The auction will start on 15.11.2024

Auction 120. WW1 military postage

Page:
Poz# Photos Description Catalog Features Actual price
39057

1918 poczta I Korpusu Polskiego gen. Dowbora - Muśnickiego, sekretnik, gwarancja.

Fi.Cs1
400 PLN
39058

1918 poczta I Korpusu Polskiego gen. Dowbora - Muśnickiego, sekretnik, na odwrocie ślady po podlepkach, gwarancja.

Fi.Cs2
400 PLN
39059

1918 Stanisławów - obóz dla przesiedleńców (repatriantów), widokówka datowana 9.VI wysłana ze Stanisławowa do Wiednia, stempel formacyjny nadawcy "PROVIANTUR/ des k.u.k. Heimkehrlagers in Stanislau" (Prowiantura ck obozu dla repatriantów"), we Wiedniu 13.IV poczta cywilna naliczyła dopłatę jak za kartę zagraniczną (10 hal) w podwójnej wysokości; całość w doskonałym stanie zachowania.


Mi.P62
400 PLN
39060

1918 I Polski Korpus gen. Dowbora-Muśnickiego - bardzo rzadkie znaczki opłaty stemplowej za 3 Ruble, I wydanie - jeden z czarnym, drugi z fioletowym nadrukiem, unieważnione przez kreślenie.


1 200 PLN
39061

1918 list polecony, wysłany 9.3 za pośrednictwem niemieckiej poczty polowej 667, adresowany na pocztę polową 690; formacyjna pieczęć listowa; zwraca uwagę specjalna, adaptowana nalepka polecenia; całość w bardzo dobrym stanie zachowania.


30 PLN
39062

1918 Polski Korpus Posiłkowy - formularz służbowy Centralnego Urzędu Ewidencyjnego Legionów Polskich (Kucharski O.K.6.) stopień rzadkości - 4 punkty, wysłany 20.II za pośrednictwem urzędu etapowego w Piotrkowie (kasownik z wyróżnikiem "c") do Dowództwa Stacyi Zbornej Korpusu w Lublinie, trzy różne pieczęcie legionowe, dwie z nich u Berka nieopisane: "Centralny Urząd Ewidencyjny Polskiego Korpusu Posiłkowego" z orłem w środku i pieczęć kancelaryjna "KOMENDY STACYI ZBORNEJ LEG.POL. w LUBLINIE"; dekoracyjna całość w doskonałym stanie zachowania.

W nocy 15/16.II.1918 część żołnierzy Polskiego Korpusu Posiłkowego (głównie z II Brygady gen.Hallera) przebiła się przez front austriacko-rosyjski pod Rarańczą i 6.III w rejonie miejscowości Soroki połączyła się z II Korpusem Polskim w Rosji.


320 PLN
39063

1918 ODDZIAŁ POLSKIEGO TOWARZYSTWA POMOCY OFIAROM WOJNY W ALEKSANDROWSKU, zaświadczenie o polskim pochodzeniu wystawione 6.IX w trzech językach (polskim, niemieckim i rosyjskim) dla Zdzisława Karczewskiego z rodziną, oryginalny podpis Józefa Czapskiego, pieczęć z orłem "Komitet Polski w Aleksandrovsku"; unikalny dokument obrazujący niezwykle splątane "Polskie drogi" w XX w.


800 PLN
39064

1918 podwójny formularza Włoskiego Czerwonego Krzyża przeznaczony dla włoskich jeńców wojennych, datowany 4.4, wysłany przez rodzinę jeńca do obozu w Austrii; stempelki cenzury włoskiej i austriackiej; rzadko spotykany w tej formie (kompletna karta podwójna) dekoracyjna walor w dobrym stanie zachowania; temat - CZERWONY KRZYŻ.


150 PLN
39065

1918 dekoracyjna widokówka propagująca 8 pożyczkę wojenną z hasłem "MY WYTRWAMY. JEŚLI NAM POMÓDZ CHCECIE, SUBSKRYBUJCIE POŻYCZKĘ WOJENNĄ", na odwrocie tekst "SUBSKRYBUJCIE 8 POŻYCZKĘ WOJENNĄ", identyczne karty wydawane były z tekstem we wszystkich urzędowych językach monarchii - oferowana z tekstem polskim jest dosyć rzadka; dekoracyjny walor w dobrym stanie zachowania.


120 PLN
39066

1918 koperta z listem pisanym po polsku datowanym 22.2.1918 wysłana z niemieckiego posterunku na dworcu kolejowym w Poniewieżu do Poznania, bardzo ładnie odciśnięta w kolorze niebieskim okrągła pieczęć listowa "Bahnhof Poniewjesch Brief-stempel", w adresie nadawcy podano Feldpost 216; walor w doskonałym stanie zachowania.


