Polish Kingdom
215

1839 Królestwo Polskie, list zagraniczny z Warszawy do Londynu wysłany 23.IX, stempel nadawczy typu IIIC (398g), stemple tranzytowe: Berlin i efektowny Hamburg, kasownik odbiorczy Londyn 7.X; liczne adnotacje pocztowe dotyczące masy przesyłki i opłat pocztowych; nietypowy, stosunkowo rzadki kierunek wysyłki; list o ładnie udokumentowanym obieg pocztowym, złożony i przechowywany w archiwum (stąd pochodzi pionowe zagięcie).

350 PLN
216
Fi.Ckr7

1854 obszar I Rzeczypospolitej, rosyjska koperta za 10+1 kop. wydania z 1849 roku, o wymiarach 138x107mm, ze znakiem wodnym Wz.I w położeniu normalnym, wysłana z Lucyna do Rygi; znak opłaty kreślony ręcznie, na odwrocie rzadki dobrze notowany u Dobina (5000-6000 rub) stempel nadawczy / 27 1854, i ryski odbiorczy / 30 . 1854; na zamku lucyńskim zamieszkał w 1579 roku król Stefan Batory, jego załoga liczyła 1000 żołnierzy z 50 armatami; po rozbiorze w 1772 roku Lucyn został miastem powiatowym; adresowana po polsku koperta zachowała się w bardzo dobrym stanie, piękny przykład silnych związków tych ziem z Polską.

800 PLN
217

1856 kompletny list z Warszawy 2.12.56 do Paryża, dostarczony przez przejście graniczne w Częstochowie gdzie otrzymał stempel "AUS RUSSLAND" i adnotację o opłacie 3 srebrnych groszy do Wrocławia, tutaj nadany koleją - stempel "BRESLAU / 3 12 III / BERLIN" do Berlina, stąd skierowany pociągiem do Francji, na granicy otrzymał stempel "PRUSSE 5 DEC. 56 VALENCIENNES" i stempel pobraniowy od nadawcy "11" centymów, list dotarł 5 grudnia do Paryża - stempel odbiorczy.

320 PLN
218
Fi.Ckr8

1857 Królestwo Polskie, rosyjska koperta za 10+1 kop. wydania z 1855 roku, o wymiarach 140x109 mm (2-3 mm przycięta od góry), ze znakiem wodnym Wz.I w położeniu lustrzanym, wysłana w marcu z Warszawy do majątku Powierwicyn pod Telszą w guberni Kowieńskiej; znak opłaty kreślony ręcznie, na odwrocie adnotacja adresata w której wymieniony jest nadawca Władysław Mostowski - jego herbem "Dołęga" zamknięto kopertę, a odcisk zachował się w dobrym stanie; rodzina Mostowskich była do 1823 roku właścicielami słynnego pałacu w Warszawie; list pochodzi z całej partii korespondencji otrzymanej przez Józefa Pawłowicza z Warszawy; najpiękniejsza z tych kopert, ze stycznia 1857, adresowana po polsku znajdowała się w eksponacie wystawowym Dr.J.Mazepy.

1 600 PLN
219
Fi.I
Mi.1

1858 Królestwo Polskie, pięknie cięty pierwszy znaczek rosyjski za 10 kop. wydania z 1857 roku, na papierze ze znakiem wodnym "cyfra 1"; unieważniony czytelnie polskim kasownikiem numerowym 6. - Kałuszyn; to pierwszy znaczek będący w obiegu na ziemiach polskich, mógł zostać użyty pomiędzy 27 marca 1858 roku - kiedy to wprowadzono obowiązek unieważniania znaczków kasownikiem numerowym, a 1 kwietnia 1860 roku - kiedy znaczki rosyjskie wycofano z obiegu; pochodzi ze słynnego zbioru "Wisła" G.D.Mehrtensa, piękny stan; fotoatest firmowy.

16 000 PLN
220
Fi.II
Mi.2

1858 Królestwo Polskie - kompletny list składany opłacony znaczkiem rosyjskim za 10 kop. wydania z 1858 roku, na papierze ze znakiem wodnym "cyfra 1" i ząbkowaniem 14,5:15; znaczek unieważniony polskim kasownikiem numerowym 30 - Seyny, obok nienotowany dotąd miejscownik ramkowy "SEYNY" typu IIB, na odwrocie datownik odbiorczy Warszawy z 22.12. Początkowo list miał być wysłany na koszt odbiorcy, ale stosowną adnotację na koszt wykreślono i tym samym charakterem wpisano nad nią informację o całkowitym opłaceniu listu przez nadawcę - franko. Sam znaczek na liście z Królestwa bardzo wysoko wyceniany (Fi.12000.-); list napisany na papierze z suchym tłoczeniem okrętu i pod nim PARIS zachował się w bardzo dobrym stanie, jedynie na stronie adresowej widoczne kilka zadrapań piórem; pochodzi ze słynnego zbioru "Wisła" G.D.Mehrtensa, fotoatest firmowy.

