Auction 59. WW2 military postage

16506

200 PLN
16508

1944 Armia Czerwona, list "trójkąt" zwolniony od opłaty pocztowej, wysłany 3.IX z poczty polowej 10330 do Moskwy, cenzura nr.06557, kasowniki odbiorcze; bardzo dobry stan zachowania.

150 PLN
16509

1944 III Rzesza, list wysłany 29.VI za pośrednictwem poczty polowej 11449, datownik nadawczy tzw. "Neutraler Stempel" z rzymską cyfrą "VII" na górze i literą "v" na dole, bardzo wysoka wycena katalogowa!!! pieczęć formacyjna, zalepka cenzury; doskonały stan zachowania.

200 PLN
16510

100 PLN
16511

350 PLN
16512

1944 Armia Polska w ZSRR, list "trójkąt" wysłany 21.8 z Oficerskiej Szkoły Piechoty w Riazaniu do Zdołbunowa, w adresie nadawcy podano "skrytka pocztowa 13 W.O.Szk."; stempelek cenzury nr. 20995; walor w dobrym stanie zachowania.

200 PLN
16513

500 PLN
16514

1944 "Adres konspiracyjny" służący do wymiany wiadomości między rodzinami w kraju, a Wojskiem Polskim w Anglii, karta pocztowa wysłana 6.I z Pruszkowa do adresata w Portugalii z potwierdzeniem i podziękowaniem za otrzymane paczki, w rzeczywistości poprzez PCK - który pośredniczył w wysyłce paczek do kraju - przeznaczone dla ppor. inż. Stanisława Jaźwińskiego z I Korpusu, ładnie udokumentowany obieg pocztowy; na odwrocie ślady cenzury chemicznej; bardzo dobry stan zachowania.

350 PLN
16515

1944 próbna odbitka amerykańskiego fałszerstwo propagandowe "czaszka Hitlera" wydanego w ramach "Operation Cornflakes".

300 PLN
16516

1944 arkusik znaczków amerykańskiego fałszerstwa propagandowego "czaszka Hitlera" wydanego w ramach "Operation Cornflakes".

500 PLN
16517

300 PLN
16518

300 PLN
16519

500 PLN
16520

300 PLN
16521

1944 list poczty polowej wysłany z okrętu liniowego Schlesien (Feldpost M20583) 21.06.44 stacjonującego w Gotenhafen (Gdyni).

330 PLN
16522

1944 list z niemieckiej poczty polowej w Myszkowie 3.8.44, na odwrocie wydrukowany kalendarz na rok 1943.

60 PLN
16523

1944 urzędowy wojskowy list polecony z Kluczy (Klutsche) koło Olkusza 8.9.44 do Niemiec, na odwrocie stempel odbiorczy.

50 PLN
16524

1945 I wydanie znaczków poczty polowej II Korpusu, trzy z czterech prób fotograficznych - wzór VII, mały format 40x27 mm, forma pośrednia pomiędzy projektem a odbitką kontrolną; na konkurs zgłoszono siedem różnych projektów czteroznaczkowych serii i dwa znaczki luzem; oferowany powyżej nie został nagrodzony i nie był publikowany; znane są próby fotograficzne tylko w małym formacie spotykane na aukcjach włoskich; do realizacji przyjęto projekt H.Radosa, ale nie nadawał się on do druku i ostatecznie został przerobiony, co opóźniło druk o dwa miesiące, poza próbami fotograficznymi innych druków prac konkursowych się nie spotyka.

Fi.1-3 E
1 200 PLN
16525

1945 poczta polowa - HEL, niebieski znaczek wydany w marcu dla okrążonych oddziałów niemieckich (Mi.280 euro), używany do frankowania poczty wysyłanej do Niemiec okrętami podwodnymi - tzw. U-Boot Hela post.

Fi.1b
Mi.13b
500 PLN
16526

Fi.1b
1 700 PLN
16527

1945 I wydanie znaczków poczty polowej II Korpusu, próba fotograficzna - wzór VIII, mały format 42x28 mm, forma pośrednia pomiędzy projektem a odbitką kontrolną; jeden z dwu znaczków luzem zgłoszonych na konkurs; nienagrodzony; znane są próby fotograficzne tylko w małym formacie spotykane na aukcjach włoskich; do realizacji przyjęto ostatecznie projekt H.Radosa, ale nie nadawał się on do druku i ostatecznie został przerobiony, co opóźniło druk o dwa miesiące, poza próbami fotograficznymi innych druków prac konkursowych się nie spotyka.

Fi.3E
250 PLN
16528

1945 Poczta Polowa II Korpusu, II wydanie, znaczek z nadrukiem nowej wartości 5/2 zł skasowany 5.10 na widokówce przedstawiającej gen. Władysława Andersa, datownikiem Poczty Polowej 117, na odwrocie dobroczynna nalepka Polskiego czerwonego Krzyża; dekoracyjny walor w bardzo dobrym stanie zachowania.

