Auction 40. WW2 PoW and internment camps

18718

1941 karnet pamiątkowy obozu internowania w Szwajcarii z obozu w Hergiswil.

80 PLN
18719

150 PLN
18720

200 PLN
18721

1941 Stalag VIG - "GRUPPE ABWEHR STALAG VI/G" bardzo rzadki stempelek dodatkowej cenzury obozowej placówki Abwhery, karta z obozu, wysłana 21.V z Bonn do Sompolna, zwraca uwagę rzadko spotykany typ formularza z wydrukowaną nazwą obozu, kasownik nadawczy z propagandową nakładką; stempelek cenzury wewnątrzobozowej; dekoracyjna całość w bardzo dobrym stanie zachowania.

500 PLN
18722

150 PLN
18723

1941 kartka z Dąbrowy 25.2.41 do Stalagu VIC.

20 PLN
18724

1941 list z Oflagu IIB.

20 PLN
18725

1941 list z Oflagu XIA.

20 PLN
18726

850 PLN
18727

30 PLN
18728

1942 Stalag VIG - formularz francuski, datowany 22.II, wysłany z obozu do Sompolna; stempelek cenzury; na odwrocie w adresie nadawcy dopisano "Bonn. Arb.Kdo: No281"; całość w bardzo dobrym stanie zachowania.

40 PLN
18729

200 PLN
18730

1942 Stalag IIID - karta pocztowa (formularz francuski), datowana 12.VII do miejscowości Rawka koło Skierniewic; stempelek cenzury Wehrmachtu; bardzo dobry stan zachowania.

80 PLN
18731

1942 list z małego wojskowego obozu internowanych na Węgrzech Ujdorogod - Puszta do Poznania, datownik SZOMBATHELY 42.V.6, stempel obozu UJDOROGD - PUSZTA i stempel cenzury ELLENORIZUE CENSUREE.

55 PLN
18732

1942 Stalag VIG - formularz, datowany 22.XI, wysłany do Sompolna z komanda pracy nr.14 w zakładach metalurgicznych Veltrup-Werke KG wytwarzających m.in. części do produkcji amunicji obozu do Sompolna; stempelek komanda pracy; cenzura; unikalna całość w doskonałym stanie zachowania.

400 PLN
18733

1942 Oflag IIE - karta wysłana 18.IX z obozu do Lublina, w lewym dolnym rogu wpisane pierwsze litery nazwiska jeńca - "We" od nazwiska "Weiss", co umożliwiało segregację przesyłek dla celów cenzury i służyło temu, aby ten sam cenzor obozowy sprawdzał korespondencję tych samych jeńców, co umożliwiało i ułatwiało ścisłą kontrolę m.in. nastrojów jenieckich; stempelek cenzora nr.19 z jego parafką; walor w bardzo dobrym stanie zachowania.

50 PLN
18734

1942 Reserve-Lazarett Tangerhütte - świadectwo zgonu porucznika Franciszka Stasiaka, wystawione 5.XI w szpitalu zapasowym Stalagu XIA w Tangerhütte; pieczęć urzędowa z "gapą"; nieczęsto spotykany walor; minimalnie słabszy stan zachowania.

120 PLN
18735

1942 list z Oflagu IIE.

20 PLN
18736

800 PLN
18737

1942 Oflag IIE - "FUNDUSZ OBOZOWY IIE/K" dodatkowy, wykonany drzeworytem, stempelek organizacji jenieckiej zajmującej się zbieraniem pieniędzy wewnątrz obozu i wysyłaniem ich do najbardziej potrzebujących pomocy rodzin; karta wysłana 17.X z obozu do miejscowości Radziechów pod Lwowem, w lewym dolnym rogu powinny być wpisane pierwsze litery nazwiska jeńca - "Le" od nazwiska "Leśniak" co umożliwiało segregację przesyłek dla celów cenzury i służyło temu, aby ten sam cenzor obozowy sprawdzał korespondencję tych samych jeńców, co umożliwiało i ułatwiało ścisłą kontrolę m.in. nastrojów jenieckich, omyłkowo jednak (celowo?) wpisano "Ra" od miejscowości "Radziechów"; stempelek cenzora nr.8 z jego parafką; niezwykle ciekawy walor w bardzo dobrym stanie zachowania.

300 PLN
18738

1942 album świąteczny wykonany w Stalagu XIB przez Stanisława Niedźwieckiego ukończony w 10.XII.42, stempel cenzury obozowej "Gerüft Stalag XI B / 21", album składa się z 8 stron o formacie 165x250 mm, piękne kolorowe grafiki o dużej wartości artystycznej i dużej wartości kolekcjonerskiej, niezwykle dekoracyjny i unikatowy walor.

5 000 PLN
18739

1943 BAB 24 - jeniecki batalion budowlano-roboczy, formularz potwierdzenia otrzymania paczki, wysłany 7.VI z obozu do miejscowości Tuma, niemy kasownik nadawczy z wyszczerbionym mostkiem, cenzura; całość w doskonałym stanie zachowania; ze zbiorów J.Falkowskiego.

180 PLN
18740

1943 Oflag IIC - listownik, część na odpowiedź, wysłana 10.VI z miejscowości Kalvarija (Kalwaria) na Litwie; stempelek cenzury obozowej; całość w bardzo dobrym stanie zachowania.

