Auction 59. WW1 military postage

14347

1917 list polecony wysłany 10.6 z Jarosławia do żołnierza Legionów Polskich w szpitalu fortecznym nr.II w Modlinie, stempelek cenzury niemieckiej z parafką cenzora, erka z jednej strony nieperforowana; kasownik odbiorczy Modlin na odwrocie; bardzo dobry stan zachowania.

Mi.194
50 PLN
14515

1904 wojna rosyjsko-japońska, list pieniężny (375 rubli) z Dalekiego Wschodu do Moskwy wysłany 5.12 ze szpitala 288 Kulikowskiego Pułk Piechoty za pośrednictwem poczty polowej 6 Korpusu Syberyjskiego, znaczki unieważnione datownikiem "POLEW.POCZTOW.KANT.6 SYBIR.KORP." (...6 ..) z wyróżnikiem "a", obok odbitka datownika z wyróżnikiem "b" z datą 6.12, przesyłka zabezpieczona 3 idealnie wyciśniętymi pocztowymi pieczęciami lakowymi, dodatkowo stempel formacyjny "LAZARET PUŁKOWY 288 KULIKOWSKIEGO PUŁKU PIECHOTY" ( 288 ), kasownik odbiorczy Moskwa 3.1.05; wspaniały walor w doskonałym stanie zachowania, wszystkie stemple i pieczęcie lakowe idealnie czytelne.

3 200 PLN
14516

1905 wojna rosyjsko-japońska, bitwa pod Mukdenem - karta pocztowa datowana "Pod Mukdenem dnia 26 lutego 1905r." przez Polaka służącego w armii carskiej, wysłana 15.2 z Mukdenu do Lublina, idealnie odciśnięta pieczęć formacyjna "POLOWA PIEKARNIA WOJSKOWA No1" ( No1), kasownik odbiorczy Lublin z 15.2; urywek treści "Przy słabem świetle świecy stearynowej, przy silnym akompaniamencie dział armatnich stwierdzam myśl moją mknącą w dal..."; walor w bardzo dobrym stanie zachowania (prawy górny narożnik karty nadgięty).

Kilka dni wcześniej 19.II/4.III, Japończycy, uprzedzając ofensywę rosyjską, rozpoczęli natarcie, po ciężkich walkach trwających ze zmiennym szczęściem 24.II/9.III przerwali front zagrażając okrążeniem wojskom rosyjskim, które w nocy 25.II/10.III rozpoczęły wycofanie na Tieling; armia rosyjska poniosła klęskę, w wyniku której straciła ok.50 tys. żołnierzy, a ok.30 tys. uznano za zaginionych.

2 400 PLN
14517

1905 wojna rosyjsko-japońska, karta pocztowa datowana "piątek 6/I 1905r." (22.XII.1904r. według kalendarza juliańskiego), wysłana ze stacji Kasztan (Gub.Tomska) do Lublina przez Polaka jadącego długo na front; idealnie odciśnięta pieczęć formacyjna "POLOWA PIEKARNIA WOJSKOWA No1" ( No1), datownik ambulansu 188 Krasnojarsk - Nowomikołajewsk, kasownik odbiorczy Lublina; urywek treści "Jadę w grudniu, jadę w styczniu. Jadę w 1904 roku, jadę w 1905 roku..."; dekoracyjny walor w doskonałym stanie zachowania.

400 PLN
14518

Fi.1-2
700 PLN
14519

1914 Orzeł - wydanie legionowe NKN, seria czysta w pięknym stanie.

Fi.1-2
360 PLN
14520

1914 Orzeł - wydanie legionowe NKN, seria znaczków na wycinkach, unieważnionych rzadkim legionowym kasownikiem ramkowym "STRZELECKA KOMENDA ETAPOWA / Poczta Polowa", sygnowane.

Fi.1-2
1 000 PLN
14521

1914 Orzeł - wydanie legionowe NKN, seria czysta, guma miejscami lekko matowa, ale oryginalna i bez śladów podlepek, poza tym w bardzo ładnym stanie, stare sygnatury.

Fi.1-2
280 PLN
14522

1914 Legiony Polskie - czerwona nalepka "NA CELE HUMANITARNE LEGIONÓW I SAMARYTANINA" za 2 hal na widokówce wysłanej 4.XI.17, skasowana datownikiem poczty polowej 180; okrągły niebieski stempelek formacyjny "K.K.SCHÜTZENREGIMENT NR.34 ERSATZBATAILLON"; rzadko spotykany przypadek właściwego, pocztowego ostemplowania, zwykle "znaczek" ten wykorzystywano jako zalepkę zabezpieczającą na odwrocie listów; dekoracyjna całość w doskonałym stanie zachowania; gwarancja Schmutz.

