Auction 60. Pre-stamp period

20893

1840 około, list z Dramburga (dzisiaj Drawsko Pomorskie) do Szczecina.

55 PLN
20894

1841 PORTO, list na koszt adresata oznaczony "Porto", wysłany 20.XI z Warszawy do Włocławka, wysokość należności do pobrania od odbiorcy - 33 wpisano wielkimi cyframi niebieskim atramentem, urząd pocztowy przystawił pieczątkę PORTO, te wyjątkowo rzadko spotykane stemple, używane były przede wszystkim przez Pocztamt Warszawski, stempel nadawczy z ozdobnikiem typu IIID; unikalna całość w doskonałym stanie zachowania.

1 800 PLN
20895

1842 około, strona adresowa listu wysłanego 14/1 z Koła do Warszawy, czerwony okrągły stempel nadawczy typu IIID z ozdobnikami, dopisek "Int:Duch: od Dozoru Kościelnego Parafii Ewangelickiej Koło" zwalniający korespondencję urzędową od opłaty pocztowej; dobry stan zachowania (strona adresowa z doklejonymi skrzydełkami); z kolekcji B.Grodzińskiego.

30 PLN
20896

1843 Królestwo Polskie, kompletny list zagraniczny z Międzyrzeca do Londynu wysłany 14.10, czerwony stempel nadawczy "MIEDZYRZEC" typu IIB z dopisaną w formie ułamka datą, przy dopisku "franco" adnotacja "do Granicy 18 1/2", dużymi cyframi wpisana liczba "18"; przesyłka przez Hamburg, gdzie odciśnięto datownik i przystawiono czerwony owalny stempelek z literą "T" i datą "20 OCT", została dosłana do Anglii, a do Londynu dotarła 24.10 - datownik odbiorczy na odwrocie; nietypowy, stosunkowo rzadki kierunek wysyłki; list o ładnie udokumentowanym obiegu pocztowym, w bardzo dobrym stanie zachowania.

1 000 PLN
20897

1843 kompletny list wysłany 21.X z Tarnowa do Dębicy, odnotowana waga przesyłki "1/2 Loth"; na odwrocie bardzo ładnie odciśnięty dwuwierszowy stempel odbiorczy; dobry stan zachowania.

60 PLN
20898

1844 polecony list urzędowy z Wieliczki, stempel polecenia Recomendirt, lekkie uszkodzenie dokumentu widoczne na odwrocie.

65 PLN
20899

1845 kompletny list wysłany 22.FEB ze Lwowa do Czerniowiec, dwuwierszowy stempel nadawczy, a na odwrocie połówka suchej pieczęci nadawcy i słabo odciśnięty stempel odbiorczy Czernowitz z 26.II; walor w dobrym stanie zachowania.

120 PLN
20900

50 PLN
20901

1849 kompletny list wysłany 20.I z Bystrzycy Kłodzkiej (Habelschwerdt) do Nowej Rudy (Neurode); na odwrocie pieczęć lakowa odbiorcy i stempelek nadejścia; bardzo dobry stan zachowania.

50 PLN
20902

BRAK OPISUkjhkjkjhkjkj

50 PLN
20903

1854 kompletny list wysłany 7/11 z Kutna do miejscowości Żychlin, czerwony okrągły stempel nadawczy typu IIIA z dopisaną datą, nieczytelnie odciśnięty stempelek zwalniającym korespondencję urzędową od opłaty pocztowej "Służba Cywilna Rządową/ od Nacz.Pow.Gostynskiego" (Czernik typ IVB); na odwrocie pieczęć nadawcy z godłem "POWIAT GOSTYNSKI NACZELNIK POWIATU"; bardzo dobry stan zachowania.

1860 około, koszulka listu wysłanego z Kutna do Włocławka, czarny okrągły stempel nadawczy typu IIIA; czerwony datownik urzędu pośredniego w Łęczycy z 24/6 typu IIIC; nieczytelnie odciśnięty stempelek zwalniającym korespondencję urzędową od opłaty pocztowej "Służba Cywilna Rządową/ od Nacz.Pow.Gostynskiego" (Czernik typ IVB); na odwrocie pieczęć nadawcy z godłem "POWIAT GOSTYNSKI NACZELNIK POWIATU"; dobry stan zachowania; z kolekcji B.Grodzińskiego.

