Auction 53. WW2 military postage

9969

1942 Polskie Siły Zbrojne w ZSRR, REJONOWE BIURO CENZURY WOJSKOWEJ Z, pokwitowanie przekazu pieniężnego - zasiłku wojskowego - na kwotę 600 rubli wysłanego z miejscowości Ajguz do Sztabu Polskiej Armii w Jangi-Jul; datownik nadawczy AJGUZ (A) 28.4 i przejściowy Semipałatyńsk z 30.04; na froncie kasownik odbiorczy sowieckiej poczty polowej POLEWAJA POCZTA 3003 ( ) przydzielonej 1.VI.1942 przez władze sowieckie do obsługi 7 Dywizji Piechoty, a na odwrocie super rzadki polski trójkątny stempelek cenzury wojskowej przy 7 DP "Z REJ.B.C.W.", gdzie "Z" było kodem oddziału od imienia dowódcy - tu gen.Zygmunta Szyszko-Bohusza; niezwykle rzadki walor o pięknie udokumentowanym obiegu w dobrym stanie zachowania.

2 000 PLN
9970

800 PLN
9971

1942 znaczki tajnej poczty kwitujące przekazanie pieniędzy na cele konspiracyjne.

81 PLN
9972

85 PLN
9973

1943 Tajna Poczta Podziemna, wydanie urzędowe do opłaty tajnego "Monitora Polskiego" - narożny znaczek cięty za 50 gr. o podwójnym druku cyfr nominału, podwójna gwarancja Ćwiertnia.

Fi.1(10)
1 200 PLN
9974

1943 Tajna Poczta Podziemna, wydanie urzędowe do opłaty tajnego "Monitora Polskiego" - unikalny marginesowy znaczek cięty za 50 gr. o podwójnym druku, podwójna gwarancja Ćwiertnia.

Fi.1(10) Dp
4 000 PLN
9975

1943 Tajna Poczta Podziemna, wydanie urzędowe do opłaty tajnego "Monitora Polskiego" - znaczek cięty za 50 gr. z błędem "czerwona kropka w cyfrze 5".

Fi.10 nz
400 PLN
9976

1943 Tajna Poczta Podziemna, wydanie urzędowe do opłaty tajnego "Monitora Polskiego" - znaczki za 1 i 2 zł. każdy z innym błędem, kolejno: "biała plama pod orłem", "ciemna plamka w narożniku", "Szkocja w innym kolorze niż Anglia", "przerwy w ramce pod nominałem".

Fi.11-12 B
720 PLN
9977

1943 Tajna Poczta Polska "Obrona Warszawy", znaczek V wydania - I nakład z dodatkową poziomą perforacją przez środek znaczka.

Fi.20a
50 PLN
9978

1943 Tajna Poczta Polska "Obrona Warszawy", ząbkowany znaczek V wydania - I nakład na niebieskim papierze, z kasownikiem "TAJNA POCZTA POLSKA / SZTAB KOM.GŁ. / ORG.POLSKA NIEPODLEGŁA" na wycinku, sygnatury MIR, SM(Mikstein), WR (Rachmanow).

Fi.20a
150 PLN
9979

1943 Tajna Poczta Polska "Obrona Warszawy", cięty znaczek V wydania - I nakład.

Fi.20a nz
50 PLN
9980

1943 Tajna Poczta Polska "Obrona Warszawy", cięty znaczek V wydania w kolorze czerwonym - I nakład, rzadki na papierze bibułkowym.

Fi.20a nz
60 PLN
9981

1943 Tajna Poczta Polska "Obrona Warszawy", połówka ciętego znaczka V wydania - I nakład na niebieskim papierze, z kasownikiem "TAJNA POCZTA POLSKA / SZTAB KOM.GŁ. / ORG.POLSKA NIEPODLEGŁA" na wycinku, sygnatury MIR, SM(Mikstein), WR (Rachmanow).

Fi.20a nz
55 PLN
9982

1943 Tajna Poczta Polska "Obrona Warszawy", znaczek V wydania w kolorze lilakarminowym drukowany na stronie gumowanej, bardzo rzadki w II nakładzie, szczególnie cięty.

