Auction 38. WW2 military postage

7122

1942 (?) Armia Polska w Wielkiej Brytanii, "RECEIVED FROM H.M. SHIPS" przesyłka wysłana z okrętu do polskiego marynarza przebywającego w szpitalu Royal Navy.

60 PLN
7123

1942 Karta pocztowa z Dowództwa Polskich Sił Zbrojnych, wysłana 12.I przez rotmistrza Józefa Czapskiego do Kazachstanu do żony kapitana Stanisława Malickiego, jako odpowiedź na zapytanie o losy męża (zamordowany w Starobielsku). Zbrodnia katyńska nie była jeszcze wówczas znana. Unikalny, o historycznym znaczeniu dokument.

1 200 PLN
7124

1942 Polskie Siły Zbrojne w ZSSR, czarna odbitka z unieważnionej przez przekreślenie matrycy na kartonie kredowanym, znaczka tzw."STAN" - zatwierdzonego do druku, ale zaniechanego z powodów politycznych (motyw - mapa Polski na tle Orła Białego z miastami Wilno i Lwów, ku którym zmierza żołnierz i matka Polka z dziećmi był dla władz radzieckich nie do przyjęcia), gwarancja Bojanowicz.

800 PLN
7125

1942 grzecznościowe odbitki kasowników Poczty Polskiej w ZSRR, posiadają wszystkie cechy oryginalnych kasowników opisanych przez L.Schmutza w Przeglądzie Filatelistycznym 4/2007, kasownik okrągły z "gwoździem".

80 PLN
7126

1943 Podziemna Poczta Polska, znaczki do opłaty tajnego Monitora Polskiego na wycinkach z Monitora, fotoatest.

Fi.10-12
450 PLN
7127

1943 Tajna Poczta Podziemna, wydanie urzędowe do opłaty tajnego "Monitora Polskiego" - znaczek cięty za 50 gr.

Fi.10 nz
250 PLN
7128

1943 Tajna Poczta Podziemna, wydanie urzędowe do opłaty tajnego "Monitora Polskiego" - znaczki za 1 i 2 zł z błędami "biała plama pod orłem", "ciemna plamka w narożniku", "Szkocja w innym kolorze niż Anglia", "przerwy w ramce".

Fi.11-12
600 PLN
7129

1943 Tajna Poczta Polska "Obrona Warszawy", cięty znaczek V wydania - I nakład.

Fi.20a nz
50 PLN
7130

1943 Tajna Poczta Polska "Obrona Warszawy", cięty znaczek V wydania - II nakład.

Fi.20b nz
20 PLN
7131

1943 Tajna Poczta Polska "Obrona Warszawy", parka marginesowych ciętych znaczków V wydania, druk obustronny, na prawym znaczku usterka - kropka na skrzydle orła.

Fi.20b nz Dp
120 PLN
7132

1943 Tajna Poczta Polska "Obrona Warszawy", ząbkowany znaczek V wydania - II nakład.

Fi.20c
20 PLN
7133

1943 Armia Polska w Wielkiej Brytanii, duży wycinek listu, wysłanego 22.IX z Exeter do jednostki P/31, wyjątkowo rzadko spotykany kasownik - "HOME POSTAL CENTRE" - centralnego urzędu zajmującego się gromadzeniem i sortowaniem całej przychodzącej i wychodzącej poczty, tranzytowy polskiej poczty polowej i odbiorczy angielskiej poczty polowej 251, obsługującej oddziały 1 DPanc. gen.Maczka.

400 PLN
7134

1943 Armia Polska w ZSRR - karta pocztowa wysłana 22.XII przez żołnierza 2 pułku piechoty 1 Dywizji Piechoty im. Tadeusza Kościuszki (poczta polowa 64014), adresowana do matki wywiezionej w ramach deportacji do Samarkandy; cenzura; reprodukcję prezentowanego waloru wykorzystano w książce "Korespondencja obozowa w okresie II wojny światowej" autorstwa St.Barańskiego i J.Falkowskiego.