96 PLN
20904

1855 około, list wysłany z Konina do miejscowości Niwki, czerwony okrągły stempel nadawczy typu IIIA z dopisaną ręcznie datą "20/7"; stempelek zwalniający korespondencję urzędową od opłaty pocztowej "Int:Rząd:/ Kom:Obw:Koninsk:" (Czernik typ IIIB); na odwrocie czerwony datownik odbiorczy typu IXA z napisami rosyjsko-polskimi z 4/8 i pieczęć nadawcy z godłem "KASSA POWIATU KONINSKIEGO"; dobry stan zachowania; z kolekcji B.Grodzińskiego.

130 PLN
20905

1857 około, list wysłany 5.6 z Mińska do Łodzi, z dopiskiem "b.pilno", dwuwierszowy rosyjsko-polski stempel nadawczy typu VIIIA z dopisaną ręcznie datą; dopisek "I(nteres).R(ządowy)." zwalniający korespondencję urzędową od opłaty pocztowej na odwrocie urzędowa pieczęć lakowa z godłem; bardzo dobry stan zachowania.

100 PLN
20906

1858 zwrotne potwierdzenie nadania (recepis) listu wartościowego, wysłanego 3.III z Nowego Sącza; okrągły stempel nadawczy "NEU SANDEC", z boku fragment urzędowej pieczęci lakowej, którą recepis był przytwierdzony do przesyłki; z kolekcji S.Rosińskiego.

60 PLN
20907

1859 kompletny list składany z Kowala do Przedeczy - na froncie stempel odbiorczy.

180 PLN
20908

1860 około, strona adresowa listu wysłanego 4/12 z miejscowości Słupca do Włocławka, czarny okrągły stempel nadawczy typu IIIC; dobry stan zachowania.

1860 około, koszulka listu wysłanego 10/7 z miejscowości Słupca do Łodzi, czarny okrągły stempel nadawczy typu IIIC; stempelek zwalniającym korespondencję urzędową od opłaty pocztowej "Interes Rządowy" (Czernik typ IIIA); na odwrocie kasownik odbiorczy i pieczęć nadawcy z godłem; dobry stan zachowania; z kolekcji B.Grodzińskiego.

40 PLN
20909

1860 około, list wysłany 22/6 z Włocławka do miejscowości Chodecz, czarny stempel nadawczy typu IIIA o śr.24 mm z dopisaną w formie ułamka datą, stempelek zwalniający korespondencję urzędową od opłaty pocztowej "Interes Rządowy" (Czernik typ IIIA); na odwrocie pieczęć nadawcy z godłem "POWIAT WŁOCŁAWSKI NACZELNIK POWIATU"; dobry stan zachowania; z kolekcji B.Grodzińskiego.

40 PLN
20910

1860 około, koszulka listu wysłanego z Sochaczewa do Łowicza, czarny jednowierszowy w ramce stempel nadawczy typu IIB z dopisaną datą "20 8"; na odwrocie czerwony datownik odbiorczy ŁOWICZ typu IXA z napisami rosyjsko-polskimi z 20/8 i niekompletna sucho wyciśnięta pieczęć nadawcy z godłem "POWIAT ŁOWICKI ...."; dobry stan zachowania (na odwrocie ślady po wklejeniu na kartę albumową); z kolekcji B.Grodzińskiego.

100 PLN
20911

600 PLN
20912

1861 obszar I Rzeczypospolitej - WLADIMIR WOLYNSK, datownik z okresu przedznaczkowego, stosowany we Włodzimierzu Wołyńskim, użyty na liście z Paryża przez Prusy i Austrię do Rosji, jest jednym z dwóch znanych w tym wzorze i jedynym znanym z użycia na znaczku; na korespondencji zagranicznej używano niekiedy w Rosji datowników pisanych alfabetem łacińskim, ale tylko kilka miało brzmienie POLSKIE!!! pozostają one świadectwem silnych związków tych ziem z Rzeczypospolitą.

2 400 PLN
20913

1861 około, list wysłany z Kłodawy do Włocławka, czarny okrągły stempel nadawczy typu IIIB z dopisaną ręcznie datą "11/8"; stempelek zwalniający korespondencję urzędową od opłaty pocztowej "Służ:Cywil:Rząd:/ od R:M:Przedcza" (Czernik typ IVB); na odwrocie pieczęć nadawcy z godłem; dobry stan zachowania; z kolekcji B.Grodzińskiego.

