The auction will start on 15.11.2024

Auction 120. WW1 military postage

Page:
Poz# Photos Description Catalog Features Actual price
38857

1915 Legiony Polskie - bitwa pod Kirliababą, widokówka datowana 19.I, wysłana 20.I z miejscowości Felsővisón na Węgrzech do Witowa, w adresie nadawcy podano: "pułk II Baon I poczta polowa No2"; w dniach 18-22.I na rumuńskiej Bukowinie 2 pułk toczył ciężkie walki z wojskami rosyjskimi pod miejscowością Kirlibaba, po pięciu dniach Rosjanie zostali zmuszeni do wycofania się z Bramy Bukowińskiej, co powstrzymało ich wkroczenie na Węgry; niezwykle rzadka całość z wczesnego, słabo udokumentowanego okresu walk legionowych; bardzo dobry stan zachowania.


400 PLN
38858

1915 Legiony Polskie - "list przesyłkowy" na transport karabinów i amunicji wyekspediowanych z Jabłonkowa do Bystrzycy na papierze firmowym Komendy Etapowej Legionów Polskich, rozkaz wysyłki wydany przez kpt.Mariana Kukiela (późniejszego generała, wybitnego historyka polskiej wojskowości) skierowany do kpt.Andrzeja Galicy (późniejszego generała); czytelna odbitka owalnego stempla formacyjnego z orłem "PROWIANTURA BAONU UZUPEŁ. I. PUŁKU POLSKICH LEGIONÓW" nieopisanego u Berka; słabszy stan zachowania.


300 PLN
38859

1915 naśladownictwa nalepek z wizerunkiem orła legionowego na tarczy z napisem "LEGJONISTOM POLSKIM".


40 PLN
38860

1915 TRUPPENÜBUNGSPLATZ WARTHELAGER (Poligon w Biedrusku), widokówka przedstawiająca poznański ratusz wysłana 2.1 z poligonu w Biedrusku do Koronowa (Crone a/Brahe), bardzo ładnie odciśnięty niecodzienny datownik TRUPPEN =ÜBUNGSPLATZ WARTHELAGER; bardzo dobry stan zachowania.


80 PLN
38861

1915 widokówka datowana "d 1. 1915 rok" wysłana z Żyrardowa najpewniej w kopercie przez Polaka służącego w pododdziale carskiej 2 Armii, okrągła pieczęć formacyjna "... Запаснаго Магазина 2-й Армiи Печать для Пакиетовъ"; dobry stan zachowania.


80 PLN
38862

1915 widokówka z Lublina wysłana sztabu niemieckiej 11. Armii do Niemiec, stempel niemieckiej cenzury wojskowej.


70 PLN
38863

1915 list służbowy nadany 22 listopada przez węgierską pocztę polową nr 41 z poczty etapowej Cesarsko - Królewskiej Grupy Dowódczej do Cesarsko - Królewskiej Komendy Klasztoru Jasna Góra, datownik TABORI POSTAHIVATAL 41, pieczęcie formacyjne, fotoatest Drzewiecki.


290 PLN
38864

1915 pamiątkowa grafika za datek 1 korony na wełnę dla Wojsk Polskich, na odwrocie stempel "Centralny Komitet Gwiazdkowy / dla LEGIONISTÓW / Kraków pl. Maryacki L. 9.".


500 PLN
38865

1915 pokwitowanie "Kasa otrzymała" Polskiego Komitetu Narodowego w Krakowie, stempelki Składnicy wydawnictw N.K.N. i departamentu organizacyjnego.


400 PLN
38866

1915 kartka wysłana z niemieckiej poczty polowej nr 146 z Częstochowy do Niemiec, stempel Soldatenheim.


90 PLN
38867

1915 kartka nadana z austriackiej poczty etapowej nr 600 w Bohuminie do Wiednia, dwa stemple formacyjne "K.u.K. Verköstigungsstation / Oderberg" - magazyn żywnościowy, stempel cenzury wojskowej w Bohuminie.


90 PLN
38868

1915 oblężenie Przemyśla (Fliegerpost Przemyśl), karta w kolorze zielonkawym numerowana maszynowo, stempel lotniczy typ 1, kontrolny "IX 54" typ IV, bez obiegu.


200 PLN
38869

1915 oblężenie Przemyśla (Fliegerpost Przemyśl), karta w kolorze szaroniebieskim numerowana maszynowo, najrzadszy stempel lotniczy "Ballonpost Przemyśl / 1915", kontrolny "IX 54" typ V, bez obiegu.


300 PLN
38870

1915 karta poczty polowej wysłana 19.3.15 z Krakowa do batalionu uzupełniającego Legionów do węgierskiej poczty polowej 121, stempel cenzury kolejowej "Zensuriert /Bahnpostamt."


