Auction 56. WW1 military postage

28152

1914 Orzeł - wydanie legionowe NKN, seria czysta w pięknym stanie.

Fi.1-2
360 PLN
28153

1914 Orzeł - wydanie legionowe NKN, rzadkie - jako kasowane, seria znaczków na wycinkach, unieważnionych kasownikiem ramkowym "Poczta Polowa W.P. / JĘDRZEJÓW".

Fi.1-2
700 PLN
28154

1914 Winieta dobroczynna "NA CELE HUMANITARNE LEGIONÓW I SMARYTANINA" za 2 hal. w kolorze czerwonym na patriotycznej widokówce wysłanej z Krakowa we wrześniu 1917 (Fi.600.-), co ciekawe, pomimo, że przesyłka nie została oznaczona jako wojskowa (FELDPOST), Poczta nie naliczyło dopłaty, zalepkę tę stosowano przeważnie na kartach poczty polowej lub zgodnie z przeznaczeniem do zaklejania kopert na odwrocie; całość w dobrym stanie zachowania; gwarancja Schmutz.

Fi.1a
500 PLN
28155

1914 Legiony Polskie - POCZTA POLOWA LEGIONÓW L1., wyraźna odbitka jednego z najwcześniejszych stempli pocztowych Legionów na karcie pocztowej wysłanej 24.IX z miejscowości Miskolcz do Krakowa do Departamentu Wojskowego NKN; pieczęć formacyjna aresztu garnizonowego, cenzura; doskonały stan zachowania; z kolekcji S.Rosińskiego, gwarancja Schmutz.

700 PLN
28156

1914 czysta widokówka przedstawiająca SHS Polonez w stoczni Austro - Węgierskiej Flotylli Wiślanej przy moście Dębickim w Krakowie.

180 PLN
28157

Mi.P100AI
30 PLN
28158

Mi.P218IIF
108 PLN
28159

45 PLN
28160

200 PLN
28161

1914 widokówka z Tulczyna datowana 20.X, napisana po polsku, wysłana jako przesyłka rosyjskiej poczty polowej do Mohylowa, pieczęć formacyjna "2 ROTA 11 SAPIERNOWO BATALJONA (2-a POTA 11o CAEPHAO ATAIOHA); kasownik odbiorczy Mohylew (-.) 31.X; całość w dobrym stanie zachowania.

150 PLN
28162

600 PLN
28163

Mi.142
135 PLN
28164

2 000 PLN
28165

1914 list polecony z Jazowki do Krakowa, przesyłka wstrzymana ze względu na działania wojenne.

100 PLN
28166

1914-5 Stemple formacyjne struktur Naczelnego Komitetu Narodowego.

85 PLN
28167

1914 formularz karty polowej legionów z nadrukiem "POCZTA POLOWA LEGIONÓW", papier cienki stosowany w 1914 roku, rzadkie.

120 PLN
28168

Fi.Fp3
200 PLN
28169

1915-17 komplet dobroczynnych nalepek legionowych.

Fi.1-6
630 PLN
28170

100 PLN
28171

40 PLN
28172

80 PLN
28173

1915 Legiony Polskie - formularz datowany 13.VIII we Lwowie, wysłany do Centralnego Biura Ewidencyjnego Legionów w Piotrkowie, stempelek cenzury lwowskiej; walor w dobrym stanie zachowania.

45 PLN
28174

150 PLN
28175

40 PLN
28176

300 PLN
28177

1915 Legiony Polskie - I Brygada, list wysłany 15.IV za pośrednictwem poczty polowej 118 do Krakowa, idealnie odciśnięty unikalny stempel formacyjny z orłem "3 Komp.5.Pułku.1.Bryg. Legionów Polskich" - u Berka nieopisany!!! wśród przesyłek legionowych, koperty należą do najrzadziej spotykanych walorów; bardzo dobry stan zachowania;

1915 Legiony Polskie - I Brygada, formularz wysłany 4.III za pośrednictwem poczty polowej 118 do Krakowa, bardzo dobrej jakości odbitka wyjątkowego stempla cenzury połączonego ze stemplem formacyjnym "CENZUROWANO 1 Baon 1.Pułk Leg.Pol. Poczta Pol.118" (Berek C17), doskonały stan zachowania; z kolekcji S.Rosińskiego.

700 PLN
28178

25 PLN
28179

225 PLN
28180

200 PLN
28181

300 PLN
28182

1915 Legion Ukraiński - widokówka (Salzburg) wysłana 26.7 z Parsch na Pocztę Polową 350, adresat - ataman (major) Roman Dudyńskyj dowódca sotni (kompanii) w 129 Brygadzie Piechoty wchodzącej w skład Legionu Ukraińskiego, który zaledwie kilka miesięcy wcześniej (29.4-2.5) stoczył swoją pierwszą zwycięską bitwę z siłami rosyjskimi pod górą Makiwką w Karpatach Wschodnich; bardzo dobry stan zachowania.

350 PLN
28183

1915 oblężenie Przemyśla (Fliegerpost Przemyśl), karta w kolorze zielonym z pierwszego nakładu numerowana maszynowo, stempel lotniczy typ 4, stempel kontrolny IX 54 typ IV.

170 PLN
28184

1915 oblężenie Przemyśla (Fliegerpost Przemyśl), karta w kolorze różowym numerowana maszynowo, stempel lotniczy typ 7, stempel kontrolny IX 54 typ IV.

100 PLN
28185

1915 oblężenie Przemyśla (Fliegerpost Przemyśl), karta w kolorze żółtym z pierwszego nakładu numerowana ręcznie, stempel lotniczy typ 4, stempel kontrolny IX 54 typ I. Nowe, nie zniszczone stemple, doskonały stan zachowania !.

400 PLN
28186

1915-16 stemple formacyjne jednostek wojskowych Legionów Polskich.

85 PLN
28187

85 PLN
28188

90 PLN
28189

1915 kartka z poczty polowej w Opocznie do Czech cenzura wojskowa Opoczno.

85 PLN
28190

1915 OKUPACJA ROSYJSKA GALICJI WSCHODNIEJ, austriacki formularz datowany "23 sierpnia 1915"i pisany po polsku, za pośrednictwem rosyjskiej poczty polowej nr.21 przydzielonej do obsługi 19 Korpusu Armijnego, wysłany 10.8 do Mohylowa nad Dniestrem, datownik "POLOWA POCZT. KANTORA No21" ( . N21), doskonale odciśnięta negatywowa rzadka pieczęć cenzury "KORPUSNOWO KONTROLERA" ( ), kasownik odbiorczy 16.8 na froncie; dekoracyjny walor w dobrym stanie zachowania (niewielki ubytek papieru na froncie);

widokówka (Brody) wysłana 31.1 za pośrednictwem rosyjskiej poczty polowej nr.107 do Czugujewa, funkcjonowała ona w okresie 09.1914-06.1915 jak urząd stały w Brodach, datownik "POLOWA POCZT. KANTORA No107" ( . . N107), kasownik odbiorczy 5.2 na froncie; walor w bardzo dobrym stanie zachowania; na karcie albumowej z opisem.

800 PLN
28191

1916 okupacja austro-węgierska Enklawa Jasna Góra, widokówka wysłana 26.VI.1916 do Wiednia za pośrednictwem urzędu etapowego w Noworadomsku ze stemplem okrągłym 1B K.u.K. Kommando der Enklave Jasna Góra.

Fi.1B
2 500 PLN