Auction 41. Communist Poland 1945-1952

24460

1944 Wodzowie - Traugutt, pionowa parka znaczków za 25 gr. na liście wysłanym 18.IX przez Przewodniczącego Powiatowej Rady Narodowej w Siedlcach do Wojewódzkiej Rady Narodowej w Lublinie, znaczki unieważnione poniemieckim (GG) datownikiem o średnicy 24 mm z wyróżnikiem "e" (typ 300/1); koperta firmowa BACUTIL ... Zweistelle Lublin ... nicowana z przesyłki w odwrotnym kierunku, z Wydziału Aprowizacyjnego Wojewódzkiej Rady Narodowej w Lublinie do Przewodniczącego Powiatowej Rady Narodowej w Siedlcach; koperta jest nieco dłuższa i dla lepszej ekspozycji została po lewej stronie złożona, przy otwieraniu nadcięto jeden znaczek, a następnie dość brutalnie ją rozerwano; ponieważ jednak nie ma żadnych ubytków papieru po złożeniu list prezentuje się bardzo dobrze (co widać na skanie); z miejscowości poza Lublinem znanych jest najwyżej po kilka listów, a takie z ewidentnie niefilatelistycznego obiegu należą do największych rzadkości kolekcji Polski powojennnej, gwarancja i kolorowy fotoatest Piekut.

Fi.339
Mi.380
4 800 PLN
24461

1944 Wodzowie - znaczki wydane 7.IX na kopertach unieważnionych 5.IX ???; w dniach 7 - 14.IX datownik "LUBLIN 1" z wyróżnikiem "r" nie posiadał żadnych uszkodzeń, od 15.IX pod literką "r", na każdym z licznie znanych listów, widoczna jest przerwa powstała najprawdopodobniej w wyniku uderzenia datownikiem o brzeg poduszki z tuszem; dwie pierwsze całości mają znaczki unieważnione datownikiem z tą właśnie cechą - co dowodzi, że są antydatowane (przez nieuwagę na 5.IX czyli o dwa dni przed datę wydania znaczków); trzecia całość to grzecznościowy list polecony z 14.IX - OSTATNIEGO DNIA PRZED USZKODZENIEM DATOWNIKA; pierwszy list omyłkowo zagwarantowany przez eksperta PZF, drugi posiada na odwrocie datownik odbiorczy Przemyśl z dnia 14.IX, a razem te trzy całości stanowią szalenie interesujący zestaw badawczy do specjalizacji tego bardzo poszukiwanego wydania.

Fi.339-341
Mi.380-382
3 000 PLN
24462

1944-1945 roczniki znaczków czystych.

Fi.339-387
Mi.380-420 (ohne 409
620 PLN
24463

1944 Wodzowie, seria czysta w narożnych, lewych górnych, czworoblokach, piękny stan, gwarancja Schmutz.

Fi.339-41
Mi.380-82
1 800 PLN
24464

1944 Wodzowie, oryginalnie kasowana seria w czworoblokach, gwarancja Krawczyk.

Fi.339-41
Mi.380-82
2 400 PLN
24465

1944 Wodzowie, rzadko obecnie spotykane "czeskie" fałszerstwo pierwszej powojennej serii polskiej z rastrem pod kątem około 70 stopni.

Fi.339-41 FFi
400 PLN
24466

1944 Wodzowie, nowodruki z książki Poczta Polska w 1944 Roku.

Fi.339-41 ND
30 PLN
24467

1944 Wodzowie, znaczek za 25 gr. z R.Trauguttem, ze znacznym przesunięciem perforacji i błędem na poz.18 "wypustka w lasce litery P w POLSKA", piękny egzemplarz w kolorze czerwonym, gwarancja i opis.

Fi.339b B
Mi.380
600 PLN
24468

1944 Wodzowie, odbitka w kolorze niebieskim z unieważnionej przez pionowe przecięcie, próbnej kliszy znaczka za 25 gr. z R.Trauguttem, opisana w "Poczta Polska w 1944" (ilustracja str.79), w pięknym stanie, gwarancja Mikulski.

Fi.339 P
Mi.380
2 500 PLN
24469

1944 Wodzowie, czworoblok z poz. 14/25, znaczek z poz. 14 z błędem "przerwane G i wyrostek przy literze A w POLSKA", znaczek z poz. 24 z charakterystyczną kropką na czole, gwarancja.

Fi.339t
Mi.380
600 PLN
24470

1944 Wodzowie, czworoblok z poz. 3/14, znaczek z poz. 4 z charakterystyczną kropką pod Z i kropką po A w POCZTA, znaczek z poz. 13 z charakterystycznymi kropkami nad P w POCZTA, gwarancja.

Fi.341
Mi.382
600 PLN
24471

1944 Wodzowie, marginesowy znaczek za 1 zł. z H.Dąbrowskim w kolorze ciemnoniebieskim, bez perforacji u dołu, gwarancja Krawczyk.