Fi.20b nz
125 PLN
9983

Fi.20b nz
25 PLN
9984

1943 Tajna Poczta Polska "Obrona Warszawy", połówka ciętego znaczka V wydania - II nakład w kolorze czerwonolila na różowym papierze, z kasownikiem "TAJNA POCZTA POLSKA / SZTAB KOM.GŁ. / ORG.POLSKA NIEPODLEGŁA" na wycinku, sygnatury MIR, SM(Mikstein), WR (Rachmanow).

Fi.20b nz
45 PLN
9985

Fi.20c nz
30 PLN
9986

1943 Tajna Poczta Polska "Obrona Warszawy", cięty znaczek V wydania w kolorze niebieskoszarym - II nakład.

Fi.20c nz
25 PLN
9987

100 PLN
9988

1943 Święto Morza, seria nalepek propagandowych - SŁOWIANIE NA OCEANY i POTĘGA POLSKI TO KOLONIE, wydanych przez zjednoczone organizacje podziemne: KOP, OW, ZPN oraz MIECZ i PŁUG.

100 PLN
9989

1943 zwolniony od opłaty pocztowej list "trójkąt" pisany po rosyjsku, datowany 3.V, wysłany ze wsi w obwodzie połockim na adres poczty polowej 81174 z dopiskiem "z"(), kasownik odbiorczy 7.7; na odwrocie bardzo rzadko spotykany stempelek wojskowego punktu rozdzielczego nr.5 " .. 5" !!!stempelek cenzury 24688; walor w dobrym stanie zachowania.

300 PLN
9990

1943 Armia Polska w Wielkiej Brytanii, duży wycinek listu, wysłanego 22.IX z Exeter do jednostki P/31, wyjątkowo rzadko spotykany kasownik - "HOME POSTAL CENTRE" - centralnego urzędu zajmującego się gromadzeniem i sortowaniem całej przychodzącej i wychodzącej poczty, tranzytowy polskiej poczty polowej i odbiorczy angielskiej poczty polowej 251, obsługującej oddziały 1 DPanc. gen.Maczka.

200 PLN
9991

1943 Polacy w Armii Czerwonej, najczęściej przymusowo wcielani, karta pocztowa wysłana 11.X z poczty polowej 38504, adresowana do miejscowości Kustanaj w Kazachstanie, cenzura 15465, kasownik odbiorczy; stan zachowania typowy dla przesyłek "ze wschodu".

100 PLN
9992

1943 Armia Polska w ZSRR, listownik Polaka z prośbą o przyjęcie w szeregi powstającej armii polskiej, napisany po rosyjsku, wysłany 25.I z miejscowości Sierpuchów do Związku Patriotów Polskich w Moskwie; adnotacja urzędowa "2P(ułk)P(iechoty) wywołać do wojska"; ilustrowany formularz z portretem Kutuzowa i z napisem propagandowym - cytatem Stalina: "MOŻEMY I POWINNIŚMY OCZYŚCIĆ ZIEMIĘ RADZIECKĄ OD HITLEROWSKICH BRUDÓW (STALIN)"; cenzura nr.20 i stempel odbiorczy.

360 PLN
9993

1943 Polskie jednostki na Bliskim Wschodzie - Palestyna, list wysłany 14.IV z poczty polowej 112 do polskiego przedstawicielstwa w Nairobi w Brytyjskiej Afryce Wschodniej, w sprawie poszukiwania przez żołnierzy II Korpusu rodzin, ewakuowanych ze Związku Sowieckiego razem z oddziałami gen.Andersa; stempelki i zalepka cenzury; na odwrocie kasownik odbiorczy poczt polowej 80; całość w dobrym stanie zachowania.

300 PLN
9994

1943 list wysłany z kanadyjskiego okrętu do centrum szkolenia Marynarki Kanadyjskiej - HMCS Star w Hamilton, cenzura; koperta otwierana "zdecydowanie".

