The auction will start on 21.06.2024

Auction 116. Air mail

Page:
Poz# Photos Description Catalog Features Actual price
58025

1929 otwarcie linii Lotniczej Katowice - Poznań - Bydgoszcz - Gdańsk 1.6.29 I lot Bydgoszcz - Katowice, list lotniczy przesłany na trasie Bydgoszcz - Katowice, stempelek "Nadeszła pocztą lotniczą", na odwrocie stempel odbiorczy, lotem tym przesłano zaledwie 150 listów.

Fi.93k
200 PLN
58026

1929 otwarcie linii Lotniczej Katowice - Poznań - Bydgoszcz - Gdańsk 1.6.29 I lot Bydgoszcz - Katowice, list lotniczy przesłany na trasie Bydgoszcz - Katowice, stempelek "Nadeszła pocztą lotniczą", na odwrocie stempel odbiorczy, lotem tym przesłano zaledwie 150 listów.

Fi.93k
220 PLN
SOLD
58027

1929 list lotniczy z pierwszego lotu na trasie Bydgoszcz - Katowice, przewieziono 150 listów, na odwrocie stempel odbiorczy.

Fi.93k
300 PLN
58028

1929 Katowice - Wenecja, list lotniczy przesłany 1.VIII liniami "LOT" do Wiednia, dalej liniami zagranicznymi, specjalny dodatkowy stempel "Lot-I-Vol Katowice Venezia."; na froncie tranzytowe kasowniki wiedeńskie z 2 i 3 lipca, na odwrocie datowniki: przejściowy Warszawa 19 Port Lotniczy z 1.VIII i odbiorczy VENEZIA POSTA AERA 3.7; bardzo dobry stan zachowania (Fi.500.-).

Fi.94a
400 PLN
58029

1929 Kanada, I lot London-Toronto, list lotniczy wysłany 15.VII, na odwrocie datownik odbiorczy; koperta z lewej strony pionowo zgięta.


Mi.127 
60 PLN
58030

1929 LZ129 Graff Zeppelin "PRZERWANY LOT" - widokówka prawidłowo ofrankowana znaczkiem poczty sterowcowej za 2RM skasowanym datownikiem 16.5.1929 na pokładzie sterowca, niebieski stempel okolicznościowy lotu "LUFTSCHIFF GRAFF ZEPPELIN 1.AMERIKAFAHRT 1929", dodatkowy czerwony stempelek "Beförderung verzögert wegen Abbruchs der 1.Amerikafahrt" (Doręczenie opóźnione z powodu przerwania 1 lotu do Ameryki); nowojorski datownik odbiorczy z 5.8.1929 "NEW YORK N.Y.7 AUG 5"; rzadki walor w bardzo dobrym stanie zachowania.

Był to pierwszy międzykontynentalny lot LZ127 z Europy do Ameryki, sterowiec wystartował do lotu z Friedrichshafen w dniu 16.V, nocą nad Morzem Śródziemnym, gdy zbliżano się do wybrzeża Hiszpanii, pierwszy z pięciu silników uległ uszkodzeniu, następnego dnia na wysokości Alicante uszkodzeniu uległ drugi silnik w związku z tym podjęto decyzję o przerwaniu lotu do Ameryki i powrocie do bazy, po awarii trzeciego i czwartego z pięciu silników sytuacja stawała się dramatyczna, rząd francuski udzielił zgody na lądowanie awaryjne w bazie lotniczej Cuers pod Tulonem; kiedy 23.5 z Niemiec dostarczono zapasowe silniki, sterowiec powrócił do bazy we Friedrichshafen, skąd 1 sierpnia wystartował do udanego tym razem lotu i 5.8 szczęśliwie wylądował w Lakehurst niedaleko Nowego Jorku; przesyłki z pierwszej, nieudanej, próby lotu oznaczono dodatkowym czerwonym stempelkiem "Beförderung verzögert wegen Abbruchs der 1.Amerikafahrt", przetrzymano w bazie Friedrichshafen i przewieziono w drugiej - udanej - próbie lotu.


Mi.423 
1 000 PLN
58031

1929 LZ129 Graff Zeppelin "PRZERWANY LOT" - widokówka nadana 15.5.29 z friedrichshafen Bodensee, niebieski stempel okolicznościowy lotu "LUFTSCHIFF GRAFF ZEPPELIN 1.AMERIKAFAHRT 1929", dodatkowy czerwony stempelek "Beförderung verzögert wegen Abbruchs der 1.Amerikafahrt" (Doręczenie opóźnione z powodu przerwania 1 lotu do Ameryki); nowojorski datownik odbiorczy z 3.8.29. Był to pierwszy międzykontynentalny lot LZ127 z Europy do Ameryki, sterowiec wystartował do lotu z Friedrichshafen w dniu 16.5.29, nocą nad Morzem Śródziemnym, gdy zbliżano się do wybrzeża Hiszpanii, pierwszy z pięciu silników uległ uszkodzeniu, następnego dnia na wysokości Alicante uszkodzeniu uległ drugi silnik w związku z tym podjęto decyzję o przerwaniu lotu do Ameryki i powrocie do bazy, po awarii trzeciego i czwartego z pięciu silników sytuacja stawała się dramatyczna, rząd francuski udzielił zgody na lądowanie awaryjne w bazie lotniczej Cuers pod Tulonem; kiedy 23.5.29 z Niemiec dostarczono zapasowe silniki, sterowiec powrócił do bazy we Friedrichshafen, skąd 1 sierpnia wystartował do udanego tym razem lotu i 3 sierpnia wylądował w Lakehurst niedaleko Nowego Jorku; przesyłki z pierwszej, nieudanej, próby lotu oznaczono dodatkowym czerwonym stempelkiem przetrzymano w bazie Friedrichshafen i przewieziono w drugiej - udanej - próbie lotu.