700 PLN
7135

1943 "ŚMIERĆ NIEMIECKIM OKUPANTOM" - listownik z propagandową ilustracją, wysłany 18.IX z poczty polowej nr.30522, cenzura nr.10536, dobry stan zachowania.

150 PLN
7136

1943 Polacy w Armii Czerwonej, najczęściej przymusowo wcielani, karta pocztowa wysłana 11.X z poczty polowej 38504, adresowana do miejscowości Kustanaj w Kazachstanie, cenzura 15465, kasownik odbiorczy; stan zachowania typowy dla przesyłek "ze wschodu".

100 PLN
7137

1943 list wysłany z kanadyjskiego okrętu do centrum szkolenia Marynarki Kanadyjskiej - HMCS Star w Hamilton, cenzura; koperta otwierana "zdecydowanie".

200 PLN
7138

1943 Polskie jednostki na Bliskim Wschodzie - Palestyna, list wysłany 14.IV za poczty polowej 112 do polskiego przedstawicielstwa w Nairobi w Brytyjskiej Afryce Wschodniej, w sprawie poszukiwania przez żołnierzy II Korpusu rodzin, ewakuowanych ze Związku Sowieckiego razem z oddziałami gen.Andersa; stempelki i zalepka cenzury; na odwrocie kasownik odbiorczy poczt polowej 80; całość w dobrym stanie zachowania.

300 PLN
7139

1943 seria nalepek z okazji Święta Morza wydanych przez zjednoczone organizacje podziemne: KOP, OW, ZPN, MIECZ i PŁUG.

80 PLN
7140

1943 Polskie jednostki na Bliskim Wschodzie - Egipt - list polecony wysłany 4.XII z poczty polowej 121 adresowany do Kazachstanu, przesyłka wielokrotnie cenzurowana; wyjątkowej urody całość o niezwykle bogato udokumentowanym obiegu pocztowym, idealny stan zachowania.

1 000 PLN
7141

1943 Armia Polska w ZSRR, listownik Polaka z prośbą o przyjęcie w szeregi powstającej armii polskiej, napisany po rosyjsku, wysłany 25.I z miejscowości Sierpuchów do Związku Patriotów Polskich w Moskwie; adnotacja urzędowa "2P(ułk)P(iechoty) wywołać do wojska"; ilustrowany formularz z portretem Kutuzowa i z napisem propagandowym - cytatem Stalina: "MOŻEMY I POWINNIŚMY OCZYŚCIĆ ZIEMIĘ RADZIECKĄ OD HITLEROWSKICH BRUDÓW (STALIN)"; cenzura nr.20 i stempel odbiorczy.

360 PLN
7142

1943 Polskie jednostki na Środkowym Wschodzie - Irak, list polecony - opłata za polecenie (bardzo rzadki przypadek) pobrana znaczkami irackimi!!! - wysłany 23.VI z poczty polowej 121 do Kazachstanu, za pośrednictwem Głównej Poczty Polowej 101, następnie brytyjskiej poczty polowej 620, przekazany cywilnej poczcie irackiej (Bagdad 28.VI), która wyekspediowała przesyłkę do ZSRR, nietypowy sowiecki kasownik odbiorczy "SEMIOZIERNOE ." z 15.IX; liczne stempelki i zalepka cenzury; efektowna, kompletna całość o wspaniale udokumentowanym obiegu, w wyjątkowym stanie, co bardzo rzadkie, dla zachowanych przesyłek do Związku Sowieckiego.

800 PLN
7143

1943 WŁOSKA POCZTA POLOWA N.90, przesyłka z terenu Generalnego Gubernatorstwa!!! widokówka (Kraków)wysłana 1.IV z Krakowa do Rzymu za pośrednictwem włoskiej poczty polowej nr.90, stacjonującej na terenie GG w czasie przejazdu jednostek włoskich na Front Wschodni do Rosji; duża ciekawostka do zbioru Generalnego Gubernatorstwa; walor w doskonałym stanie zachowania.

