Auction 116. WW1 military postage

47660

6 000 PLN
47661

300 PLN
47662

1919 walki nad Dźwiną i na Łotwie, widokówka datowana "1/XII 919" wysłana za pośrednictwem poczty polowej nr.20 do miejscowości Męcina, dwuobrączkowy gumowy datownik nadawczy "POCZTA POLOWA *No20*" z miejscem na wpisanie daty, dwuwierszowa ramkowa pieczęć formacyjna "DOWÓDZTWO I DYWIZYONU 3-go Pułku Artyleryi Polowej" z parafką cenzora, rzadko spotykany stempelek "CENZUROWANO" w ramce; 3 Pułk Artylerii Polowej po wcześniejszych walkach o wyzwolenie Wilna, później Mińska i Bobrujska, zimę 1919 (X-XII) spędził w składzie 3 Dywizji Piechoty Legionów nad Dźwiną (od Dyneburga po Druję), uczestnicząc w walkach pozycyjnych, żołnierze jednostki brali czynny udział w wypadach "za rzekę" nękając nieprzyjaciela (Rosjan) i zadając mu ciężkie straty; ofensywa na Łotwie rozpoczęła się 3.I.1920 roku atakiem na Dyneburg; dekoracyjny walor w bardzo dobrym stanie zachowania; gwarancja.

800 PLN
47663

1919 wojna polsko-sowiecka, walki w okolicach Dyneburga - rosyjska karta-formularz datowana 2.X, wysłana za pośrednictwem poczty polowej 20 do Warszawy, częściowo odciśnięty datownik "POCZTA POLOWA 20" z miejscem na wpisanie daty, ramkowa pieczęć formacyjna "DOWÓDZTWO 9 PUŁKU PIECHOTY LEGIONÓW L.dz....", rzadko spotykany stempelek cenzury wewnętrznej jednostki "Cenzurowano";

według książki Zarys historji wojennej 9-go Pułku Piechoty Legjonów w tym czasie pułk uczestniczył w walkach w okolicach Dyneburga: "Po wycofaniu się nieprzyjaciela za Dźwinę pułk przeszedł do rejonu Druji. Tam zajął odcinek nad Dźwiną od wsi Krzywosielce do rzeki Wiaty. Na tym odcinku zaczęły się walki o charakterze pozycyjnym. Pułk przeprowadził szereg wypadów, które prócz zdobyczy w jeńcach i w materjale wojenny miały wielkie znaczenie moralne dla żołnierzy, jednocześnie zaś wprowadzały w szeregi sowieckie zaniepokojenie i respekt dla Polaków. Wypady za Dźwinę. Akcję wypadową pułk rozpoczyna 26 września. Tego dnia ppor. Mieczysław Buła Nabielak i 4 szeregowych, wracając z wypadu, toną podczas przeprawy przez Dźwinę w nurtach rzeki. Pozostali żołnierze doprowadzają jednak 1 jeńca i drogo okupiony karabin maszynowy. Wre praca nad budową okopów i ziemianek. Szare dni urozmaica strzelanina artylerji i ciężka służba zwiadowcza, przysparzając jeńców nieprzyjacielskich. Od strzelaniny ubywa z szeregów paru rannych żołnierzy.";
korespondencja ppor. Mieczysława Buły Nabielaka oferowana była na poprzedniej aukcji (patrz aukcja 114 lot nr.23554); walor w nieco słabszym stanie zachowania.

300 PLN
47664

1919 wojna polsko-sowiecka, widokówka wysłana 27.X z Biura Policji w Grójcu do żołnierza 9 Pułku Piechoty Legionów w Zamościu jako przesyłka poczty polowej, datownik nadawczy GRÓJEC z wyróżnikiem "*b*", czytelnie odciśnięty odbiorczy dwuobrączkowy datownik "POCZTA POLOWA 20" z miejscem na wpisanie daty; walor w dobrym stanie zachowania.

