Auction 59. WW1 military postage

14634

Fi.15A MK
Mi.15B
4 000 PLN
14635

400 PLN
14636

400 PLN
14637

1918 I Polski Korpus gen. Dowbora-Muśnickiego - znaczek opłaty stemplowej za 1 Rubla, II wydanie, rzadki na fragmencie papieru ze znakiem wodnym, unieważniony ręcznie.

300 PLN
14638

1918 poczta jeniecka Neustadt, specjalny formularz wysłany 24.I do Warszawy z obozu jenieckiego dla oficerów Polaków wyłączonych spośród jeńców rosyjskich, pieczęć cenzury niemieckiej i fioletowy stempelek doręczeniowy "10 FENYGÓW" IV wydania Poczty Miejskiej w Warszawie. Osobne obozy dla Polaków utworzono dzięki staraniom wpływowych rodaków w Berlinie w połowie 1916 roku, pierwszy w Elwagen, drugi, początkowo w Helmstadt, przeniesiono później do Neustadt. Starszym oficerem obozu był pułkownik Jan Bykowski; walor w doskonałym stanie zachowania; gwarancja Schmutz.

800 PLN
14639

1918 Polski Korpus Posiłkowy - podwójna karta pocztowa wysłana 26.I z Horodenki do Centralnego Urzędu Ewidencyjnego w Piotrkowie, stempel wpływu na odwrocie, stempelek cenzury w Kołomyi.

50 PLN
14641

700 PLN
14642

500 PLN
14643

60 PLN
14644

20 PLN
14645

500 PLN
14646

1918 I Polski Korpus gen. Dowbora-Muśnickiego - pasek znaczków opłaty stemplowej za 0,10 Rubla, II wydanie, na odwrocie numer arkusza 7, trzy widoczne na skanie załamania.

80 PLN
14647

1918 I Polski Korpus gen. Dowbora-Muśnickiego - marginesowy znaczek opłaty stemplowej za 0,10 Rubla, II wydanie, z pełną oryginalną gumą bez podlepki, skraj arkusza niegumowany.

55 PLN
14648

1918 I Polski Korpus gen. Dowbora-Muśnickiego - znaczek opłaty stemplowej za 0,50 Rubla, II wydanie, z pełną oryginalną gumą bez podlepki, mały fragment znaku wodnego.

100 PLN
14649

45 PLN
14650

270 PLN
14651

1918 I Polski Korpus gen. Dowbora-Muśnickiego, koperta wydania przedrukowego 35/10 kop, rozmiar: 145x81 mm, czysta, bardzo dobry stan zachowania; gwarancja Schmutz.

Fi.Ck3I
800 PLN
14652

1918 I Polski Korpus gen. Dowbora-Muśnickiego, karta pocztowa wydania przedrukowego za 5 kop, ostemplowana 3.V w dniu Święta Narodowego (Fi.150.-); bardzo dobry stan zachowania; gwarancja.

100 PLN
14653

60 PLN
14654

Fi.Cp2
100 PLN
14655

Fi.Cp2
200 PLN
14656

Fi.Cp2
400 PLN
14657

Fi.Cp2
70 PLN
14658

Fi.Cp4
140 PLN
14659

Fi.Cp4
200 PLN
14660

Fi.Cp4
120 PLN
14661

1919 Powstanie Wielkopolskie, ekspresowy list polecony (opłata niezgodna z taryfą), grzecznościowo przesłany miejscowo 16.IX w Wolsztynie, stempelek cenzury powstańczej "Kontrola poczt w Wolsztynie"; bardzo dobry stan zachowania; gwarancja Krawczyk.

Fi.68, 70
Mi.132, 134; 103
120 PLN
14662

1919 walki polsko-litewskie - Olita, karta pocztowa z 3 szwadronu 4 pułku ułanów stanowiącego część grupy płk.Dziewulskiego wsławionej zdobyciem Białegostoku i sukcesami na froncie Litewsko-Białoruskim; po powstaniu sejneńskim i zajęciu przez Polskę części Suwalszczyzny, jednostka brała udział w walkach polsko-litewskich zakończonych złożeniem w Paryżu wniosku o przesunięcie tzw. linii Focha i wytyczenia linii demarkacyjnej od Wisztyńca do Olity; to najdalszy zasięg wojsk polskich na Litwie, ta leżąca nad Niemnem, na północ od Druskiennik, miejscowość pozostała po wojnie w granicach Litwy Kowieńskiej.

2 000 PLN
14663

1919 Powstanie Wielkopolskie - Z POWROTEM/ KOMUNIKACJA PRZERWANA bardzo rzadko spotykany stempelek informujący o niemożliwości wysłania korespondencji zagranicznej do Niemiec; list z Poznania do Berlina, opłacony znaczkami za 5 i 10 fen., które skasowano 23.7.19; zwrócony do nadawcy po opatrzeniu stempelkiem "Z powrotem/ komunikacja przerwana; nadawca po otrzymaniu niedoręczonego listu, zdarł z niego znaczek z 5 fen., a kopertę ofrankował raz jeszcze znaczkami za 5 i 10 fen., po czym 6.8.19 wysłał list ponownie, tym razem skutecznie; unikalna całość w doskonałym stanie zachowania, znaczek "na wierzchu" zagięto dla lepszej ekspozycji waloru a w szczególności znaczka skasowanego 23.7.