16 000 PLN
221
Fi.V
Mi.5

1858 Królestwo Polskie, znaczek rosyjski za 10 kop. wydania z 1858 roku na papierze bez znaku wodnego oraz z ząbkowaniem 12,5; unieważniony polskim kasownikiem numerowym 1 - Warszawa, jedynym okrągłym kasownikiem numerowym, który z całą pewnością został użyty przed 1860 rokiem, gdyż w momencie powrotu do obiegu znaczków rosyjskich był już wycofany z użytku (1864); bardzo ładny stan zachowania.

1 000 PLN
222

1859 po, "KRÓLESTWO POLSKIE JNSPEKTOR GŁÓWNY DRÓG ŻELAZNYCH" urzędowa pieczęć z godłem, wyciśnięta w czarnym laku na odwrocie listu wysłanego 29.IV z Warszawy do Piotrkowa, stempel nadawczy typu IIIC (398k), niebieskozielony stempelek zwalniający od opłaty pocztowej "INTERES RZĄDOWY" (Czernik typ,IIIA); dolna część inskrypcji czytelna, ale słabiej odciśnięta; wyjątkowa rzadkość zarówno do zbioru Królestwa Polskiego jak i dla tematyków; temat - KOLEJ.

300 PLN
223

Mi.5

1859 kompletny składany list z Petersburga do Żyrardowa, uszkodzony znaczek rosyjski, warszawskie stemple tranzytowe na odwrocie.

120 PLN
224
Fi.Ck3

1859 koperta poczty miejskiej w Warszawie, ładny stan zachowania, gwarancja Schmutz.

585 PLN
225
Fi.V FP
Mi.5

1859 Królestwo Polskie - fałszerstwo na szkodę poczty; list z Włocławka do Warszawy opłacony rosyjskim znaczkiem za 10 kop. wydania z 1858 roku na papierze bez znaku wodnego oraz z ząbkowaniem 12,5; znaczek unieważniono bardzo mocno odciśniętym polskim kasownikiem numerowym 241 - Włocławek, widać pod nim wyraźnie rosyjski kasownik numerowy 2 w owalu z kropek, co dowodzi wcześniejszego użycia znaczka w Moskwie; potwierdzeniem tego oszustwa są uszkodzenia powstałe przy zdejmowaniu wspomnianego znaczka z listu; sama przesyłka jest w pełni kompletna i zachowała się z pełną treścią (datowaną 1859) w bardzo dobrym stanie; na froncie datownik nadawczy Włocławek typu IIIA z ręcznie wpisana data 16/2, na odwrocie datownik odbiorczy Warszawa typu IIIC z 17/2 i duży godzinnik 1/P stosowany do 1860 roku; to stosunkowo wczesne fałszerstwo na szkodę poczty, jakkolwiek w kolekcji Z.Mikulskiego jest kilka przesyłek z 1858 roku; kolorowy fotoatest firmowy.

9 000 PLN
226
Fi.1a
Mi.1a

1860 pierwszy polski znaczek w odcieniach jasnych (najjaśniejsza odmiana) kasowany rzadkim polskim kasownikiem numerowym nr 6 z Kałuszyna (Bojanowicz 4 punkty), znaczek w bardzo dobrym stanie z pięknie czytelnie odbitym kasownikiem, gwarancja Schmutz.

2 150 PLN
228
Fi.1a B1
Mi.1a

1 200 PLN
229
Fi.1a B3

1860 Królestwo Polskie, pierwszy polski znaczek za 10 kop., w kolorach błękitu pruskiego i karminoworóżowym o jasnych odcieniach, unieważniony polskim kasownikiem numerowym 1 - Warszawa; klisza niebieska z rzadkim i efektownym błędem "jajko" - cyfra 10 i lewa ramka charakterystycznie uszkodzone; lekko załamane górne narożniki i mała prześwitka, poza tym w bardzo ładnym stanie; gwarancja Korszeń.

