Auction 40. WW2 PoW and internment camps

18678

1939 kartka z obozu dla polskich oficerów na Litwie z Kalwarii 2.XII.39 do Rosji, stemple tranzytowe z Wilna i Moskwy, rzadkie.

400 PLN
18679

300 PLN
18680

700 PLN
18681

1939 Starobielsk - wczesna karta pocztowa z obozu, wysłana 2.XII do Krakowa przez porucznika Józefa Mytycha; jego nazwisko znajduje się na liście zamordowanych w Charkowie; z karty został zdjęty dodatkowy znaczek, najpewniej przez cenzurę lub NKWD, poszukujące ukrytych informacji; czytelnie odbity datownik, adres nadawczy bardzo wyraźny; mimo zgięć w porównaniu z przeciętną przesyłką "katyńską" w bardzo dobrym stanie; ze względu na fakt, że jeńcom Starobielska wolno było wysyłać jeden list miesięcznie nie zachowało się ich dużo.

900 PLN
18682

1939 Oflag IIA - listownik z doklejoną ulotką z informacjami pocztowymi dla rodzin jeńców, datowany 28 października z obozu wysłany 8.11 do Brodów w okupowanej przez sowietów części Polski, gdzie poprzez Moskwę (kasownik MOCKBA z 14.12) dotarł do adresatki; zwraca uwagę tekst informacyjny pisany po "polsku", przygotowany jeszcze przed wybuchem wojny; oferowana całość, pomimo słabszego stanu zachowania, należy do bardzo rzadko spotykanych walorów z dodatkowymi wklejkami informacyjnymi.

400 PLN
18683

1940 wydanie dla internowanych Polaków w Szwajcarii.

130 PLN
18684

1940 list z Oflagu VIIA.

20 PLN
18685

400 PLN
18686

60 PLN
18687

25 PLN
18688

1940 pierwsza informacja o pobycie w niewoli, 3 część formularza trzyczęściowego, wysłana najpewniej z terenu Francji do Łodzi przez podoficera Armii Polskiej we Francji; pieczęć cenzury; dobry stan zachowania (przebarwienia); niespotykany walor; z eksponatu J.Falkowskiego.

150 PLN
18689

100 PLN
18690

1940 formularz Oflagu IXB, zaadaptowany dla potrzeb Oflagu XIA (fioletowa pieczątka z nazwą obozu), w związku z planowanym przeniesieniem jeńca do Oflagu IIC kolejny raz (ręcznie) adaptowany; wysłany 1.VIII z obozu do Sompolna; cenzura Oflagu XIA; bardzo dobry stan zachowania (ślady archiwizacji).

60 PLN
18691

80 PLN
18692

1940 Oflag XIIA - dwie karty, w tym druk podziękowania za otrzymaną paczkę, wysłane z obozu do Sompolna; zwracają uwagę dekoracyjne stempelki cenzury: odmiana z numerem 7 i bez numeru, a także odmiany papieru na którym wydrukowano formularze; bardzo dobry stan zachowania; temat - PTAKI.

100 PLN
18693

1940 Oflag VIIC - formularz wczesnego typu, wysłany 12.IV z Warszawy do obozu, polski przedwojenny wirnik nadawczy; stempelek cenzury; idealny stan zachowania.

90 PLN
18694

1940 Oflag XIIA - podziękowanie za otrzymaną paczkę, wysłane 18.XI z obozu do Sompolna; stempelek cenzury; dobry stan zachowania (karta pionowo zgięta).

35 PLN
18695

1940 Oflag IIA - ręcznie zaadaptowany formularz Oflagu XIA, wysłany 12.XI z obozu do Torunia; stempelek cenzury; bardzo dobry stan zachowania.

40 PLN
18696

1940 Oflag XVIIIC - wczesny typ formularza, wysłany 17.II z Warszawy do obozu, cenzura; bardzo dobry stan zachowania.

72 PLN
18697

1940 Kozielsk - bardzo wczesny list z obozu, wysłany 23.11.39 do Lwowa, na odwrocie datownik odbiorczy z 29.11; nadawcą jest kpt.Jan Bartczak, którego nazwisko znajduje się na liście zamordowanych w Charkowie; jego ciało zostało ekshumowane i zidentyfikowane przez Niemców w 1943 roku; posiadał przy sobie dwie pocztówki (może odpowiedź na ten list), kartę szczepień i plakietkę Matki Boskiej Częstochowskiej; warto przypomnieć, że jeńcom zezwalano na pisanie do rodzin tylko raz w miesiącu; pomimo lekkiego naddarcia koperty, stan waloru, w porównaniu z przeciętną przesyłką "katyńską", jest doskonały.