Zawarcie rozejmu w Trewirze nie przerwało zaczepnych działań niemieckich, w końcu maja nastąpiła koncentracji wojsk niemieckich przed ofensywą na tereny zajęte przez powstańców, Komisariat NRL wprowadził 5.VI na terenie wszystkich podległych mu ziem stan wyjątkowy; 26.V Niemcy przerwali komunikację pocztową i telegraficzną pod pretekstem uszkodzenie jedynej linii kolejowej i telegraficznej łączącej terytorium powstania z Rzeszą, listy zwracano do nadawcy lub przetrzymywano do czasu wznowienia komunikacji 30.VII.

Mi.85, 86
2 000 PLN
14664

1 200 PLN
14665

2 400 PLN
14666

1919 dofrankowana całostka od jeńca wojennego, wysłana 26.IV z obozu w Krasnojarsku do miejscowości Wildeshausen w Niemczech, stempelki cenzury w Irkucku (z numerem cenzora 46) i Władywostoku (z numerem cenzora 1370); bardzo dobry stan zachowania.

Mi.P22, 66II
200 PLN
14667

1919 wojna polsko-sowiecka, walki na Wileńszczyźnie, widokówka (Baranowicze) datowana "5/6.919", wysłana ze szpitala wojskowego za pośrednictwem poczty polowej 23; poczta ta obsługiwała oddziały Grupy Podlaskiej (przemianowana później na Poleską) gen. Antoniego Listowskiego, część z nich brała udział w Operacji Wileńskiej w rejonie Nowogródka i Baranowicz, które zdobyto podobnie jaki i Wilno 19.IV; gwarancja.

500 PLN
14668

250 PLN
14669

1919 wojna polsko-ukraińska, walki o odblokowanie Lwowa i ofensywa w Galicji i na Wołyniu, widokówka datowana 5.5.1919 przesłana za pośrednictwem Głównej Frontowej Poczty Polowej I w Przemyślu do Kutna, stempelek formacyjny "12 Kompania 32 p.p." - pułk operował w zgrupowaniu gen. Wacława Iwaszkiewicza, które wchodziło w skład sił przeznaczonych do przeprowadzenia ofensywy, na początku maja skoncentrowano ponad 30 tys. żołnierzy i 14 maja rozpoczęło się natarcie w szerokim pasie, które w krótkim czasie, doprowadziło do całkowitego odblokowania otoczonego z trzech stron Lwowa i przesunięcia linii frontu na wschód.

250 PLN
14670

1919 wojna polsko-sowiecka, walki na Wileńszczyźnie, list żołnierza 11 pułk ułanów, wysłany 21.VI przez urząd w Mińsku Mazowieckim do Częstochowy, wyjątkowo czytelna i czysta odbitka stempla formacyjnego "Dowództwo Szwadronu Marszowego/ 11.P.U.", kasownik odbiorczy; idealny stan zachowania; jednostka ta uczestniczyła w walkach o Wilno, a jej żołnierze 19.IV jako pierwsi wkroczyli do miasta, mocno wykrwawiona została skierowana do patrolowania i obrony polsko-litewskiej linii demarkacyjnej w okolicach Landwarowa; z kolekcji S.Rosińskiego.

500 PLN
14671

1919 wojna polsko-ukraińska, list wysłany 14.10 z Brzozowa do miejscowości Posada Jaćmierska, stempelek formacyjny "3. Kompania 37.p.p." - pułk ten w wojnie polsko-ukraińskiej walczył o otwarcie drogi do broniącego się Lwowa zajmując Gródek Jagielloński, a następnie brał udział w walkach o Sambor, Drohobycz i Stanisławów, nad Dniestrem i Zbruczem.

200 PLN
14672

250 PLN
14673

1919 wojna polsko-ukraińska, widokówka datowana 13.VII, nadana 20.VII we Frontowej Poczcie Polowej nr.25 do Krakowa, w międzyczasie 17.VII jednostki polskie na Froncie Ukraińskim osiągnęły linię Zbrucza, co kończyło okres walk polsko-ukraińskich; efektowny stempelek formacyjny z orłem "1. PUŁK STRZEL. PODHAL./ 1 KOMP. POLOWA KARAB. MASZ.", przesyłka ocenzurowana (parafka cenzora); całość w bardzo dobrym stanie zachowania; gwarancja Schmutz.

400 PLN
14674

1919 wojna polsko-sowiecka, front białorusko-litewski, widokówka od żołnierza 34 pułku piechoty napisana "w polu", wysłana 22.X do Wielunia za pośrednictwem poczty polowej 24, przydzielonej do 9DP, pieczęć formacyjna "DO LISTÓW Dowództwo III Baonu 34 p.p. W.P."; jesienią 1919 (IX/X) pułk toczył ciężkie walki z bolszewikami na kierunku mozyrskim, wypierając ich z zachodniego brzegu dolnej Ptyczy, gdzie front polski ustalił się zimę; gwarancja Schmutz.

400 PLN