14498 |
1943 Tajna Poczta Podziemna, wydanie urzędowe do opłaty tajnego "Monitora Polskiego" - marginesowy znaczek cięty za 50 gr. | Fi.1 nz (10) |
| 250 PLN | |
14499 |
1943 Tajna Poczta Podziemna, wydanie urzędowe do opłaty tajnego "Monitora Polskiego" - znaczek cięty za 50 gr. na oryginalnym wycinku z Monitora | Fi.1 nz (10) |
| 600 PLN | |
14500 |
1943 Tajna Poczta Podziemna, wydanie urzędowe do opłaty tajnego "Monitora Polskiego" - znaczek za 1 zł. na kompletnym trzystronicowym numerze "MONITORA" z 5 czerwca 1943 roku, gazetę ofrankowano 9.VI., zachowany w świetnym stanie cenny dokument z okresu okupacji. | Fi.2 (11) |
| 2 500 PLN | |
14501 |
1943 Tajna Poczta Podziemna, wydanie urzędowe do opłaty tajnego "Monitora Polskiego", znaczki - za 1 zł. z błędem "biała plama pod orłem", - za 2 zł. z błędem "Szkocja w innym kolorze jak Anglia". | Fi.2-3 (11-12) B |
| 400 PLN | |
14502 |
1943 Tajna Poczta Polska "Obrona Warszawy", znaczek V wydania - I nakład, druk na stronie gumowanej, na odwrocie sygnatura MIR. | Fi.20a |
| 50 PLN | |
14503 |
1943 Tajna Poczta Polska "Obrona Warszawy", znaczek V wydania - I nakład, pełna oryginalna guma. | Fi.20a |
| 30 PLN | |
14504 |
1943 Tajna Poczta Polska "Obrona Warszawy", cięty znaczek V wydania - I nakład, pełna oryginalna guma. | Fi.20a nz |
| 40 PLN | |
14505 |
1943 Tajna Poczta Polska "Obrona Warszawy", marginesowy znaczek V wydania w kolorze lila - II nakład, podwójne ząbkowanie na marginesie. | Fi.20b |
| 40 PLN | |
14506 |
1943 Tajna Poczta Polska "Obrona Warszawy", znaczek V wydania w kolorze lila - II nalad, pełna oryginalna guma. | Fi.20b |
| 30 PLN | |
14507 |
1943 Tajna Poczta Polska "Obrona Warszawy", cięty znaczek V wydania w kolorze lilabrązowym - II nakład. | Fi.20b nz |
| 25 PLN | |
14508 |
1943 Tajna Poczta Polska "Obrona Warszawy", marginesowy znaczek V wydania w kolorze fioletowym - II nakład. | Fi.20c |
| 22 PLN SOLD | |
14509 |
1943 Niemieckie Fałszerstwo Propagandowe SSSR-BRITANNIA nawiązujące do spotkania w Teheranie; wizerunki króla Jerzego i J.Stalina, a na dole napis TEHERAN 28.11.1943; wzór podobny do brytyjskiego wydania z 1937 roku. | Mi.2 |
| 600 PLN | |
14510 |
1943 Indie - obóz przejściowy (najpewniej Bandry) dla polskich dzieci uratowanych i wywiezionych na przełomie 1942/43 z "nieludzkiej ziemi", list wysłany 11.VIII z miejscowości Cumballa Hill do żołnierza II Korpusu na Środkowym Wschodzie, na odwrocie stempel hinduskiej poczty polowej; stempelki cenzury hinduskiej i polskiej; niezwykle ciekawa całość w dobrym stanie zachowania. Autorka listu znajduje się na liście ocalonych dzieci, wywiezionych z polskich kresów do Związku Sowieckiego, które ocalały dzięki gen.Andersowi i znalazły schronienie w Indiach. | |
| 800 PLN | |
14511 |
1943 Święto Morza, seria nalepek propagandowych - SŁOWIANIE NA OCEANY i POTĘGA POLSKI TO KOLONIE, wydanych przez zjednoczone organizacje podziemne: KOP, OW, ZPN oraz MIECZ i PŁUG. | |
| 100 PLN | |
14512 |
1943 dwie parki nalepek dla wojsk desantowych, wzór 2 - ze zmienionymi napisami, które zostały wydrukowane podwójnie w położeniu normalnym i odwróconym. | |
| 200 PLN | |
14513 |
1943 nalepki polskiej poczty polowej. | |
| 80 PLN SOLD | |
14514 |
| 70 PLN SOLD | |
14515 |
1943 polecony list polskie Poczty Polowej. | |
| 80 PLN | |
14516 |
