Auction 60. Pre-stamp period

20853

1596 kompletny list Sigismunda Forgacza (pochodzącego z Węgier) kapitana załogi Lubowelskiej, napisany dnia 21 października 1596 roku, do Sebastiana Lubomirskiego kasztelana małogoskiego, uważanego za twórcę potęgi i znaczenia rodu Lubomirskich; w 1591 r. na ponad 150 lat zamek w Lubowli na Spiszu przejęli właśnie Lubomirscy i dalej go rozbudowywali - powstał pałac barokowy, kaplica, rozrosły się mury obronne; w czasie wojen ze Szwecją właśnie tu hetman Jerzy Lubomirski ukrył polskie insygnia koronne; Król Jan Kazimierz złożył wówczas w Lubowli wizytę, a jego podróż w te strony opisuje w "Potopie" Henryk Sienkiewicz; to na drodze do zamku nad Popradem Kmicic z Kiemliczami, a później górale ratowali monarchę; bywał tu jeszcze Jan Olbracht, a w drodze spod Wiednia odwiedził warownię Jan III Sobieski; papier posiada herb w postaci znaku wodnego, czytelny odcisk suchej pieczęci zapinki; list pochodzi z parcelowanego na zachodzie archiwum Potockich; sygnowany, posiada fiszkę archiwalną; wspaniały ponad 400 letni dokument historyczny zachowany w świetnym stanie !!!

1 500 PLN
20854

1773 I ROZBIÓR POLSKI, Poczta Królewska Rzeczypospolitej, kompletny list z pełną treścią wysłany z Warszawy do Lipska - datowany 18 września - w dniu podpisania przez 99 osobową delegację Sejmu Rozbiorowego 1773-5 z przedstawicielami mocarstw zaborczych traktatów podziałowych, które sejm ten ratyfikował 30 września; dokładnie rok wcześniej - 18 września 1772 roku Rosja, Austria i Prusy notyfikowały Rzeczypospolitej fakt rozbioru, żądając zwołania sejmu dla przeprowadzenia cesji; historyczny walor w doskonałym stanie zachowania.

1 200 PLN
20855

1775 obszar I Rzeczypospolitej - Galicja, koszulka wczesnego listu ze Lwowa do Wiednia; po I rozbiorze Rzeczypospolitej zmieniły się trakty pocztowe, trakt z Galicji wschodniej (na ziemiach polskich Czerniowce - Śniatyń - Lwów - Cieszyn) omijał Kraków, który pozostał w granicach Rzeczypospolitej; w podkrakowskim Kazimierzu (1773) i Lwowie (1775) najwcześniej wprowadzono pieczęcie pocztowe; zgodnie z rozporządzeniem z dnia 23 czerwca 1758 roku prezydenta Dworskiej Komisji Pocztowej, pierwsza lwowska pieczęć pocztowa miała charakter nadawczy, jej wzór to dwugłowy orzeł, napis LEMBERG i trąbka pocztowa; odbijana była zwykle w kolorze czarnym - tuszem, lub brunatnym - atramentem, obie odmiany opisane przez J.Adamczyka i J.Bartkego; ten list posiada pieczęć atramentową, jest adresowany do Kanonika Guttza, podobnie jak list z pieczęcią tuszową znajdujący się w słynnej kolekcji Z.Mikulskiego, oba pochodzą z tego samego roku, są tak samo opłacone - pół-porto, 4 krajcary nadawca i 4 krajcary odbiorca i posiadają na odwrocie adnotacje o dacie odbioru, tu 21 Ap. 1775; dwa znane wcześniej listy, opisane przez S.Miksteina pochodzą z roku 1776 i z okresu późniejszego, fotoatest firmowy.

