The auction will start on 19.04.2024

Auction 39. WW2 military postage

Page:
Poz# Photos Description Catalog Features Actual price
12773

1943 Tajna Poczta Polska "Obrona Warszawy", cięty znaczek V wydania.

Fi.20b nz
20 PLN
SOLD
12774

1943 Tajna Poczta Polska "Obrona Warszawy", ząbkowany znaczek V wydania.

Fi.20c
20 PLN
SOLD
12775

1943 Indie - obóz przejściowy (najpewniej Bandry) dla polskich dzieci uratowanych i wywiezionych na przełomie 1942/43 z "nieludzkiej ziemi", list wysłany 11.VIII z miejscowości Cumballa Hill do żołnierza II Korpusu na Środkowym Wschodzie, na odwrocie stempel hinduskiej poczty polowej; stempelki cenzury hinduskiej i polskiej; niezwykle ciekawa całość w dobrym stanie zachowania.

Autorka listu znajduje się na liście ocalonych dzieci, wywiezionych z polskich kresów do Związku Sowieckiego, które ocalały dzięki gen.Andersowi i znalazły schronienie w Indiach.


800 PLN
12776

1943 Podziemna Poczta Polska, znaczki do opłaty tajnego Monitora Polskiego na wycinku.


480 PLN
12777

1943 nalepki polskiej poczty polowej.


100 PLN
12778

1943 nalepki polskiej poczty polowej.


100 PLN
SOLD
12779

1943 Podziemna Poczta Polska, znaczek do opłaty tajnego Monitora Polskiego.


180 PLN
12780

1943 nalepki polskiej poczty polowej.


100 PLN
SOLD
12781

1943 nalepki polskiej poczty polowej.


100 PLN
SOLD
12782

1943 Polskie jednostki na Środkowym Wschodzie - Irak, list polecony wysłany 19.VII za pośrednictwem poczty polowej 116 do ambasady polskiej w Nairobi, na odwrocie liczne kasowniki tranzytowe i odbiorcze; stempelki cenzury; bardzo dobry stan zachowania.

Po 1942 w Kenii znalazło się kilkanaście tysięcy Polaków (w tym wiele dzieci), ewakuowanych z Armią Andersa z ZSRR; uchodźcy docierali tu drogą przez Persję, Irak i Palestynę, powstały także polskie osiedla i sierociniec.


350 PLN
12783

1943 Podziemna Poczta Polska, znaczek do opłaty tajnego Monitora Polskiego.


60 PLN
SOLD
12784

1943 Podziemna Poczta Polska, znaczek do opłaty tajnego Monitora Polskiego.


60 PLN
12785

1943 nalepki polskiej poczty polowej.


100 PLN
12786

1943 list z poczty polowej 114 do Nairobi, stempel polskiej cenzury wojskowej nr 114 i brytyjskiej, bardzo ładny stan zachowania.


80 PLN
12787

1943 winietki propagandowe polskiego lotnictwa w brytyjskich siłach zbrojnych.


40 PLN
SOLD
12788

1943 dwie parki nalepek dla wojsk desantowych, wzór 2 - ze zmienionymi napisami, które zostały wydrukowane podwójnie w położeniu normalnym i odwróconym.


200 PLN
12789

1943 Polskie jednostki na Bliskim Wschodzie - Palestyna, list wysłany 11.II za pośrednictwem poczty polowej 112 do polskiego przedstawicielstwa w Nairobi w Brytyjskiej Afryce Wschodniej, dotyczący poszukiwania przez żołnierzy II Korpusu rodzin, ewakuowanych ze Związku Sowieckiego razem z oddziałami gen.Andersa; stempelki różnych cenzur, przesyłka zabezpieczona zalepką cenzury; na odwrocie kasownik odbiorczy poczt polowej 80; dekoracyjna całość w bardzo dobrym stanie zachowania.


400 PLN
12790

1943 blok "Na dozbrojenie", służył jako pokwitowanie za wpłatę gotówkową na broń, co unikalne zachowany w idealnym stanie.