200 PLN
47665

1919 wojna polsko-sowiecka, nieopłacona widokówka wysłana 29.X z Sambora do żołnierza 9 Pułku Piechoty Legionów na adres poczty polowej 20, na poczcie została zapewne potraktowana jako przesyłka poczty polowej, datownik nadawczy SAMBOR z wyróżnikiem "8a*"; słabszy stan zachowania.

60 PLN
47666

1919 rzadka widokówka (Białystok elektrownia) wysłana z Białegostoku do miejscowości Kisielsk, gmina Prawda, Poczta Łuków, przesyłka oznaczona pieczęcią formacyjną "Komenda Milicji Ludowej Pow. Białostockiego" zwalniającą od opłaty pocztowej, datownik urzędu przejściowego w Łukowie LUKOW z wyróżnikiem "***", oraz najprawdopodobniej unarodowiony rosyjski datownik urzędu w Stoczku Łukowskim, przez który to urząd przesyłka musiała przechodzić; wyjątkowy walor w bardzo dobrym stanie zachowania.

800 PLN
47667

1919 OBRONA LWOWA, od zarania niepodległości toczyły się walki polsko-ukraińskie o Lwów, powstała tam też pierwsza w Polsce poczta polowa, której nadano nr.1; najwcześniejsze przesyłki wysłane za jej pośrednictwem pochodzą z końca grudnia 1918 roku, a z datownikiem jak na oferowanej całości ze stycznia 1919 roku; widokówka datowana 8/II.919", wysłana 14.II za pośrednictwem poczty polowej nr.1 do Jasła; bardzo wyraźna odbitka pieczęci formacyjnej "7. Kompania 5. pułk Legionów"; 5 pułk piechoty Legionów walczył od samego początku w obronie Lwowa, cały styczeń i luty 1919 roku pułk walczył na odcinkach Zboisk-Krzywczyc-Majerówki-Pasiek Miejskich i Sichowa, próby podejścia nieprzyjaciela na pozycje pułku zostały krwawo odparte; walor w dobrym stanie zachowania.

200 PLN
47668

1919 Armia gen. Józefa Hallera w transporcie, widokówka wysłana 23 V z Nowego Targu do obozu wojsk polskich we Francji w Malay le Grand (Yonne), stempelki cenzur: krakowskiej K3 w kółku i francuskiej owalny "OUVERT 170 Par l'AUTORITE MILITAIRE", przesyłka poszukiwała adresata po różnych formacjach - adnotacje: "Inconnu 4R.I.I.S.", "Inconnu Bataillion du Manoeuvre"; wynikało to zapewne z faktu, że jednostki polskie w tym okresie (kwiecień-czerwiec) były w trakcie relokacji do Polski, przesyłka jako niedoręczalna we Francji została przewieziona do Polski, gdzie podjęto kolejną próbę jej doręczenia, prawdopodobnie skuteczną; na odwrocie dwukrotnie odciśnięty datownik FRONTOWA POCZTA POLOWA No31 z wyróżnikiem "a" z pierwszych dni lipca - wprowadzono go do użytku 4 VII do obsługi pocztowej 3 Dywizji Strzelców Armii Hallera; bardzo rzadki walor w dobrym stanie zachowania.

1 200 PLN
47669

1919 "Błękitna Armia" gen. Józefa Hallera, widokówka wysłana 22-7 z Częstochowy do Francji ze stemplem francuskiej poczty polowej "TRESOR ET POSTES * 310 *" - przydzielonym do obsługi I Korpusu Armii Polskiej; dopisek FM (Franchise Militaire) zwalniający korespondencję wojskową od opłaty pocztowej; datownik odbiorczy Voisey z 28-7; bardzo dobry stan zachowania (Fi.2016 od 1.200.-).

700 PLN
47670

1919 Powstanie Wielkopolskie, kartka Budsin (Budzyń) wysłana 21.11.19 do Ostrowa, stempel formacyjny "7 PUŁK III BAON STRZELCÓW WIELKOP / Stempel listowy", pełniący rolę również stempla cenzury Powstania Wielkopolskiego, fotoatest Drzewiecki.