800 PLN
7144

1943 trzy wycinki z nalepkami poczty polowej 1 Korpusu, na papierach zielonym, białym i niebieskim.

300 PLN
7145

Fi.1-4
3 600 PLN
7146

1944 przesyłka wojskowa z terenów Polski, ilustrowany formularz propagandowy "DZIĘKUJĘ MATKO!" z dodatkowym napisem "ŚMIERĆ NIEMIECKIM ZABORCOM!" treść pisana po polsku, wysłany 29.VII z poczty polowej 38504 do miejscowości Kustanaj w Kazachstanie, cenzura 25236, kasownik odbiorczy; bardzo dobry stan zachowania.

200 PLN
7147

1944 Finlandia, list opłacony znaczkiem poczty polowej, wysłany 25.XI z Helsinek, adresowany na pocztę polową nr.9536; kasownik odbiorczy Nokia.

Mi.7
150 PLN
7148

1944 "ŚMIERĆ NIEMIECKIM ZABORCOM!" - propagandowy ilustrowany noworoczny formularz, wysłany 4.VIII z poczty polowej 38504 przez Polaka służącego w Armii Czerwonej do miejscowości Kustanaj w Kazachstanie, cenzura 26925, kasownik odbiorczy; typowy stan zachowania dla przesyłek "ze wschodu"; ciekawa treść.

150 PLN
7149

1944 III Rzesza, list wysłany 11.VIII za pośrednictwem poczty polowej 11449, kasownik tzw. "Neutraler Stempel" z rzymską cyfrą VII na górze i literą v na dole; zalepka cenzury Wehrmachtu, ładna całość; wysoka wycena katalogowa.

200 PLN
7150

1944 Finlandia, list opłacony znaczkiem przedrukowanym dla potrzeb poczty polowej, wysłany 14.V z miejscowości Koklaks, adresowany na pocztę polową nr.9598; jednostki fińskie uczestniczyły w oblężeniu Leningradu, zamykając pierścień okrążenia od północy na Przesmyku Karelskim.

Mi.5
250 PLN
7151

1944 1 Dywizja Piechoty im. Tadeusza Kościuszki, dekoracyjna ilustrowana koperta, wydana przed wojną nakładem Głównej Księgarni Wojskowej w Warszawie, oznaczona stempelkiem WOJSKOWY i wysłana 12.XI z 1 pułku piechoty, za pośrednictwem poczty polowej 63444, adresowana do Otwocka, na odwrocie stempelek cenzury typu 1 nr.119 z dopisaną literą "O"; list nadano prawdopodobnie na dopiero co wyzwolonej Pradze, dekoracyjny walor w dobrym stanie zachowania.

1 500 PLN
7152

1944 Armia Polska w ZSRR, karta - ilustrowany formularz od żołnierza służącego w Wojsku Polskim, wysłana 13.VIII z miejscowości Rżew do Związku Patriotów Polskich z prośbą (ciekawie uzasadnioną) o przeniesienie do Sztabu Armii; cenzura nr. 20995 i stempel odbiorczy Moskwa 2.IX; ślady archiwizacji, niezły jak na przesyłkę "ze wschodu" stan zachowania.

300 PLN
7153

1944 "Adres konspiracyjny" służący do wymiany wiadomości między rodzinami w kraju, a wojskiem w Anglii, polecona karta pocztowa wysłana 17.VI z Pruszkowa do adresata w Portugalii z potwierdzeniem i podziękowaniem za otrzymane paczki, w rzeczywistości poprzez PCK - który pośredniczył w wysyłce paczek do kraju - przeznaczone dla ppor. inż. Stanisława Jaźwińskiego; minimalnie słabszy stan zachowania, bardzo ciekawy dokument o pięknie udokumentowanym obiegu pocztowym.