80 PLN
18741

1943 Oflag IIC - karta wysłana 30.I z obozu do Radomia, stempelek cenzury; bardzo dobry stan zachowania.

20 PLN
18742

1943 Internowanie na Węgrzech - obóz Pilisvörösvár, widokówka, wysłana 9.I z obozu do Lwowa; stempelek zwalniający od opłaty pocztowej; pieczęć formacyjna; liczne stemple cenzur węgierskiej i niemieckiej; korespondencja internowanych na Węgrzech była zwolniona od opłaty pocztowej, nadawca prawdopodobnie wykorzystał kartę ofrankowaną już wcześniej; ciekawa, dekoracyjna całość w bardzo dobrym stanie zachowania.

150 PLN
18743

1943 Oflag IID - potwierdzenie otrzymania paczki, wysłane 21.IX z obozu do miejscowości Deutscheseck; trójkątny stempelek cenzury obozowej; dobry stan zachowania.

30 PLN
18744

1943 Stalag VIG - karta, datowana 8.III, wysłana z obozu do Sompolna; stempelek cenzury; w adresie nadawcy podano dokładniejszą lokalizację obozu "Bonn a.Rhein" i przydział jeńca "Arbeits-Kommand-Nr.: 640"; całość w bardzo dobrym stanie zachowania.

50 PLN
18745

1943 Stalag XXA - list do żołnierza australijskiego przebywającego w obozie, wysłany 12.VIII z Campbelltown w Nowej Południowej Walii; specjalna lotnicza koperta wydana staraniem Australijskiego Czerwonego Krzyża; stempelek i zalepka cenzury australijskiej, stempelek cenzury obozowej; bardzo rzadki kierunek wysyłki; dekoracyjna całość w doskonałym stanie zachowania; ze zbiorów J.Falkowskiego; temat - CZERWONY KRZYŻ.

500 PLN
18746

1943 Internowanie w Szwajcarii - list polecony, wysłany 13.V z Warszawy do obozu we Fribourgu, kompletna (zazwyczaj zdarta) kartka kierunkowa !!! stempelek "Zuzustellen Feldpostdirektion"; zalepki cenzury niemieckiej i szwajcarskiej, stempelki cenzorskie, w tym szwajcarski 376; kasownik odbiorczy na odwrocie; dekoracyjna całość w idealnym stanie zachowania.

400 PLN
18747

1944 Oflag IIC - karta z obozu wysłana 1.XII do obozu Gemeinschaftslager Wessenberg, korespondencja międzyobozowa jest stosunkowo rzadko spotykana; stempelek cenzury obozowej; bardzo dobry stan zachowania; ze zbiorów J.Falkowskiego.

150 PLN
18748

40 PLN
18749

1944 Stalag XIIIC - podwójny listownik z niewykorzystaną częścią na odpowiedź, datowany 15.I, wysłany do Biura Informacyjnego Polskiego Czerwonego Krzyża w Krakowie przez Polskiego Męża Zaufania obozu, wszystkie stemple: nadawcy, cenzura i kancelaryjny PCK, odbite czytelnie; walor w bardzo dobrym stanie zachowania; z eksponatu J.Falkowskiego; temat - CZERWONY KRZYŻ.

200 PLN
18750

1944 Norwegia BAB 41 - jeniecki batalion budowlano-roboczy nr.41 stacjonujący w Norwegii!!! karta (część na odpowiedź) wysłana 19.IX z Warszawy, stempelek cenzury obozowej; adresat był żołnierzem Samodzielnej Brygady Strzelców Podhalańskich, który dostał się do niemieckiej niewoli w czasie walk o Narwik w 1940 roku; niezwykle rzadki walor w dobrym stanie zachowania.

500 PLN
18751

1944 Stalag XIID - rzadko spotykany typ formularza tzw. "form włoski", wysłany 23.XI z Dierdorf do Łodzi; dopisek nadawcy "Polnisch", dodatkowy stempelek w ramce DEUTSCHLAND informujący o kierunku wysyłki, cenzura; dobry stan zachowania (narożniki i krawędzie słabsze).

200 PLN
18752

1944 Oflag IID - karta wysłana 2.XI z obozu do Łowicza, w lewym dolnym rogu wpisane pierwsze litery nazwiska jeńca - "Ko" od nazwiska "Kordos", co umożliwiało segregację przesyłek dla celów cenzury i służyło temu, aby ten sam cenzor obozowy sprawdzał korespondencję tych samych jeńców, co umożliwiało i ułatwiało ścisłą kontrolę m.in. nastrojów jenieckich; dopisek nadawcy "Durch Deutsche Post Osten"; stempelek cenzury; dekoracyjna całość w dobrym stanie zachowania (słabsze narożniki).

60 PLN
18753

1944 kartka z Terespola do Oflagu IIC.

20 PLN
18754

1945 Freiman - orzeł.

30 PLN
18755

1945 Lubeka - Syrena, arkusik czteroznaczkowy.

165 PLN
18756

1945 Libertas, znaczek poczty międzyobozowej za 60 fen. z nadrukiem PöHLS, lekkie zażółcenia, podniesiona gwarancja.

600 PLN
18757

1945Dachau - Allach, seria "orzeł polski" z odmianami.

Fi.1-4x, y
150 PLN