1 800 PLN
230
Fi.1ad

1860 Królestwo Polskie - zgrabny list, wysłany 2(14).2. z Warszawy do Iwacewicz przez Brześć Lit., Kobryń i Zapole, opłacony pierwszym polskim znaczkiem za 10 kop. w kolorach niebieskim i karminoworóżowym o jasnych odcieniach, unieważnionym polskim kasownikiem numerowym 1 - Warszawa, obok miejscownik BAPABA grażdanką; znaczek ma mocne pęknięcie lewej ramki na wysokości draperii, klarowny rysunek, jest czytelnie skasowany i zachował się w bardzo dobrym stanie, gwarancja Schmutz.

9 300 PLN
231
Fi.1au
Mi.1a

3 500 PLN
232
Fi.1b

1860 Królestwo Polskie, pierwszy polski znaczek za 10 kop., w kolorach niebieskim i karminowym o ciemnym odcieniu, unieważniony polskim kasownikiem numerowym 141 - Kozienice (Fi.+600.-); klisze niebieska i karminowa lekko obrócone wzajemnie względem siebie; poza nieco słabszymi narożnikami i lekkim skośnym zagnieceniem w bardzo ładnym stanie, gwarancja Krawczyk.

2 383 PLN
235
Fi.1ba

1860 Królestwo Polskie, pierwszy polski znaczek za 10 kop., w kolorach niebieskim i karminowym o ciemnych odcieniach; unieważniony polskim kasownikiem numerowym 128 - Chęciny, współczynnik rzadkości - 7 punktów według M.A.Bojanowicza; znaczek z ładnie zreperowanym narożnikiem i małą prześwitką, poza tym w bardzo ładnym stanie; gwarancja z oznaczeniem (4) Korszeń.

800 PLN
236
Fi.1bcs FP

1860 Królestwo Polskie, wycinek z dwułótowego listu z dwoma egzemplarzami pierwszego polskiego znaczka za 10 kop. w kolorach błękitu pruskiego i karminowym o ciemnych odcieniach; lewy z niebieską obwódką wokół herbu typu II z charakterystyczną rysą w szerokim niebieskim owalu powyżej litery O w KOP. (Fi.3500.-); dodatkowo znaczek ten jest z całą pewnością dwukrotnie użyty, co było fałszerstwem na szkodę poczty; pod spodem widoczny polski kasownik numerowy 191(?) - Kalisz, w lewym dolnym rogu dobrze widoczne okręgi tego kasownika; przybito na nim mocno kasownik DP - Droga Petersburska, ekspedycji pocztowej na dworcu kolejowym Praga; prawy znaczek o uszkodzonym licu nie ma wyraźnych śladów podwójnego kasowania, ale nie można też tego wykluczyć - uszkodzenia mogą wynikać z usuwania śladów tuszu, a przyklejenie wzajemnie odwrotnie obu znaczków pomogło fałszerzowi przykryć stare kasowanie nowym; tego typu fałszerstwa na szkodę poczty były w Rosji powszechne, ale w Królestwie na pierwszym polskim znaczku nieco rzadsze, szczególnie na wysoko opłaconym liście dwułótowym; lekkie załamanie w poprzek wycinka nieznacznie tylko obniża wartość tego waloru, kolorowy fotoatest firmowy.

4 000 PLN
237
Fi.1bu

1860 Królestwo Polskie, pierwszy polski znaczek za 10 kop., czysty, w kolorach niebieskim i karminowym o ciemnych odcieniach, na cienkim lekko prześwitującym papierze - 0,07 mm, z niewielkimi, cienkimi pozostałościami gumy na części powierzchni znaczka, kolorowy fotoatest Krawczyk.

7 000 PLN
238
Fi.1b
Mi.1b

1861 koszulka listu wysłanego 16/4 z Warszawy z firmy Leopold Kronenberg do Petersburga, opłaconego pierwszym polskim znaczkiem w kolorach niebieskim i karminowym o ocieniach ciemnych, unieważnionym polskim kasownikiem numerowym Warszawy; obok miejscownik nadawczy typu IIIA w języku rosyjskim, na odwrocie stemple odbiorcze, znaczek w bardzo dobrym stanie z pełna perforacją i czystym rysunkiem z usterką barwy czerwonej w postaci spiłowanego dolnego rzędu kropek, koperta reperowana, bardzo dobry stan i prezencja.

