The auction will end on 06.05.2024
The auction ends in:

Auction 59. WW2 military postage

Page:
Poz# Photos Description Catalog Features Actual price
16466

1942 Polskie Siły Zbrojne w ZSRR, karta pocztowa (formularz) napisana przez Polaka podążającego do miejsca powstawania Polskiej Armii pod dowództwem gen. Andersa w Taszkencie, wysłana 1.II z Turkiestanu, adresowana do rodziny wywiezionej w ramach deportacji ludności polskiej do Kazachstanu; niezwykle interesująca treść, opisująca podróż; kasownik odbiorczy; historyczne świadectwo dokumentujące "polskie drogi" czasów II wojny światowej.


500 PLN
16467

1942 Polskie Siły Zbrojne w ZSRR, wycinek pokwitowania odbioru przekazu pieniężnego z dnia 5.8 na kwotę 3,50 rubla wysłanego na adres poczty polowej 3000 przydzielonej do obsługi Dowództwa i sztabu Armii w Jangi-Jul; wszelkie całości pocztowe z Armii Andersa z okresu sowieckiego, należą - z oczywistych względów - do niezwykle rzadko spotykanych walorów polskich poczt polowych okresu II wojny światowej.

Fi.6
250 PLN
16468

1942 Polskie Siły Zbrojne w ZSRR, dowód nadania listu poleconego (opłata 60 kop), wysłanego 8.VII za pośrednictwem poczty polowej 3003 przydzielonej do 7 Dywizji Piechoty formującej się w rejonie miejscowości Kermine; wszelkie całości pocztowe z Armii Andersa z okresu sowieckiego, należą - z oczywistych względów - do niezwykle rzadko spotykanych walorów polskich poczt polowych okresu II wojny światowej.

Fi.9
200 PLN
16469

1942 Polskie Siły Zbrojne w ZSSR, znaczek "Dojdziemy" za 50 kop. w specjalnym okolicznościowym karnecie numer 963 - wydano ich tylko 1000 szt.


950 PLN
16470

1942 ozdobna karta niemieckiej poczty polowej z frontu wschodniego z obiegu.


140 PLN
16471

1942 rzadki polecony list z niemieckiej poczty polowej 47535E z Dęblina (przy aeroklubie Irena) 9.XI.42 do Niemiec, stempel cenzury i odbiorczy na odwrocie.


85 PLN
16472

1942 Polskie jednostki na Bliskim Wschodzie - Egipt, "Wykaz poczty służbowej i rozkazów przesłanych za pośrednictwem Poczty Polowej Nr.112 z D-twa O.Z. do Oficera Placu w Jerozolimie" dokument wewnętrzny polskiej poczty polowej 112, datownik z dnia 27.VIII; niespotykany walor w dobrym stanie zachowania.


120 PLN
16473

1943 Tajna Poczta Podziemna, wydanie urzędowe do opłaty tajnego "Monitora Polskiego" - seria znaczków każdy z innym błędem, kolejno: 50 gr potrójna perforacja pozioma; 1 zł "pęknięcie ramki nad nominałem"; 2 zł "Szkocja w innym kolorze niż Anglia", skasowane 9.VI.1943 na wycinku datownikiem "WARSZAWA Z-T.P.P.-N"; sygnowano na odwrocie litery "B.T." w kółku; gwarancja Plewka.

Fi.1-3 (10-12)
1 800 PLN
16474

1943 Tajna Poczta Podziemna, wydanie urzędowe do opłaty tajnego "Monitora Polskiego" - znaczek cięty za 50 gr. na oryginalnym wycinku z Monitora.

Fi.1A (10)
600 PLN
16475

1943 Tajna Poczta Podziemna, wydanie urzędowe do opłaty tajnego "Monitora Polskiego" - znaczek za 1 zł. na kompletnym trzystronicowym numerze "MONITORA" z 5 czerwca 1943 roku, gazetę ofrankowano 9.VI., zachowany w świetnym stanie cenny dokument z okresu okupacji.

Fi.2 B
2 500 PLN
16476

1943 Tajna Poczta Podziemna, wydanie urzędowe do opłaty tajnego "Monitora Polskiego", znaczki - za 1 zł. z błędem "biała plama pod orłem", - za 2 zł. z błędem "Szkocja w innym kolorze jak Anglia".