200 PLN
16529

40 PLN
16530

150 PLN
16531

1945 Ludowe Wojsko Polskie, karta z terenu Niemiec wysłana 12.III za pośrednictwem poczty polowej 83542 przydzielonej do obsługi 4 Zapasowego Pułku Kawalerii, adresowana na pocztę polową 53207 (12 Kołobrzeski Pułk Piechoty 4.DP), przesyłka oznaczona stempelkiem WOJSKOWY, sprawdzona przez polską cenzurę wojskową nr.123; dobry stan zachowania.

250 PLN
16532

1945 aerograf - o nienotowanej ilustracji wysłany z Indii do żołnierza II Korpusu we Włoszech; w 1941 roku poczta brytyjska wprowadziła w celu zmniejszenia obciążenia samolotów przesyłkami lotniczymi aerografy; nadawca pisał treść i adres na specjalnym formularzu, który następnie był cenzurowany i fotografowany na mikrofilmie, rolki filmów przewożone drogą lotniczą, a na miejscu odbioru z filmów wykonywano powiększenia w formacie 10 x 13 cm, wkładano do kopert okienkowych i wysyłano do odbiorców normalną drogą pocztową.

250 PLN
16533

1945 Ludowe Wojsko Polskie, DOWÓDZTWO 1 ARMII POLSKIEJ, przedwojenny polski formularz poczty polowej wysłany 7.II do Lwowa za pośrednictwem poczty polowej 28279 przydzielonej do obsługi Dowództwo 1 Armii Polskiej, stempelek sowieckiej cenzury 31983, kasownik odbiorczy 25.II; idealny stan zachowania.

300 PLN
16534

1945 Ludowe Wojsko Polskie, "RADZIECCY LOTNICY - SOKOŁY NASZEJ OJCZYZNY! BEZLITOŚNIE NISZCZCIE WROGA NA ZIEMI, W POWIETRZU I NA MORZU! NIECH ŻYJĄ RADZIECCY LOTNICY!" propagandowy ilustrowany listownik wysłany 30.V do Lwowa za pośrednictwem poczty polowej 83670 przydzielonej do obsługi 8 Zapasowego Pułku Piechoty, cenzura 12105, kasownik odbiorczy; bardzo dobry stan zachowania, wyjątkowy jak na przesyłki "ze wschodu".

300 PLN
16535

1945 list z Centrali Poszukiwań Zaginionych Osób Polskiego Czerwonego Krzyża na Środkowym Wschodzie, wysłany 5.XII za pośrednictwem polskiej poczty polowej 102 do PCK w Londynie, przesyłka zwolniona od opłaty pocztowej; dekoracyjna koperta firmowa, całość w doskonałym stanie zachowania; temat - CZERWONY KRZYŻ.

300 PLN
16536

1945 II Korpus Polski we Włoszech, list lotniczy wysłany 18.VII za pośrednictwem poczty polowej 131 do jednostki o kryptonimie pocztowym 679/2K w Anglii, datownik ładnie odciśnięty; słabszy stan zachowania (ślady nadpalenia).

40 PLN
16537

1945 Ludowe Wojsko Polskie, widokówka wysłana 18.3 z miejsca postoju do Lublina za pośrednictwem poczty polowej 83659 przydzielonej do obsługi Dowództwa 1 Samodzielnej Brygady Moździerzy, stempelek sowieckiej cenzury wojskowej 27470 i polskiej cenzury wojskowej 1257, datownik odbiorczy 7.VII.1945; walor w bardzo dobrym stanie zachowania.

200 PLN
16538

1945 II Korpus Polski we Włoszech, potwierdzenie odbioru listu poleconego z dnia 30.III, datownik poczty polowej 111; niecodzienny walor w dobrym stanie zachowania.

30 PLN
16539

1946 Poczta Polowa II Korpusu, I wydanie, seria znaczków kasowana datownikiem Poczty Polowej 139, poza widoczną na skanie lekką fałdą w papierze na znaczku za 1 zł. w bardzo ładnym stanie.

Fi.1-4
120 PLN
16540

1946 Poczta Polowa II Korpusu, I wydanie, marginesowa seria znaczków czystych.

Fi.1-4
50 PLN
16541

1946 poczta polowa II Korpusu, seria - szlak bojowy.

Fi.1-4
50 PLN
16542

1946 Poczta Polowa II Korpusu, I wydanie, rzadka jako kasowana seria cięta.

Fi.1-4a nz
160 PLN
16543

1946 Poczta Polowa II Korpusu, I wydanie znaczków i II wydanie przedrukowe, rozbudowany zestaw z wieloma odmianami kolorów.

Fi.1-5
240 PLN
16544

1946 Poczta Polowa II Korpusu, I wydanie, znaczek cięty za 55 gr. w rzadkim odcieniu jasnoniebieskim, lekko spękana guma na prawym marginesie.

Fi.2y nz
100 PLN
16545

60 PLN
16546

1946 poczta polowa II Korpusu, znaczek z nadrukiem nowej wartości.

40 PLN