Auction 42. Polish Kingdom

193

1839 Królestwo Polskie, list zagraniczny z Warszawy do Londynu wysłany 23.IX, stempel nadawczy typu IIIC (398g), stemple tranzytowe: Berlin i efektowny Hamburg, kasownik odbiorczy Londyn 7.X; liczne adnotacje pocztowe dotyczące masy przesyłki i opłat pocztowych; nietypowy, stosunkowo rzadki kierunek wysyłki; list o ładnie udokumentowanym obieg pocztowym, złożony i przechowywany w archiwum (stąd pochodzi pionowe zagięcie).

250 PLN
194

1851 obszar I Rzeczypospolitej, rosyjska koperta za 10+1 kop. wydania z 1849 roku, o wymiarach 138x107mm, ze znakiem wodnym Wz.I w położeniu normalnym, wysłana z Lucyna do Rygi; znak opłaty kreślony ręcznie, na odwrocie unikalny nienotowany u Prigary stempel nadawczy / 27 1851 - typu VI/11, i ryski odbiorczy / 30 . 1851; na zamku lucyńskim zamieszkał w 1579 roku król Stefan Batory, jego załoga liczyła 1000 żołnierzy z 50 armatami; po rozbiorze w 1772 roku Lucyn został miastem powiatowym; adresowana po polsku koperta zachowała się w bardzo dobrym stanie, piękny przykład silnych związków tych ziem z Polską.

Fi.Ckr7
800 PLN
195

1856 kompletny list z Warszawy 2.12.56 do Paryża, dostarczony przez przejście graniczne w Częstochowie gdzie otrzymał stempel "AUS RUSSLAND" i adnotację o opłacie 3 srebrnych groszy do Wrocławia, tutaj nadany koleją - stempel "BRESLAU / 3 12 III / BERLIN" do Berlina, stąd skierowany pociągiem do Francji, na granicy otrzymał stempel "PRUSSE 5 DEC. 56 VALENCIENNES" i stempel pobraniowy od nadawcy "11" centymów, list dotarł 5 grudnia do Paryża - stempel odbiorczy.

320 PLN
196

1857 Królestwo Polskie, rosyjska koperta za 10+1 kop. wydania z 1855 roku, o wymiarach 140x109 mm (2-3 mm przycięta od góry), ze znakiem wodnym Wz.I w położeniu lustrzanym, wysłana w marcu z Warszawy do majątku Powierwicyn pod Telszą w guberni Kowieńskiej; znak opłaty kreślony ręcznie, na odwrocie adnotacja adresata w której wymieniony jest nadawca Władysław Mostowski - jego herbem "Dołęga" zamknięto kopertę, a odcisk zachował się w dobrym stanie; rodzina Mostowskich była do 1823 roku właścicielami słynnego pałacu w Warszawie; list pochodzi z całej partii korespondencji otrzymanej przez Józefa Pawłowicza z Warszawy; najpiękniejsza z tych kopert, ze stycznia 1857, adresowana po polsku znajdowała się w eksponacie wystawowym Dr.J.Mazepy.

Fi.Ckr8
1 600 PLN
197

1858 list z Płocka 9.8.68 do Austrii opłacony znaczkami rosyjskimi unieważnionymi polskim stemplem numerowym Płocka 253, stempelek FRANCO i austriacki stempel graniczny POLOGNE,na odwrocie austriackie stemple odbiorcze, koperta w średnim stanie zachowania ale o dobrej prezentacji.

Mi.18, 19, 21
1 000 PLN
198

1858 znaczek rosyjski za 10 kop. stemplowany kasownikiem numerowym Warszawy używanym przed wprowadzeniem pierwszego polskiego znaczka, znaczek lekko uszkodzony - przytarty jak na zdjeciu.

Fi.II
Mi.2
300 PLN
199

1858 Królestwo Polskie, pięknie cięty pierwszy znaczek rosyjski za 10 kop. wydania z 1857 roku, na papierze ze znakiem wodnym "cyfra 1"; unieważniony czytelnie polskim kasownikiem numerowym 6. - Kałuszyn; to pierwszy znaczek będący w obiegu na ziemiach polskich, mógł zostać użyty pomiędzy 27 marca 1858 roku - kiedy to wprowadzono obowiązek unieważniania znaczków kasownikiem numerowym, a 1 kwietnia 1860 roku - kiedy znaczki rosyjskie wycofano z obiegu; pochodzi ze słynnego zbioru "Wisła" G.D.Mehrtensa, piękny stan; fotoatest firmowy.

