Auction 54. WW1 military postage

15016

1 200 PLN
15017

1919 Powstanie Wielkopolskie - Z POWROTEM/ KOMUNIKACJA PRZERWANA bardzo rzadko spotykany stempelek informujący o niemożliwości wysłania korespondencji zagranicznej do Niemiec; list z Poznania do Berlina, opłacony znaczkami za 5 i 10 fen., które skasowano 23.7.19; zwrócony do nadawcy po opatrzeniu stempelkiem "Z powrotem/ komunikacja przerwana; nadawca po otrzymaniu niedoręczonego listu, zdarł z niego znaczek z 5 fen., a kopertę ofrankował raz jeszcze znaczkami za 5 i 10 fen., po czym 6.8.19 wysłał list ponownie, tym razem skutecznie; unikalna całość w doskonałym stanie zachowania, znaczek "na wierzchu" zagięto dla lepszej ekspozycji waloru a w szczególności znaczka skasowanego 23.7.

Zawarcie rozejmu w Trewirze nie przerwało zaczepnych działań niemieckich, w końcu maja nastąpiła koncentracji wojsk niemieckich przed ofensywą na tereny zajęte przez powstańców, Komisariat NRL wprowadził 5.VI na terenie wszystkich podległych mu ziem stan wyjątkowy; 26.V Niemcy przerwali komunikację pocztową i telegraficzną pod pretekstem uszkodzenie jedynej linii kolejowej i telegraficznej łączącej terytorium powstania z Rzeszą, listy zwracano do nadawcy lub przetrzymywano do czasu wznowienia komunikacji 30.VII.

Mi.85, 86
2 000 PLN
15018

1919 Powstanie Wielkopolskie, CENZURA GNIEZNO, list urzędowy Banku Rzeszy wysłany 26.II z oddziału w Gnieźnie do oddziału w Hanowerze, idealnie odciśnięty, prawdopodobnie najefektowniejszy, stempelek cenzury polskiej - z Gniezna; znaczki unieważnione kasownikiem niemieckim GNESEN 1, na odwrocie pieczęć nadawcy; całość w bardzo dobrym stanie zachowania, jeden ze znaczków ostemplowany z zawiniętym narożnikiem.

Mi.99
600 PLN
15019

1919 walki polsko-litewskie - Olita, karta pocztowa z 3 szwadronu 4 pułku ułanów stanowiącego część grupy płk.Dziewulskiego wsławionej zdobyciem Białegostoku i sukcesami na froncie Litewsko-Białoruskim; po powstaniu sejneńskim i zajęciu przez Polskę części Suwalszczyzny, jednostka brała udział w walkach polsko-litewskich zakończonych złożeniem w Paryżu wniosku o przesunięcie tzw. linii Focha i wytyczenia linii demarkacyjnej od Wisztyńca do Olity; to najdalszy zasięg wojsk polskich na Litwie, ta leżąca nad Niemnem, na północ od Druskiennik, miejscowość pozostała po wojnie w granicach Litwy Kowieńskiej.

2 000 PLN
15020

1919 wojna polsko-sowiecka, walki na Wileńszczyźnie, widokówka (Baranowicze) datowana "5/6.919", wysłana ze szpitala wojskowego za pośrednictwem poczty polowej 23; poczta ta obsługiwała oddziały Grupy Podlaskiej (przemianowana później na Poleską) gen. Antoniego Listowskiego, część z nich brała udział w Operacji Wileńskiej w rejonie Nowogródka i Baranowicz, które zdobyto podobnie jaki i Wilno 19.IV; gwarancja.

500 PLN
15021

1919 dofrankowana całostka od jeńca wojennego, wysłana 26.IV z obozu w Krasnojarsku do miejscowości Wildeshausen w Niemczech, stempelki cenzury w Irkucku (z numerem cenzora 46) i Władywostoku (z numerem cenzora 1370); bardzo dobry stan zachowania.