200 PLN
7154

1944 III Rzesza, miejscowy polecony list urzędowy wysłany 6.III z kancelarii elitarnej jednostki SA-Standarte Feldhernhalle w Berlinie; efektowna pieczęć listowa z godłem; jednostka ta początkowo ochraniająca najważniejsze urzędy III Rzeszy, po wybuchu wojny stała się zalążkiem elitarnych jednostek spadochronowych i pancernych.

Mi.D160, D164
500 PLN
7155

1944 Armia Polska w ZSRR, listownik wysłany 7.XI z poczty polowej 31881; pisany po polsku; cenzura nr.25603; stempel odbiorczy Czortków 23.X; formularz ilustrowany z podobizną Aleksandra Newskiego - pogromcy Zakonu Kawalerów Mieczowych (Niemców) w zimowej bitwie na jeziorze Pejpus w 1242 roku, z propagandowym napisem - cytatem Stalina: "MOŻEMY I POWINNIŚMY OCZYŚCIĆ ZIEMIĘ RADZIECKĄ OD HITLEROWSKICH BRUDÓW (STALIN)"; bardzo piękny stan zachowania, rzecz niespotykana w przypadku przesyłek "ze wschodu".

300 PLN
7156

1944 II Korpus we Włoszech - operacja "Olive" (walki o Rimini), list żołnierza Greckiej Brygady Górskiej, wysłany 15.XI za pośrednictwem polskiej poczty polowej 133 do Kairu do jednostek greckich stacjonujących na Bliskim Wschodzie, przesyłka dotarła do adresata 30.XII; zalepka i liczne cenzury egipskie; jednostki greckie walczyły w ramach brytyjskiej 8 Armii, w skład której wchodził również Polski 2 Korpus; poczty polowe przydzielone do określonych jednostek bardzo rzadko i tylko w wyjątkowych przypadkach obsługiwały ruch pocztowy żołnierzy innych oddziałów; unikalny walor w bardzo dobrym stanie zachowania!

400 PLN
7157

1945 Polskie jednostki okupacyjne na terenie Niemiec, list wysłany 3.IX z Banku Polskiego w Londynie do polskiej jednostki o oznaczeniu kodowym P/40-P wchodzącej w skład Brytyjskich Sił Okupacyjnych (BLA); znaczek unieważniony kasownikiem propagandowym z literą V - Victory (Zwycięstwo).

60 PLN
7158

1945 kartka polskiej Poczt Polowej 20.4.45 do Lwowa, stemple cenzury radzieckiej.

25 PLN
7159

1945 Polskie jednostki okupacyjne na terenie Niemiec, list wysłany 30.VIII z Dunfermline w Szkocji do polskiej jednostki o oznaczeniu kodowym P/40-P wchodzącej w skład Brytyjskich Sił Okupacyjnych (BLA); znaczek unieważniony kasownikiem propagandowym z literą V - Victory (Zwycięstwo).

50 PLN
7160

1945 PAF (Polish Air Force) - Polskie Siły Powietrzne na Zachodzie, dwa listy urzędowe: z ambasady australijskiej i związku południowoafrykańskiego adresowane do tego samego odbiorcy - polskiego pilota z odpowiedziami na zapytanie o możliwość pracy i osiedlenia się na ich terenie. Po wojnie polscy żołnierze mieli prawo zamieszkać w każdym kraju Wspólnoty Brytyjskiej, ponieważ w Wielkiej Brytanii w związku z redukcją liczebności armii o pracę dla lotników obcokrajowców, nawet bohaterów Bitwy o Anglię było bardzo trudno, a ze względów oczywistych nie mogli oni wrócić do Polski; gorzkie świadectwo "polskich dróg".

120 PLN
7161

1946 I wydanie znaczków poczty polowej II Korpusu, seria czysta.

Fi.1-4
40 PLN