Fi.341s
Mi.382
500 PLN
24472

1944 Goznak, 25 gr - frankatura wielokrotna, list wysłany 12.I.45 z Sądu Gminnego w miejscowości Frysztak Krośnieński do Rzeszowa już po wycofaniu znaczków z obiegu!!! poczta zapewne "spojrzała przez palce" na ten fakt i nie naliczyła dopłaty; znaczki unieważnione przedwojennym datownikiem; przesyłka sprawdzona przez cenzurę wojskową nr.173, koperta mocno wycięta; bardzo dobry stan zachowania.

Fi.342
Mi.383a
200 PLN
24473

1944 Goznak, 25 gr - frankatura wielokrotna, list polecony wysłany 4.XII z urzędu pocztowego Warszawa 4 do Czerwonego Krzyża w Genewie; poprzez Turcję i Egipt dotarł do adresata 22.V.1945, liczne stemple pośrednie, cenzury; ładny obieg, dekoracyjna całość.

Fi.342
Mi.383a
250 PLN
24474

1944 PRZESYŁKA ZAMORSKA !!! Goznak, 25 gr - frankatura wielokrotna, sześcioblok znaczków z III walca z pozycji 18/30 z unikalnym błędem z końcowej fazy druku III walcem, kiedy to na kilkunastu arkuszach odnotowano na tej pozycji powstanie dużego błędu "wcięcie w prawej cyfrze 2"; list polecony opłacony według taryfy krajowej, wysłany z Krosna do Kanadyjskiego Czerwonego Krzyża w Ottawie, znaczki unieważnione kasownikiem prowizorycznym, okupacyjna nalepka polecenia; zalepki cenzury kanadyjskiej, kasowniki odbiorcze z 12 i 23 maja 1945, przesyłka dotarła do miejsca przeznaczenia po co najmniej pół roku, musiała być wysłana przed 1.I.1945 (data wycofania znaczków z obiegu); wśród przesyłek zagranicznych frankowanych znaczkami tego wydania, przytłaczająca większość to listy do Szwajcarii, listy zamorskie nie były do tej pory znane; niezwykle ciekawy walor w dobrym stanie zachowania (niewielkie ubytki koperty); temat - CZERWONY KRZYŻ.

Fi.342
Mi.383a
400 PLN
24475

1944 Goznak, frankatura dwukolorowa, list polecony wysłany 20.XI z urzędu pocztowego Warszawa 23 do Czerwonego Krzyża w Genewie; jedna z nielicznych przesyłek ze stemplem polskiej cenzury tu - nr.89, poprzez Turcję i Egipt dotarł do adresata 15.V.1945, liczne stemple pośrednie, cenzury (rzadka sześciokątna egipska); dekoracyjna całość.

Fi.342, 343
Mi.383a, 384
350 PLN
24476

1944 Goznak, wydanie obiegowe, marginesowa seria znaczków ciętych w pięknym stanie, małe ślady podlepek na górnych marginesach, gwarancja Mikulski.

Fi.342-43 nz
Mi.383a-84 U
5 000 PLN
24477

1944-1950 zestaw znaczków, wraz z odmianami, zawartych w klaserze jubileuszowym - tom I; aby ułatwić zakup wyłączono z niego serie: wodzowie (339-41), brązowoczerwona Warszawa (348b), bojownicy seria z bloku (489-91b) oraz bloki 9, 10 i 11; każdą z tych serii można będzie w dowolnym momencie dokupić; wycena zestawu według katalogu Fischera to ponad 1700 złotych; nabywcy krajowi otrzymają znaczki w ładnym, oprawionym w płótno klaserze jubileuszowym bez dodatkowej opłaty!

Fi.342-541b
Mi.383-679
1 000 PLN
24478

1944 Goznak, 50 gr - frankatura wielokrotna, narożny sześcioblok na liście wysłanym 15.III.1945 z Krakowa do Katowic, cenzura wojskowa nr.535.

Fi.343
Mi.384
150 PLN
24479

1944 Goznak, 50 gr - frankatura pojedyncza, karta pocztowa wysłana 30.I.1945 z Radomia do Milanówka; cenzura wojskowa 162; karta pionowo zgięta..

Fi.343
Mi.384
70 PLN
24480

1944 Goznak, 50 gr - frankatura pojedyncza, kartka pocztowa, wysłana 11.II.1945 z miejscowości Busko-Zdrój do Działoszyc, cenzura wojskowa nr.710.

Fi.343
Mi.384
80 PLN
24481

1944 Goznak, 50 gr - frankatura pojedyncza, ofrankowana widokówka wysłana z Krakowa do Milanówka, znaczek w miejscu nadania nie został skasowany, unieważniono go dopiero w Warszawie; cenzura wojskowa 1666.

Fi.343
Mi.384
80 PLN
24482

1944 Goznak, 50 gr - frankatura wielokrotna, trzy znaczki z błędem z poz. 41 "zniekształcone Z", prawidłowo opłacony miejscowy list polecony wysłany 5.V.1945 w Poznaniu, gwarancja Krawczyk, Walisch.

