Auction 27. WW1 military postage

167

1916 nalepki dobroczynne na rzecz Legionów Polskich cięte.

60 PLN
168

1917 Legiony Polskie, widokówka wysłana 17.XI za pośrednictwem urzędu etapowego w Olkuszu (kasownik z wyróżnikiem "b"), adresowana na pocztę polową 378a, cenzura.

45 PLN
169

1917 kartka ze stemplem IV Pułku Legionów Polskich.

45 PLN
170

1917 kartka z poczty polowej w Chełmie ze stemplami cenzury.

30 PLN
171

1917 karta pocztowa z obozu jenieckiego na Węgrzech, napisana przez Polaka służącego w armii rosyjskiej; wysłana 16.III z miejscowości Osi adresowana do Warszawy; cenzury.

50 PLN
172

1917 Legiony Polskie, formularz wysłany 7.VI ze sztabu II Brygady za pośrednictwem poczty polowej 378, adresowany do Kielc, stempel formacyjny "Oddział sztabowy II Brygady Leg. polsk.".

100 PLN
173

1917 kartka z Modlina 24.III.17, stempel formacyjny 1 Baon 1 Pułk Leg. Pol. Poczta pol.

40 PLN
174

1917 listownik z posterunku straży granicznej (Grenz Polizei) w miejscowości Wolbórz, za pośrednictwem urzędu etapowego w Piotrkowie 14.IV przesłany do Lublina, stempel formacyjny.

40 PLN
175

1917 Polski Korpus Posiłkowy, widokówka z Ciechanowa, wysłana 3.IX, adresowana na pocztę polową 378 (w Przemyślu); karta pionowo złamana; cenzura.

50 PLN
176

180 PLN
177

1918 I Polski Korpus gen. Dowbora-Muśnickiego, pamiątka filatelistyczna - znaczki obu wydań skasowane 10.IV na odwrocie karty pocztowej; dodatkowo stempelek polecenia, na przesyłkach z oryginalnego obiegu praktycznie nieosiągalny; sygnowane monogramem.; karta w słabszym, a znaczki w bardzo dobrym stanie zachowania.

Fi.6, 7, 12-15A, 12-
400 PLN
178

30 PLN
179

1918 I Polski Korpus gen. Dowbora-Muśnickiego, I wydanie przedrukowe, znaczek za 15 kop. czysty w pięknym stanie, gwarancja Rachmanow, Schmutz.

40 PLN
180

1918 I Polski Korpus gen. Dowbora-Muśnickiego, II wydanie przedrukowe, cięte, gwarancje Schmutz, Schmutz, Schmutz.

Fi.12-15A
Mi.12-15B
120 PLN
181

1918 znaczek poczty I Polskiego Korpusu gen. Dowbora Muśnickiego, gwarancja.

Fi.13A
10 PLN
182

1918 Armia Hallera - formularz wysłany 8.I z poczty polowej 408 (kasownik z wyróżnikiem "b") przez Polaka służącego w armii austriackiej na froncie zachodnim, adresowany do Lwowa; z treści listu wynika niedwuznacznie, że nadawca zamierza przedrzeć się przez front i najpewniej dołączyć do polskiej armii; fragment treści: "... przypuszczam, o ile sytuacja w najbliższym czasie się nie wyjaśni - trzeba będzie niebawem zmienić klimat ... nie jest bowiem wykluczone, że będziemy mieli sposobność spijać wina szampańskie".

450 PLN
183

1918 widokówka ze "znaczkiem", wysłana 1.I za pośrednictwem poczty polowej 205, pieczęć formacyjna.

50 PLN
184

1918 widokówka wysłana 7.III za pośrednictwem urzędu etapowego Chełm (kasownik z wyróżnikiem "c"), wyraźna odbitka stempla formacyjnego z godłem monarchii.

35 PLN
185

1918 Amerykański Korpus Ekspedycyjny w Europie, widokówka wysłana 11.IX z terenu Francji, adresowana do Richmond Hill w USA; stempelek cenzury; adres nadawcy usunięty (wydrapany) przez cenzurę.