Fi.2-3 (11-12) B
400 PLN
16477

1943 Tajna Poczta Podziemna - III wydanie, Wódz Naczelny gen. K.Sosnkowski, Premier gen. W.Sikorski, rzadkie z pełną oryginalną gumą; 25 rocznica odzyskania niepodległości, tak jak je wydano bez gumy.

Fi.13-16
1 600 PLN
16478

1943 Tajna Poczta Polska "Obrona Warszawy", znaczek V wydania - I nakład, pełna oryginalna guma.

Fi.20a
30 PLN
16479

1943 Tajna Poczta Polska "Obrona Warszawy", znaczek V wydania - I nakład, druk na stronie gumowanej, na odwrocie sygnatura MIR.

Fi.20a
50 PLN
16480

1943 Tajna Poczta Polska "Obrona Warszawy", dolna połówka jednostronnie ząbkowanego znaczka V wydania - I nakład w kolorze czerwonym, z kasownikiem "TAJNA POCZTA POLSKA / SZTAB KOM.GŁ. / ORG.POLSKA NIEPODLEGŁA" na wycinku, sygnatury MIR, WR (Rachmanow).

Fi.20a
50 PLN
SOLD
16481

1943 Tajna Poczta Polska "Obrona Warszawy", ząbkowany znaczek V wydania - I nakład w kolorze czerwonym na niebieskim papierze, z kasownikiem "TAJNA POCZTA POLSKA / SZTAB KOM.GŁ. / ORG.POLSKA NIEPODLEGŁA" na wycinku, sygnatury MIR, WR (Rachmanow).

Fi.20a
60 PLN
16482

1943 Tajna Poczta Polska "Obrona Warszawy", cięty znaczek V wydania - I nakład, pełna oryginalna guma.

Fi.20a nz
50 PLN
16483

1943 Tajna Poczta Polska "Obrona Warszawy", cięty znaczek V wydania - I nakład w kolorze czerwonym na fioletowym papierze z kasownikiem "TAJNA POCZTA POLSKA / SZTAB KOM.GŁ. / ORG.POLSKA NIEPODLEGŁA" na wycinku, sygnatury MIR, SM(Mikstein), WR (Rachmanow).

Fi.20a nz
80 PLN
16484

1943 Tajna Poczta Polska "Obrona Warszawy", znaczek V wydania w kolorze lila - II nalad, pełna oryginalna guma.

Fi.20b
30 PLN
16485

1943 Tajna Poczta Polska "Obrona Warszawy", marginesowy znaczek V wydania w kolorze lila - II nakład, podwójne ząbkowanie na marginesie.

Fi.20b
40 PLN
16486

1943 Tajna Poczta Polska "Obrona Warszawy", cięty znaczek V wydania w kolorze lilabrązowym - II nakład.

Fi.20b nz
25 PLN
SOLD
16487

1943 Tajna Poczta Polska "Obrona Warszawy", cięty znaczek V wydania w kolorze fioletowoczarnym - II nakład.

Fi.20c nz
30 PLN
SOLD
16488

1943 III Rzesza, Dzień Armii, różne rodzaje broni, piękna graficznie militarna seria czysta.

Fi.831-42
50 PLN
16489

1943 Święto Morza, seria nalepek propagandowych - SŁOWIANIE NA OCEANY i POTĘGA POLSKI TO KOLONIE, wydanych przez zjednoczone organizacje podziemne: KOP, OW, ZPN oraz MIECZ i PŁUG, lekko zgięte.


70 PLN
16490

1943 Niemieckie Fałszerstwo Propagandowe SSSR-BRITANNIA nawiązujące do spotkania w Teheranie; wizerunki króla Jerzego i J.Stalina, a na dole napis TEHERAN 28.11.1943; wzór podobny do brytyjskiego wydania z 1937 roku.


Mi.2 
600 PLN
16491

1943 dwie parki nalepek dla wojsk desantowych, wzór 2 - ze zmienionymi napisami, które zostały wydrukowane podwójnie w położeniu normalnym i odwróconym.


200 PLN
16492

1943 Poczty polowA 1 Korpusu, seria nalepek propagandowych kasowana czytelnie stemplem poczty polowej, spotykane rzadko na przesyłkach wojskowych.


