31375 |
1942 Oflag IID, karta wysłana 19.11 z obozu do Chełma, stempelek cenzora nr.6; karta z obozu do Włoch, wysłana 16.6 do Wenecji, stempelek cenzora nr.9; niecodzienny kierunek wysyłki; dobry stan zachowania; na karcie albumowej. | |
| 250 PLN | |
31376 |
1942 (?) Oflag XA, zestaw 4 oryginalnych zdjęć o wymiarach 95x65 mm, przedstawiających: Pomnik Wdzięczności Najświętszego Serca Pana Jezusa w Poznaniu, odsłonięty 30.10.1932, zburzony przez okupantów niemieckich we wrześniu 1939; przedstawienie Teatru Obozowego; Grób Pański w kaplicy obozowej; wnętrze kaplicy obozowej; na odwrocie każdego zdjęcia stempelek cenzury z numerem 14; dobry stan zachowania (ślady archiwizacji). | |
| 200 PLN | |
31377 |
1942 korespondencja polskiego żołnierza internowanego w Szwajcarii w obozie w Herisau do Berna, stempelek cenzury i poselstwa R.P. w Bernie. | |
| 85 PLN | |
31378 |
1942 korespondencja polskiego żołnierza internowanego w Szwajcarii w obozie w Herisau do Berna, stempelek cenzury. | |
| 85 PLN | |
31379 |
1942 Internowanie w Szwecji - komandor podporucznik Aleksander Grochowski - dowódca okrętu podwodnego ORP "Ryś" we wrześniu 1939 roku, list wysłany 11.5 ze Sztokholmu do Polskiego Czerwonego Krzyża w Londynie, czerwony stempelek "Post från internerad militär / Service des internes / Interniertensendung"; fioletowa pieczątka szwedzkiej cenzury wojskowej - "Granskad av SVENSK censurmyndighet", zalepka cenzury brytyjskiej "OPENED BY EXAMINER 1223 P.C.90."; rzadki walor w bardzo dobrym stanie zachowania; 11.IX okręt podwodny ORP "Ryś” otrzymał rozkaz nakazujący ewakuację do Anglii lub internowanie w Szwecji, ponieważ zapas paliwa nie pozwalał na dojście do Anglii - komandor podporucznik Grochowski zdecydował się walczyć dopóki będzie to możliwe; kiedy uszkodziła się echosonda i ponownie rozszczelniły się zbiorniki paliwa, podjęto decyzję o zawinięciu do portu szwedzkiego, 18.IX września okręt wszedł do Stavnas. W czasie II wojny w Szwecji internowano kilka polskich okrętów podwodnych: ORP "Sęp", ORP "Ryś" i ORP "Żbik", które - po brawurowej ucieczce ORP "Orzeł" do Anglii - nie zdołały przedrzeć się przez cieśniny duńskie niezwykle silnie strzeżone przez Niemców; internowano również żaglowiec "Dar Pomorza" i kuter pościgowy "Batory" - łącznie 173 polskich marynarzy, którzy do marca 1943 przebywali na okrętach, a następnie, już do końca wojny, na lądzie w miejscowości Mariefred; ze względu na niewielką liczbę internowanych przesyłki - szczególnie te wysłane ze statków i zagraniczne, są bardzo rzadkie; oferowana całość do Londynu może stanowić ozdobę każdego zbioru obejmującego ten dział filatelistyki! | |
| 3 000 PLN | |
31380 |
1942 Buchenwald - niemiecki obóz koncentracyjny, kartka na formularzu obozowym nadana 24.09.42 do Ćwiklic | |
| 400 PLN | |
31381 |
1942 Stalag XXB Malbork, kartka na odpowiedź wysłana do obozu do jeńca francuskiego. | |
| 50 PLN | |
31382 |
1942 Stalag VIA w Hemer, listownik na odpowiedz wysłany z Kielc do Bartłomieja Bobońskiego, przekazanego Niemcom z internowania w Rumunii i osadzonego w M.-Stammlager VIA w Hemer w Westfalii. | |
| 200 PLN | |
31383 |
1942 internowanie w Szwajcarii, lotniczy list polecony z Szwajcarii do Wielkiej Brytanii, najprawdopodobniej od polskiego żołnierza internowanego w obozie w Wetzikon, zalepki cenzury szwajcarskiej i brytyjskiej. | |