60 PLN
38871

1915 seria cięta i ząbkowana naśladownictwa wydania dobroczynnego Naczelnego Komitetu Narodowego.


80 PLN
38872

1915 kartka nadana 15.03.16 z niemieckiej poczty polowej nr 113 do Niemiec, widokówka z Warszawy ulica Karowa wiadukt.


80 PLN
38873

1915 kartka polowa pisana 2 marca z wczesnego okresu walk I. Brygady, z okopów do Białej Wsi poczta Maków, w treści "...list od was odebrałem jeszcze w Kentach a my na drugi dzień odeszli ... do Bielska puźni my jechali koleją do krulestwa i teraz stoimy w krulestwie a trzeciego albo 4 idziemy do ognia...", brak datownika, okrągły stempel formacyjny "KOMENDA I.BRYG. LEG. POLSK. / 1 Baunu / II-go Pułku", czerwona parafka cenzora "C".


150 PLN
38874

1915 formularz kartkowy austriackiej poczty polowej.


80 PLN
38875

1915 formularz kartkowy Legionów.


100 PLN
38876

1915 list z treścią wysłany 18 czerwca ze szkoły podoficerskiej "sierżantów" z Piotrkowa do do Nowego Sącza. List ocenzurowano - fioletowy stempel "CENZUROWANE" i przesłano pocztą polową legionów do Piotrkowa - czerwony stempel "Oddział Poczty Polowej Dep. Wojsk. / Feldpost -Abteilung der Mil. Sektion" i ocenzurowano a następnie przesłano pocztą etapową - datownik K.u.K. ETAPPENPOSTAMT PIOTRKÓW "a".


350 PLN
38877

1915 kartka oznaczona jako "Feldpost" z Żółkwi do Berlina, stempel cenzury wojskowej we Lwowie.


90 PLN
38878

1915 list nadany z poczty etapowej w Lubartowie do Wiednia, stempel austriackiego Kreiskommando w Lubartowie.


120 PLN
38879

1915 kartka nadana z poczty etapowej w Chełmie do Czech, widokówka z Chełma.


70 PLN
38880

1915-18 zestaw stemplowanych znaczków austriackiej poczty polowej różnych wydań.


45 PLN
SOLD
38881

1915 korespondencja Polaków - jeńców wojennych na terenach Rosji, przesyłka do jeńca - formularz z emblematem czerwonego krzyża oraz napisami po polsku i rosyjsku wydany nakładem Sekcji Wywiadowczej Krajowego Stowarzyszenia Czerwonego Krzyża we Lwowie, wysłany ze Lwowa do obozu w miejscowości Barnauł w guberni tomskiej, okrągły stempel "Sekcya Wywiadowcza Czerwonego Krzyża Lwów", trójkątny stempelek cenzury austriackiej z Wiednia, wirnikowy stempelek Odessy z 20 4, prostokątny stempel cenzury rosyjskiej "Д.Ц. No.376"; walor o ładnej prezencji w doskonałym stanie zachowania; temat - CZERWONY KRZYŻ.


300 PLN
38882

1915 zapytanie dotyczące losów legionistów wysłane 15.XII z Sekcji Wywiadowczej Czerwonego Krzyża w Krakowie do Departamentu Wojsk Legionów Polskich NKN w Piotrkowie, na froncie niemieckojęzyczny trzywierszowy stempel nadawcy z emblematami czerwonego krzyża "Auskunftstelle ROT KREUZ KRAKAU, BASZTOWA 8", a na odwrocie polski "SEKCYA WYWIADOWCZA KRAJ.STOWARZYSZENIA CZERWONEGO KRZYŻA"; na froncie stempelek kancelaryjny "Wpłynęło dnia / Załatwione"; walor w dobrym stanie zachowania.


200 PLN
38883

1915 kartka "Carte Postale Correspondance Pour Prisoniers, Le Pain du Prisonnier" z częścią zwrotną wysłana z Montereux, w Szwajcarii do polskiego oficera w obozie jenieckim w Celle, w pobliżu Hanoweru, stempel nadawczy "Montereux Bon Port 18.XII.15-7", czerwona ramkowa pieczątka "Le Pain du Prisoner" i stempel cenzury Berlin N.3.

Pracownice polskiej szwalni w Montereux zawiadamiają o wysłaniu paczki do adresata i proszą o podanie imiennej listy kolegów dla dalszych przesyłek. Wzruszający dowód pomocy dla rodaków w potrzebie.


200 PLN
38884

1915 kartka wysłana przez Polaka walczącego w 10. Armii Rosyjskiej, dwa stemple formacyjne 10. Armii, widokówka z Mińska.