Fi.I
Mi.1
9 000 PLN
200

1858 Królestwo Polskie - kompletny list składany opłacony znaczkiem rosyjskim za 10 kop. wydania z 1858 roku, na papierze ze znakiem wodnym "cyfra 1" i ząbkowaniem 14,5:15; znaczek unieważniony polskim kasownikiem numerowym 30 - Seyny, obok nienotowany dotąd miejscownik ramkowy "SEYNY" typu IIB, na odwrocie datownik odbiorczy Warszawy z 22.12. Początkowo list miał być wysłany na koszt odbiorcy, ale stosowną adnotację na koszt wykreślono i tym samym charakterem wpisano nad nią informację o całkowitym opłaceniu listu przez nadawcę - franko. Sam znaczek na liście z Królestwa bardzo wysoko wyceniany (Fi.12000.-); list napisany na papierze z suchym tłoczeniem okrętu i pod nim PARIS zachował się w bardzo dobrym stanie, jedynie na stronie adresowej widoczne kilka zadrapań piórem; pochodzi ze słynnego zbioru "Wisła" G.D.Mehrtensa, fotoatest firmowy.

Fi.II
Mi.2
12 000 PLN
201

1858 Królestwo Polskie, znaczek rosyjski za 10 kop. wydania z 1858 roku na papierze bez znaku wodnego oraz z ząbkowaniem 12,5; unieważniony polskim kasownikiem numerowym 1 - Warszawa, jedynym okrągłym kasownikiem numerowym, który z całą pewnością został użyty przed 1860 rokiem, gdyż w momencie powrotu do obiegu znaczków rosyjskich był już wycofany z użytku (1864); bardzo ładny stan zachowania.

Fi.V
Mi.5
1 000 PLN
202

1859 po, "KRÓLESTWO POLSKIE JNSPEKTOR GŁÓWNY DRÓG ŻELAZNYCH" urzędowa pieczęć z godłem, wyciśnięta w czarnym laku na odwrocie listu wysłanego 29.IV z Warszawy do Piotrkowa, stempel nadawczy typu IIIC (398k), niebieskozielony stempelek zwalniający od opłaty pocztowej "INTERES RZĄDOWY" (Czernik typ,IIIA); wyjątkowa rzadkość zarówno do zbioru Królestwa Polskiego jak i dla tematyków; temat - KOLEJ.

300 PLN
203

1859 Królestwo Polskie - fałszerstwo na szkodę poczty; list z Włocławka do Warszawy opłacony rosyjskim znaczkiem za 10 kop. wydania z 1858 roku na papierze bez znaku wodnego oraz z ząbkowaniem 12,5; znaczek unieważniono bardzo mocno odciśniętym polskim kasownikiem numerowym 241 - Włocławek, widać pod nim wyraźnie rosyjski kasownik numerowy 2 w owalu z kropek, co dowodzi wcześniejszego użycia znaczka w Moskwie; potwierdzeniem tego oszustwa są uszkodzenia powstałe przy zdejmowaniu wspomnianego znaczka z listu; sama przesyłka jest w pełni kompletna i zachowała się z pełną treścią (datowaną 1859) w bardzo dobrym stanie; na froncie datownik nadawczy Włocławek typu IIIA z ręcznie wpisana data 16/2, na odwrocie datownik odbiorczy Warszawa typu IIIC z 17/2 i duży godzinnik 1/P stosowany do 1860 roku; to stosunkowo wczesne fałszerstwo na szkodę poczty, jakkolwiek w kolekcji Z.Mikulskiego jest kilka przesyłek z 1858 roku; kolorowy fotoatest firmowy.

Fi.V FP
Mi.5
9 000 PLN
204

1860 pierwszy polski znaczek w kolorach o odcieniach jasnych, znaczek stemplowany rzadko spotykanym kasownikiem kolejowym ambulansu na trasie Petersburg - Warszawa, znaczek reperowany - pomimo tego dobra prezencja.

Fi.1a
Mi.1a
400 PLN
205

1860 pierwszy polski znaczek w kolorach niebieskim i ciemnoróżowym w odcieniach jasnych unieważniony kasownikiem ekspedycji pocztowej na dworcu Praga DP, Bojanowicz 8 punktów, znaczek w ładnym stanie, lekko pogłębione ząbkowanie w górnej części znaczka.

Fi.1a
Mi.1a
700 PLN
206

1860 pierwszy polski znaczek w kolorach o odcieniach jasnych, znaczek stemplowany kasownikiem numerowym Gończyc numer 67 wysoki stopień rzadkości według Bojanowicza 8 punktów, znaczek w bardzo dobrym stanie zachowania.