| 90 PLN SOLD | |
31384 |
1943 list polecony wysłany 26-3 z Giens we Francji przez lokalny oddział organizacji udzielającej pomocy jeńcom wojennym do centrali w Vevey w Szwajcarii, pieczęć urzędowa "SECOURS AUX PRISONNIERS DE GUERRE", kasowniki: tranzytowy Hyeres i odbiorczy Vevey; zalepka i cenzura Wehrmachtu.; dekoracyjna całość w dobrym stanie zachowania. | Mi.557, 558, 578 |
| 120 PLN | |
31385 |
1943 BAB 24 - jeniecki batalion budowlano-roboczy, formularz potwierdzenia otrzymania paczki wysłany z obozu 11.6 do miejscowości Turna, niemy datownik nadawczy z wyszczerbionym mostkiem, stempelek cenzora obozowego nr.1; doskonały stan zachowania. | |
| 120 PLN | |
31386 |
1943 Stalag VIA - karta, część na odpowiedź wysłana 11.1 z Warszawy do komanda pracy (Arb.kom.5759) stalagu XB, ponieważ jeńca przeniesiono do stalagu VIA przesyłkę dosłano do tego obozu, stempelek nr.43 cenzora obozu XA z parafką, zwraca uwagę dodatkowy przekreślony stempelek 745; dobry stan zachowania. | |
| 70 PLN | |
31387 |
1943 Stalag XIID, listownik (formularz francuski) z napisami niemieckimi i francuskimi, wysłany 4.X z obozu do Łodzi, dodatkowy stempelek DEUTSCHLAND, stempelek cenzora obozowego nr.13 odbity bardzo jasnym rozcieńczonym tuszem; bardzo dobry stan zachowania. | |
| 40 PLN | |
31388 |
1943 PRZESYŁKA ZAMORSKA, obóz jeniecki 113 we Włoszech - list lotniczy do jeńca, żołnierza z Południowej Afryki wysłany 26.VIII z Port Shepstone; stempelek i zalepka cenzury południowoafrykańskiej, stempelek cenzury niemieckiej; wyjątkowo rzadki kierunek wysyłki, całość w dobrym stanie zachowania. | |
| 400 PLN | |
31389 |
1943 Oflag VIIA - adaptowany listownik oflagu IIIE, część na odpowiedź wysłana 28.5 z Sosnowca do obozu, stempelek cenzora obozowego nr.12 i dodatkowo "B5"; wewnątrz dwuwierszowa pieczątka informacyjna "Listy pisane, nieczytelnie, w dwuznacznikach, lub/ skrótach nie beda doreczane!"; dobry stan zachowania (pionowe zgięcie); zwraca uwagę niski - 114 - numer więźnia. | |
| 80 PLN | |
31390 |
1943 Stalag XIID - listownik (formularz francuski) wysłany 21.III z obozowego komanda pracy nr.830 w miejscowości Baumholder do Łodzi, stempelek cenzora obozowego nr.13 i dodatkowy stempelek DEUTSCHLAND. | |
| 40 PLN | |
31391 |
1943 Internowanie w Szwajcarii, list polecony wysłany 30.IV z Warszawy do Fryburga, zalepki cenzury niemieckiej i szwajcarskiej, stempelki cenzorskie, w tym szwajcarski 312, kompletna (często zdarta) kartka kierunkowa!!! stempelek "Zuzustellen Feldpostdirektion"; dekoracyjna całość w idealnym stanie zachowania. | |
| 350 PLN | |
31392 |
1943 kartka ze stalagu VIC do Nowego Sącza. | |
| 15 PLN | |
31393 |
1943 ODWRÓCONY NAPIS Deutschland (Allemagne) w sygnaturze nakładu, Oflag VIB - bardzo rzadki przypadek niewychwyconego przez kontrolę błędu drukarskiego, listownik z obozu wysłany 23.1 do Warszawy, stempelek cenzora obozowego nr.3a; bardzo dobry stan zachowania (pionowe zgięcie). | |
| 300 PLN | |
31394 |
1943 Internowanie w Szwajcarii - obóz Leysin, list wysłany z obozu do Czerwonego Krzyża w Genewie, na odwrocie szwajcarska zalepka cenzorska. | |
| 80 PLN | |
31395 |