850 PLN
47671

180 PLN
47672

110 PLN
47673

1919 karta wysłana 15 listopada z Warszawy do 3. Pułku Ułanów, datownik "GŁ POCZTA POLOWA * WARSZAWA *" z wyróżnikiem d, odbiorczy datownik "FRONTOWA POCZTA POLOWA * Nº14 *".

80 PLN
47674

1919 "Błękitna Armia" gen. Józefa Hallera, kartka nadana przez Misję Francuskią w Warszawie ze stemplem francuskiej poczty polowej "TRESOR ET POSTES 305" z datą 21.7.19 do Francji, bardzo rzadki stempel formacyjny jednostki transportowej "SERVICE AUTOMOBILE - ARMEE POLONAISE" z orłem, dobry stan zachowania.

350 PLN
47675

1919 pociąg pancerny Piłsudczyk, kartka pisana 10.07.19 wysłana z pociągu pancernego do Krakowa, stempel formacyjny "Pociąg pancerny "PIŁSUDCZYK", gwarancja Adamczyk.

1 800 PLN
47676

1919 "Błękitna Armia" gen. Józefa Hallera, kartka ze stemplem francuskiej poczty polowej "*TRESOR ET POSTES * 306 *" z datą 4.7.19 do Francji, stempel oidbiorczy.

200 PLN
47677

1919 formularz Komitetu Generalnego Pomocy Ofiarom Wojny w Polsce (Comité Général De Secours Pour Les Victimes De La Guerre en Pologne) adresowany do żołnierza polskiego J. Matejko na adres ”3 Rég. 9 Comp. Chasseur Polonais S.P.28 1 Division Armee Polonaise En France”. Stempel nadawczy Vevey 5.VII.19 i pieczęć firmowa Komitetu na odwrocie.

Komitet Generalny Pomocy Ofiarom Wojny w Polsce działający w Vevey, w Szwajcarii od 1915 roku z Henrykiem Sienkiewiczem jako prezesem i wiceprezesem Ignacym Paderewskim miał ogromne zasługi w dla Polonii i dla mieszkańców ziem polskich. Współpracował z najwybitniejszymi Polakami a obczyźnie, miał poparcie rządu szwajcarskiego, przedstawicieli wielu narodów, a nawet papieża Benedykta XV. Komitet zebrał ogromne fundusze oceniane na 4 miliony dolarów na pomoc Polsce i Polakom.

2 500 PLN
47678

1919 pociąg sanitarny, kartka nadana do Skoczowa pisana 28.04.19, stempel formacyjny "POCIĄG SANITARNY L. 7.", mało czytelne odbita pieczęć poczty polowej, widokówka dworzec kolejowy z Wołkowyska.

2 500 PLN
47679

1919 kartka z Dowództwa II Okręgu Wojskowego w Grodzisku do Poznania, stempel komendanta linii kolejowej.

50 PLN
47680

1919 Batalion Harcerski, kartka poczty polowej nadana z Warszawy 1.3.19 do Kielc, rzadki okrągły stempel formacyjny "BATALION HARCERSKI WOJSKA POLSKIEGO / Pieczęć pocztowa" z orłem w środku, częściowo zamazany adres, gwarancja.

1 100 PLN
47681

1919 Misja Francuska w Polsce - widokówka wysłana 17.07.19 za pośrednictwem francuskiej poczty polowej z jej placówki ulokowanej na dworcu kolejowym w Łodzi do Francji, datownik nadawczy "TRESOR ET POSTES" bez numeru, okrągła pieczęć formacyjna "MISSION FRANCAISE DE POLOGNE GARE REGULATRICE DE LODZ".

320 PLN
47682

1919 przekaz pieniężny z Dobromil do obozu internowanych w wadowicach, na odwrocie stempel odbiorczy obozu "KOMENDA OBOZU JEŃCÓW / w WADOWICACH".

