The auction will end on 06.05.2024
The auction ends in:

Auction 58. WW1 military postage

Page:
Poz# Photos Description Catalog Features Actual price
7508

1918 list poczty polowej 378 9.1.18 ze stemplem formacyjnym "5 Pułku Ułanów / 5 szwadron / WOJSK POLSKICH" do Rąblowa koło Puław, stempel austriackiej cenzury wojskowej.


60 PLN
7509

1918 kartka austriackiej poczty polowej z Puław 22.1.18 do poczty polowej nr 378, stempel cenzury wojskowej z Radomia.


20 PLN
7510

1918 "K.u.K Polnische-Etappen-Komp. Nr.1" polska kompania etapowa na Froncie Włoskim; po kryzysie przysięgowym z części Legionów - głównie żołnierzy II Brygady, utworzono Polski Korpus Posiłkowy; w bitwie pod Rarańczą 15/16.II.1918 część jednostek Korpusu przebiła się przez front austriacko-rosyjski i dołączyła do II Korpusu Polskiego w Rosji; formację rozwiązano a większość żołnierzy Austriacy uwięzili w obozach na Węgrzech; pozostałych skierowano do jednostek na froncie włoskim; z tych, którzy dostali się do niewoli włoskiej tworzono Armię Polską we Włoszech; oferowane przesyłki pochodzą od żołnierza 1 Polskiej Kompanii Etapowej w ramach armii austro-węgierskiej:

widokówka (Udine) wysłana 8.VII do Mielca za pośrednictwem urzędu etapowego CODROIPO, kasownik z wyróżnikiem "b"; wyraźnie, chociaż lekko, odciśnięta pieczęć formacyjna "K.u.K Polnische-Etappen-Komp. Nr.1"; dodatkowo stempelek cenzury "Zensuriert" z parafką cenzora;

formularz węgierskiej poczty polowej datowany 9.VIII, wysłany do Mielca za pośrednictwem poczty polowej 406, przydzielonej od sierpnia 1918 do obsługi polskiej jednostki; pieczęć formacyjna "K.u.K Polnische-Etappen-Komp. Nr.1"; dodatkowo stempelek cenzury "Zensuriert" z parafką cenzora; bardzo rzadkie walory z praktycznie nieznanego polskiego epizodu I wojny światowej; doskonały stan zachowania, na karcie albumowej.


4 000 PLN
7511

1918 I Polski Korpus gen. Dowbora-Muśnickiego - znaczek opłaty stemplowej za 0,10 Rubla, II wydanie, z pełną oryginalną gumą bez podlepki, miejscowo zmatowioną.


35 PLN
SOLD
7512

1918 I Polski Korpus gen. Dowbora-Muśnickiego - znaczek opłaty stemplowej za 0,15 Rubla, II wydanie, rzadki na cienkim papierze bez znaku wodnego, unieważniony ręcznie, zdjęty z dokumentu, z fragmentami oryginalnej gumy, załamany.

Fi.3
300 PLN
7513

1918 I Polski Korpus gen. Dowbora-Muśnickiego - znaczek opłaty stemplowej za 0,50 Rubla, II wydanie, z pełną oryginalną gumą bez podlepki, załamany na marginesie.


80 PLN
SOLD
7514

1918 I Polski Korpus gen. Dowbora-Muśnickiego - znaczek opłaty stemplowej za 1 Rubla, II wydanie, rzadki na fragmencie papieru ze znakiem wodnym, unieważniony ręcznie.


300 PLN
7515

1918 I Polski Korpus gen. Dowbora-Muśnickiego - znaczek opłaty stemplowej za 3 Ruble, II wydanie, rzadki na cienkim papierze bez znaku wodnego, unieważniony ręcznie.


600 PLN
7516

1918 Legiony Polskie, karta pocztowa z Kalisza 27.3.18 do obozu jenieckiego Skalmierzyce (Szczypiorno) w którym byli przetrzymywani żołnierze Legionów Polskich, adres: Kompania I, jeniec No 71308, ładnie odbity fioletowy stempel cenzury obozowej "KRIEGSGEFANGEN-LAGER * SKALMIERSCHUTZ * (-) F.a. geprüft 2.", gwarancja.


550 PLN
7517

1918 kartka z poczty polowej nr 340 wysłana 30.II.18 z Kowla do Austrii, "KuK Etappenpoststation Kowel" stempel etapowej poczty polowej w Kowlu, rzadkie.


270 PLN
7518

1918 list (z treścią) z poczty polowej w Krakowie "Kraków 2" 10.IV.18 do dowództwa portu.


45 PLN
7519

1918 kartka z poczty etapowej z Wierzbnika 5.VI.18 do Austrii, stempel cenzury wojskowej w Wierzbniku.


100 PLN
7520

1918 list wysłany z poczty polowej w Mińsku Mazowieckim.


50 PLN
7521

1918 list polecony z poczty polowej w Łomży.


