Auction 33. WW2 PoW and internment camps

7233

1945 Poczty międzyobozowe w Niemczech, "Syrena" - karta pocztowa na kartonie kremowym, sygnatura L.Z.6.45.25000(1008).

Fi.Cp2a
80 PLN
7234

1945 Poczty międzyobozowe w Niemczech, "Syrena" - karta pocztowa na kartonie szarobiałym, dofrankowana i wysłana 3.V z Osnabruck do Komarówki Podlaskiej, przeadresowana do Włoch; bardzo dobry stan zachowania (Fischer 850,-).

Fi.Cp2a
700 PLN
7235

1945 Poczty międzyobozowe w Niemczech, "Syrena" - karta pocztowa na kartonie kremowym, sygnatura L.Z.7.45.25000(1591).

Fi.Cp2b
120 PLN
7236

1945 Poczty międzyobozowe w Niemczech, "Libertas" - karta pocztowa z niebieskim znakiem opłaty na niemieckim formularzu kartowym z napisem "Postkarte" w kolorze brunatnym i oznaczeniem nakładu: liść i numer 1203; niewielki nakład!

Fi.Cp3c
450 PLN
7237

1946 poczta osiedli polskich we Włoszech, seria obiegowa ze znaczkiem lotniczym.

Fi.1-10
120 PLN
7238

1946 osiedla polskie w Bawarii - ruiny Warszawy na tle sylwetki Stefana Starzyńskiego, seria znaczków z odmianą znaczka czerwonego na białym papierze.

Fi.1-3B
150 PLN
7239

1946 osiedla polskie w Bawarii, seria kasowana w trzech osiedlach, z odmianą różową na cienkim papierze znaczka za 12 pf. (Fi.1280.-)

Fi.1-3B
960 PLN
7240

1946 poczta osiedli polskich we Włoszech, seria z nadrukiem tzw. " szanuj cztery wolności" cytat z Roosevelta.

Fi.1-5
120 PLN
7241

1946 poczta osiedli polskich we Włoszech, dziesięć serii czystych (10 x 1-9)

Fi.1-9
150 PLN
7242

1946 osiedla polskie w Bawarii, grzecznościowo kasowane próby znaczków za 38 pf.+ 3 mk. i 50 pf. + 5 mk., na papierze kredowym, gwarancja.

Fi.2-3 P
1 200 PLN
7243

1946 osiedla polskie w Bawarii, bardzo rzadka próba znaczka za 38 pf.+ 3 mk., na papierze szaroniebieskim, na górnym marginesie nad Z lekkie pęknięcie papieru, gwarancja.

Fi.2 P
600 PLN
7244

1946 Poczty międzyobozowe w Niemczech - osiedla polskie w Bawarii - Ettlingen, odwrócony środek (orzeł) znaczka o nominale 1 marki z II serii ząbkowanej na widokówce wysłanej 1.VIII do Barsfeld, gwarancja Krawczyk; unikalny walor.

Fi.8t
1 500 PLN
7245

1946 wydanie lotnicze dla poczty osiedli polskich we Włoszech.

Fi.10A
250 PLN
7246

1946 (?) Lubeka, koperta z pieczątką zwalniającą od opłaty pocztowej przesyłki osób przesiedlonych, wysłana z Polskiego Ośrodka Wojskowego w Lubece (Rumpel) do Brukseli.

300 PLN
7247

1946 list z węgierskiej delegatury Międzynarodowego Czerwonego Krzyża wysłany 19.III do Komitetu Polskiego miejscowo w Budapeszcie; stemple czerwonokrzyskie; koperta z akt nosząca ślady archiwizacji, po zagięciu dolnej części prezentuje się wspaniale.

100 PLN
7248

1946 obóz jeniecki dla żołnierzy niemieckich w Wielkiej Brytanii, karta pisana po polsku, wysłana 17.X z obozu do Łagiewnik, jeńcem najpewniej był Polak lub Ślązak, przymusowo wcielony do Wehrmachtu; słabszy stan zachowania; niezwykła całość dokumentująca dramatyczne polskie losy w czasie II wojny.

108 PLN
7249

1946 lotniczy list polecony wysłany 7.X z delegatury Polskiego Czerwonego Krzyża w Bejrucie do europejskiego oddziału Polish - American War Relief w Genewie, kasownik odbiorczy na odwrocie; dekoracyjna całość w bardzo dobrym stanie zachowania.

350 PLN
7250

1946 list wysłany 25.IV za pośrednictwem poczty polowej 431 - 1 DPanc. gen.Maczka, adresowany do polskiego obozu w Rumpel, gdzie dotarł przez Lubekę (1.V), nie zastał tam jednak odbiorcy, ponieważ wyjechał on do Polski, list przesłano do Warszawy do redakcji tygodnika "Repatriant", które współpracowało z PCK, próbowano odszukać odbiorcę pod jego adresem sprzed Powstania Warszawskiego i najpewniej tam go odnaleziono lub była tam wiadomość o jego aktualnym miejscu pobytu, na koniec pobrano od niego dopłatę 6 zł za doręczenie nieopłaconej przesyłki; niezwykle ciekawa całość o wyjątkowo skomplikowanym - tak jak ówczesne polskie losy - obiegu pocztowym; dobry stan zachowania, gwarancja.

1 500 PLN
7251

1946 list od podchorążego Zbigniewa Komorowskiego z Polskiego Centrum Wojskowego w Hamburgu dla jeńców z obozów jenieckich do Szkocji, stempel zwalniający z opłaty "Mail of Recovered Allied Milit. Person.".

180 PLN
7252

1946 poczta osiedli polskich we Włoszech, nalepki wydane w formie bloków.

Fi.bl.1-3
600 PLN
7253

1946 poczta osiedli polskich we Włoszech, komplet bloków w pięknym stanie (Fi.900.-).

Fi.Bl.1-3
700 PLN
7254

1947 obóz przejściowy Witley Camp w Wielkiej Brytanii dla Polaków czekających na powrót do kraju, list wysłany 16.VII do obozu.

100 PLN
7255

1947 Ośrodek Wyszkolenia Straży Cywilnej w Mannheim - list wysłany 6.II ze Sztutgartu do Polskiego Czerwonego Krzyża w Londynie, zalepka i stempelek cenzury amerykańskiej.

150 PLN
7256

1947 wydanie Wydziału Opieki nad żołnierzami przy Dowództwie WP na Środkowym Wschodzie.

50 PLN
7257

90 PLN
7258

800 PLN
7259

1954 Workuta (kompleks "Pieczorłag") - obozy pracy przymusowej w ZSRR, zsyłano tam m.in. żołnierzy AK z Wileńszczyzny; polecony list lotniczy wysłany 24.X do Warszawy; bardzo dobry stan zachowania.

120 PLN