Auction 44. Polish Kingdom

12086

1858 Królestwo Polskie, znaczek rosyjski za 10 kop. wydania z 1858 roku, na papierze ze znakiem wodnym "cyfra 1" oraz z ząbkowaniem 14,5:15; unieważniony czytelnie polskim kasownikiem numerowym 191 - Kalisz (co bardzo rzadkie - w kolorze czerwonym) oraz dodatkowo przez przekreślenie piórem; początkowo znaczki unieważniano wyłącznie poprzez kreślenie, obowiązek kasowania datownikiem wprowadzono 10 marca 1858 roku i trwał on krótko, bo do dnia 27 marca 1858 roku, kiedy to do kasowania znaczków wprowadzono stemple numerowe; przez cały ten czas na większości znaczków spotyka się także kreślenie; ze względu na zapasy dostarczonych wcześniej znaczków nieząbkowanych, te ząbkowane użyte poza Warszawą są bardzo rzadkie - zostało to opisane przez Z.Mikulskiego w Filateliście 1/2008; znaczek był w kolekcjach F.Mertensa - jego sygnatura ołówkiem - VI 05 (rok) na odwrocie, a ostatnio G.B.Mehrtensa, fotoatest firmowy.

Fi.II
Mi.2
6 000 PLN
12088

1858 Królestwo Polskie, znaczek rosyjski za 10 kop. wydania z 1858 roku, na papierze bez znaku wodnego oraz z ząbkowaniem 12,5; ręcznie skasowany na wycinku; obowiązek unieważniania znaczków specjalnym kasownikiem wprowadzono w Królestwie 27 marca - o miesiąc później niż w Rosji, mimo to skasowanie ręczne znaczka wydanego we wrześniu to rzadkość, poza słabszą górną krawędzią, która wystawała poza skraj listu, w ładnym stanie.

Fi.V
Mi.5
200 PLN
12090

Mi.5
400 PLN
12091

1859 list do Królestwa Polskiego, wysłany 7.XII z Białegostoku do Warszawy, opłacony znaczkiem rosyjskim za 10 kop. wydania z roku 1858, na papierze bez znaku wodnego, o ząbkowaniu 12,5 (użyty w Królestwie przed wprowadzeniem polskiego znaczka numer jeden Fi.3000.-), unieważnionym rosyjskim kasownikiem numerowym 104, obok znaczka i na odwrocie miejscowniki z datą, na odwrocie warszawski datownik odbiorczy; przyzwoity stan zachowania.

Mi.5
800 PLN
12092

Mi.5
300 PLN
12093

Fi.(Ck3)
120 PLN
12094

Fi.(Ck4)
80 PLN
12104

1860 znak opłaty wycięty z koperty do korespondencji krajowej i do Rosji, duży wycinek w ładnym stanie.

Fi.(Ck5)
100 PLN
12110

1865 Królestwo Polskie, znaczek rosyjski za 10 kop. wydania z 1858 roku, na papierze bez znaku wodnego oraz z ząbkowaniem 12,5; czytelnie unieważniony polskim kwadratowym kasownikiem numerowym 1 - Warszawa: typ z ozdobną stopką cyfry 1, piękny stan zachowania.

Mi.5
250 PLN
12120

1865 Królestwo Polskie, znaczek rosyjski za 10 kop. wydania z 1865 roku, na papierze ze znakiem wodnym 4 oraz z ząbkowaniem 14,5:15, na podłożu koloidalnym - tracącym w wodzie rysunek; czytelnie unieważniony polskim kasownikiem numerowym 253 - Płock, bardzo ładny stan.

Fi.15y
Mi.15y
150 PLN
12123

Fi.16y
Mi.16y
200 PLN
12126

1865 około, Królestwo Polskie, rosyjska koperta za 10+1 kop. wydania z 1861 roku, o wymiarach 138x107 mm, ze znakiem wodnym Wz.II w położeniu lustrzanym, wysłana z Warszawy do Opola przez Kurów; znak opłaty unieważniono kwadratowym kasownikiem numerowymi 1 - Warszawa: typ z ozdobną stopką cyfry 1; na froncie datownik nadawczy typu IIIC z dnia 14.6.; bardzo dobry stan zachowania; sygn. H.S.I. w ramce; gwarancja.

Fi.Ckr10
1 000 PLN
12128

1866 Królestwo Polskie, znaczek rosyjski za 10 kop. wydanie z 1866 roku na papierze prążkowanym poziomo, ze znakiem wodnym 4 oraz z ząbkowaniem 14,5:15; czytelnie unieważniony polskim kasownikiem numerowym 269 - Maków (Fi.+500.-), bardzo ładny stan.

Fi.21x
Mi.21x
500 PLN
12138

1872 prekursor kartek pocztowych, rosyjski formularz kartkowy bez znaku opłaty, wydany przed ukazaniem się kart pocztowych; bardzo rzadki walor, w stanie czystym - niespotykany! idealny stan zachowania.

200 PLN
12139

1872 rosyjska całostka stosowana na Ziemiach Polskich, koperta za 10 kop., rozmiar: 113x73 mm; bardzo dobry stan zachowania (praktycznie niewidoczny ślad podlepki na odwrocie).

Mi.U16B
180 PLN
12140

1872 rosyjska całostka stosowana na Ziemiach Polskich, pierwsze wydanie kart pocztowych!!! karta za 3 kop. przeznaczona do korespondencji miejscowej; dobry stan zachowania (niewielkie miejscowe przebarwienia); sygnowana na odwrocie Bolesław SKIRMUNT.

Mi.P1
120 PLN
12142

1875 rosyjska całostka stosowana na Ziemiach Polskich, koperta za 8 kop., rozmiar: 145x81 mm; bardzo dobry stan zachowania, sygnowana na odwrocie Bolesław SKIRMUNT.

Mi.U22C
120 PLN
12143

1875 rosyjska całostka stosowana na Ziemiach Polskich, koperta za 5 kop., rozmiar: 139x113 mm; bardzo dobry stan zachowania (niewielkie ślady podlepek na odwrocie).

Mi.U21B
100 PLN
12144

1875 rosyjska całostka stosowana na Ziemiach Polskich, koperta za 8 kop., rozmiar: 113x73 mm; słabszy stan zachowania (tylna klapa zagięta, niewielkie ślady podlepek na odwrocie, na froncie minimalne ubytki powierzchni papieru).

Mi.U22B
150 PLN
12149

1880 rosyjska całostka stosowana na Ziemiach Polskich, wydanie przedrukowe - koperta za 7/10 kop., rozmiar: 139x113 mm; bardzo dobry stan zachowania (niewielkie ślady podlepek na odwrocie).

Mi.U28B
100 PLN