Mi.P22, 66II
200 PLN
15022

1919 wojna polsko-sowiecka, front białorusko-litewski, widokówka od żołnierza 34 pułku piechoty napisana "w polu", wysłana 22.X do Wielunia za pośrednictwem poczty polowej 24, przydzielonej do 9DP, pieczęć formacyjna "DO LISTÓW Dowództwo III Baonu 34 p.p. W.P."; jesienią 1919 (IX/X) pułk toczył ciężkie walki z bolszewikami na kierunku mozyrskim, wypierając ich z zachodniego brzegu dolnej Ptyczy, gdzie front polski ustalił się zimę; gwarancja Schmutz.

400 PLN
15023

1919 wojna polsko-ukraińska, widokówka datowana 13.VII, nadana 20.VII we Frontowej Poczcie Polowej nr.25 do Krakowa, w międzyczasie 17.VII jednostki polskie na Froncie Ukraińskim osiągnęły linię Zbrucza, co kończyło okres walk polsko-ukraińskich; efektowny stempelek formacyjny z orłem "1. PUŁK STRZEL. PODHAL./ 1 KOMP. POLOWA KARAB. MASZ.", przesyłka ocenzurowana (parafka cenzora); całość w bardzo dobrym stanie zachowania; gwarancja Schmutz.

400 PLN
15024

300 PLN
15025

1919 wojna polsko-ukraińska, list wysłany 14.10 z Brzozowa do miejscowości Posada Jaćmierska, stempelek formacyjny "3. Kompania 37.p.p." - pułk ten w wojnie polsko-ukraińskiej walczył o otwarcie drogi do broniącego się Lwowa zajmując Gródek Jagielloński, a następnie brał udział w walkach o Sambor, Drohobycz i Stanisławów, nad Dniestrem i Zbruczem.

200 PLN
15026

1919 wojna polsko-ukraińska, walki o odblokowanie Lwowa i ofensywa w Galicji i na Wołyniu, widokówka datowana 5.5.1919 przesłana za pośrednictwem Głównej Frontowej Poczty Polowej I w Przemyślu do Kutna, stempelek formacyjny "12 Kompania 32 p.p." - pułk operował w zgrupowaniu gen. Wacława Iwaszkiewicza, które wchodziło w skład sił przeznaczonych do przeprowadzenia ofensywy, na początku maja skoncentrowano ponad 30 tys. żołnierzy i 14 maja rozpoczęło się natarcie w szerokim pasie, które w krótkim czasie, doprowadziło do całkowitego odblokowania otoczonego z trzech stron Lwowa i przesunięcia linii frontu na wschód.

300 PLN
15027

1919 wojna polsko-sowiecka, walki na Wileńszczyźnie, list żołnierza 11 pułk ułanów, wysłany 21.VI przez urząd w Mińsku Mazowieckim do Częstochowy, wyjątkowo czytelna i czysta odbitka stempla formacyjnego "Dowództwo Szwadronu Marszowego/ 11.P.U.", kasownik odbiorczy; idealny stan zachowania; jednostka ta uczestniczyła w walkach o Wilno, a jej żołnierze 19.IV jako pierwsi wkroczyli do miasta, mocno wykrwawiona została skierowana do patrolowania i obrony polsko-litewskiej linii demarkacyjnej w okolicach Landwarowa; z kolekcji S.Rosińskiego.

500 PLN
15028

250 PLN
15029

50 PLN
15030

1919 list wysłany 4.XI.19 z 53. pułku (do września 1919 nosił miano 11. pułku strzelców polskich Armii Hallera) z pozycji nad Zbruczem gdzie po drugiej stronie walczyli Ukraińcy, Armia Denikina i bolszewicy z Poczty Polowej 32 do Krzeszowic, datownik poczty polowej (typ 23) "FRONTOWA POCZTA POLOWA No 32" wyr 'a' oraz stara formacyjna pieczęć z orłem "11. PUŁK STRZELCÓW POLSKICH", bardzo ciekawa całość w średnim stanie.