Fi.343t, 343
Mi.364
250 PLN
24483

1944 K.R.N. marginesowy czworoblok znaczków z poz.31/42 znaczek na poz.31 z błędem "cyfra 9 w górnej dacie przerwana", gwarancja i opis.

Fi.344 B16
Mi.386
100 PLN
24484

1944 wydanie przedrukowe, pasek znaczków z poz. 1-5 kolejno z błędami: "uszkodzona cyfra 3 i X", "ścięta kropka po R i uszkodzone N u dołu", "uszkodzone cyfry 9" i ostatni znaczek bez błędu, gwarancja.

Fi.344 B1, B2, B3, B
Mi.386
115 PLN
24485

1944 K.R.N. parka pozioma znaczków z poz.46/47 znaczek na poz.46 z błędem "lewa kreska przerwana", gwarancja i opis.

Fi.344 B7
Mi.386
50 PLN
24486

1944 K.R.N., unikalny zestaw znaczków za 1 zł./25 gr. z podwójnym nadrukiem; każdy znaczek pochodzi z innego półarkusza, których w sumie znanych jest cztery; uszeregowane są zgodnie z artykułem eksperta PZF J.Berbeki w Przeglądzie Filatelistycznym 3/2008; pierwszy poz.64 - podwójna gwarancja Mikulski, drugi poz.65 - podwójna gwarancja Mikstein, trzeci poz.80 podwójna gwarancja Krawczyk i czwarty poz.80 gwarancja Gryżewski i podwójna Mikstein, skompletować taki zestaw jest niezmiernie trudno.

Fi.344 Np
Mi.386
14 000 PLN
24487

1944 wydanie przedrukowe, znaczek z II walca z przesuniętym nadrukiem z poz. 38, gwarancja i opis Schmutz.

Fi.346
Mi.388
130 PLN
24488

1944 R.T.R.P., znaczek za 3 zł./25 gr. z błędami nadruku na poz.45/95: "wcięcie w literze ł" i "ukośna kreska drugiej cyfry 4 przerwana u góry", frankatura pojedyncza, miejscowy list polecony przesłany 21.I.1945 w Kielcach, znaczek skasowany stemplem okupacyjnym z wyróżnikiem "j" pod mostkiem, okupacyjna nalepka polecenia, stempelek cenzury wojskowej 261; oryginalne, nie inspirowane filatelistycznie, przesyłki opłacone znaczkami tego wydania należą do rzadkich; bardzo dobry stan zachowania.

Fi.346 B7
Mi.388
1 200 PLN
24489

1944 zestaw znaczków z kasownikami prowizorycznymi.

100 PLN
24490

1944zwrotne poświadczenie odbioru z prowizorycznym kasownikiem Markowej koło Łańcuta.

120 PLN
24491

1944 Goznak, parka znaczków za 25 gr. w kolorze brązowoczerwonym - druk typograficzny, bez perforacji pomiędzy znaczkami, gwarancja Krawczyk.

Fi.IVac
Mi.383 b UMs
2 400 PLN
24492

1944 wydanie przedrukowe na obiegowych znaczkach Generalnego Gubernatorstwa z podobizną Hitlera, niedopuszczone do obiegu przez Ministerstwo PiT, 9 znaczków przewidzianych początkowo do obiegu i 4 próby, gwarancja Mikstein, fotoatest.

Fi. VII-XIX
3 500 PLN
24493

1945 kartka z Tarnowa do Krakowa, prowizoryczny kasownik i stempel cenzury wojskowej nr 510.

Fi.343
Mi.384
100 PLN
24494

Fi.343
Mi.384
150 PLN
24495

1945 R.T.R.P., znaczek z nadrukiem na miejscowym liście poleconym z Łańcuta 4.3.45.

Fi.346
Mi.388
280 PLN
24496

1945 rocznica Powstania Styczniowego, narożna kasowana parka znaczków w kolorze jasnobrązoworóżowym, prawy znaczek z błędem na poz.30 "pieprzyk na policzku", czytelny prowizoryczny kasownik "Warszawa 23" z wyróżnikiem "a", na odwrocie drukowany gotykiem fragment nagłówka niemieckiego papieru kancelaryjnego wykorzystanego do druku znaczków "Lublin Chopinstr.9", UWAGA!!! ze względu na nazwę ulicy ciekawy walor do tematu Chopin, gwarancja.

Fi.347a
Mi.389
1 000 PLN
24497

1945 rocznica Powstania Styczniowego, marginesowa parka znaczków w kolorze brązoworóżowym, lewy o jasnym odcieniu, prawy o nieco ciemniejszym.

Fi.347a
Mi.389
180 PLN
24498

1945 rocznica Powstania Styczniowego, marginesowy znaczek w kolorze brązowaworóżowym, gwarancja i opis koloru Schmutz.

Fi.347ab(d)
Mi.389
96 PLN
24499

1945 rocznica Powstania Styczniowego, znaczek w kolorze brązowaworóżowym z błędem na poz.12 "kreseczka nad T", gwarancja i opis.

Fi.347a v4
Mi.389
150 PLN