120 PLN
39067

1918 kartka polowa nadana z Warszawy 27.11.18 do Krakowa, stempel "DOM OZDROWIEŃCÓW W.P. / w PUSTELNIKU".


200 PLN
39068

1918 list nadany z poczty polowej nr 15 z 21 pułku piechoty grupy gen. B. Babiańskiego do Łodzi, stempel poczty polowej i stempel nadawczy dowództwa batalionu, ręczna adnotacja o cenzurze, na odwrocie stempel odbiorczy z Łodzi z datą 4.05.18.


500 PLN
39069

1918-22 książka autorstwa Janusza Manterysa "Poczty polowe 1918 - 1922", 212 stron, katalog i wycena wszystkich znanych stempli, ilustracje, wspaniałe opracowanie i wydanie.


190 PLN
39070

1918 formularz kartkowy polskiej poczty polowej.


80 PLN
39071

1918 pociąg pomiarowy artylerii, kartka nadana z poczty polowej 284 27.2.18 do Zimnej Wody, stempel formacyjny "K. u. K. Artillerie Meßzug 511".


400 PLN
39072

1918 pociąg pomiarowy artylerii, kartka nadana z poczty polowej 548 16.3.18 do Zimnej Wody, stempel formacyjny "K. u. K. Artillerie Meßzug 511".


400 PLN
39073

1918 kartka z niemieckiego obozu jenieckie dla Polaków z armii rosyjskiej w Gardelegen do Warszawy, stemple cenzury obozowej, stempel opłaty doręczeniowej poczty miejskiej w warszawie, gwarancja.


100 PLN
39074

1918 kartka poczty polowej nadana z poczty etapowej w Stopnicy, stempel formacyjny "K.k. Landsturm - Etappen - Baon Nr. 495 / 2. Kompagnie.".


200 PLN
39075

1918 znaczki wydań przedrukowych poczty polskiego I Polskiego Korpusu gen. Dowbora - Muśnickiego stemplowane na formularzu ze stemplami pocztowymi I Korpusu, dekoracyjny i rzadki walor, wartość katalogowa znaczków 725,- zł.


1 400 PLN
39076

1919 pierwsze wydanie stanisławowskie, gwarancja Mikulski.

Fi.26
1 000 PLN
39077

1919 "Błękitna Armia" gen. Józefa Hallera, kartka nadana z Warszawy z głównej poczty polowej do Dowództwa Armii gen. Hallera w Krakowie, dwa stemple odbiorcze sztabu Armii, całostka z opłaconą odpowiedzią nierozcięta, fotoatest Drzewiecki.

Fi.Cp26II
350 PLN
39078

1919 kartka na formularzu poczty polowej w barwie czerwonej (nie wymienionej w katalogu) z Cytadeli w Warszawy do I Dywizjonu Artylerii Polnej w Warszawie, stempel formacyjny (Baon. Zapasowy p.p.Leg.".

Fi.Fp18
150 PLN
39079

1919 kartka na formularzu poczty polowej nadana z twierdzy w Ossowie do Wieliczki, stempel formacyjny "2. BATERIA 2.P.A.C.LEG.".

Fi.Fp19
120 PLN
39080

1919 Wojna domowa w Rosji - Front Południowy, wydanie dla oddziałów Denikina, znaczki nieząbkowane z odmianami na karcie, skasowane 5.2 w Odessie.


Mi.1-5B
80 PLN
39081

1919 wojna polsko-sowiecka, widokówka wysłana 9.VII za pośrednictwem poczty polowej 19 z Częstochowy do Puław, okrągła pieczęć formacyjna "DOWÓDZTWO 7 PUŁKU ARTYLERII POLOWEJ", rzadko spotykany stempelek cenzury wewnętrznej jednostki "CENZUROWANE! 7 Pułk Art. Pol. W.P.", prowizoryczny kasownik odbiorczy Puławy z usuniętym napisem niemieckim ze stempla okupacji austro-węgierskiej; dekoracyjny walor o bardzo ładnie udokumentowanym obiegu pocztowym w nieco słabszym stanie zachowania.


240 PLN
39082

1919 "Błękitna Armia" gen. Józefa Hallera, dokument ze stemplem francuskiej poczty polowej "TRESOR ET POSTES 311" z datą 29.11.19.


450 PLN
39083

1919 list służbowy wysłany 7.12.19 z 15 płku piechoty z grupy płk Kopczyńskiego z rejonu Równego do działu personalnego Ministerstwa Spraw Wojskowych w Warszawie, datownik FRONTOWA POCZTA POLOWA Nº 15 z wyróżnikiem a, pieczęć formacyjna "Dowództwo 15. pułku piechoty", pieczęcie odbiorcze MSW, na rewersie datownik odbiorczy poczty polowej w Warszawie "FR. POCZTA POLOWA I.", koperta lekko przycięta z trzech stron.