4 000 PLN
20856

1777-86 Poczta Królewska Rzeczypospolitej, koszulka listu z Warszawy do Krasnegostawu nadanego w Nadwornym J.K.M-ci Pocztamtcie Warszawskim; list oznaczono pieczęcią nadawczą II typu inicjałowego (francuskiego) - W wiązane z dwóch V o wysokości ~11 mm, szerokości ~14 mm na górze i ~4 mm u podstawy, w kole o średnicy 19 mm; z Warszawy znane są trzy różne wzory, przy czym ten, mimo nie najwyższej wyceny jest w rzeczywistości najrzadszy, tylko około 15% listów; opłacony został przez nadawcę 24 grosze polskie - odręczna adnotacja 24 niebieskim atramentem na froncie, na odwrocie kompletma pieczęć lakowa; korespondencja z obszaru Polski z XVIII wieku jest bardzo rzadko oferowana na rynku filatelistycznym; fotoatest

4 000 PLN
20857

1787-94 Poczta Królewska Rzeczypospolitej, koszulka listu z Warszawy do Krakowa nadanego w Nadwornym J.K.M-ci Pocztamtcie Warszawskim; list oznaczono niespotykanie przepięknie odbitą pieczęcią nadawczą II typu inicjałowego (francuskiego) - W wiązane z dwóch V o wysokości ~11 mm, szerokości ~15 mm na górze i ~5 mm u podstawy; z Warszawy znane są trzy różne wzory, przy czym jest to jedyna taka pieczęć z ziem polskich bez obwódki; opłacony został "jako do Galicyi" 24 grosze polskie - odręczna adnotacja 24 czerwonym atramentem na froncie, obok inne adnotacje, na odwrocie pieczęć lakowa; korespondencja z obszaru Polski z XVIII wieku jest bardzo rzadko oferowana na rynku filatelistycznym; z kolekcji S.Rosińskiego.

4 800 PLN
20858

1791 rewers wystawiony 28.XII w Szawlach przez tamtejszą Komisję Porządkową Cywilno-Wojskową, potwierdzający doręczenie przez furmana grodzieńskiego "xięgi ziemiańskiej" w "paku jednym nienaruszonym" przesłanej z Komisji Skarbu do Komisji Cywilno Wojskowej i Porządku Publicznego Księstwa Żmudzkiego, dokument podpisał Jerzy Rupeyko; czytelny odcisk pieczęci urzędowej z godłem Księstwa Żmudzkiego: "KOMM ... ŻMUDZ. REPARTICYI. SZAWEL. R.1791"; niecodzienny walor w dobrym stanie zachowania.

300 PLN
20859

800 PLN
20860

1793 około, Poczta Królewska Rzeczypospolitej, list oznaczono pieczęcią nadawczą typu IIc bez obwódki, niezły stan zachowania, jak na ilustracji.

410 PLN
20861

1800 obwoluta listu z Koszalina.

70 PLN
20862

1806 "Grande Armee" - Wielka Armia Napoleońska na ziemiach polskich, WKROCZENIE WOJSK FRANCUSKICH DO WARSZAWY kompletny list z okresu I Wojny Polskiej, datowany 4.XII i opisany przez nadawcę listu (De La Capitale De La Pologne/ Varsovie La 4 Decembre 1806), wysłany ze zdobytej przez wojska napoleońskie zaledwie kilka dni wcześniej (27.XI) Warszawy do Sézanne, autorem listu jest Fouried Delacroix - oficer 3 kompanii 2 batalionu 85 pułku 3 korpusu marszałka Davout; na froncie czytelnie odbity kasownik nadawczy - No 16 GRANDE ARMEE - 3 korpus 3 dywizja gen.Gudin.

Po rozbiciu armii pruskich w bitwach pod Jeną i Auerstädt (14.X.1806), Napoleon wydał rozkaz wkroczenia na ziemie polskie pozostające pod zaborami pruskim; w Wielkopolsce wybuchło kierowane przez gen.Dąbrowskiego; w tym samym czasie na teren zaboru pruskiego wkroczyły wojska rosyjskie zajmując na krótko Warszawę; Napoleon skierował tam korpusy marszałków Davout'a i Murat'a i 27.XI zajął Warszawę - 19.XII wjechał do niej uroczyście sam cesarz Napoleon; walor w bardzo dobrym stanie zachowania.