Fi.1a
Mi.1a
1 860 PLN
207

1860 pierwszy polski znaczek w odcieniach jasnych stemplowany najprawdopodobniej lubelskim kasownikiem numerowym 73, znaczek posiada usterkę formy drukarskiej dla barwy niebieskiej w postaci rozbitej lewej części znaczka i zdeformowanego napisu oraz usterkę formy drukarskiej dla barwy czerwonej w postaci uszkodzonego tła głownie w dolnej części, znaczek posiada reperowane ząbki choć ogólnie jest w poprawnym stanie, znaczek pochodzi ze zbioru znanego zbieracza znaczków tego wydania Stanisława Dolińskiego (stempel własnościowy na odwrocie) i był reprodukowany w artykule pana M.Miszczaka dla ilustracji wyżej opisanych usterek.

Fi.1a
Mi.1a
1 300 PLN
208

1860 pierwszy polski znaczek w kolorach o odcieniach jasnych, znaczek stemplowany kasownikiem numerowym Łęcznej numer 272 wysoki stopień rzadkości według Bojanowicza 5 punktów, znaczek uszkodzony jak na zdjęciu.

Fi.1a
Mi.1a
830 PLN
209

1860 pierwszy polski znaczek w kolorach o odcieniach jasnych, znaczek stemplowany kasownikiem numerowym Koła numer 223 stopień rzadkości według Bojanowicza 2 punkty, znaczek posiada bardzo umiejętnie dostawiony lewy górny narożnik z innego znaczka, pomimo tej reperacji dobra prezencja.

Fi.1a
Mi.1a
460 PLN
210

1860 dwa pierwsze polskie znaczki w kolorach o odcieniach jasnych i o odcieniach ciemnych na wycinkach listów z Warszawy, stemplowane kasownikiem jedynka w czterech okręgach, znaczki w doskonałym stanie oraz ładne szerokie wycinki z całymi kasownikami, tak jak większość znaczków tego wydania na wycinkach znaczki w oryginalnym stanie nie uszkodzone przy odklejaniu i często z tego powodu poprawiane lub reperowane, widoczne na prawym wycinku zażółcenie pochodzi od naturalnie rozsmarowanej gumy znaczka, doskonały komplet podstawowych znaczków w skrajnych barwach na początek zbioru generalnego Polski.

Fi.1a, 1b
Mi.1a, 1b
2 600 PLN
211

1860 pierwszy polski znaczek w kolorach w odcieniach jasnych unieważniony kasownikiem numerowym Łęczycy numer 235 - Bojanowicz stopień rzadkości 4 punkty, znaczek posiada usterkę w postaci uszkodzonej litery K w KOP., znaczek wzmocniony na całej powierzchni masą papierową, dobra prezencja.

Fi.1a B14
Mi.1a
1 300 PLN
212

1860 Królestwo Polskie, pierwszy polski znaczek za 10 kop., w kolorach błękitu pruskiego i karminoworóżowym o jasnych odcieniach, unieważniony polskim kasownikiem numerowym 1 - Warszawa; klisza niebieska z rzadkim i efektownym błędem "jajko" - cyfra 10 i lewa ramka charakterystycznie uszkodzone; lekko załamane górne narożniki i mała prześwitka, poza tym w bardzo ładnym stanie; gwarancja.

Fi.1a B3
1 800 PLN
213

1860 Królestwo Polskie - zgrabny list, wysłany 2(14).2. z Warszawy do Iwacewicz przez Brześć Lit., Kobryń i Zapole, opłacony pierwszym polskim znaczkiem za 10 kop. w kolorach niebieskim i karminoworóżowym o jasnych odcieniach, unieważnionym polskim kasownikiem numerowym 1 - Warszawa, obok miejscownik BAPABA grażdanką; znaczek ma mocne pęknięcie lewej ramki na wysokości draperii, klarowny rysunek, jest czytelnie skasowany i zachował się w bardzo dobrym stanie, gwarancja Schmutz.

Fi.1ad
6 000 PLN
214

1860 Królestwo Polskie, pierwszy polski znaczek za 10 kop., w kolorach niebieskim i karminowym o ciemnych odcieniach; unieważniony polskim kasownikiem numerowym 179 - Piotrków, jedyny typ cyfra w trzech (zamiast czterech) okręgach; znaczek pękniety na 4/5 wysokości i podklejony podlepką, poza tym w ładnym stanie; gwarancja z oznaczeniem (4).

Fi.1b
600 PLN
215

1860 pierwszy polski znaczek w kolorach o odcieniach ciemnych, znaczek stemplowany kasownikiem numerowym Sandomierza numer 108 wysoki stopień rzadkości według Bojanowicza 6 punktów, znaczek reperowany w dwóch narożnikach jednak bardzo dobra prezencja i ładnie i czytelnie odbity kasownik.