Fi.Bl.1
2 500 PLN
12791

1944 Poczta Obwodu Pińczowskiego AK, unikalna seria o nakładzie najrzadszego znaczka 56 szt. - przygotowana, ale ze względu na kontrofensywę niemiecką niewprowadzona do obiegu (Fi.4400.-), gwarancja każdy znaczek Mikstein, Schmutz.

Fi.1-4
3 600 PLN
12792

1944 Armia Czerwona, list "trójkąt" zwolniony od opłaty pocztowej, wysłany 3.IX z poczty polowej 10330 do Moskwy, cenzura nr.06557, kasowniki odbiorcze; bardzo dobry stan zachowania.


150 PLN
12793

1944 Poczta Polowa 1-go Korpusu W.P., nalepka do zabezpieczania uszkodzonej korespondencji.


40 PLN
12794

1944 aerograf z kopertą - wysłany 5.II z Nowego Jorku do polskiej jednostki o kryptonimie pocztowym 628, przekazany kolejno do jednostek o kryptonimach: 264, 202, O.Z.A., cenzura, kasowniki poczt polowych 101, 132; przesyłka długo poszukiwała adresata, obieg pocztowy na każdym etapie bogato udokumentowany; bardzo dobry stan zachowania.


400 PLN
12795

1944 III Rzesza, list wysłany 29.VI za pośrednictwem poczty polowej 11449, datownik nadawczy tzw. "Neutraler Stempel" z rzymską cyfrą "VII" na górze i literą "v" na dole, bardzo wysoka wycena katalogowa!!! pieczęć formacyjna, zalepka cenzury; doskonały stan zachowania.


200 PLN
12796

1944 BLOKADA LENINGRADU - list polecony wysłany 17.IV z Leningradu do filii Ermitażu w Swierdłowsku, na odwrocie stempelek cenzury wojskowej nr.06095 i kasowniki odbiorcze; całość w dobrym stanie zachowania; warto przypomnieć, że niecałe trzy miesiące wcześniej - 27.I, skończyła się blokada (oblężenie) Leningradu, trwające nieprzerwanie od 8.IX.1941, będąca prawdopodobnie najdłuższym epizodem II wojny, który pochłonął około miliona ofiar.


Mi.682IA 
100 PLN
12797

1944 Armia Czerwona, list wysłany 21.I z radzieckiej poczty polowej 26377, adresowany do urzędu pocztowego Moskwa 55 "do wostrebowanija" (poste-restante), co jest charakterystyczne w przypadku korespondencji do łagrów, stempelek cenzury 02409 + część zalepki, kasowniki odbiorcze; bardzo dobry stan zachowania.


120 PLN
12798

1944 "26 LAT ARMII CZERWONEJ" - formularz z propagandową ilustracją, wysłany 3.III przez Polaka wcielonego w szeregi Armii Czerwonej z poczty polowej 38504 do miejscowości Kustanaj w Kazachstanie, kasownik odbiorczy, stempelek cenzury 68963; doskonały stan zachowania.


250 PLN
12799

1944 MANIFEST LIPCOWY - "wyzwalanie" Polski spod okupacji niemieckiej, 22.VII.1944 ogłoszono Manifest PKWN i w dniu tym na wojskowej korespondencji poczta polowa używała czerwonego tuszu do stemplowania przesyłek; karta pocztowa od Polaka wcielonego przymusowo do Armii Czerwonej, adresowana do żony wywiezionej w 1941 z Wilna w ramach deportacji ludności polskiej, wysłana 22.VII z frontu (poczta polowa 38504) do miejscowości Kustanaj w Kazachstanie, cenzura 15384, kasownik odbiorczy; unikalny walor w doskonałym stanie zachowania; ze zbiorów J.Falkowskiego.


500 PLN
12800

1944 Armia Polska w ZSRR, list od Polaka wywiezionego w ramach jednej z trzech deportacji ludności polskiej do ZSRR, wcielonego siłą do Armii Czerwonej, wysłany 2.IV z poczty polowej 38716 do Związku Patriotów Polskich z prośbą o przeniesienie do Wojska Polskiego; propagandowy ilustrowany listownik z tekstem w wolnym przekładzie: "KOZAK NIE CHCE ODPOCZYWAĆ, KOZAK ZACHÓD CHCE ZDOBYWAĆ", cenzura nr. 04855; kasownik odbiorczy Moskwa 2.IX; ślady archiwizacji, ogólnie dobry stan zachowania; reprodukcję prezentowanego waloru wykorzystano w książce "Korespondencja obozowa w okresie II wojny światowej" autorstwa St.Barańskiego i J.Falkowskiego.