180 PLN
39084

1919 kartka pocztowa wysłana 6.11.19 z Obozu Szkolnego Saperów z Warszawy do Mrozów, datownik poczty polowej "GŁ. POCZTA POLOWA * WARSZAWA *" z wyróżnikiem d, stempel formacyjny "DOWÓDZTWO OBOZU SZKOLNEGO SAPERÓW * (-) PIECZĘĆ / POCZTOWA".


110 PLN
39085

1919 list nadany 29.10.19 z poczty polowej przy dowództwie Frontu Galicyjskiego do Łodzi, stempel formacyjny "Dow. Plut. sztab. Zand. pol. / Dow. Frontu Galicyjskiego."


800 PLN
39086

1919 list z Włodzimierza Wołyńskiego nadany z poczty polowej nr 16 do Warszawy, stempel odbiorczy z Warszawy z data 20.05.19.


400 PLN
39087

1919 karta wysłana 15 listopada z Warszawy do 3. Pułku Ułanów, datownik "GŁ POCZTA POLOWA * WARSZAWA *" z wyróżnikiem d, odbiorczy datownik "FRONTOWA POCZTA POLOWA * Nº14 *".


80 PLN
39088

1919 "Błękitna Armia" gen. Józefa Hallera, kartka nadana przez Misję Francuskią w Warszawie ze stemplem francuskiej poczty polowej "TRESOR ET POSTES 305" z datą 21.7.19 do Francji, bardzo rzadki stempel formacyjny jednostki transportowej "SERVICE AUTOMOBILE - ARMEE POLONAISE" z orłem, dobry stan zachowania.


350 PLN
39089

1919 pociąg pancerny Piłsudczyk, kartka pisana 10.07.19 wysłana z pociągu pancernego do Krakowa, stempel formacyjny "Pociąg pancerny "PIŁSUDCZYK", gwarancja Adamczyk.


1 800 PLN
39090

1919 "Błękitna Armia" gen. Józefa Hallera, kartka ze stemplem francuskiej poczty polowej "*TRESOR ET POSTES * 306 *" z datą 4.7.19 do Francji, stempel oidbiorczy.


200 PLN
39091

1919 formularz Komitetu Generalnego Pomocy Ofiarom Wojny w Polsce (Comité Général De Secours Pour Les Victimes De La Guerre en Pologne) adresowany do żołnierza polskiego J. Matejko na adres ”3 Rég. 9 Comp. Chasseur Polonais S.P.28 1 Division Armee Polonaise En France”. Stempel nadawczy Vevey 5.VII.19 i pieczęć firmowa Komitetu na odwrocie.

Komitet Generalny Pomocy Ofiarom Wojny w Polsce działający w Vevey, w Szwajcarii od 1915 roku z Henrykiem Sienkiewiczem jako prezesem i wiceprezesem Ignacym Paderewskim miał ogromne zasługi w dla Polonii i dla mieszkańców ziem polskich. Współpracował z najwybitniejszymi Polakami a obczyźnie, miał poparcie rządu szwajcarskiego, przedstawicieli wielu narodów, a nawet papieża Benedykta XV. Komitet zebrał ogromne fundusze oceniane na 4 miliony dolarów na pomoc Polsce i Polakom.


2 500 PLN
39092

1919 kartka z Dowództwa II Okręgu Wojskowego w Grodzisku do Poznania, stempel komendanta linii kolejowej.


40 PLN
39093

1919 Batalion Harcerski, kartka poczty polowej nadana z Warszawy 1.3.19 do Kielc, rzadki okrągły stempel formacyjny "BATALION HARCERSKI WOJSKA POLSKIEGO / Pieczęć pocztowa" z orłem w środku, częściowo zamazany adres, gwarancja.


1 000 PLN
39094

1919 kartka poczty polowej nadana w ambulansie pocztowym na trasie Jabłonków - Bogumin.


120 PLN
39095

1919 wewnątrz pocztowy rejestr listów głównej frontowej poczty polowej w Warszawie, ciekawy i rzadki dokument, fotoatest.


1 000 PLN
39096

1919 Misja Francuska w Polsce - widokówka wysłana 17.07.19 za pośrednictwem francuskiej poczty polowej z jej placówki ulokowanej na dworcu kolejowym w Łodzi do Francji, datownik nadawczy "TRESOR ET POSTES" bez numeru, okrągła pieczęć formacyjna "MISSION FRANCAISE DE POLOGNE GARE REGULATRICE DE LODZ".


320 PLN