Auction 47. Communist Poland 1945-1952

3689

1945 Westerplatte, kompletny arkusz fałszerstwa z nadużytej formy, 60-70% powierzchni gumowana; daje obraz jak to fałszerstwo wyglądało i dlaczego jest trudne do rozróżnienia - drukowano na skrajach oryginalnych arkuszy odpiłowanym kawałkiem oryginalnej formy, z fragmentów gdzie guma była ładna wycinano znaczki z marginesem i parki pionowe.

Fi.374 nz FFi
Mi.407 U
210 PLN
3690

1945 6. rocznica walk o Westerplatte, cięty znaczek z nadużytej formy.

Fi.374nz MK
Mi.407
60 PLN
3691

1945 wydanie przedrukowe - 1 zł znaczek podstawowy z błędem na poz. 68 "uszkodzone C i Z w POCZTA", list do Krakowa wysłany 4.VI.1946.

Fi.375, 377
Mi.408, 410
50 PLN
3692

1945 wydanie przedrukowe, znaczek z nadrukiem odwróconym, gwarancja Schmutz.

Fi.375No
Mi.408K
400 PLN
3693

1945 wydanie przedrukowe, znaczki z nadrukami odwróconymi, gwarancja Jendroszek, Schmutz.

Fi.375No, 376No FII
Mi.408K, 409K
750 PLN
3694

1945 wydanie przedrukowe, znaczek za 1 zł. z nadrukiem odwróconym, z błędem "wcięcie lewej krawędzi i jasna plamka (po gwoździu) w lewej belce", gwarancja Gryżewski.

Fi.375 No B
Mi.408
1 000 PLN
3695

1945 wydanie przedrukowe, znaczek za 1 zł. z nadrukiem odwróconym, z błędem "dwie dziurki w prawej belce", gwarancja Schmutz.

Fi.375 No B
Mi.408
800 PLN
3696

1945 wydanie przedrukowe na Goznaku, próbna odbitka nadruku za 1 zł. z poz.30 z błędem występującym na wydaniu definitywnym "uszkodzenie prawego kwadratu", gwarancja.

Fi.375 P
Mi.408
1 000 PLN
3697

1945 wydanie przedrukowe, znaczek z silnie przesuniętym nadrukiem, gwarancja (MK) Melnik.

Fi.376a
Mi.409b
100 PLN
3698

1945 wydanie przedrukowe, znaczek za 1,50 zł. na wycinku; przesunięty w pionie nadruk I formy - belka uszkodzona po prawej i częściowo na dole znaczka; wart wyjaśnienia rozległy fragment nadruku po lewej, gwarancja.

Fi.376a
Mi.409b
150 PLN
3699

1945 "PIERWSZE ŚWIĘTO LOTNIKA w ODRODZONEJ POLSCE" znaczek skasowany na kopercie 2.IX w Warszawie, jednym z pierwszych powojennych stempli okolicznościowych stosowanym wyłącznie w tym dniu; dekoracyjna całość (Myślicki 45 012 + 204).

Fi.376a
Mi.409b
80 PLN
3700

1945 wydanie przedrukowe, znaczek za 1,50 zł./25 gr. ze znacznie przesuniętym w górę nadrukiem I Formy, gwarancja i opis.

Fi.376a
Mi.409b
200 PLN
3701

Fi.376a
Mi.409b
250 PLN
3702

1945 wydanie przedrukowe, 1,50 zł (I forma) - frankatura wielokrotna, pasek czterech znaczków (poz.47-50) - znaczek na 48 poz., z charakterystycznymi usterkami nadruku: "0 przerwane u góry" i "wyszczerbiony lewy dolny narożnik belki" - na liście poleconym wysłanym 13.9 z Warszawy do Sztokholmu; pieczątka cenzury wojskowej nr.1561, na odwrocie stempelek "Kontrola Dewizowa Przeprowadzona" i kasowniki przejściowe, a także stempel odbiorczy 21.9; w Szwecji przesyłkę dosłano na nowy adres; dekoracyjny walor w dobrym stanie zachowania.

Fi.376a
Mi.409b
250 PLN
3703

1945 wydanie przedrukowe, 1,50 zł - frankatura wielokrotna (oba typy nadruku), miejscowy list polecony nadany 28.V w urzędzie Warszawa 19 Port Lotniczy; zwracają uwagę zalepka i adnotacja TAJNE, ślady archiwizacji (jeden znaczek uszkodzony).

Fi.376a
Mi.409b
120 PLN
3704

Fi.376a
Mi.409b
80 PLN
3711

1945 kartka polecona z Katowic 12.X.45 do Kanady, stempel cenzury wojskowej 678 i stempel odbiorczy na odwrocie, kark złamana, jeden znaczek odpadł.

Fi.376a, 378
Mi.409b, 411
100 PLN
3712

1945 polecona kartka okolicznościowa ze znaczkiem i stemplem Kongresu Związków zawodowych w Warszawie 21.11.49, na odwrocie stempel odbiorczy, kartka bez treści.

Fi.376a, 386
Mi.409b, 413
80 PLN
3713

Fi.376a B
Mi.409b
100 PLN
3714

Fi.376a ok
20 000 PLN
3715

1945 wydanie przedrukowe, 1,50 zł (typ 1) - frankatura mieszana, list polecony wysłany 22.II z Pilicy do Warszawy, prowizoryczne kasownik i erka, kasowniki odbiorcze na odwrocie; bardzo dobry stan zachowania.