7 600 PLN
239

Mi.5

1862 obszar I Rzeczypospolitej, list wysłany 19.4 z Połąga (Palangen) do Lipawy (Libau), opłacony znaczkiem rosyjskim za 10 kop. wydania z roku 1858, na papierze bez znaku wodnego, o ząbkowaniu 12,5, unieważnionym kasownikiem numerowym 240 - Połąg, na odwrocie ładnie odbity dwujęzyczny rosyjsko-litewski miejscownik " POLANGEN" z miejscem na wpisanie daty; obie miejscowości Rzeczpospolita utraciła na rzecz Rosji dopiero wskutek III rozbioru; zgrabny walor w bardzo dobrym stanie zachowania.

800 PLN
240

1862 Królestwo Polskie - EKSPEDYCYA POCZT w WAGONIE 3, koszulka listu do Łodzi; co dość rzadkie list nadano bezpośrednio na stacji kolejowej w Skierniewicach, ręczna adnotacja "Skiernie" i data 19/1 62 na froncie, obok stempel ambulansowy wagonu 3 na linii kolei Warszawsko-Wiedeńskiej; na odwrocie pieczęć nadawcy z godłem - wójt gminy w Skierniewicach, w środku treść.

1 200 PLN
242
Fi.1a
Mi.1a

1864 front listu (z fragmentem awersu) wysłanego 19.9.64 z Warszawy do Rosji opłaconego pierwszym polskim znaczkiem o odcieniach jasnych w kolorze jasnoniebieskim i czerwono karminowym, unieważnionym kasownikiem głównego urzędu pocztowego w Warszawie; obok datownik z datą nadania 19/9 i napisem Warszawa cyrylicą, jak dla korespondencji do Rosji, znaczek w pięknym stanie z czytelnym rysunkiem i dobrze centrowany, na fragmencie awersu stempel odbiorczy, dobra prezencja, fotoatest Schmutz.

7 600 PLN
244

1864 Królestwo Polskie - EKSPEDYCYA POCZT w WAGONIE 4, koszulka listu nadanego na leżącej na linii Kolei Warszawsko-Wiedeńskiej małej stacji Rozprza (nie było tam nawet ekspedycji pocztowej, otworzono ją dopiero w 1915 roku) do Łodzi; na froncie stempel ambulansowy i ręczna adnotacja "Rozprza" z datą 11/5 64, obok dopisek "Interes Rządowy od Bur:M:Rozprzy pilno" zwalniający korespondencję urzędową od opłaty pocztowej; na odwrocie pieczęć nadawcy z godłem (POWIAT PIOTRKOWSKI MAGISTRAT M:ROZPRZY); ambulansem list dotarł do stacji Rokiciny - datownik 11/5, a stamtąd traktem konnym do Łodzi - odbiorczy dwujęzyczny /ŁÓDŹ z tego samego dnia; w 1863 istniał projekt linii kolejowej Rokiciny-Łódź-Kalisz, ale zamiast tego w 1865 Grohman&Scheibler zbudowali linię Koluszki-Łódź, jeden z ciekawszych listów ambulansowych.

2 800 PLN
245
Mi.6

1865 Królestwo Polskie, znaczek rosyjski za 20 kop. wydania z 1858 roku na papierze bez znaku wodnego oraz z ząbkowaniem 12,5; unieważniony polskim kasownikiem numerowym 16 - Ruda Guzowska (Fi.800+400.-), piękny stan, gwarancja J.H.Stolow.

1 200 PLN
246
Mi.6

1865 Królestwo Polskie, parka znaczków rosyjskich za 20 kop. wydania z 1858 roku na papierze bez znaku wodnego z ząbkowaniem 12,5; unieważniona unikalnym polskim kasownikiem ambulansowym DB - Droga Bydgoska, typ - duże litery bez kropek, który był stosowany w wagonie pocztowym numer osiem i nie jest znany na liście; znaczek ma maleńką prześwitkę, poza tym jest w bardzo ładnym stanie; kolorowy atest firmowy.

4 000 PLN
247
Mi.7

1865 Królestwo Polskie, znaczek rosyjski za 30 kop. wydania z 1858 roku na papierze bez znaku wodnego oraz z ząbkowaniem 12,5; czytelnie unieważniony polskim kasownikiem numerowym 223 - Koło, piękny stan; słabo czytelna gwarancja (sygnatura) WIŚNIK (?).

1 500 PLN
248
Mi.7

1865 Królestwo Polskie, znaczek rosyjski za 30 kop. wydania z 1858 roku na papierze bez znaku wodnego oraz z ząbkowaniem 12,5; unieważniony polskim kasownikiem numerowym 141 - Kozienice (Fi.1200+600.-), ładny stan; z kolekcji i gwarancja Bojanowicz.