50 PLN
7522

1918 I Polski Korpus gen. Dowbora-Muśnickiego, koperta wydania przedrukowego 35/10 kop, rozmiar: 145x81 mm, czysta, bardzo dobry stan zachowania; gwarancja Schmutz.

Fi.Ck3I
800 PLN
7523

1918 I Polski Korpus gen. Dowbora-Muśnickiego, karta pocztowa wydania przedrukowego za 5 kop, ostemplowana 3.V w dniu Święta Narodowego (Fi.150.-); bardzo dobry stan zachowania; gwarancja.

Fi.Cp1
100 PLN
7524

1918 Poczta I Polskiego Korpusu gen. Dowbora - Muśnickiego, karta pocztowa wydania przedrukowego, słabszy stan zachowania, gwarancja.

Fi.Cp1
60 PLN
7525

1918 I Polski Korpus gen. Dowbora-Muśnickiego, karta pocztowa wydania przedrukowego 10/3 kop, ostemplowana 21.V w dniu podpisania traktu o likwidacji Korpusu (Fi.150.-); dobry stan zachowania (na odwrocie minimalne ślady wklejenia na kartę albumową).

Fi.Cp2
100 PLN
7526

1918 I Polski Korpus gen. Dowbora-Muśnickiego, karta pocztowa wydania przedrukowego 10/3 kop, czysta w bardzo dobrym stanie zachowania; gwarancja Rachmanow.

Fi.Cp2
225 PLN
SOLD
7527

1918 Poczta I Polskiego Korpusu gen. Dowbora - Muśnickiego, karta pocztowa wydania przedrukowego grzecznościowo stemplowana, gwarancja.

Fi.Cp2
70 PLN
7528

1918 I Polski Korpus gen. Dowbora-Muśnickiego, karta pocztowa wydania przedrukowego 10/5 kop, czysta (Fi.180.-), doskonała prezencja od frontu na odwrocie niewielkie ślady kleju.

Fi.Cp4
140 PLN
7529

1918 I Polski Korpus gen. Dowbora-Muśnickiego, karta pocztowa wydania przedrukowego 10/5 kop, czysta w dobrym stanie zachowania.

Fi.Cp4
200 PLN
7530

1918 I Polski Korpus gen. Dowbora-Muśnickiego, część na odpowiedź podwójnej karty pocztowej wydania przedrukowego 10/3 kop., czysta w idealnym stanie zachowania.

Fi.Cp5B
600 PLN
7531

1919-20 parka znaczków opłaty skarbowej za 1 kop., użyta przez władzę wojskową - Komendę Placu, w Złoczowie w woj. tarnopolskim, tereny te tzw. Małopolska Wschodnia zostały zajęte przez armię polską w połowie 1919 roku.


50 PLN
SOLD
7532

1919-1921 wojna polsko-sowiecka, dwie widokówki do żołnierza 23 pułku piechoty, wchodzącego w skład 3 Dywizji Piechoty Legionów, adresowane na pocztę polową nr.20:
pierwsza z początkowego okresu wojny, datowana 25.X.1919, wysłana z Częstochowy w czasie gdy adresat walczył na północnym skrzydle Frontu Litewsko-Białoruskiego w składzie Grupy Operacyjnej gen.Rydza-Śmigłego nad Dźwiną i na przedpolach Dyneburga; gwarancja;
druga z końcowego okresu wojny, wysłana 15.III.1921 z Częstochowy, już po zakończeniu działań militarnych i tuż przed podpisaniem (18.III) w Rydze traktatu pokojowego kończącego wojnę.

W okresie zawartym pomiędzy datami wysyłki tych dwóch widokówek, jednostka w której służył adresat, przeszła wyjątkowo ciężki, ale i chwalebny szlak bojowy; brała udział w najważniejszych kampaniach tej wojny: bitwie o Dynaburg, bitwie warszawskiej (pod bezpośrednim dowództwem marszałka Piłsudskiego), bitwie niemeńskiej; przesyłki dom-front są dużo rzadsze niż front-dom, gdyż znacznie trudniej je przechować w niejednokrotnie bardzo ciężkich warunkach frontowych.


500 PLN
7533

1919 Misja Francuska w Polsce - widokówka wysłana 12.5 za pośrednictwem francuskiej poczty polowej z jej placówki ulokowanej na dworcu kolejowym w Łodzi, do niewielkiej miejscowości Beynac-Cazenac, datownik nadawczy "TRESOR ET POSTES" bez numeru, okrągła pieczęć formacyjna "MISSION FRANCAISE DE POLOGNE GARE REGULATRICE DE LODZ", kasownik odbiorczy 15.5; efektowna całość w bardzo dobrym stanie zachowania.


400 PLN
7534

1919 Powstanie Wielkopolskie, list wysłany 17.12 z Gniezna do Gdańska, wyraźna odbitka, późno użytego stempelka cenzury powstańczej "Cenzura wojskowa Inowrocław"; dobry stan zachowania (koperta ofrankowana uszkodzonym znaczkiem, zmniejszona od góry, brak tylnej klapy).