100 PLN
38885

1915 nalepki wydania naśladującego wydanie NKN z wizerunkiem orła legionowego na tarczy, serie cięta i ząbkowana na podlepkach.


40 PLN
38886

1915 kartka nadana z poczty polowej nr 186 do Olsztyna, stempel formacyjny oddziału poczty gołębiej "BRIEFTABEN - ABTEILUNG "O", widokówka z Krakowa.


400 PLN
38887

1915 kartka z poczty polowej 11. Armii do Francji, stempel formacyjny oddziału lotniczego "FLIEGER - ABTEILUNG Nº8", widokówka z Krakowa.


100 PLN
38888

1915 kartka na formularzu do korespondencji jeńców wojennych od polskiego żołnierza w niewoli rosyjskiej do Lwowa, stempel cenzury korespondencji jenieckiej w Wiedniu.


60 PLN
38889

1916 list składany Legionów Polskich.

Fi.Fl3
250 PLN
38890

1916 Rosja, korespondencja do Duńskiego Czerwonego Krzyża w Kopenhadze, list polecony wysłany 27.8 z Jekaterynosławia do ocenzurowania w Odessie, gdzie dotarł 31.8, skąd 7.10 ostatecznie wyekspediowano go do Danii, stempelek cenzury odeskiej cenzora nr.144 z dostawioną datą 2.CEH; nalepka polecenia dla korespondencji zagranicznej z napisami alfabetem łacińskim; datownik odbiorczy 2.11 na odwrocie; bardzo dobry stan zachowania.


Mi.69II 
80 PLN
38891

1916 korespondencja do Duńskiego Czerwonego Krzyża w Kopenhadze, list polecony wysłany 9.8 z Mińska, przekazany poczcie polowej, kasowniki: "OBRATNAJA POL.POCZ.KAN. W MIŃSKU" (ОБРАТНАЯ ПОЛ.ПОЧ.КОН. ВЪ МИНСКЬ) z wyróżnikiem "ż"(ж) z dnia 31.8; koperta po ocenzurowaniu zawartości i treści listu zabezpieczona lakowymi pieczęciami cenzury; zwraca uwagę stempelek polecenia z napisami grażdanką, nie używany na korespondencji zagranicznej! dekoracyjny walor w bardzo dobrym stanie zachowania.


Mi.69II 
200 PLN
38892

1916 Legion Ukraiński, list wysłany 5.XII.1916 do Starego Sącza za pośrednictwem poczty etapowej 182 z najrzadszym stemplem C.K. Ukraińskich Siczowych Strzelców!


250 PLN
38893

1916 koperta-formularz wysłana 18.V za pośrednictwem austriackiej poczty etapowej nr.141 z Włodzimierza Wołyńskiego do Wiednia, czytelna odbitka stempelka formacyjnego "K.u.k. Mobiles Reserve Spital 1/7"; całość w doskonałym stanie zachowania;

1917 Legiony Polskie - formularz, wysłany 4.II z Dęblina do Krakowa za pośrednictwem austriackiej poczty etapowej 199 obsługującej oddziały polskie; stempelek "POCZTA POLOWA 6 P.P. LEG.POL." - u Berka nieopisany !!! stempelek formacyjny "6. Pułk piechoty Leg.Pol.", obydwa stempelki odbite również na odwrocie; ciekawa treść! przesyłki legionowe wysyłane za pośrednictwem tej poczty należą do bardzo rzadkich; ciekawa całość w doskonałym stanie zachowania; z kolekcji S.Rosińskiego.


400 PLN
38894

1916 Legion Ukraiński - formularz poczty polowej, datowany 18.9 i wysłany ze szpitala polowego w miejscowości Rann a.d. Sawe (Styria) do Wiednia; ładna i czytelna fioletowa odbitka stempla formacyjnego: "K.k. ukrainisches Regiment No 1/ Batallion... Kompanie.../Ц.к. 1. полк Українських сiчових стрiлцiв Курiнь...", dodatkowo czarna pieczęć w ramce "Von der Armee im Felde"; tekst pisany po ukraińsku; walor w doskonałym stanie zachowania.


400 PLN
38895

1916 rosyjski formularz przeznaczony do korespondencji z jeńcami wojennym na terenie Rosji, datowany 12.V w obozie w miejscowości Mew w Turkiestanie, wysłany 17.7 z Taszkientu do Melk a/d Donau; stempelek cenzury rosyjskiej i austriackiej z Wiednia; dobry stan zachowania.


100 PLN
38896

1916 formularz wysłany 23.10 do Berlina za pośrednictwem niemieckiej poczty polowej 3 Dywizji Landwery, pieczęć formacyjna.


30 PLN