3 600 PLN
20863

1806 "Grande Armee No.5" - Wielka Armia Napoleońska na ziemiach polskich 3 Dywizja Piechoty gen.Legranda (w składzie 4 Korpusu marszałka Soulta), kompletny list z pełną treścią od dowódcy dywizji - generała Claude Legranda do marszałka Francji - François Joseph Lefebvrea w Berlinie, datowany 11 grudnia w Rogalinie pod Poznaniem (Rogalin sur Posen), na odwrocie bardzo dobrze zachowana służbowa pieczęć lakowa z postacią Marianny i napisem GENERAL DE DIVISION REP.FRAN.; przesyłka pochodzi z okresu Powstania Wielkopolskiego bezpośrednio poprzedzającego utworzenie Księstwa Warszawskiego; w dniu 3.XI.1806 roku na rozkaz Napoleona, w celu stworzenia oddziałów polskich, wjechał do Poznania gen.Jan Henryk Dąbrowski, wywołując manifestację patriotyczną i wzniecając powstanie, które objęło główne miasta Poznań, Kalisz i Konin; rozpoczęto mobilizację jednostek regularnych, które z marszu, u boku powstańców wyzwalały Wielkopolskę; wkrótce armia zorganizowana na wzór francuski liczyła ponad 23.000 żołnierzy; 27.XI. do Poznania przybył Cesarz Napoleon; w trakcie Kampanii Pomorskiej w 1807 roku, adresat oferowanego listu, marszałek Lefebvre, po pięciu miesiącach oblężenia zdobył Gdańsk, za co otrzymał od Cesarza tytuł księcia Gdańska; bardzo rzadko spotykana w polskich zbiorach korespondencja wysokich rangą dowódców napoleońskich; walor w doskonałym stanie zachowania; gwarancja francuska J.Pothion.

4 800 PLN
20864

2 400 PLN
20865

1807 BLOKADA KONTYNENTALNA, kompletny list datowany 4 grudnia, wysłany z Londynu do Rygi, na froncie dopisek "p.Gothenburg" (przez Göteborg) i adnotacje dotyczące opłaty, na odwrocie okrągły czerwony stempelek angielski "FOREIGN 1807" z liczbą "76" w środku, czasami przystawiany na korespondencji zagranicznej wychodzącej z Londynu; list przesłany, a właściwie przemycony, z Anglii przez Szwecję do Rosji pomimo istniejącej blokady; niezwykle ciekawy dokument w doskonałym stanie zachowania; dekret berliński wydany 21.XI.1806 przez Napoleona ogłaszał objęcie Anglii blokadą morską i zakazywał handlu i wymiany korespondencji z tym krajem, blokada oficjalnie objęła praktycznie cały kontynent, a po podpisaniu pokoju w Tylży 7.VII.1807 do blokady kontynentalnej przystąpiła Rosja.

2 000 PLN
20866

1809 Księstwo Warszawskie, kompletny list z okresu bez stemplowego na papierze Magistratu Miasta Krakowa do Powiatowej Dyrekcji Policji, piękny stan.

1 000 PLN
20867

1810 Księstwo Warszawskie, kompletny list z okresu bez stemplowego na papierze Prefekta Departamentu Krakowskiego do Dyrekcji Policji, piękny stan.

1 000 PLN
20868

360 PLN
20869

1817 list z Piotrkowa do Tuszyna.

120 PLN
20870

1817 i 1820 GAZETA LWOWSKA dwa kompletne egzemplarze z idealnie odbitymi sygnetami gazetowymi Lwowskiej Dyrekcji Pocztowej o nominale 1 Kreuzera z 1817 i 1820 roku; sygnety, czyli pocztowe stemple gazetowe zostały wprowadzone w Galicji w 1802 roku, ustanowiono wtedy za wysyłkę (m.in. czasopism) opłaty tzw. stemplowo-gazetowe, których uiszczenie potwierdzano poprzez ostemplowanie gotowego wydawnictwa sygnetą; stemple te są prekursorami znaczków gazetowych; doskonały stan zachowania; z kolekcji S.Rosińskiego.

600 PLN
20871

1818 po, strona adresowa listu wysłanego z Błonia do Warszawy, czarny jednowierszowy stempel nadawczy typu IIA, adnotacja franco z dopisaną niebieską kredką wysokością opłaty "30" gr; dobry stan zachowania.

1855 około, koszulka listu wysłanego 24/4 z Błonia do Włocławka, czarny okrągły stempel nadawczy typu IIIA z dopisaną datą; dobry stan zachowania; z kolekcji B.Grodzińskiego.