100 PLN
15031

1919 kartka wysłana 10.2.19 z 5. kompanii 10. pułku piechoty z frontu z okolic Lubienia Małego podczas walk o Lwów do Majdana Nowego, Wojsławice - Chełm, datownik poczty polowej "POLSKA POCZTA POLOWA * 11 *" , stempel formacyjny "5. Kompanja 10.p.p." oraz odbiorczy z orłem "ZARZĄD SZKOŁY w Nowym Majdanie gm. Wojsławice", stempel cenzury "Cenzurowano".

180 PLN
15032

1919 kartka pisana 3.4.19z 8. pułku artylerii z frontu walk o Lwów do Warszawy, datownik poczty polowej "POCZTA POLOWA W. P. * 12 *" oraz stempel formacyjny z orłem "ĘDNA BATERJA 8.PUŁKU ARTYLE...".

140 PLN
15033

80 PLN
15034

80 PLN
15035

200 PLN
15036

1919 ilustrowany formularz poczty polowej wysłany 4.XII za pośrednictwem Frontowej Głównej Poczty Polowej nr.1 do Ostrowa Łomżyńskiego, pieczęć formacyjna "DOWÓDZTWO OBOZU SZKOLNEGO SAPERÓW", kasownik odbiorczy; dekoracyjny walor w dobrym stanie zachowania.

500 PLN
15037

3 200 PLN
15038

1919 całostka wydania krakowskiego wysłana z Kolbuszowej 7.VII.19 do Sekcji Sekretarzy Sztabu Armii Gen.Hallera na pocztę polową 42.

Fi.Cp16
70 PLN
15039

1 000 PLN
15040

120 PLN
15041

1920 Armia gen. Józefa Hallera, poczta polowa nr.311, list wysłany 27.VIII do Nancy, zaledwie niecałe dwa tygodnie po odparciu bolszewickiej nawały spod Warszawy, kasownik poczty polowej "Tresor et Postes 311" przydzielonej do obsługi Francuskiej Misji Wojskowej w Warszawie; kasownik odbiorczy na odwrocie; walor w bardzo dobrym stanie zachowania (minimalne ubytki na tylnej klapie); z kolekcji S.Rosińskiego; gwarancja Schmutz.

300 PLN
15042

1920 Powstanie Wielkopolskie, formularz z IX Oddziału Dowództwa Okręgu Generalnego, przesłany 3.IV z Poznania do Sekcji Lekarskiej Naczelnego Dowództwa w Warszawie, kasownik odbiorczy poczty polowej nr.53, dodatkowe stemple, adnotacje i oznaczenia; ślady archiwizacji; z kolekcji S.Rosińskiego.

200 PLN
15043

1920 wojna polsko-sowiecka, formularz Szefa Sanitarnego D.O.E. we Lwowie, wysłany 26.III z poczty polowej nr.11 stacjonującej w Tarnopolu do Sekcji Lekarskiej w Warszawie, kasownik odbiorczy poczty polowej nr.53 przydzielonej do Naczelnego Dowództwa, dodatkowe stemple, adnotacje i oznaczenia; dekoracyjna całość w dobrym stanie zachowania (ślady archiwizacji); z kolekcji S.Rosińskiego.

200 PLN
15044

1920 telegram z 4.9.20 ze Sztabu Generalnego do Dowództwa 6.Armii o przydziale Grupy gen. Jędrzejewskiego pod obsługę poczty polowej 12 zaś Grupy gen. Stanisława Hallera pod obsługę poczty polowej 29, odbiorczy stempel ewidencyjny "DOWÓDZTWO 6-ej ARMJI /Oddział IV. Etapowy / KANCELARIA / Wpłynęło dn.", bardzo rzadki dokument pocztowy w doskonałym stanie.

450 PLN
15045

1920 karta pocztowa z warszawy 1.2.20 z I Baon Radjo. Tel. Mokotów w Warszawie (zapisane na ilustracji) do Płocka, datownik "FR.GŁ.POCZTA POLOWA I".

80 PLN
15046

65 PLN
15047

65 PLN
15048

110 PLN
15049

200 PLN
15050

160 PLN
15051

70 PLN
15052

Fi.1-3
Mi.1-3
7 000 PLN
15053

50 PLN