Auction 43. WW2 PoW and internment camps

9290

1940 Starobielsk - karta pocztowa do domu dziecka w Grodniem, wysłana 3.III, kasownik odbiorczy 28.V; wysyłający Jan Tracz nie figuruje na liście katyńskiej; bardzo dobry stan zachowania.

200 PLN
9291

1940 Oflag XIA - zdjęcie w formie pocztówki, wysłane 27.IV z obozu do Lublina.

50 PLN
9292

1940 Brody - obóz jeniecki, polecona karta pocztowa wysłana 25.VII z Lublina do obozu, stempelki cenzury, kasownik odbiorczy; jeńcy zatrudnieni byli przy budowie drogi strategicznej Nowogród Wołyński - Lwów, kierowanej przez NKWD; dekoracyjna całość w doskonałym stanie zachowania.

300 PLN
9293

1940 Internowanie w Szwajcarii - wydanie dla internowanych żołnierzy polskich, karta czysta w idealnym stanie zachowania.

Fi.Fp4
140 PLN
9294

1941 Internowanie w Szwajcarii - obóz Luetzelflueh, list do obozu, wysłany z Warszawy, zalepki i stempelki cenzury niemieckiej i szwajcarskiej, pieczątka szwajcarskiego cenzora 354, dodatkowo stempel "Zuzustellen Feldpostdirektion"; całość w dobrym stanie zachowania (ślady archiwizacji).

Fi.15
200 PLN
9295

1941 formularz "1631-L" Amerykańskiego Czerwonego Krzyża, będący spisem zawartości paczki żywnościowej nr.6 (Standard Package No.6) wysyłanej alianckim jeńcom wojennym; niecodzienny dokument; temat - CZERWONY KRZYŻ.

60 PLN
9296

1941 Stalag XIIC - listownik wysłany 14.VI z obozu do Łodzi; cenzura obozowa.

45 PLN
9297

1941 Internowanie na Węgrzech - obóz Sarvar, widokówka wysłana 10.II z obozu do Lublina; pieczęć formacyjna, stempelki cenzury; dekoracyjna całość w bardzo dobrym stanie zachowania.

200 PLN
9298

1941 Stalag XA - karta wysłana w 1952 roku - mylna data na stemplu !!! - do Zgierza, w rzeczywistości według daty na odwrocie 1.VIII.1941, stempelek cenzury obozowej; ciekawostka w bardzo dobrym stanie zachowania.

100 PLN
9299

1941 Oflag IIB - listownik wysłany 12.VIII z obozu do Warszawy; cenzura.

30 PLN
9300

1941 (?) formularz potwierdzenia otrzymania paczki Szwedzkiego Czerwonego Krzyża; rzadko spotykany walor w słabszym stanie zachowania (niewielkie ubytki kredy na froncie); temat - CZERWONY KRZYŻ.

30 PLN
9301

90 PLN
9302

1941 Internowanie w Szwajcarii - obóz Büren, widokówka do obozu wysłana 29.VII z miejscowości Vuiteboeuf, stempelek cenzora nr.350, znaczek zdjęty, dobierany.

40 PLN
9303

100 PLN
9304

1941 Stalag XB - przesyłka zagraniczna do Wielkiej Brytanii!!! karta wysłana 28.VI z obozu do Londynu, stempelki cenzur niemieckiej obozowej i angielskiej; ładna całość w doskonałym stanie zachowania.

300 PLN
9305

1941 Internowanie na Węgrzech - obóz Mosdos, formularz wysłany 14.VI z obozu do Krakowa; pieczęć formacyjna, stemple cenzury: węgierskiej i niemieckiej; pieczęć formacyjna; dobry stan zachowania.

80 PLN
9306

1941 Internowanie we Francji "Vichy" i w Afryce Francuskiej, karta świąteczna - ilustracja wg drzeworytu Witolda Januszewskiego - wydana przez Polską YMCA udzielającą pomocy rodakom osadzonym we francuskich obozach internowanych, słabo znany rozdział polskich losów w czasie II wojny; bardzo rzadki walor w idealnym stanie zachowania.

400 PLN
9307

1941 Stalag VIB - karta wysłana 5.IV do Polskiego Czerwonego Krzyża w Krakowie, nietypowy niemy datownik nadawczy, cenzura; stempel kancelaryjny PCK; minimalne ślady archiwizacji, całość w bardzo dobrym stanie zachowania; temat - CZERWONY KRZYŻ.

100 PLN
9308

1941 Poznań-Główna - obóz dla wysiedlonych "Internierungslager Glowno", list z obozu przesłany 5.XI za pośrednictwem Niemieckiego Czerwonego Krzyża miejscowo w Poznaniu; stempelek zwalniający od opłaty pocztowej; był to obóz o ciężkich warunkach pobytu, w którym przebywali Polacy (również dzieci) wysiedleni z Poznania i okolic, więźniów poddawano m.in. "badaniom rasowym" w wyniku których część osób wysyłano do obozów germanizacyjnych, a pozostałych odsyłano w zaplombowanych wagonach towarowych do GG; temat - CZERWONY KRZYŻ.

250 PLN
9309

1941 Kozielsk II - nr skrzynki 11C - 41, karta pocztowa z dnia 20.V.1941 i pokwitowanie na nadaną cztery miesiące wcześniej paczkę - obie przesyłki z miejscowości Babiórka (okręg Baranowicze) do obozu w Kozielsku; po wymordowaniu w 1940 roku jeńców z Kozielska I i agresji na kraje bałtyckie, obóz zapełniono internowanymi w tych krajach oficerami polskimi; zastali tam oni szereg śladów po zamordowanych, a ponieważ w większości przeżyli i z gen. Andersem opuścili "nieludzką ziemię", mogli dać świadectwo prawdzie.