Fi.1b
Mi.1b
1 400 PLN
216

1860 pierwszy polski znaczek w kolorach niebieskim i karminowym w odcieniach ciemnych unieważniony warszawskim kasownikiem "jedynka w czterech kwadratach" , znaczek posiada usterkę w postaci "zagiętego lewego dolnego narożnika, dobry stan zachowania.

Fi.1b
Mi.1b
1 100 PLN
217

1860 Królestwo Polskie, pierwszy polski znaczek za 10 kop., w kolorach niebieskim i karminowym o ciemnych odcieniach; unieważniony polskim kasownikiem numerowym 128 - Chęciny; znaczek z ładnie zreperowanym narożnikiem i małą prześwitką, poza tym w bardzo ładnym stanie; gwarancja z oznaczeniem (4).

Fi.1ba
700 PLN
218

1860 Królestwo Polskie, pierwszy polski znaczek za 10 kop., w kolorach błękitu pruskiego o niespotykanie ciemnym odcieniu i karminowym, na wycinku; poza pęknięciem papieru po lewej stronie draperii w bardzo pięknym stanie, pełne równe ząbkowanie, żywe barwy; gwarancja i opis Krawczyk.

Fi.1bc
1 000 PLN
219

1860 Królestwo Polskie, pierwszy polski znaczek za 10 kop., w kolorach błękitu pruskiego i karminowym o ciemnych odcieniach; unieważniony polskim kasownikiem numerowym 22 - Maryampol; znaczek z historycznej kolekcji Mertensa sprzedanej w 1907 roku samemu A.Faberge, na odwrocie jego adnotacja o dacie nabycia "VI07 Mertens"; na odwrocie rozległe resztki papieru z koszulki listu na oryginalnej gumie; kolorowy fotoatest firmowy.

Fi.1bc
2 000 PLN
220

1860 Królestwo Polskie, pierwszy polski znaczek za 10 kop., w kolorach błękitu pruskiego i karminowym o ciemnych odcieniach, unieważniony polskim kasownikiem numerowym 1 - Warszawa, rzadkiego typu IV - sześć kwadratów z ozdobną stopką cyfry 1; bardzo ładnie zreperowany, wzmocniony masą papierową na całej powierzchni, świetny ekspozycyjnie; gwarancja z oznaczeniem (4).

Fi.1bc
820 PLN
221

1860 Królestwo Polskie, pierwszy polski znaczek za 10 kop., w kolorach błękitu pruskiego i karminowym o ciemnych odcieniach, unieważniony bardzo rzadkim polskim kasownikiem ambulansowym stosowanym na linii kolei Warszawsko - Wiedeńskiej - typ 2; znaczek lekko załamany, poza trzema krótszymi ząbkami w ładnym stanie; gwarancja.

Fi.1bc
1 800 PLN
222

1860 Królestwo Polskie, pierwszy polski znaczek za 10 kop., w kolorach błękitu pruskiego i różowokarminowym o ciemnych odcieniach; klisza niebieska z uszkodzoną lewą ramką; unieważniony polskim kasownikiem numerowym 73 - Lublin, w lewym dolnym rogu fragment czerwonego miejscownika; znaczek ładnie zreperowany, wzmocniony masą papierową na całej powierzchni; gwarancja z oznaczeniem (4).

Fi.1bc B5
600 PLN
223

1860 Królestwo Polskie, wycinek z dwułótowego listu z dwoma egzemplarzami pierwszego polskiego znaczka za 10 kop. w kolorach błękitu pruskiego i karminowym o ciemnych odcieniach; lewy z niebieską obwódką wokół herbu typu II z charakterystyczną rysą w szerokim niebieskim owalu powyżej litery O w KOP.; dodatkowo znaczek ten jest z całą pewnością dwukrotnie użyty co było fałszerstwem na szkodę poczty, pod spodem widoczny polski kasownik numerowy (?)191 - Kalisz, w lewym dolnym rogu dobrze widoczne okręgi tego kasownika; na nim mocno przybity kasownik DP - Droga Petersburska, ekspedycji pocztowej na dworcu kolejowym Praga, prawy znaczek o uszkodzonym licu nie ma wyraźnych śladów podwójnego kasowania, ale nie można też tego wykluczyć - uszkodzenia mogą wynikać z usuwania śladów tuszu, a przyklejenie wzajemnie odwrotnie obu znaczków pomogło fałszerzowi przykryć stare kasowanie nowym; tego typu fałszerstwa na szkodę poczty były w Rosji powszechne i dość często zdarzało się to w Kaliszu, ale przeważnie miało to miejsce po przywróceniu do obiegu znaczków rosyjskich, a użycie do tego pierwszego polskiego znaczka z rzadkim błędem i w dodatku na liście dwułótowym jest unikalne, lekkie załamanie w poprzek wycinka nieznacznie tylko obniża wartość tego waloru, kolorowy fotoatest firmowy.