48 PLN
20872

1819 list rekomendowany (koperta) adresowany do Teresy z książąt Druckich-Lubeckich hrabiny Scipio del Campo, wysłany 23.I z Warszawy do miejscowości Pieski (Piaski) na Litwie, doskonałej jakości odbitka stempla nadawczego typu IB (398b) - dokładnie ten sam stempel (identyczna data) jest reprodukowany w Polskich Znakach Pocztowych; szczegółowo określona przez nadawcę droga pocztowa "p. Brześć, Słonim", wpisana czerwoną kredką liczba "45" - wysokość opłaty za zagraniczny (do Rosji) list jednołutowy; bardzo dobry stan zachowania;

1826 list wysłany 29.VII z Warszawy do Kielc, stempel nadawczy typu IB; stempelek zwalniający korespondencję urzędową od opłaty pocztowej "Służba Cywil. Rząd. Od Kom: Woie. Mazow." (Czernik typ IVB); na odwrocie ładnie odciśnięta pieczęć nadawcy z orłem; całość w bardzo dobrym stanie zachowania; z kolekcji S.Rosińskiego.

1 000 PLN
20873

1820 około, list wysłany 20 listopada z Trybunału Cywilnego I Instancji Woiewodztwa Mazowieckiego w Warszawie do Sądu Pokoju w Kutnie, przesyłka oznaczona stempelkiem zwalniającym korespondencję urzędową od opłaty pocztowej "Interes Rządowy" (Czernik typ IIIA), ponieważ jednak korespondencja władz sądowych prowadzona w sprawach zainteresowanych stron nie była przez Pocztę uznawana za rządową i wymagała opłaty pocztowej gotówką, urzędnik pocztowy oznaczył opłatę "30" gr do pobrania od odbiorcy; czerwony dwuwierszowy (28x4,5 mm) stempel nadawczy typu IB; na odwrocie adnotacja pocztowa i pieczęć nadawcy z godłem "KROLESTWO POLSKIE KOMISYA RZAD: SPRAWIEDLIWOSCI"; niecodzienny, rzadki walor w bardzo dobrym stanie zachowania; z kolekcji B.Grodzińskiego.

M.Czernik w "Poczta Królestwa Polskiego w latach 1815-1851" podaje: "Każda usługa pocztowa musiała być opłacona przez usługodawcę, tzn. nadawcę, adresata, skarb państwa lub przez jednych i drugich. [-]Nawet zwolnienie z opłat pocztowych, zwane także przesyłaniem na koszt państwa, było traktowane jako dochód poczty opłacony w imieniu skarbu państwa przez kasę pocztową. [-]Tymczasem praktyka wyglądała inaczej, np. w sądach za korespondencję związaną z jakąś sprawą płacił przegrywający. Do chwili wydania wyroku korespondencja szła jakby na kredyt, a wynikłe stąd tzw. porto prenotowane egzekwowane było dopiero po zakończeniu sprawy. Osoby skazane były niejednokrotnie niewypłacalne, a sprawa likwidacji należności odwlekała się nieraz do śmierci dłużnika.".

1 000 PLN
20874

1823 koszulka listu wysłanego z miejscowości Kowal do Włocławka, czarny jednowierszowy stempel nadawczy typu IIA z dopisaną pełną datą "21/1 23"; na odwrocie pieczęć nadawcy z godłem "BURMISTRZ MIASTA KOWALA"; bardzo dobry stan zachowania; z kolekcji B.Grodzińskiego.

120 PLN
20875

1824 około, list wysłany 25.VII z Piotrkowa do miejscowości Brzóstowy z dokładnym podaniem trasy p(rzez) Radom Opatów, stempel nadawczy typu IB, niebieskim atramentem wpisana wysokość opłaty pocztowej 30; gwarancja Gryżewski; z kolekcji S.Rosińskiego.

250 PLN
20876

1824 koszulka listu wysłanego 6/8 z Brześcia do Włocławka, czarny jednowierszowy stempel nadawczy (26x6,5 mm) typu IIA z dopisaną pełną datą "6/8 24; na odwrocie pieczęć nadawcy z godłem " WOIEWODZTWO MAZOWIECKIE OBWOD KUJAWSKI BURMISTRZ MIASTA BRZESCIA"; bardzo dobry stan zachowania; z kolekcji B.Grodzińskiego.