1943 Internowanie w Szwajcarii - obóz Rodels, list wysłany z obozu do okupowanej Polski, stemple cenzury niemieckiej. | |
| 80 PLN | |
31396 |
1943 korespondencja polskiego żołnierza internowanego w Szwajcarii w obozie w Sirnach do Berna, stempelek poselstwa R.P. w Bernie. | |
| 85 PLN | |
31397 |
1943 obóz internowanych - Ilag VII Laufen, karta wysłana 20.9.43 do Katowic od polskiego jeńca obozu. | |
| 90 PLN | |
31398 |
1943 "Adres konspiracyjny" służący do wymiany wiadomości między rodzinami w kraju, a wojskiem w Anglii - list wysłana z obozu pracy przymusowej w Treuenbrietzen w Niemczech do adresata w Portugalii z potwierdzeniem i podziękowaniem za otrzymaną paczkę, w rzeczywistości poprzez PCK - który pośredniczył w wysyłce paczek; stemple cenzur i ślad cenzury chemicznej przeprowadzanej w celu poszukiwania ukrytego tekstu; również na odwrocie stempelki informacyjne polskich władz emigracyjnych Ministerstwa Opieki Społecznej (M.O.S.) i "W KARTOTECE D.J.W.W.B / REFERAT R. WOJSK / NIE FIGURUJE", dekoracyjny walor o bardzo ładnie udokumentowanym obiegu na każdym etapie wędrówki przesyłki w dobrym stanie zachowania. | |
| 240 PLN | |
31399 |
1943 internowani w Szwajcarii, ekspresowy list polecony z Częstochowy do internowanego Polaka w obozie internowania w Gudo w Szwajcarii, nalepka kierunkowa obozu, zalepki i stempele cenzury wojskowej Wermachtu i cenzury szwajcarskiej. | |
| 180 PLN SOLD | |
31400 |
1943 internowani w Szwajcarii, ekspresowy list polecony z Sanoka do internowanego Polaka w obozie internowania w Gonten w Szwajcarii, nalepka kierunkowa obozu, zalepka i stempel cenzury wojskowej Wermachtu. | |
| 200 PLN | |
31401 |
1943 odcinek wpłaty od jeńca wojennego na specjalne konto bankowe jeńca. | |
| 30 PLN | |
31402 |
1944 Stalag XXB - formularz listu lotniczego (całostka) do korespondencji z jeńcami, wysłany 14.II z Aberdeen w Wielkiej Brytanii do jeńca brytyjskiego, stempelki: cenzury brytyjskiej P.W.1183 i dekoracyjny, w kształcie serca cenzury obozowej nr.22; ładna całość w doskonałym stanie zachowania. | Mi.FLF2II |
| 350 PLN | |
31403 |
1944 Oflag IID - karta wysłana 24.11 z obozu do Łowicza, po lewej stronie wpisano pierwsze litery nazwiska jeńca - "Ko" od nazwiska "Kordos", umożliwiało to segregację przesyłek dla celów cenzury i służyło temu, aby ten sam cenzor obozowy sprawdzał korespondencję tych samych jeńców, co ułatwiało ścisłą kontrolę m.in. nastrojów jenieckich; stempelek cenzora obozowego nr.22; dekoracyjna całość w bardzo dobrym stanie zachowania. | |
| 40 PLN | |
31404 |
1944 Stalag XIA - dekoracyjna wielkanocna akwarelka na odwrocie formularza francuskiego (napisy niemieckie i francuskie) wysłanego 13.4 z obozu w Altengrabow do Lublina, nadawcą jest Franciszek Dończyk sekretarz polskiego męża zaufania w obozie; zwraca uwagę data napisania przesyłki 4.IV.44, stempelek cenzora obozowego nr.52; dekoracyjna całość w dobrym stanie zachowania, podobnie zdobione przesyłki są niezwykle rzadko spotykane. | |
| 400 PLN | |
31405 |
1944 Internowanie na Węgrzech - obóz Ipolyhidveg, list z obozu wysłany 27.III do Torunia; nietypowy prostokątny datownik nadawczy, okrągła pieczęć komendantury obozu, stempelki zwalniające przesyłkę od opłaty pocztowej: "ELLENORIZVE" i "BELLIGERANTE INTERNE/ SANS TAXE"; zalepki i pieczątki cenzur; koperty wysłane z obozów dla internowanych są bardzo rzadko spotykane; dekoracyjna całość w dobrym stanie zachowania (na tylnej klapie żółte przebarwienia). | |