Fi.376aT1, 364
Mi.409b, 395
150 PLN
3716

1945 wydanie przedrukowe, 1,50 zł (forma II typ 2) - frankatura pojedyncza, znaczek z uszkodzeniem nadruku na poz.100 "prawa strona belki zasłaniającej nominał odłamana", list wysłany 28.XI z miejscowości Krzyżatka do Kobylanki, ostemplowania prowizoryczne; dekoracyjna całość w bardzo dobrym stanie zachowania.

Fi.376aT2
Mi.409b
120 PLN
3718

1945 wydanie przedrukowe, znaczek za 1,50 zł. - najwyżej katalogowana I forma, poz.43 (Fi.600.-); zdjęty z listu użytkowego z Sosnowca, gdzie znaczki z tej właśnie formy były w sprzedaży, gwarancja Schmutz.

Fi.376b FI
Mi.409a
500 PLN
3719

Fi.376b FI T1
Mi.409a
1 000 PLN
3720

1945 wydanie przedrukowe, znaczek w kolorze czerwonym z nadrukiem formy II z poz. 72 typ 1, gwarancja Miszczak.

Fi.376b T1
Mi.409a
1 300 PLN
3721

1945 wydanie przedrukowe, czworoblok znaczka w kolorze czerwonym z nadrukiem formy II z poz. 57/68, lewe znaczki z nadrukiem typ 1, prawe z nadrukiem typ 2, gwarancja Wiatrowski, Mikulski.

Fi.376b T1+T2
Mi.409a
5 500 PLN
3722

1945 wydanie przedrukowe, znaczek w kolorze czerwonym z nadrukiem formy II z poz. 84 na liście z Krakowa 29.X.45 do Sanoka, koperta pomimo zagięcia w doskonałym stanie, rzadki znaczek na liście z niefilatelistycznego obiegu trudna do zdobycia, gwarancja Schmutz, fotoatest Jungjohann.

Fi.376b T2
Mi.409a
4 500 PLN
3723

1945 wydanie przedrukowe, znaczek w kolorze czerwonym z nadrukiem formy II z poz. 15 typ 2 z obiegu pocztowego z urzędu pocztowego Kraków 2 30.X.45, gwarancja Walocha.

Fi.376b T2
Mi.409a
450 PLN
3725

1945 wydanie przedrukowe, znaczek z nadrukiem odwróconym formy II, gwarancja Schmutz.

Fi.376No
Mi.409bK
350 PLN
3726

1945 zabytki Gdańska, 1 zł - frankatura wielokrotna, miejscowy list wysłany w Warszawie 27.VI, znaczki unieważnione kasownikiem propagandowym (Myślicki 46 030); do tematu - PIWO!

Fi.377
Mi.410
25 PLN
3727

1945 zabytki Gdańska, frankatura dwukolorowa, polecony list lotniczy wysłany 8.I.1946 z Leszna do bazy lotnictwa polskiego wojskowego Cammeringham w Anglii, przesyłka poszukiwała bezskutecznie adresata, który prawdopodobnie powrócił do Polski, odesłana do nadawcy; stempelek cenzury wojskowej nr.1620; całość o bardzo ciekawym obiegu pocztowym w dobrym stanie zachowania; sygn. J.Księski.

Fi.377, 379B
Mi.410, 412A
250 PLN
3728

1945 zabytki Gdańska, seria cięta w parkach, w bardzo ładnym stanie, gwarancja Schmutz.

Fi.377-79 nz
Mi.410-12(A)U
480 PLN
3729

1945 zabytki Gdańska, znaczek nieząbkowany, gwarancja Wiatrowski.

Fi.378nz
Mi.412B
100 PLN
3730

1945 zabytki Gdańska, 3 zł - frankatura wielokrotna, list polecony wysłany 6.II.1946 z miejscowości Międzylesie do Katowic, prowizoryczne kasowniki i erka, kasownik odbiorczy na odwrocie; ostemplowania w kolorze czerwonym spotyka się bardzo rzadko; dekoracyjna całość w bardzo dobrym stanie zachowania.

Fi.379B
Mi.412A
200 PLN
3731

1945 list urzędowy z Lublina do Krakowa.

Fi.380
Mi.414
10 PLN
3732

1945 Warszawa oskarża, 3 zł - frankatura pojedyncza, list wysłany 5.VII.1946 z miejscowości Lipnik nad Opatówką do Krakowa, znaczek unieważniony kasownikiem prowizorycznym; walor w dobrym stanie zachowania, znaczek z niewielkimi przebarwieniami.

Fi.381
Mi.414
80 PLN
3733

1945 Warszawa oskarża, blok legitymacyjny ze znaczkiem z błędem "belka w oknie".

Fi.381 B1
Mi.415
50 PLN
3734

1945 Warszawa oskarża, znaczek z błędem "belka w oknie".

Fi.381 B1
Mi.415
20 PLN
3735

1945 Warszawa oskarża, znaczek z błędem "belka w oknie" z numerem walca na marginesie.

Fi.381 B1
Mi.415
50 PLN
3736

1945 Warszawa oskarża, 8 zł - frankatura wielokrotna, lotniczy list polecony wysłany 19.II.1946 z Warszawy do Chicago, stempelek cenzury zagranicznej 3290, jako kopertę zastosowano przedwojenną całostkę lotniczą; kasowniki odbiorcze na odwrocie; dekoracyjna całość w dobrym stanie zachowania, gwarancja.

Fi.384
Mi.418
120 PLN