Fi.1a
800 PLN
14523

Mi.63
30 PLN
14524

Mi.83, 84
60 PLN
14525

Mi.P100AI
30 PLN
14526

1914 karta pocztowa do obozu jenieckiego w Nysie (Neisse), wysłana 10.10 z Kazania do Czerwonego Krzyża w Genewie, za pośrednictwem którego przekazana do obozu w Niemczech; cenzury rosyjskie, stempelek Centralnego Biura Czerwonego Krzyża; wspaniale udokumentowany, niecodzienny obieg pocztowy; dekoracyjny walor w doskonałym stanie zachowania; temat - CZERWONY KRZYŻ.

500 PLN
14527

1914 rosyjski stempel kamuflażowy stosowany w początkowym okresie wojny w celu utajnienia miejsca nadania, widokówka (Sławiańsk-) wysłana z Kercza do miejscowości Juzowka (od 1924 Donieck); znaczek unieważniony stemplem kamuflażowym Kercz typ 512.01 według Lewina, kasownik odbiorczy 8.VIII "OBKA EKATEPH.."; stemple maskujące tego typu stosowano w okresie zaledwie 3 miesięcy (VIII-X), przesyłki należą do prawdziwych rzadkości.

Mi.84
500 PLN
14528

Mi.86
400 PLN
14529

1914 Legiony Polskie - POCZTA POLOWA LEGIONÓW L1., wyraźna odbitka jednego z najwcześniejszych stempli pocztowych Legionów na karcie pocztowej wysłanej 27.XI z Krakowa do 1 pułku piechoty w Jabłonkowie na Śląsku Cieszyńskim, dokąd Departament Wojskowy Legionów wraz z pocztą polową został ewakuowany w wyniku postępów ofensywy rosyjskiej w lecie i na jesieni 1914 roku; cenzura; pomimo słabszego stanu zachowania niezwykle ciekawy walor; z kolekcji S.Rosińskiego.

500 PLN
14530

2 000 PLN
14531

Fi.1a
800 PLN
14532

150 PLN
14533

1915 Legiony Polskie - list wysłany 15.5 z Personalnej Stacji Zbornej Legionów w Krakowie (dokładny adres nadawcy na odwrocie) do Lwowa, niecodzienna pieczęć formacyjna z godłem Austro-Węgier i napisami po niemiecku: "LEGIONSOFFIZIER zur Führung der Legionsangelegenheiten beim k.u.k. Platzkommando in KRAKAU" nieopisana u Berka!!! dodatkowo stempelek "VON DER ARMEE IM FELDE", wśród legionowych rekwizytów pocztowych, stemple z tekstem niemieckim są bardzo rzadkie,a te z godłem austro-węgierskim wręcz unikalne, ponadto wśród przesyłek legionowych, koperty należą do najrzadziej spotykanych walorów; unikalna całość w bardzo dobrym stanie zachowania.

1 500 PLN
14534

100 PLN
14535

1915 Legiony Polskie - I Brygada, formularz wysłany 6.VIII (I rocznica "wymarszu ku wolności") za pośrednictwem poczty polowej 118 do Krakowa, doskonała czarna odbitka stempla formacyjnego z orłem "Komenda III. Baonu I.p. I. Legionu Pol." (Berek P28), unikalny polski stempelek cenzury z ozdobnikami (odmiana u Berka nieopisana); dobry stan zachowania (dziurki po szpilkach);

1915 Legiony Polskie - I Brygada, formularz wysłany 6.XI za pośrednictwem poczty polowej 118 do Krakowa, stempel formacyjny "1.Brigade der polnischen Legionen" (Berek P20), wśród legionowych rekwizytów pocztowych, stemple z tekstem niemieckim należą do rzadkości; bardzo dobry stan zachowania; z kolekcji S.Rosińskiego.

500 PLN
14536

Mi.142
40 PLN
14537

20 PLN
14538

1915 Legiony Polskie - formularz wysłany 11.V za pośrednictwem urzędu etapowego w Piotrkowie do Wiednia, wyraźna odbitka stempla formacyjnego "Komenda IV Batalionu 2 pułku Legionów Polskich" z orłem, stempel odmienny od prezentowanego u Berka (por. Berek P117); stempelek cenzury ZENSURIERT (Berek C44); na odwrocie rysunek ołówkiem; całość w bardzo dobrym stanie zachowania.