1 800 PLN
249
Fi.11

1865 Królestwo Polskie, znaczek rosyjski za 5 kop. rzadkiego na ziemiach polskich wydania na przesyłki zagraniczne z 1864 roku, na papierze bez znaku wodnego, z ząbkowaniem 12,5; unieważniony czytelnie odbitym polskim kasownikiem numerowym 16 - Ruda Guzowska (Fi.600+400.-), piękny stan.

1 200 PLN
250
Fi.14y
Mi.14y

1865 Królestwo Polskie, parka znaczków rosyjskich za 5 kop. wydania z 1865 roku, na papierze ze znakiem wodnym 4 oraz z ząbkowaniem 14,5:15, na wycinku użytkowym, z polskim kasownikiem ambulansu DB 1 - Droga Bydgoska - bardzo rzadkim, używanym na odcinku kolei Warszawa - Łowicz, znanym wyłącznie na znaczkach rosyjskich.

800 PLN
251
Fi.15y
Mi.15y

1865 Królestwo Polskie, znaczek rosyjski za 10 kop. wydania z 1865 roku, na papierze ze znakiem wodnym 4 oraz z ząbkowaniem 14,5:15, na podłożu koloidalnym - tracącym w wodzie rysunek; czytelnie unieważniony polskim kasownikiem numerowym 114 - Zawichost (Fi.+600.-), poza zażółceniem w ładnym stanie.

500 PLN
252
Fi.15z
Mi.15z

1865 Królestwo Polskie, znaczek rosyjski za 10 kop. wydania z 1865 roku, na grubym papierze ze znakiem wodnym 4 oraz z ząbkowaniem 14,5:15, na podłożu koloidalnym - tracącym w wodzie rysunek; unieważniony unikalnym polskim kasownikiem numerowym 324 - Sanniki (Fi.+1500.-), współczynnik rzadkości - 9 punktów według M.A.Bojanowicza, bardzo ładny stan.

1 500 PLN
253
Fi.16y
Mi.16y

1865 Królestwo Polskie, znaczek rosyjski za 20 kop. wydania z 1865 roku, na papierze ze znakiem wodnym 4 oraz z ząbkowaniem 14,5:15, na podłożu koloidalnym - tracącym w wodzie rysunek; czytelnie unieważniony polskim kasownikiem numerowym 120 - Kielce, bardzo ładny stan.

300 PLN
254
Fi.16y
Mi.16y

1865 Królestwo Polskie, znaczek rosyjski za 20 kop. wydania z 1865 roku, na papierze ze znakiem wodnym 4 oraz z ząbkowaniem 14,5:15, na podłożu koloidalnym - tracącym w wodzie rysunek, unieważniony polskim kwadratowym kasownikiem numerowym 1 - Warszawa: typ z ozdobną stopką cyfry 1 (Fi.160.-); znaczek z lekką prześwitką i brakami rysunku, ale tanio.

20 PLN
255
Fi.19s
Mi.19F

420 PLN
256
Fi.19x
Mi.19x

60 PLN
257
Fi.19x, 21x
Mi.19x, 21x

1866 Królestwo Polskie, parka znaczków rosyjskich za 3 i 10 kop. wydania z 1866 roku na papierze prążkowanym poziomo, oraz z ząbkowaniem 14,5:15, z polskim kasownikiem ekspedycji dworcowej BW - (Droga) Bydgosko-Wiedeńska, na wycinku użytkowym z listu zagranicznego.

100 PLN
258
Fi.21x
Mi.21x

1866 Królestwo Polskie, znaczek rosyjski za 10 kop. wydanie z 1866 roku na papierze prążkowanym poziomo, ze znakiem wodnym 4 oraz z ząbkowaniem 14,5:15; unieważniony czytelnie polskim kasownikiem numerowym 6. - Kałuszyn (Fi.+200.-), zwraca uwagę rzadko tak dobrze widoczna kropka po cyfrze 6. która odróznia ten kasownik od 9 - Góra Kalwarya, piękny stan.

400 PLN
259
Fi.21x
Mi.21x

1866 Królestwo Polskie, znaczek rosyjski za 10 kop. wydanie z 1866 roku na papierze prążkowanym poziomo, ze znakiem wodnym 4 oraz z ząbkowaniem 14,5:15; unieważniony czytelnie polskim kasownikiem numerowym 190 - Mniów (Fi.+1500.-), piękny stan.

1 600 PLN