200 PLN
186

1918 Łomża - obóz internowania, po kryzysie przysięgowym Legionów Polskich, poddanych cesarza Austro-Węgier wcielono do armii austrackiej, a "królewiaków" internowano w trzech obozach: oficerów w Beniaminowie, a szeregowców i podoficerów w Szczypiornie i Łomży; karta pocztowa ozdobiona wykonaną piórkiem ilustracją "Obrona Saragossy", sygnowana, wysłana 27.II z obozu do Radomia, nietypowy, rzadko spotykany stempelek cenzury; efektowna całość w bardzo dobrym stanie zachowania.

1 000 PLN
187

1918 formularz wysłany 7.X ze szpitala polowego w Modlinie, stempel formacyjny; słabszy stan zachowania.

20 PLN
188

1918 fałszerstwa znaczków poczty polskiego Korpusu Dowbora Muśnickiego, nadruk FALSUM L.Schmutz, materiał porównawczy.

20 PLN
189

50 PLN
190

35 PLN
191

1918 I Polski Korpus gen. Dowbora-Muśnickiego - znaczek opłaty stemplowej za 0,05 Rubla, II wydanie, z pełną oryginalną gumą bez podlepki.

200 PLN
192

100 PLN
193

1918 I Polski Korpus gen. Dowbora-Muśnickiego - karta wydania przedrukowego, ostemplowana okolicznościowo 3.V.

Fi.Cp2
180 PLN
194

1918 I Polski Korpus gen. Dowbora-Muśnickiego, sekretnik (niezaklejony Fi.+100%) wydania przedrukowego 35/10/7 kop. skasowany 21.V, adresowany jako miejscowy Rohaczów.

Fi.Cs3
800 PLN
195

1918 I Polski Korpus gen. Dowbora-Muśnickiego, karta pocztowa wydania przedrukowego za 5 kop., czysta, bardzo dobry stan zachowania.

200 PLN
196

Fi.Cp4
160 PLN
197

1918 I Polski Korpus gen. Dowbora-Muśnickiego, karta pocztowa wydania przedrukowego 10/3 kop., czysta, bardzo dobry stan zachowania.

Fi.Cp2
200 PLN
198

1918 I Polski Korpus gen. Dowbora-Muśnickiego, sekretnik wydania przedrukowego 35/10/7 kop., niezaklejony z pełną oryginalną gumą i nieoderwnymi brzegami (Fi.1000.-).

Fi.Cs3
1 000 PLN
199

1919 walki polsko-ukraińskie, obrona Lwowa, widokówka wysłana 18.V z poczty polowej nr.12, przesłana lokalnie we Lwowie, wyraźnie odbity stempelek formacyjny "39. p.p. Strzelców lwowskich"; na stronie widokowej sygnowana litografia znakomitego austriackiego ilustratora Ernsta Kutzera.

400 PLN
200

1919 Frontowa Poczta Polowa 19, pocztówka wysłana 6.VII do Warszawy, pieczęć formacyjna "Dowództwo IV Baonu/ 25 pułku piechoty", adnotacja i parafka cenzora; niewielkie ubytki.

60 PLN
201

1919 widokówka wysłana 14.V z miejscowości Ostrów Łomżyński przez żołnierza kompanii szturmowej 5 pułku piechoty Legionów, pieczęć formacyjna.

50 PLN
202

1919 Wojna polsko-sowiecka, Front Białorusko - Litewski, widokówka wysłana 26.XI z kompanii telegraficznej 1 Dywizji Legionów za pośrednictwem poczty polowej 27; stempelek formacyjny.

140 PLN
203

1919 Walki o Zaolzie - karta pocztowa nadana 28.I w Oświęcimiu, adresowana do Krakowa, z treści wynika, że jednostka - której nadawca jest kwatermistrzem - zostaje przeniesiona "... na Śląsk do Frysztatu...".

280 PLN
204

1919 Powstanie Wielkopolskie, widokówka wysłana z Biura oficera łączności za pośrednictwem poczty polowej nr.4, adresowana do Gniezna, wyraźna odbitka efektownego stempla nadawczego.

300 PLN
205

1920 Wojna polsko-sowiecka, widokówka wysłana 3.XII za pośrednictwem Poczty Polowej nr.20 adresowana do Warszawy, kasownik odbiorczy; stan słaby.

30 PLN
206

1920 Wojna polsko-sowiecka, widokówka wysłana 30.VIII z Dowództwa Etapów W.P. Na Ukrainie, stacjonującego w Łańcucie, adresowana do Warszawy; niewielkie ubytki, dekoracyjna całość.

200 PLN