150 PLN
16493

1943 Indie - obóz przejściowy (najpewniej Bandry) dla polskich dzieci uratowanych i wywiezionych na przełomie 1942/43 z "nieludzkiej ziemi", list wysłany 11.VIII z miejscowości Cumballa Hill do żołnierza II Korpusu na Środkowym Wschodzie, na odwrocie stempel hinduskiej poczty polowej; stempelki cenzury hinduskiej i polskiej; niezwykle ciekawa całość w dobrym stanie zachowania.

Autorka listu znajduje się na liście ocalonych dzieci, wywiezionych z polskich kresów do Związku Sowieckiego, które ocalały dzięki gen.Andersowi i znalazły schronienie w Indiach.


800 PLN
16494

1943 Polskie jednostki na Bliskim Wschodzie - Irak, pokwitowanie przekazu pocztowego dokonanego 1.VI na poczcie polowej 111, odbitka rzadziej spotykanego datownika z wyróżnikiem "A", niecodzienny walor w doskonałym stanie zachowania.

Fi.7
25 PLN
16495

1943 polecony list polskie Poczty Polowej.


50 PLN
16496

1943 Początki Armii Berlinga, unikalny list polaka z Górki do redakcji Wolnej Polski w Moskwie, w treści opis jego aktualnej sytuacji i pytanie jak dostać się do Polskiej Armii.


120 PLN
16497

1943 list niemieckiej poczty polowej 18.12.43.


10 PLN
16498

1943 Polskie jednostki na Bliskim Wschodzie - Irak, strona z pocztowej książki wypłat przekazów pieniężnych poczty polowej 111 z dnia 23.IV, poniżej odciśnięty datownik poczty polowej 111A; niecodzienny dokument wewnątrzpocztowy w doskonałym stanie zachowania.


200 PLN
16499

1943 blok "Na dozbrojenie", służył jako pokwitowanie za wpłatę gotówkową na broń, co rzadkie zachował się w barzdo ładnym stanie.

Fi.Bl.1
2 000 PLN
16500

1944 Poczta Obwodu Pińczowskiego AK, unikalna seria o nakładach poszczególnych znaczków 84, 56, 340 i 79 szt. - przygotowana, ale ze względu na kontrofensywę niemiecką nie wprowadzona do obiegu; mimo zakopania całego wydania przez jakiś czas w ziemi, każdy znaczek zachował się w bardzo ładnym stanie; gwarancja każdy znaczek Mikstein, najtańszy za 24 gr. Krawczyk, Witkowski, pozostałe trzy (rzadkie) Schmutz.

Fi.1-4
5 200 PLN
16501

1944 znaczek poczty Obwodu Pińczowskiego Armii Krajowej, znaczek bez gumy z przytartym obrazkiem, gwarancja Mikstein, Schmutz.

Fi.3
480 PLN
SOLD
16502

1944 III Rzesza, Dzień Armii, militarna seria czysta.


Mi.873-85 
40 PLN
16503

1944 Poczta Polowa 1-go Korpusu W.P., nalepka do zabezpieczania uszkodzonej korespondencji.


40 PLN
16504

1944 Armia Polska w ZSRR, listownik od Polaka wywiezionego w ramach jednej z trzech deportacji ludności polskiej do ZSRR, wcielonego siłą do Armii Czerwonej, wysłany 2.IV z poczty polowej 38716 do Związku Patriotów Polskich z prośbą o przeniesienie do Wojska Polskiego; propagandowy ilustrowany listownik z tekstem w wolnym przekładzie: "KOZAK NIE CHCE ODPOCZYWAĆ, KOZAK ZACHÓD CHCE ZDOBYWAĆ", cenzura nr. 04855; kasownik odbiorczy Moskwa 2.IX; ślady archiwizacji, ogólnie dobry stan zachowania; reprodukcję prezentowanego waloru wykorzystano w książce "Korespondencja obozowa w okresie II wojny światowej" autorstwa St.Barańskiego i J.Falkowskiego.


500 PLN
16505

1944 BLOKADA LENINGRADU - list polecony wysłany 17.IV z Leningradu do filii Ermitażu w Swierdłowsku, na odwrocie stempelek cenzury wojskowej nr.06095 i kasowniki odbiorcze; całość w dobrym stanie zachowania; warto przypomnieć, że niecałe trzy miesiące wcześniej - 27.I, skończyła się blokada (oblężenie) Leningradu, trwające nieprzerwanie od 8.IX.1941, będąca prawdopodobnie najdłuższą bitwą II wojny, która pochłonęła około miliona ofiar.


Mi.682IA 
100 PLN