Auction 116. Concentration camps WW2

51776

1944 Majdanek - niemiecki obóz koncentracyjny, kartka od więźnia przez PCK w Lublinie nadana 1.02.44 do Łukowa z informacją o otrzymaniu paczki, cenzura obozu nr 1, kartka w bardzo dobrym stanie zachowania.

700 PLN
51777

1944 Auschwitz - niemiecki obóz koncentracyjny, listownik z obozu nadana 8.05.44, stempel cenzora "Geprüft / 3 / A.L. Auschwitz", słaby stan zachowania.

180 PLN
51778

1945 korespondencja między niemieckimi obozami pracy, karta pocztowa wysłana 12.2 "z robót" w miejscowości Osterode an Harz do obozu Gemeinschaftslager "Schwarzer Weg" w Lipsku; słabszy stan zachowania; gwarancja Falkowski.

120 PLN
51779

80 PLN
51780

1945 korespondencja Polaków wywiezionych w ramach jednej z czterech wielkich sowieckich deportacji ludności polskiej w głąb ZSRR, karta pocztowa wysłana 1.9 z domu inwalidów w miejscowości Wierchnieuralsk (Верхне-Yральск) do Stanisławowa, treść dotycząca powrotu do Polski, cenzura wojskowa; stan zachowania typowy dla przesyłek "ze wschodu".

150 PLN
51781

1945 Ravensbrück - niemiecki obóz koncentracyjny dla kobiet, list wysłany z obozu do Tomaszowa Mazowieckiego, napis "Durch Deutsche Dienspost!", kasownik pocztowy "Fürstenberg (Meckl.) b -9.1.45-10", stempel "SS Feldpost" i okrągła pieczęć "Konzentrationslager Ravensbrück Post Fürstenberg (Meckl.)", na odwrocie dwuwierszowy stempel "Konzentrationslager Ravensbrück / Post Fürstenberg / Meckl.". Koperta została użyta ponownie, sklejona na odwrotnej stronie. Poprzednio adresowana do Reichskriminalpolizeiamt w Berlinie z pieczątką nadawcy SS Artllerie Schule II w Beneschau (Chech Benešov). Stan dobry, niewielkie uszkodzenia przy otwieraniu listu.

800 PLN
51782

1945 Mauthausen Gusen - niemiecki obóz koncentracyjny, listownik wysłany z Oflagu VIIA w Murnau do obozu, bardzo rzadka całość wysłana z obozu do obozu, cenzura oflagu i obozu koncentracyjnego. List w stanie średnim cudem ocalały pewnie skrzętnie chowany i ukrywany przed nadzorem obozowym.

1 200 PLN
51783

1945 Sachsenhausen Oranienburg - niemiecki obóz koncentracyjny, list wysłany kilka miesięcy przed końcem wojny z Austrii do obozu, korespondencja do obozu jest unikatowa gdyż przetrzymywanie listów powyżej tygodnia było zakazane i surowo karane.

600 PLN
51784

1945 przepustka do obozu pracy przymusowej na terenie Austrii.

130 PLN
51785

Fi.Cp95AI
40 PLN
51786

Fi.Cp97-98
50 PLN
51787

Fi.Cp97-98
80 PLN
51788

Fi.468
Mi.503
800 PLN
51789

1955 korespondencja Polaków wywiezionych w ramach jednej z czterech wielkich sowieckich deportacji ludności polskiej w głąb ZSRR, Workuta - lotniczy list polecony wysłany 21.8 przez zesłańców do Warszawy; w latach 1938-1960 w okolicach Workuty stworzono zespół kilkunastu łagrów (w okresie lat 50-tych nazywany "Workutłag"), więźniowie, wśród których były tysiące Polaków, stanowili praktycznie jedyną siłę roboczą miejscowej gospodarki, a zwłaszcza zagłębia węgla kamiennego; po wkroczeniu sowietów na tereny Polski w 1944 zsyłano tam m.in. żołnierzy AK z obszaru Wileńszczyzny; oferowany walor jest reprodukowany i dokładnie opisany w artykule pp S.Barańskiego i J.Falkowskiego "Workucka korespondencja obozowa" - Filatelistyka 10/11 1993.

300 PLN
51790

1958 NRD, odsłonięcie pomnika w obozie koncentracyjnym Weimar-Buchenwald, blok kasowany okolicznościowo z pełną oryginalną gumą; bardzo dobry stan zachowania (Mi.130.- euro).

Mi.Bl.15
100 PLN
51791

1960 Muzeum w Oświęcimiu-Brzezince, karta czysta.

Fi.Cp186
20 PLN