The new auction will start soon

Auction 46. WW1 military postage

Page:
Poz# Photos Description Catalog Features Actual price
24323

1919 walki polsko-ukraińskie, obrona Lwowa, widokówka przesłana 18.V lokalnie we Lwowie za pośrednictwem poczty polowej nr.12, fioletowa odbitka datownika!!! idealna odciśnięty stempelek formacyjny "39. p.p. Strzelców lwowskich"; pułk otrzymał przydomek lwowski 8.IV, a największe zwycięstwo odniósł w dniu 29 przerywając w Zboiskach i Brzuchowicach pierścień wojsk ukraińskich wokół Lwowa; na stronie widokowej sygnowana litografia secesyjna znakomitego austriackiego ilustratora Ernsta Kutzera; wspaniały walor w doskonałym stanie zachowania.


400 PLN
24324

1919 POCZTA POLOWA W.P.*1*, od zarania niepodległości wybuchły walki polsko - ukraińskie na terenie Lwowa, powstała tam pierwsza w Polsce poczta polowa, której nadano nr.1, najwcześniejsze znane przesyłki pochodzą z końca grudnia 1918 roku; początkowo używała kasowników prowizorycznych, a "1" wpisywano ręcznie, prezentowany list z 3.I.1919. jest najwcześniejszą znaną datą użycia datownika (typu 4b) tzw. "grubej 1" - do tej pory był to 15.II; to okres najcięższych walk o Lwów, połączenie z krajem utrzymywano wyłącznie poprzez linię kolejową Lwów - Przemyśl, bardzo ciekawy walor, piękny stan zachowania, gwarancja Schmutz.


500 PLN
24325

1920 Zaślubiny Polski z morzem - wydanie pamiątkowe Armii gen. Hallera; z inicjatywy szefa Wydziału Oświaty i Kultury Dowództwa Frontu Pomorskiego ppłk. Mariana Dienstl - Dąbrowy, dla upamiętnienia objęcia przez Polskę tzw. korytarza z miastem Puck, zaopatrzono w nadruk typograficzny "Nad / Polskim / Morzem / Puck / 10.II.1920" po 700 sztuk trzy niemieckie znaczki; na każdym z nich charakterystyczna usterka nadruku - przerwa w "d" (Fi.3000.-), gwarancja Krawczyk.

Fi.1-3
2 400 PLN
24326

1920 wyprawa kijowska, Naczelne Dowództwo Wojska Polskiego, list ze Sztabu Generalnego wysłany 3.VI za pośrednictwem poczty polowej 53 do 6 Armii, adresowany na Frontową Główną Pocztę Polową VI, ładnie odciśnięta pieczęć nadawcy, całość w bardzo dobrym stanie zachowania (koperta od dołu zmniejszona).

W pierwszych dniach czerwca 6 Armia osiągnęła najdalsze rubieże na południowym odcinku frontu, zajmując Bracław, do 10.VI gen.Rydz-Śmigły przebywał w Kijowie i w tym właśnie czasie przesyłka dotarła do odbiorcy.


400 PLN
24327

1920 Bitwa Warszawska - list wysłany 4.IX miejscowo w Warszawie, wkrótce po odparciu spod Warszawy bolszewickiej nawały, adresowany do zastępcy Szefa Sztabu generała dywizji Mieczysława Kulińskiego, na odwrocie stempel odbiorczy poczty polowej nr.53 przydzielonej do obsługi Sztabu Głównego; całość w dobrym stanie zachowania.


200 PLN
24328

1920 wojna polsko-sowiecka, widokówka wysłana 25.IV z Kalisza do Warszawy, pieczęć formacyjna "Oddział Sztabowy/ SZWADRONU ZAPASOWEGO/ Pułku 3-go Ułanów"; 3 Pułk Ułanów brał udział m.in. w walkach o Mińsk Litewski, w działaniach na Białorusi uczestniczył do maja 1920, a następnie w składzie 3 Armii dowodzonej przez gen. Edwarda Rydza-Śmigłego wziął udział w wyprawie kijowskiej; całość w bardzo dobrym stanie zachowania.


90 PLN
SOLD
24329

1920 wojna polsko-sowiecka, front białorusko-litewski, widokówka napisana "w polu" 28.V w trakcie bardzo ciężkich walk toczonych ze zmiennym szczęściem od połowy maja, przesłana do Lwowa 2.VI za pośrednictwem poczty polowej 32, przydzielonej do 6DP. Pierwszego czerwca na południowy wschód od Połocka rozpoczęło się polskie przeciwuderzenie pod osobistym dowództwem Marszałka Piłsudskiego, które do ósmego czerwca osiągnęło nakazane cele: linię Dźwiny od Dryssy do Dzisny, górną Berezynę - to ostatnie sukcesy na froncie przed lipcową wielką ofensywą Armii Czerwonej. W walkach tych bardzo ważną rolę odegrała 6 Dywizja Piechoty, gwarancja Schmutz.


1 000 PLN
24330

1921 przedruk na znaczkach ukraińskich, z orłem, i w polskiej walucie, prywatne wydanie znaczków okupacyjnych dla Zachodniej Ukrainy, kompletna seria.


160 PLN
24331

1921 list polecony z frontowej poczty polowej nr 23 do szkoły podoficerskiej, wezwanie do odbioru listu z Ameryki.


80 PLN
24332

1923 Samorząd Warwiszki - powstanie, jedno z najrzadszych wydań przedrukowych na polskich znaczkach (Fi.11000.-); znaczek za 50 f. z poz.21, cień śladu po podlepce, gwarancja Falkowski, Krawczyk; znaczek za 100 f. z poz.21, bez podlepki, sygnatura Plamsch, gwarancja Falkowski, Krawczyk; znaczek za 200 f. z poz.1, ślad po podlepce i opakowaniu w celuloid, stara sygnatura, gwarancja Krawczyk.

Fi.1-3
Mi.1-3 
7 500 PLN