100 PLN
20877

1825 około, koszulka listu wysłanego 15.I z Warszawy do Kutna, czerwony dwuwierszowy stempel nadawczy typu IB - niespotykanej odmiany z dużymi i bardzo wyraźnymi "szeryfami" u góry liter "A" i "R"; adnotacja "Interes Rządowy" zwalniająca korespondencję urzędową od opłaty pocztowej; bardzo dobry stan zachowania.

1840 około, koszulka listu wysłanego 12/7/ z Warszawy do Kutna, czerwony okrągły (śr. 25 mm) stempel nadawczy typu IIIC; stempelek zwalniający korespondencję urzędową od opłaty pocztowej "INTERES RZĄDOWY" (Czernik typ IIIA); bardzo dobry stan zachowania; z kolekcji B.Grodzińskiego.

300 PLN
20878

50 PLN
20879

1826 około, listu wysłany z miejscowości Krośniewice do Kutna, czarny jednowierszowy stempel nadawczy (50x6 mm) "KROSNIEWICE" typu IIA; dopisek "Int Rządowy" zwalniający korespondencję urzędową od opłaty pocztowej; bardzo dobry stan zachowania; z kolekcji B.Grodzińskiego.

160 PLN
20880

40 PLN
20881

1830 około, list wysłany 5/12 z Warszawy do miejscowości Łanięta, czerwony okrągły (śr.18 mm) stempel nadawczy typu IIIC; stempelek zwalniający korespondencję urzędową od opłaty pocztowej "Interes Rządowy" (Czernik typ IIIA); na odwrocie bardzo ładnie zachowana pieczęć nadawcy - Konsystorza Generalnego Archidiecezji Warszawskiej; bardzo dobry stan zachowania.

1830 około, koszulka listu wysłanego 15/1 z Warszawy do Włocławka, czerwony okrągły (śr.18 mm) stempel nadawczy typu IIIC; stempelek zwalniający korespondencję urzędową od opłaty pocztowej "INTERES RZĄDOWY/ OD RZĄDU GUBER: WARSZ:/ ::" (Czernik typ IIIB); bardzo dobry stan zachowania; z kolekcji B.Grodzińskiego.

112 PLN
20882

1830 koszulka listu z Łęczycy do Aleksandrowa wysłanego 1 maja, unikalny czarny jednowierszowy stempel nadawczy ŁĘCZYCA typu IIA (181a) z polską nazwą miesiąca w dacie (tu 1 MAII) dostawianej oddzielną pieczątką, znamy jeszcze dwa takie przypadki: ZAWICHOST z oddzielnie dostawianą datą i unikalny dwuwierszowy stempel LUBLIN typu IA; dodatkowo ozdobny stempelek zwalniający korespondencję urzędową od opłaty pocztowej "Służba Cywil:Rząd: od Kom:Ob:Leczyc:" (Czernik typ IVB), a pod nim data "1/5 30" i podpis urzędnika, na odwrocie pieczęć nadawcy; rzadki walor w dobrym stanie zachowania (krawędzie punktowo sklejone); z kolekcji B.Grodzińskiego.

800 PLN
20883

1831 list wysłany z Pleckiej Dąbrowy do Warszawy, czarny jednowierszowy stempel nadawczy typu IIA PLECKA DĄBROWA z dopisaną pełną datą "6/12 31", stempelek zwalniającym korespondencję urzędową od opłaty pocztowej "Interess Rządowy/ x.A.Oyrzanowski" (Czernik typ IIIB); bardzo dobry stan zachowania.

1830 około, list wysłany 7/11 z Pleckiej Dąbrowy do Warszawy, czarny jednowierszowy stempel nadawczy typu IIA PLECKA DĄBROWA z dopisaną datą, stempelek zwalniającym korespondencję urzędową od opłaty pocztowej "Interess Rządowy/ x.A.Oyrzanowski" (Czernik typ IIIB); dobry stan zachowania; z kolekcji B.Grodzińskiego.