200 PLN
9995

1943 "ŚMIERĆ NIEMIECKIM OKUPANTOM" - listownik z propagandową ilustracją, wysłany 18.IX z poczty polowej nr.30522, cenzura nr.10536, dobry stan zachowania.

200 PLN
9996

1943 polecony list polskie Poczty Polowej.

80 PLN
9997

1943 WŁOSKA POCZTA POLOWA N.90, przesyłka z terenu Generalnego Gubernatorstwa!!! widokówka (Kraków)wysłana 1.IV z Krakowa do Rzymu za pośrednictwem włoskiej poczty polowej nr.90, stacjonującej na terenie GG w czasie przejazdu jednostek włoskich na Front Wschodni do Rosji; duża ciekawostka do zbioru Generalnego Gubernatorstwa; walor w doskonałym stanie zachowania.

800 PLN
9998

1943 Polskie jednostki na Bliskim Wschodzie - Egipt - list polecony wysłany 4.XII za pośrednictwem poczty polowej 121 do Kazachstanu, pisany przez polskiego żołnierza, któremu z armią gen.Andersa udało się opuścić "nieludzką ziemię" do rodziny, która pozostała na terenie Związku Sowieckiego; przesyłka wielokrotnie cenzurowana, stemple m.in. cenzury: polskiej, angielskiej, sowieckiej, zalepka cenzury perskiej; wyjątkowej urody całość w idealnym stanie o niezwykle bogato udokumentowanym obiegu pocztowym, a uwzględniając możliwości przechowywania podobnych dokumentów w Związku Sowieckim jest prawdziwie unikalna.

800 PLN
9999

80 PLN
10000

1943 Polskie jednostki na Bliskim Wschodzie - Irak, pokwitowanie przekazu pocztowego dokonanego 4.VI na poczcie polowej 111, odbitka rzadziej spotykanego datownika z wyróżnikiem "A", niecodzienny walor w doskonałym stanie zachowania.

36 PLN
10001

1943 Polskie jednostki na Bliskim Wschodzie - Irak, zbiorcze zestawienie wypłat "Postal order'y" dokonanych przez pocztę polową 111 dnia 5.IV, przekazane do archiwum, poniżej odbitka rzadkiego datownik poczty polowej 111 z wyróżnikem "A" z 6.IV; niecodzienny dokument wewnątrzpocztowy w bardzo dobrym stanie zachowania.

108 PLN
10002

1943 Polskie jednostki na Bliskim Wschodzie - Irak, zawiadomienie z Referatu Opieki nad Rodzinami Wojskowych i Jeńców Wojennych o rozpoczęciu poszukiwań bliskich, wysłane 27.V za pośrednictwem poczty polowej 111 do żołnierza 3 Dywizji Strzelców Karpackich, stempelek cenzury z numerem 111; dobry stan zachowania.

108 PLN
10003

1943 list niemieckiej poczty polowej 18.12.43.

10 PLN
10004

200 PLN
10005

1943 blok "Na dozbrojenie", służył jako pokwitowanie za wpłatę gotówkową na broń, co rzadkie zachował się w barzdo ładnym stanie.

Fi.Bl.1
2 250 PLN
10006

1943 trzy wycinki z nalepkami poczty polowej 1 Korpusu, na papierach zielonym, białym i niebieskim.

270 PLN
10007

1944 Poczta Obwodu Pińczowskiego AK, unikalna seria o nakładach poszczególnych znaczków 84, 56, 340 i 79 szt. - przygotowana, ale ze względu na kontrofensywę niemiecką nie wprowadzona do obiegu; mimo zakopania całego wydania przez jakiś czas w ziemi, każdy znaczek zachował się w bardzo ładnym stanie; gwarancja Mikstein, każdy znaczek Schmutz.

Fi.1-4
4 800 PLN
10008

1944 seria znaczków poczty obwodu pińczowskiego Armii Krajowej, bardzo małe nakłady od 56 do 340 sztuk, gwarancja Mikstein, Schmutz.

Fi.1-4
4 000 PLN