 PLN
31056

1944 Stutthof, kartka ze Lwowa 6.6.44 do obozu w Stutthofie, stempel cenzury obozowej, bardzo dobry stan zachowania.

1 500 PLN
31057

1944 Neuengamme - niemiecki obóz koncentracyjny, formularz - karta z sygnaturą (E/0264) wysłana z obozu do Tomaszowa, frankatura mechaniczna odciśnięta 25 2 w Hamburgu, stempelek cenzury z parafką cenzora, wewnątrz stempelek informacyjny "Sämtliche Post nur in deutscher Sprache zulässig" (pisać wyłącznie po niemiecku); dobry stan zachowania (karta pionowo zgięta); z kolekcji B.Grodzińskiego.

700 PLN
31058

1945 Ravensbrück, list wysłany ze szpitala w Murnau, adresowany za pośrednictwem Szwedzkiego Czerwonego Krzyża do byłej więźniarki obozu koncentracyjnego w Ravensbrück przebywającej (według rozeznania nadawcy) w polskim obozie w Karlskronie; w kwietniu 1945 roku, w wyniku pertraktacji prowadzonych przez Międzynarodowy oraz Szwedzki Czerwony Krzyż (za pośrednictwem hr. F. Bernadotte'a), wywieziono do Szwecji 4600 więzionych w Ravensbrück Polek i nieliczne Francuzki; osobę o takim samym nazwisku odnaleziono w II Korpusie Polskim i w ramach poszukiwań, poprzez Główne Biuro Wymiany korespondencji (stempelek cenzury 52) i za pośrednictwem Poczty Polowej 127, list przekazano 27.VI do jednostki o kryptonimie pocztowym 530 (Dowództwo Zgrupowania Zakładów i Służb w Polu); tam okazało się, że nie jest to właściwa osoba, więc po opatrzeniu stosowną adnotacją "Nie dotyczy ... C.M.F.530 27.VII", za pośrednictwem brytyjskiej poczty polowej obsługującej polskie jednostki - Base Army Post Office 15, zwrócono go do Szwecji; unikalna całość o zadziwiającym obiegu pocztowym, ukazująca pogmatwane losy Polaków w okresie II wojny; koperta, do tej pory nie otwarta z oryginalną zawartością w środku, przeleżała kilkadziesiąt lat w archiwum Szwedzkiego Czerwonego Krzyża.

1 200 PLN
31059

1945 korespondencja między obozami pracy, karta pocztowa wysłana 12.2 "z robót" w miejscowości Osterode an Harz, adresowana do obozu "Schwarzer Weg" w Lipsku; słabszy stan zachowania; gwarancja Falkowski.

120 PLN
31060

1945 korespondencja Polaków wywiezionych w ramach jednej z trzech wielkich sowieckich deportacji ludności polskiej do Kazachstanu, przekaz pieniężny na kwotę 200 rubli, wysłany 26.I ze Lwowa do miejscowości Borowskoje; kasownik nadawczy na odwrocie.

80 PLN