300 PLN
20884

1 200 PLN
20885

1835 list (druk - karta drożna) wysłany z miejscowości Pyzdry do Konina, wewnątrz bardzo rzadko spotykana adnotacja dotycząca konwojowania aresztanta z pieczęcią burmistrza miasta Pyzdry; czarny jednowierszowy stempel nadawczy typu IIA z dopisaną datą "20/4"; dopisek "Służba Cywilno Wojskowa" i słabiej odciśnięty dwuwierszowy stempelek zwalniający korespondencję urzędową od opłaty pocztowej; na odwrocie pieczęć urzędowa nadawcy z godłem "KROLESTWO POLSKIE BURMISTRZ MIASTA PYZDRY"; dobry stan zachowania; z kolekcji B.Grodzińskiego.

500 PLN
20886

350 PLN
20887

1836 około, DWUKROTNE UŻYCIE - list wysłany 12/3 z Konina do Brześcia, czarny okrągły (19 mm) rzadszy stempel nadawczy typu IIIC; stempelek zwalniający korespondencję urzędową od opłaty pocztowej "Interes Rządowy/ Komisarza Obwo:/ Koninskiego" (Czernik typ IIIB); na odwrocie pieczęć nadawcy z godłem "KROLESTWO POLSKIE KOMMISSARZ WOIEN: OBWODU KONINSK:"; list przenicowany i ponownie przesłany, tym razem z Brześcia do wójta gminy Wierzbinek, dopisek "od Ko(misarza)Kuj(awskiego)" zwalniający korespondencję urzędową od opłaty pocztowej; na odwrocie nieczytelna pieczęć nadawcy; niecodzienny walor w dobrym stanie zachowania; z kolekcji B.Grodzińskiego.

250 PLN
20888

1 200 PLN
20889

1839 list z Koszalina (Coeslin) do Bytowa (Bütow).

60 PLN
20890

1839 koszulka listu z miejscowości Błędów wysłanego z Grójca do Łodzi, czarny jednowierszowy stempel nadawczy typu IIA GROYEC z dopisaną pełną datą "18/1 39"; na odwrocie negatywowa pieczęć nadawcy z godłem "WOIEWODZTWO MAZOWIECKIE OBWOD WARSZAWSKI WOYT GMINY BŁEDOWA"; dobry stan zachowania; z kolekcji B.Grodzińskiego.

100 PLN
20891

1840 obszar I Rzeczypospolitej - KRZEMIENIEC, XVIII-wieczny rosyjski jednowierszowy stempel nadawczy wprowadzony w 1795 roku, do tej pory nieznany na korespondencji z przed 1812 roku, kompletny list z miejscowości Białozurka, nadany 17.IX w Krzemieńcu, pod stemplem dopisana dokładna data wysyłki (po rosyjsku) "17 września 1840", wysłany przez Edmunda hrabiego Krasickiego do matki Julii hrabiny z Mniszchów Krasickiej we Wiedniu; szczegółowo określona przez nadawcę droga pocztowa "par Radziwiłłów, Brody, Léopol", dopisek pocztowy "3"; stempel odbiorczy "WIEN 11 OCT."; rzadki przykład użycia stempla z XVIII wieku w okresie po wojnach napoleońskich, opisany i reprodukowany w monografii prof.Miksteina "Pieczęcie pocztowe na Ziemiach Polskich w XVIII (1762-1800)"; list miejscowo podklejony taśmą samoprzylepną; dobry stan zachowania;

obszar I Rzeczypospolitej - DUBNO, kompletny list z miejscowości Białozurka, nadany 4/18 marca 1848 roku w Dubnie, adresowany na ręce hrabiny Anieli Krasickiej w miejscowości Bachurze (Bachórz), okrągły stempel nadawczy (Dobin 15.2.03.1.02), dokładnie określona przez nadawcę droga pocztowa "par Brody, Leopol, Przemisl, Dubiecko", różne adnotacje pocztowe "2/5", "14"; rzadko spotykany austriacki stempelek kraju pochodzenia RUS; dobry stan zachowania; z kolekcji S.Rosińskiego.

2 500 PLN
20892

1840 około, list z Dramburga (dzisiaj Drawsko Pomorskie) do Szczecina.

55 PLN