1 000 PLN
47683

1919 reprint książki Władysława Kowarzyka "Poczty wojskowe na ziemiach polskich w latach 1914 - 1919", 80 stron, ilustracje, twarda oprawa.

80 PLN
47684

1919 kartka wysłana z 7. Kompanii Kolejowej do Świerczowa, stempel formacyjny z orłem „7 Kompania / PUŁKU KOLEJOWEGO", ręczna cenzura, naddarcie w środku kartki.

300 PLN
47685

1920 list urzędowy z Środy do Rzeszowa, stempel "Sprawa wojskowa!".

Fi.U2, U3
150 PLN
47686

150 PLN
47687

1920 wojna polsko-sowiecka, widokówka datowana 27/VII wysłana z okolic Tarnopola do Szczawnicy, okrągła pieczęć formacyjna "Dtwo BAONU WARTOWNICZEGO 2/IV"; dobry stan zachowania.

160 PLN
47688

1920 NACZELNE DOWÓDZTWO WOJSKA POLSKIEGO W WARSZAWIE, FRONTOWA POCZTA POLOWA 53 i POCZTA POLOWA 53 na rewersach nadawczych; na dole list złożony w Kancelarii Ministerstwa Spraw Wojskowych - stempel pomocniczy "OTRZYMANO z 13.IX"; dnia 15.LIST.1920 dokumenty wysłano do Dowództwa Kompanii Roboczej - stempel pomocniczy "WYSŁANO z 15.XI"; kilka adnotacji kredkami i ostatecznie zwrócony - stempel pomocniczy "ZWROT do...." z ręcznym wpisem MSW, na koniec stempel pomocniczy "DORĘCZONO z 2.XII" i kancelaryjna pieczęć odbiorcza "MINISTERSTWO SPRAW WOJSKOWYCH / Dep.II Sekcja Spraw Kolejowych" z wpisanym ręcznie numerem dziennika odbiorczego 10825; datownik Poczty Polowej 53 i pięć stempli pomocniczych na jednym liście, niespotykane; walory w dobrym stanie zachowania; na karcie albumowej.

800 PLN
47689

100 PLN
47690

50 PLN
47691

320 PLN
47692

1920 kartka z poczty polowej we Wrześni nadana 2.6.20 do Dopiewa, stempel formacyjny "Komp. c.k.m. / baonu zapasowego P.10 / 63. pułk piechoty", ładna widokówka z przetłoczeniem z widokiem koszar we Wrześni.

450 PLN
47693

1920 kartka nadana 7.2.20 z frontowej poczty polowej nr 34 do Środy, widokówka tzw. ulicówka z Wąbrzeźna.

340 PLN
47694

1920 kartka nadana 6.2.20 z poczty polowej w Zambrowie do Tarnowa, stempel formacyjny "4.ta Baterya 1go p.art. pol. / Legionów Polskich." z orłem.

180 PLN
47695

700 PLN
47696

110 PLN
47697

1920 list polecony z Intendentury 11. Dywizji Piechoty do Ministerstwa Spraw Wojskowych w Warszawie, stempel polecenia "POCZTA POLOWA/ R Nº 30" w ramce, datownik "POCZTA POLOWA Nº30" z wyróżnikiem c, dwuwierszowa pieczęć formacyjna "Intendentura 11 Dywizji Piechoty", stemple odbiorcze "KANC. GŁÓWNA / M.S. WOJSK. / 21.III.POPOŁ / OTRZYMANO" i analogiczny z dopiskiem "DORĘCZONO".

180 PLN
47698

1920 list z węgierskiej poczty polowej nr 163 do Makowa, stempel formacyjny "3 Szwadron / p. ułanów Leg." z orłem.

120 PLN
47699

1920 list z węgierskiej poczty polowej nr 163 do Makowa, stempel formacyjny "3ci SZWADRON / 2 Pułku Ułanów / LEGIONÓW POLSKICH".

180 PLN