1944 "Adres konspiracyjny" służący do wymiany wiadomości między rodzinami w kraju, a Wojskiem Polskim w Anglii, karta pocztowa wysłana 6.I z Pruszkowa do adresata w Portugalii z potwierdzeniem i podziękowaniem za otrzymane paczki, w rzeczywistości poprzez PCK - który pośredniczył w wysyłce paczek do kraju - przeznaczone dla ppor. inż. Stanisława Jaźwińskiego z I Korpusu, ładnie udokumentowany obieg pocztowy; na odwrocie ślady cenzury chemicznej; bardzo dobry stan zachowania. | |
| 350 PLN | |
14517 |
1944 Poczta Polowa 1-go Korpusu W.P., nalepka do zabezpieczania uszkodzonej korespondencji. | |
| 40 PLN | |
14518 |
1944 MANIFEST LIPCOWY - "wyzwalanie" Polski spod okupacji niemieckiej, 22.VII.1944 ogłoszono Manifest PKWN i w dniu tym na wojskowej korespondencji poczta polowa używała czerwonego tuszu do stemplowania przesyłek; karta pocztowa od Polaka wcielonego przymusowo do Armii Czerwonej, adresowana do żony wywiezionej w 1941 z Wilna w ramach deportacji ludności polskiej, wysłana 22.VII z frontu (poczta polowa 38504) do miejscowości Kustanaj w Kazachstanie, cenzura 15384, kasownik odbiorczy; unikalny walor w doskonałym stanie zachowania; ze zbiorów J.Falkowskiego. | |
| 500 PLN | |
14519 |
1944 "26 LAT ARMII CZERWONEJ" - formularz z propagandową ilustracją, wysłany 3.III przez Polaka wcielonego w szeregi Armii Czerwonej z poczty polowej 38504 do miejscowości Kustanaj w Kazachstanie, kasownik odbiorczy, stempelek cenzury 68963; doskonały stan zachowania. | |
| 300 PLN | |
14520 |
1944 Armia Polska w ZSRR, list od Polaka wywiezionego w ramach jednej z trzech deportacji ludności polskiej do ZSRR, wcielonego siłą do Armii Czerwonej, wysłany 2.IV z poczty polowej 38716 do Związku Patriotów Polskich z prośbą o przeniesienie do Wojska Polskiego; propagandowy ilustrowany listownik z tekstem w wolnym przekładzie: "KOZAK NIE CHCE ODPOCZYWAĆ, KOZAK ZACHÓD CHCE ZDOBYWAĆ", cenzura nr. 04855; kasownik odbiorczy Moskwa 2.IX; ślady archiwizacji, ogólnie dobry stan zachowania; reprodukcję prezentowanego waloru wykorzystano w książce "Korespondencja obozowa w okresie II wojny światowej" autorstwa St.Barańskiego i J.Falkowskiego. | |
| 500 PLN | |
14521 |
1944 Armia Czerwona, list wysłany 21.I z radzieckiej poczty polowej 26377, adresowany do urzędu pocztowego Moskwa 55 "do wostrebowanija" (poste-restante), co jest charakterystyczne w przypadku korespondencji do łagrów, stempelek cenzury 02409 + część zalepki, kasowniki odbiorcze; bardzo dobry stan zachowania. | |
| 120 PLN | |
14522 |
1944 Armia Czerwona, list "trójkąt" zwolniony od opłaty pocztowej, wysłany 3.IX z poczty polowej 10330 do Moskwy, cenzura nr.06557, kasowniki odbiorcze; bardzo dobry stan zachowania. | |
| 150 PLN | |
14523 |
1944 BLOKADA LENINGRADU - list polecony wysłany 17.IV z Leningradu do filii Ermitażu w Swierdłowsku, na odwrocie stempelek cenzury wojskowej nr.06095 i kasowniki odbiorcze; całość w dobrym stanie zachowania; warto przypomnieć, że niecałe trzy miesiące wcześniej - 27.I, skończyła się blokada (oblężenie) Leningradu, trwające nieprzerwanie od 8.IX.1941, będąca prawdopodobnie najdłuższym epizodem II wojny, który pochłonął około miliona ofiar. | Mi.682IA |
| 100 PLN | |
14524 |
1944 Armia Polska w ZSRR, list "trójkąt" wysłany 21.8 z Riazania do Zdołbunowa, prawdopodobie z Oficerskiej Szkoły Piechoty, w adresie nadawcy podano Riazań skrytka pocztowa 13 W.O.Szk.; stempelek cenzury nr. 20995; walor w dobrym stanie zachowania. | |