50 PLN
20914

1862 około, DWUKROTNE UŻYCIE - koszulka listu wysłanego z Włocławka do Sieradza, czerwony okrągły stempel nadawczy typu IIIA z dopisaną datą "12/11", czerwony stempel typu IIIC urzędu przejściowego w Krośniewicach z tego samego dnia, na odwrocie nieczytelna pieczęć nadawcy; list przenicowano i odesłano do Włocławka, czerwony okrągły stempel nadawczy typu IIIC ze słabo czytelna datą 15/11 lub może 5/11 według kalendarza juliańskiego; przesyłkę dosłano do Łowicza na stację Kolei Warszawsko-Bydgoskiej, aby stamtąd najszybciej dostarczyć ją do Włocławka leżącego na tej samej linii kolejowej, czerwony stempel typu IIIC urzędu przejściowego w Łowiczu z datą 18/11; na odwrocie pieczęć nadawcy z godłem "POWIAT SIERADZKI MAGISTRAT M: SIERADZA"; niecodzienny walor w dobrym stanie zachowania; z kolekcji B.Grodzińskiego.

300 PLN
20915

1865 około, koszulka listu wysłanego z Ozorkowa do Łodzi, ładnie odciśnięty rzadki okrągły (śr.25 mm) stempel nadawczy typu IIIA "OZORKOW d" z dopisaną datą "6/2"; to jedyny stempel w tym typie z dodatkowym oznaczeniem (d); na odwrocie czarny datownik odbiorczy typu IXA z napisami rosyjsko-polskimi z 7/2 i pieczęć nadawcy z godłem i napisami rosyjskimi odciśnięta w kolorze niebieskim; dobry stan zachowania; z kolekcji B.Grodzińskiego.

400 PLN
20916

1865 około, koszulka listu wysłanego z Piątku do Włocławka, czarny dwuwierszowy rosyjsko-polski w ramce stempel nadawczy typu VIIIB z dopisaną ręcznie datą "3/11"; na odwrocie niekompletna pieczęć nadawcy z godłem i napisami rosyjskimi odciśnięta w kolorze niebieskim; dobry stan zachowania; z kolekcji B.Grodzińskiego.

50 PLN
20917

1866 około, list wysłany 26.6 z Nowogardu (Naugard) do Szczecina; dwuwierszowy w ramce stempelek nadawczy; na odwrocie na stempel nadejścia i pieczęć nadawcy z godłem "KÖN:PR.SUPER:/ INTENDENTUR:/ NAUGARD"; całość w dobrym stanie zachowania.

60 PLN
20918

1866 około, koszulka listu z miejscowości Skrzany wysłanego 31/8 z Gostynina do miejscowości Przedecz, czerwony okrągły stempel nadawczy typu IIIC, dopisek "Interes Rządowy" zwalniający korespondencję urzędową od opłaty pocztowej, na odwrocie pieczęć nadawcy z godłem "POWIAT GOSTYŃSKI WÓJT GMINY SKRZANY"; dobry stan zachowania.

1868 około, koszulka listu wysłanego 31/7 z Gostynina do Włocławka, czarny okrągły stempel nadawczy typu IIIC; rzadki dekoracyjny stempelek zwalniającym korespondencję urzędową od opłaty pocztowej "Służba Rządową" (Czernik typ IVA), na odwrocie pieczęć nadawcy z godłem "POWIAT GOSTYŃSKI MAGISTRAT M:GOSTYNINA"; dobry stan zachowania (niewiekie rozdarcie na dole); z kolekcji B.Grodzińskiego.

150 PLN
20919

1867 około, list z Włocławka wysłany 8.VII do Kalisza, rosyjsko-polski stempel nadawczy typu IXA, bardzo ładnie odciśnięty stempelek "Interes Rządowy" (Czernik typ IIIA) zwalniający korespondencję urzędową od opłaty pocztowej, na odwrocie odbitka pieczęci urzędowej.

50 PLN
20920

1867 około, koszulka listu wysłanego 22/1 z Kutna do Włocławka, czarny okrągły rosyjsko-polski stempel nadawczy typu IXA; na odwrocie pieczęć nadawcy z godłem "POWIAT GOSTYNSKI MAGISTRAT M:KUTNA"; dobry stan zachowania.

1867 około, koszulka listu wysłanego z Kutna do Włocławka, czarny okrągły stempel nadawczy typu IXA; zaadaptowany stempelek zwalniającym korespondencję urzędową od opłaty pocztowej "Służba Cywilna Rządową/ od Gostynskiego" (Czernik typ IVB); na odwrocie pieczęć nadawcy z godłem "NACZELNIK POWIATU GOSTYNSKIEGO PRZESYLKA"; dobry stan zachowania; z kolekcji B.Grodzińskiego.

100 PLN
20921

90 PLN