1 500 PLN
18698

100 PLN
18699

300 PLN
18700

250 PLN
18701

1940 Stalag XIIIA - list do obozu, wysłany 29.I z Tarnowa, bardzo ciekawa treść, urywek: "Głowimy się ciągle, gdzie Ty przebywasz i jakim sposobem z niewoli bolszewickiej dostałeś się do niemieckiej."; na mocy porozumień niemieckich i sowieckich okupantów, dokonywano wymiany polskich jeńców między agresorami; stronie niemieckiej przekazano osoby z terenów polskich zajętych przez Niemców, a stronie radzieckiej przekazano jeńców zamieszkałych na ziemiach wschodnich zajętych przez Armię Czerwoną (wymiana objęła tylko szeregowców); dalsze fragmenty treści dotyczą stosunków panujących na terenach zajętych przez sowietów, a także położenia Żydów w GG; niezwykle ciekawy dokument mówiący bardzo wiele o losach Polski i Polaków w czasie II wojny; walor w idealnym stanie zachowania.

400 PLN
18702

1940 Stalag VIB (Neuversen) - karta pocztowa wysłana 14.XII z Komendantury obozu do Sompolna zezwalająca na korespondowanie jeńca z "mateczką wojenną"; stempel listowy komendantury; niecodzienny walor; w dobrym stanie zachowania (karta pionowo zgięta).

180 PLN
18703

1940 Internowanie na Węgrzech - obóz Györ, wczesny, nietypowy rodzaj formularza, datowany 3.II, wysłany 9.II z Komarom do Nowego Sącza; stempelek zwalniający od opłaty pocztowej; pieczęć formacyjna, stempelek cenzury węgierskiej i parafka cenzora; całość w bardzo dobrym stanie zachowania.

150 PLN
18704

150 PLN
18705

140 PLN
18706

1940 kartka z Oflagu XA.

20 PLN
18707

1940 kartka z Oflagu XIA.

20 PLN
18708

1940 kartka z Oflagu IIB.

20 PLN
18709

1940 dofrankowana sowiecka karta pocztowa, wysłana 5.VII z Baranowicz poprzez Mińsk do Oflagu IVA, ponieważ jeniec został przeniesiony do Oflagu IIB, przesyłka podążyła za nim (stempelek cenzury), jeniec w Oflagu IIB nie zagrzał jednak długo miejsca ("Im Oflag IIB unbekannt") i został przeniesiony do szpitala w Königstein, który podlegał pod Oflag IVB (stempelek cenzury), jednak i stamtąd jeniec został przeniesiony (In Oflag IVB/Z nicht ermittelt) do szpitala dla jeńców chorych na grużlicę (adnotacja "4.8.40 verlegt nach Tangerhütte") gdzie najpewniej odnalazł adresata; niezwykle dekoracyjny walor o niepowtarzalnie udokumentowanym obiegu pocztowym z wykorzystaniem bardzo rzadkich rekwizytów, których sądząc po częściowo zerwanej karteczce informacyjnej i zszywce, było zapewne więcej; całość w doskonałym stanie zachowania (znaczek sowiecki zerwany częściowo przez niemiecką cenzurę obozową).

700 PLN
18710

1940 Stalag VIB - nietypowy formularz z napisami w języku niemieckim, polskim i rosyjskim; wysłany 5.VII z obozu do "mateczki wojennej" w Sompolnie, zwraca uwagę charakterystyczny, niemy datownik nadawczy, stempelek cenzury obozowej; bardzo dobry stan zachowania (niewielkie rozdarcie na dole).

120 PLN
18711

1941 list z obozu internowania Büren do Luzerny, ozdobna koperta obozowa, stempel cenzury szwajcarskiej numer 356 i zalepka cenzorska na odwrocie, bardzo dobry stan zachowania.

Fi.1-2
360 PLN
18712

120 PLN
18713

40 PLN
18714

30 PLN
18715

1941 Oflag IIC - adaptowana część na odpowiedź formularza Stalagu IID, wysłana 15.IX z Krakowa; mechaniczny kasownik nadawczy; stempelek cenzury; dobry stan zachowania (lewy górny narożnik zgięty).

45 PLN
18716

1941 Internowanie w Szwajcarii - list polecony wysłany 14.IV ze Skarżyska Kamiennej do obozu Wetzikon, przesyłka przeadresowana na obóz Amlikon, dwie kompletne (zazwyczaj zdarte) kartki kierunkowe !!! zalepki cenzury niemieckiej i szwajcarskiej, liczne stempelki cenzury, w tym cenzora szwajcarskiego 308, stempelek "Zuzustellen Feldpostdirektion", kasownik odbiorczy 25.IV na odwrocie; dekoracyjna całość w doskonałym stanie zachowania.

400 PLN
18717

40 PLN