200 PLN
14539

600 PLN
14540

1915 Legiony Polskie - II Brygada, formularz wysłany 15.X za pośrednictwem poczty polowej 355 do Karlsbadu, stempel formacyjny "3-ci Szwadron 1-go Polskiego Legionu" u Berka nieopisany!!! niezwykle rzadki, polsko-niemiecki stempelek cenzury w ramce "CENZUROWANE (ZESURIERT)" u Berka nieopisany; doskonały stan zachowania;

1916 Legiony Polskie - II Brygada, formularz wysłany 6.I za pośrednictwem poczty polowej 355 do miejscowości Rzęsna Polska, czytelna odbitka stempla formacyjnego z orłem "Komenda 6.Szwadronu ułanów Leg.Pol." - nieopisanego u Berka!!! na odwrocie sygnatura w ramce DEKA; dobry stan zachowania (przebarwienia); z kolekcji S.Rosińskiego.

600 PLN
14541

1915 formularz wysłany 21 7 za pośrednictwem niemieckiej poczty polowej V Korpusu Zapasowego do Legnicy, cenzura.

20 PLN
14542

350 PLN
14543

1915 list do Berlina, wysłany 11.10 ze szpitala polowego nr.145I przy 1 Dywizji Landwehry, za pośrednictwem niemieckiej poczty polowej 244, pieczęć formacyjna z orłem.

25 PLN
14544

1915 "ETPOPACKA BOEHHA EHPA" (PIOTROGRODZKA WOJENNA CENZURA) doskonale zachowana pieczęć lakowa cenzury wojskowej w Piotrogrodzie na liście poleconym, wysłanym 29.1 z Warszawy do Beckenham w Anglii, nalepka polecenia przeznaczona dla listów zagranicznych "Varsovie"; dodatkowo stempelek cenzora z numerem "19.", kasownik odbiorczy Londyn 27.II; niezwykle ciekawa przesyłka zagraniczna z początkowego okresu trwania I wojny światowej, przesłana skomplikowaną drogą pocztową, przez Petersburg i najpewniej przez Skandynawię; całość w dobrym stanie zachowania.

Mi.69I, 84
600 PLN
14545

1915 (?) formularz poczty polowej, wysłany ze szpitala wojskowego, przesłany miejscowo we Wiedniu; zwraca uwagę nietypowy, rzadko spotykany stempelek zwalniający od opłaty pocztowej: "Portofrei/ Amtl. Milit. Sanitätsangel. Handels-/ minist. Z.2399 (Postverodnungs-/ blatt 16, vom Jahre 1881.)"; bardzo dobry stan zachowania.

200 PLN
14546

30 PLN
14547

Fi.16
350 PLN
14548

1915 list wysłany 1.12 za pośrednictwem niemieckiej poczty polowej nr.187 do Wrocławia.

10 PLN
14549

1915 widokówka, wysłana 4.6 z Trier jako przesyłka niemieckiej poczty polowej do jednostki wojskowej w Kolonii.

20 PLN
14550

1915 Legiony Polskie - zestaw trzech dokumentów wystawionych na nazwisko Włodzimierza Prochaski: nakaz zajęcia kwatery i wydania posiłków z 25.IV w Kętach z pieczęcią "Zameldował się w komendzie placu Polskich Legionów w"; Bilet kwaterunkowy z 11.V w Piotrkowie i niewykorzystaną kartę z kuponami na posiłki z 13.V oba druki z pieczęciami "ODDZIAŁ KWATERUNKOWY/ LEGIONÓW POLSKICH"; niecodzienny komplet niespotykanych walorów w dobrym/słabym stanie zachowania; pieczęci nieopisane u Berka!!!

500 PLN
14551

1915 karta na formularzu węgierskiej pocztypolowej pisana wysłąna z Piotrkowa 29.7.15 do Krakowa, legionista Mazurkiewicz pisze "Jestem bardzo zadowolony ze swoich włóczęg po Karpatach, Besarabii i innych dziurach. Obecnie znalazłem się na chwilowym wypoczynku tutaj"; datownik ETTAPENPOSTAMMT PIOTRKÓW, fioletowy stempel z orłem "1. Dywizjon Artylerji Legionów Polskich / KADRA" oraz fioletowy stempel cenzury K.u.K. Militarzensur.

110 PLN
14552

65 PLN
14553

1915-16 stemple formacyjne jednostek wojskowych Legionów Polskich.

60 PLN