250 PLN
7535

1919 Powstanie Wielkopolskie, widokówka wysłana 13.12 z Wolsztyna do Berlina, stempelek cenzury powstańczej "Kontrola poczt w Wolsztynie".


250 PLN
7536

1919 Powstanie Wielkopolskie, list wysłany 8.6 z Ciechocinka do Wysokiego Komisaryatu Naczelnej Rady Ludowej w Poznaniu - de facto "rządu" Wielkopolskiego, któremu bezpośrednio podlegały formacje powstańcze Wojsk Wielkopolskich, trzywierszowy stempelek cenzury powstańczej: "Kontrola Decernatu Poczty Komisarjatu N.R.L. w Poznaniu"; dekoracyjna całość w dobrym stanie zachowania.


600 PLN
7537

1919 wojna polsko-sowiecka, karta pocztowa użyta jako formularz, datowana 24.IX wysłana z Warszawy do Ostrowa Łomżyńskiego, ładnie odciśnięta pieczęć formacyjna "SZKOŁA PODCHORĄŻYCH W.P. w WARSZAWIE", kasownik odbiorczy z 27.IX na froncie; dekoracyjny walor w doskonałym stanie zachowania.


200 PLN
7538

1919 wojna polsko-sowiecka, ofensywa letnia na Mińsk - widokówka napisana 20.VII "w polu" przez żołnierza 4 pułku piechoty legionów w trakcie zaciętych walk toczonych od początku lipca przez 2 Dywizję Piechoty Legionów, wysłana 24.VII do Nowego Sącza za pośrednictwem poczty polowej 26, bardzo ładnie odciśnięty datownik w rzadziej stosowanym kolorze czerwonym, dwie pieczęci formacyjne: "I. Brygada piech.Leg." i "DOWÓDZTWO 2 DYWIZJI LEGIONÓW"; fragment treści: "... pozdrawiam z pola przypadkowo nie strzelają więc piszę."; w czasie gdy pisana była ta kartka, 4 pułk toczył ciężkie walki na północ od Mińska w rejonie miejscowości Krzywicze i Wilejka; walor w dobrym stanie zachowania; gwarancja Schmutz.


600 PLN
7539

1919 kartka na formularzu Szpitala Zapasowego nr 1 Wojsk Polskich w Warszawie 12.4.19 do Lublina, zawiadomienie o przyjęciu pacjenta.


160 PLN
7540

1919 kartka wysłana z poczty polowej nr 12 11.4.19 do Lublina, stempel cenzury.


100 PLN
7541

1919 piękna kartka poczty polowej z orłem z przedmościa Borysowa nad Berezyną 18.10.19 z plutonu Telefonicznego 3. Pułku Piechoty Legionów do Warszawy, datownik poczty polowej "FRONTOWA POCZTA POLOWA No 26" z wyróżnikiem a, formacyjna pieczęć pocztowa "DOWÓDZTWO 3.P.P. LEGIONÓW / PIECZĘĆ POCZTOWA".


220 PLN
7542

1919 karta pocztowa wysłana 18.VII.20 z 2. kompanii zapasowej Pułku Telegraficznego z Puław do Kompanii Technicznej 5. Pułku Piechoty Legionów, poczta polowa 27, datownik odbiorczy "FRONTOWA POCZTA POLOWA *....".


70 PLN
7543

1919 list z Warszawy 13.2.19 do Radomia, stempel formacyjny "SZKOŁA PODCHORĄŻYCH WOJSK POLSKICH (-) PIECZĘĆ POCZTOWA", brak klapy koperty.


60 PLN
7544

1919 kartka wysłana 10.2.19 z 5. kompanii 10. pułku piechoty z frontu z okolic Lubienia Małego podczas walk o Lwów do Majdana Nowego, Wojsławice - Chełm, datownik poczty polowej "POLSKA POCZTA POLOWA * 11 *" , stempel formacyjny "5. Kompanja 10.p.p." oraz odbiorczy z orłem "ZARZĄD SZKOŁY w Nowym Majdanie gm. Wojsławice", stempel cenzury "Cenzurowano".


110 PLN
SOLD
7545

1919 kartka pocztowa ze Lwowa 14.10.19 do sierżanta 8. pułku legionów na pocztę polową 20.


35 PLN
7546

1919-20 stemple formacyjne jednostek Wojsk Polskich z okresu wojny bolszewickiej.


75 PLN
7547

1919 telegram z okresu działań zaczepnych przeciw Bolszewikom w lipcu 1919 roku, wysłany 25.7.20 z Sztabu Generalnego do referatu broni Dowództwa Frontu Litewsko-Białoruskiego w Lidzie w sprawie armaty będącej w w posiadaniu lidzkiego pułku piechoty z 1. Dywizji Litewsko-Białoruskiej, bardzo rzadki dokument z tego okresu walk.


330 PLN