| 200 PLN | |
14525 |
1944 Poczta Obwodu Pińczowskiego AK, unikalna seria o nakładach poszczególnych znaczków 84, 56, 340 i 79 szt. - przygotowana, ale ze względu na kontrofensywę niemiecką nie wprowadzona do obiegu; mimo zakopania całego wydania przez jakiś czas w ziemi, każdy znaczek zachował się w bardzo ładnym stanie; gwarancja Mikstein, każdy znaczek Schmutz. | |
| 4 800 PLN | |
14526 |
1944 aerograf z kopertą - wysłany 5.II z Nowego Jorku do polskiej jednostki o kryptonimie pocztowym 628, przekazany kolejno do jednostek o kryptonimach: 264, 202, O.Z.A., cenzura, kasowniki poczt polowych 101, 132; przesyłka długo poszukiwała adresata, obieg pocztowy na każdym etapie bogato udokumentowany; bardzo dobry stan zachowania. | |
| 400 PLN | |
14527 |
1944 III Rzesza, list wysłany 29.VI za pośrednictwem poczty polowej 11449, datownik nadawczy tzw. "Neutraler Stempel" z rzymską cyfrą "VII" na górze i literą "v" na dole, bardzo wysoka wycena katalogowa!!! pieczęć formacyjna, zalepka cenzury; doskonały stan zachowania. | |
| 200 PLN | |
14528 |
1944 list z niemieckiej poczty polowej nr 33143 do Bydgoszczy. | |
| 20 PLN | |
14529 |
1944 list z poczty polowej 56903 z cenzurą wojskową nr 75 w dobrym stanie. | |
| 90 PLN | |
14530 |
1944 urzędowy wojskowy list polecony z Kluczy (Klutsche) koło Olkusza 8.9.44 do Niemiec, na odwrocie stempel odbiorczy. | |
| 80 PLN | |
14531 |
1944 list z niemieckiej poczty polowej w Myszkowie 3.8.44, na odwrocie wydrukowany kalendarz na rok 1943. | |
| 90 PLN | |
14532 |
1944 list poczty polowej wysłany z okrętu liniowego Schlesien (Feldpost M20583) 21.06.44 stacjonującego w Gotenhafen (Gdyni). | |
| 330 PLN | |
14533 |
1945 poczta polowa - HEL, niebieski znaczek wydany w marcu dla okrążonych oddziałów niemieckich (Mi.280 euro), używany do frankowania poczty wysyłanej do Niemiec okrętami podwodnymi - tzw. U-Boot Hela post. | Fi.1b Mi.13b |
| 500 PLN | |
14534 |
1945 Polskie jednostki okupacyjne na terenie Niemiec, list wysłany 24.VIII z Notting Hill do polskiej jednostki o oznaczeniu kodowym P/40-P wchodzącej w skład Brytyjskich Sił Okupacyjnych (British Liberation Army); znaczek unieważniony kasownikiem propagandowym z literą V - Victory (Zwycięstwo). | |
| 40 PLN | |
14535 |
1945 widokówka wysłana 18.3 z miejsca postoju do Lublina za pośrednictwem poczty polowej 83659, stempelek sowieckiej cenzury wojskowej 2747 i polskiej cenzury wojskowej 1257, datownik odbiorczy 7.VII.1945; walor w bardzo dobrym stanie zachowania. | |
| 150 PLN | |
14536 |
1945 karta od Polaka służącego w Armii Czerwonej, wysłana 12.III za pośrednictwem sowieckiej poczty polowej już z terenu Niemiec, przesyłka oznaczona stempelkiem WOJSKOWY, sprawdzona przez polską cenzurę wojskową nr.123 lub 423 (pierwsza cyfra słabiej czytelna); dobry stan zachowania. | |
| 200 PLN | |
14537 |
1945 "RADZIECCY LOTNICY - SOKOŁY NASZEJ OJCZYZNY! BEZLITOŚNIE NISZCZCIE WROGA NA ZIEMI, W POWIETRZU I NA MORZU! NIECH ŻYJĄ RADZIECCY LOTNICY!" propagandowy ilustrowany listownik, przesyłka od Polaka służącego w Armii Czerwonej, wysłany 30.V z poczty polowej 83670 do Lwowa, cenzura 12105, kasownik odbiorczy; bardzo dobry stan zachowania, wyjątkowy jak na przesyłki "ze wschodu". | |
| 300 PLN | |