| 120 PLN | |
31406 |
1944 Oflag IIC - listownik obozowy ogólnego przeznaczenia wysłany 29.11 do obozu pracy Wessenberg; na odwrocie stempelek z adresem obozu "Kriegsgef.-Offizierlager II C, 2 Woldenberg/Nm.", stempelek cenzury; dobry stan zachowania. | |
| 30 PLN | |
31407 |
1944 PRZESYŁKA ZAMORSKA, obóz jeniecki 113 we Włoszech - list lotniczy do jeńca, żołnierza z Południowej Afryki wysłany 26.VIII z Port Shepstone; stempelek i zalepka cenzury południowoafrykańskiej, stempelek cenzury niemieckiej; wyjątkowo rzadki kierunek wysyłki, całość w dobrym stanie zachowania.Stalag XXA - list do jeńca australijskiego wysłany 1.VIII z Wingham w Nowej Południowej Walii, specjalny czerwony stempelek "SERVICE OF PRISONERS OF WAR"; zalepka i stempelek cenzura australijskiego nr.44, stempelek cenzora obozowego nr.8; bardzo rzadki kierunek wysyłki; dekoracyjna całość w doskonałym stanie zachowania. | |
| 500 PLN | |
31408 |
1944 Oflag VIB - listownik wysłany 9.11 z obozu do Bydgoszczy, stempelek cenzora obozowego nr.6. | |
| 15 PLN | |
31409 |
1944 BAB 26 - jeniecki batalion budowlano-roboczy, listownik wysłany 7.2 z obozu do Lublina, specjalny formularz z wydrukowanym na odwrocie adresem obozu "Kr.-Gef. Bau- u. Arb.-Batl. 26, Essen a.d. Ruhr", pieczęć listowa jednostki, stempelek cenzora obozowego nr.26; całość w bardzo dobrym stanie zachowania. | |
| 120 PLN | |
31410 |
1944 Tengeru-Arusha - osiedle w Tanganice dla polskich uchodźców, głównie kobiet i dzieci, wywiezionych z Polski po agresji sowieckiej 17.IX.1939 do Związku Sowieckiego, a części których dzięki gen.Andersowi udało się opuścić "nieludzką ziemię" i po koszmarze pobytu w kraju rad znaleźć tam spokojną przystań; list lotniczy do Tengeru wysłany 12.X za pośrednictwem polskiej poczty polowej 118, stempelki polskiej cenzury 107 i cenzora 554; mały okrągły stempelek cenzora brytyjskiego, na odwrocie rzadko spotykany stempel egipski "Egypt Postage Paid" 18 OCT i brytyjski "BASE ARMY POST OFFICE 4" z 20 OCT; dodatkowo, również rzadko spotykany, trzywierszowy w ramce stempelek "LOTNICZA/ BY AIR MAIL/ PAR AVION"; walor o ładnie udokumentowanym obiegu pocztowym w słabszym stanie zachowania. | |
| 400 PLN SOLD | |
31411 |
1944 Stalag IVB, niewykorzystany przekaz paczkowy - obowiązkowa nalepka na paczkę żywnościową (niebieskie tło) wysłana 6.3 do placówki lokalnej Rady Głównej Opiekuńczej - Komitetu Opiekuńczego w Falenicy, stempelek cenzora obozowego nr.43; rzadki (z przyczyn oczywistych) walor w bardzo dobrym stanie zachowania. | |
| 80 PLN | |
31412 |
1944 Oflag VIIA, kompletny listownik wysłana 5.10.44 z obozu do Krakowa, stempelek cenzora nr 19, dobry stan zachowania. | |
| 50 PLN | |
31413 |
1944 internowanie w Szwecji, kartka z Warszawy do Marii Salamon, żony komandora podporucznika Władysława Salomona, dowódcy ORP "Sęp" i dowódcy obozu internowanych w Mariefred. W Mariefred wynajęto mieszkania prywatne dla oficerów poza obozem dzięki czemu mogli sprowadzać członków rodziny. | |
| 300 PLN | |
31414 |
1944 internowanie w Szwajcarii, pokwitowanie wpłaty dobroczynnej od jeńca z obozu internowania w Ilaz. | |
| 30 PLN | |