500 PLN
12801

1944 "Adres konspiracyjny" służący do wymiany wiadomości między rodzinami w kraju, a Wojskiem Polskim w Anglii, karta pocztowa wysłana 6.I z Pruszkowa do adresata w Portugalii z potwierdzeniem i podziękowaniem za otrzymane paczki, w rzeczywistości poprzez PCK - który pośredniczył w wysyłce paczek do kraju - przeznaczone dla ppor. inż. Stanisława Jaźwińskiego z I Korpusu, ładnie udokumentowany obieg pocztowy; na odwrocie ślady cenzury chemicznej; bardzo dobry stan zachowania.


350 PLN
12802

1945 U-Boot, parka znaczków wydanych dla okrążonych oddziałów niemieckich na Helu, gwarancja Łaszkiewicz, Schmutz.


900 PLN
SOLD
12803

1945 "RADZIECCY LOTNICY - SOKOŁY NASZEJ OJCZYZNY! BEZLITOŚNIE NISZCZCIE WROGA NA ZIEMI, W POWIETRZU I NA MORZU! NIECH ŻYJĄ RADZIECCY LOTNICY!" propagandowy ilustrowany listownik, przesyłka od Polaka służącego w Armii Czerwonej, wysłany 30.V z poczty polowej 83670 do Lwowa, cenzura 12105, kasownik odbiorczy; bardzo dobry stan zachowania, wyjątkowy jak na przesyłki "ze wschodu".


250 PLN
12804

1945 list z Centrali Poszukiwań Zaginionych Osób Polskiego Czerwonego Krzyża na Środkowym Wschodzie, wysłany 5.XII za pośrednictwem polskiej poczty polowej 102 do PCK w Londynie, przesyłka zwolniona od opłaty pocztowej; dekoracyjna koperta firmowa, całość w doskonałym stanie zachowania; temat - CZERWONY KRZYŻ.


250 PLN
12805

1945 "wyzwalanie" Polski spod okupacji niemieckiej, przedwojenny polski formularz poczty polowej, wysłany 7.II przez Polaka służącego w Armii Czerwonej z poczty polowej 28279 do Lwowa, cenzura 31983, kasownik odbiorczy 25.II; idealny stan zachowania.


250 PLN
12806

1945 Polskie jednostki okupacyjne na terenie Niemiec, list wysłany 24.VIII z Notting Hill do polskiej jednostki o oznaczeniu kodowym P/40-P wchodzącej w skład Brytyjskich Sił Okupacyjnych (British Liberation Army); znaczek unieważniony kasownikiem propagandowym z literą V - Victory (Zwycięstwo).


40 PLN
12807

1945 karta od Polaka służącego w Armii Czerwonej, wysłana 12.III za pośrednictwem sowieckiej poczty polowej już z terenu Niemiec, przesyłka oznaczona stempelkiem WOJSKOWY, sprawdzona przez polską cenzurę wojskową nr.123 lub 423 (pierwsza cyfra słabiej czytelna); dobry stan zachowania.


200 PLN
12808

1945 Ludowe Wojsko Polskie, widokówka wysłana 25.III z poczty polowej, adresowana do Lwowa; przesyłkę opatrzono stempelkiem "Wojskowa", stempelek cenzury 281.


120 PLN
12809

1946 Szlak Bojowy II Korpusu, seria.

Fi.1-4
40 PLN
12810

1946 I wydanie znaczków poczty polowej II Korpusu, seria czysta.

Fi.1-4
40 PLN
12811

1946 znaczki poczty polowej II Korpusu.

Fi.1-5
60 PLN
12812

1946 znaczki poczty polowej II Korpusu.

Fi.1-5
200 PLN