Fi.1bcs FP
3 000 PLN
224

1860 Królestwo Polskie, pierwszy polski znaczek za 10 kop., czysty, w kolorach niebieskim i karminowym o ciemnych odcieniach, na cienkim lekko prześwitującym papierze - 0,07 mm, z niewielkimi, cienkimi pozostałościami gumy na części powierzchni znaczka, kolorowy fotoatest Krawczyk.

Fi.1bu
4 800 PLN
225

1860 znak opłaty z pierwszej polskiej całostki, wycięty i naklejony na tekturkę

Mi.Ckr5
50 PLN
226

1861 znak opłaty z koperty rosyjskiej przywróconej do obiegu na ziemiach polskich w 1865 roku na papierze satynowanym z tłoczonymi kwadratami.

Mi.(U7)
10 PLN
227

600 PLN
228

1862 Królestwo Polskie, cała strona adresowa i duża część tylnej, z koszulki listu opłaconego pierwszym polskim znaczkiem za 10 kop. w kolorach błękitu pruskiego i karminowym o ciemnych odcieniach - odmiana z niebieską obwódką wokół herbu bardzo rzadkiego typu I - bez żadnych dodatkowych usterek; znaczek (pokazany dodatkowo na środku) unieważniono polskim kasownikiem numerowym 1 - Warszawa, obok datownik nadawczy grażdanką 15/5 według kalendarza juliańskiego, na odwrocie godzinnik odbiorczy . 19//1862; zagwarantowany jako list, a znaczek - opisany dodatkowo miękkim ołówkiem, zachował się w bardzo dobrym stanie; nadaje się do ekspozycji tym bardziej, że znalezienie znaczka z niebieską obwódką typu I na kompletnym liście jest szalenie trudne; gwarancja i opis Schmutz.

Fi.1bcs
9 000 PLN
229

1862 obszar I Rzeczypospolitej, list wysłany 19.4 z Połąga (Palangen) do Lipawy (Libau), opłacony znaczkiem rosyjskim za 10 kop. wydania z roku 1858, na papierze bez znaku wodnego, o ząbkowaniu 12,5, unieważnionym kasownikiem numerowym 240 - Połąg, na odwrocie ładnie odbity dwujęzyczny rosyjsko-litewski miejscownik " POLANGEN" z miejscem na wpisanie daty; obie miejscowości Rzeczpospolita utraciła na rzecz Rosji dopiero wskutek III rozbioru; zgrabny walor w bardzo dobrym stanie zachowania.

Mi.5
800 PLN
230

1865 pierwszy polski znaczek na obwolucie listu z Warszawy do Petersburga, znaczek o żywych ciemnych kolorach o bardzo czystym rysunku i poprawnym ząbkowaniu, rzadko spotyny na listach kasownik warszawski - jedynka w czterech kwadratach, późna data użycia na kilka tygodni przed wycofaniem pierwszego znaczka ze sprzedaży, koperta posiada reperację w postaci uzupełnienia wyciętego fragmentu koperty z nazwiskiem adresata (praktycznie niewidoczne), na odwrocie stempel odbiorczy Petersburga 26.I.65, bardzo ładna prezencja i czysty stan zachowania, gwarancja Schmutz.

Fi.1b
Mi.1b
4 000 PLN
231

1865 Królestwo Polskie, znaczek rosyjski za 20 kop. wydania z 1858 roku na papierze bez znaku wodnego oraz z ząbkowaniem 12,5; unieważniony polskim kasownikiem numerowym 16 - Ruda Guzowska (Fi.+350.-), piękny stan, gwarancja J.H.Stolow.

Mi.6
1 200 PLN
232

1865 Królestwo Polskie, parka znaczków rosyjskich za 20 kop. wydania z 1858 roku na papierze bez znaku wodnego z ząbkowaniem 12,5; unieważniona unikalnym polskim kasownikiem ambulansowym DB - Droga Bydgoska, typ - duże litery bez kropek, który był stosowany w wagonie pocztowym numer osiem i nie jest znany na liście; znaczek ma maleńką prześwitkę, poza tym jest w bardzo ładnym stanie; kolorowy atest firmowy.

Mi.6
2 800 PLN