1 500 PLN
9310

1942 Internowanie w Rumunii - obóz Suceava, dofrankowana karta pocztowa wysłana 25.III z obozu do Łodzi; stempelki cenzury; minimalnie słabszy stan zachowania.

150 PLN
9311

1942 Oflag IID - listownik wysłany 16.X z obozu do Sanoka; cenzura obozowa.

20 PLN
9312

1942 list z Kłobucka do Stalagu XIB w Fallingbostel, stempel cenzury z Stalagu.

100 PLN
9313

100 PLN
9314

1942 przekaz paczkowy z Lipia 12.11.42 przez Kłobuck do obozu w Treuenbrietzen - Belzig, stempel odbiorczy na odwrocie.

25 PLN
9315

1942 BuAB 42 - jeniecki batalion budowlano-roboczy, karta podwójna wysłana z obozu 17.IX do Polskiego Czerwonego Krzyża w Radomiu, niemy kasownik nadawczy; cenzura; zwraca uwagę zakodowany adres zwrotny Feldpost-Nr. 07 066; stan słaby.

25 PLN
9316

1942 Oflag XIIA - dowód wpłaty przekazu pocztowego na 72 marki wysłanego 1.I z obozu do rodzin; stempel komendantury obozu; nietypowy walor.

50 PLN
9317

1942 Internowanie na Węgrzech - obóz Ipolyszalka, karta wysłana 24.IX z obozu do Kielc, pieczęć formacyjna stempelki cenzury węgierskiej i niemieckiej; ładna całość w dobrym stanie zachowania.

150 PLN
9318

1942 Oflag VIE - barwna odbitka linorytu autorstwa R.Bobrowskiego, naklejona na kartę z sucho tłoczoną ramką.

200 PLN
9319

1942 BAB 42 - jeniecki batalion budowlano-roboczy, karta do obozu (część na odpowiedź) wysłana 5.IV z Muszyny, cenzura, wzruszająca treść.

60 PLN
9320

1942 Internowanie w Szwajcarii - obóz Büren, formularz wydania ogólnego do korespondencji krajowej, wysłany 15.VI z obozu do ambasady RP w Bernie, stempelek cenzora 311; minimalnie słabszy stan zachowania.

Fi.Fp3
120 PLN
9321

1943 Oflag 8 - druki do obozu, wysłane 24.XII z Lublina, cenzura obozowa; bardzo nietypowa - niezgodna z regulaminem poczt obozowych przesyłka; dobry stan zachowania (niewielkie przebarwienia).

Fi.72
200 PLN
9322

1943 Internowanie w Szwajcarii, ekspresowy list zagraniczny wysłany 29.IV z Warszawy do Fribourga, zalepki cenzury niemieckiej i szwajcarskiej, liczne stempelki cenzorskie, kasownik odbiorczy 3.V; koperta nieznacznie uszkodzona przy otwieraniu.

Fi.86a, 110
150 PLN
9323

1943 Oflag VIB - karta z życzeniami z okazji Bożego Narodzenia, ozdobiona sygnowaną akwarelką, stempelek cenzury obozowej na odwrocie; miejscowe przebarwienia.

200 PLN
9324

1943 Stalag IA - karta podwójna z nieoderwaną odpowiedzią, wysłana 6.XI z obozu do Pruszkowa; cenzura obozowa; całość rzadko spotykana w takiej formie.

70 PLN
9325

1943 Stalag XIIF - karta (część na odpowiedź) wysłana 21.III z Łodzi do obozu; cenzura obozowa; zwraca uwagę stempel nadawczy - łódzki wirnik propagandowy; w rzeczywistości walor prezentuje się korzystniej niż na powyższej reprodukcji.

150 PLN
9326

1943 Internowanie w Szwajcarii - obóz Winterthur, widokówka do obozu wysłana 17.VI z miejscowości Rigi-Kulm, stempelek szwajcarskiego cenzora 318 i "Zuzustellen Feldpostdirektion"; dobry stan zachowania.

120 PLN
9327

1943 BAB 24 - jeniecki batalion budowlano-roboczy, karta wysłana 11.VI z obozu do miejscowości Turna, niemy kasownik nadawczy; cenzura obozowa.

120 PLN
9328

1943 Stalag XIA - karta wysłana 18.VI przez Męża Zaufania jeńców polskich ze szpitala - Lazarett "T" do Szwajcarii do organizacji pomocy jeńcom polskim; cenzury: niemiecka i szwajcarska, stempelek szwajcarskiego cenzora 305; rzadki kierunek wysyłki, ślady archiwizacji.

150 PLN
9329

1943 Internowanie w Szwajcarii, przesyłka z Persji !!! lotniczy list polecony wysłany 18.VII z Teheranu, poprzez Bagdad (5.VIII) przesłany do Istambułu (11.VIII), a stamtąd do Szwajcarii; liczne stemple i zalepki cenzorski, dwie kartki przewodnie; wspaniała całość o niezwykle rzadkim i pięknie udokumentowanym obiegu w bardzo dobrym stanie zachowania; reprodukcję prezentowanego waloru wykorzystano w książce "Korespondencja obozowa w okresie II wojny światowej" autorstwa St.Barańskiego i J.Falkowskiego.

700 PLN