480 PLN
58032

1930 list lotniczy z Warszawy do Aten, stempel okolicznościowy pierwszego lotu z Polski przez Wiedeń do Indii, stemple tranzytowe i odbiorczy, na tej trasie przewieziono 65 przesyłek.

Fi.101b
750 PLN
58033

1930 "CIDNA" Warszawa - Wrocław - Berlin, list wysłany 21 VII z Warszawy do Berlina, dodatkowy fioletowy stempel "VOL I LOT Warszawa - Breslau - Berlin"; dwuwierszowy stempel odbiorczy urzędu lotniczego Berlin C2 "Mit Luftpost befördert. Luftpostamt Berlin C.2.", na odwrocie berliński datownik odbiorczy 21.7; lotem tym przewieziono zaledwie 144 sztuk poczty; całość w bardzo dobrym stanie zachowania; stempelek własnościowy "H.Górny".

Fi.104b
400 PLN
58034

1930 polecony list lotniczy wysłany 3.XII z Warszawy do Paryża, ładnie ofrankowany, koperta firmowa "L.B.JANKIEWICZ", na odwrocie nalepka firmowa, datownik przejściowy Warszawa 19 Port Lotniczy i odbiorczy PARIS GARE DU NORD AVION 6-12; dekoracyjny walor w bardzo dobrym stanie zachowania.

Fi.213II, 214I, 224
Mi.241II, 242I, 232
200 PLN
58035

1931 Pakistan, list lotniczy wysłany 15.VII z Karachi (wtedy jeszcze Indie Brytyjskie) do Hamburga, na odwrocie datownik odbiorczy Nürnberg-Fürth Flughafen; nietypowy kierunek wysyłki; dekoracyjna całość w bardzo dobrym stanie zachowania.


Mi.118, 121, 136
200 PLN
58036

1931 Szwecja, I ekspresowy lot Malmö-Kopenhaga, list lotniczy wysłany 1.5.


Mi.175AI, 213 
50 PLN
58037

1931 lot sterowca LZ127 "Graf Zeppelin" na trasie Staken-Travemunde.


Mi.176b
200 PLN
58038

1931 lot sterowca LZ 127 "Graf Zeppelin" - Oberschlesienfahrt, kartka dosłana z Austrii i adresowana do Czechosłowacji.


Mi.194
200 PLN
58039

1931 Rumunia, polecony list lotniczy wysłany 26.V z Bukaresztu do Brunszwiku, stemple tranzytowe i odbiorczy na odwrocie; dekoracyjna całość w bardzo dobrym stanie zachowania.


Mi.400, 403, 411; 12-14
200 PLN
58040

1931 LZ 127 Graf Zeppelin - lot na Węgry - poczta węgierska, zestaw: karta i koperta frankowane specjalnie przygotowanym na tę okazję znaczkami przesłane 28.III sterowcem (Sieger 102).


Mi.478-479 
600 PLN
58041

1931 Meksyk, list lotniczy wysłany 19.XI z miejscowości Tapachula do Jeleniej Góry (Hirschberg); stemple tranzytowe: Veracruz 31.11 i Paryż 4.12.


Mi.620 
100 PLN
58042

1932 I lot sterowca LZ129 "Hindenburg" na trasie w Niemczech..


Mi.6a
80 PLN
58043

1932 LZ 127 Graf Zeppelin - lot w Holandii - poczta holenderska, list polecony przesłany 17.VI z Enschede do Raciborza, stemple odbiorcze na odwrocie (Sieger 164).


Mi.125, 137A 
250 PLN
58044

1932 Indochiny Francuskie, list lotniczy wysłany 16-2 z Sajgonu do Szwajcarii, bardzo dobry stan zachowania.


Mi.169a, 179, 182, 183
50 PLN
58045

1932 III lot do Ameryki Południowej sterowca LZ127 "Graf Zeppelin", list z Brazylii do Niemiec ze specjalnym przedrukowym znaczkiem, na odwrocie stempel odbiorczy.


Mi.240A
200 PLN
58046

1932 CONDOR-ZEPPELIN, list lotniczy z Argentyny do Berlina ofrankowany m.in. specjalnym znaczkiem za 90C z nadrukiem GRAF ZEPPELIN 1932 dla przesyłek sterowcem, nadany 26.IX w Buenos Aires, samolotem linii lotniczej Syndicato Condor przewieziony do Recife w Brazylii, skąd 1.10 na pokładzie sterowca Graff Zeppelin wystartował do lotu przez Atlantyk, przesyłka dotarła do Friedrichshafen 4.10 - mechaniczny stempel odbiorczy na odwrocie, skąd dosłano ją do Berlina, gdzie dotarł tego samego dnia; walor o ładnie udokumentowanym obiegu w minimalnie słabszym stanie zachowania.


Mi.386, 295I, 313
250 PLN
58047

1932 LZ 127 Graf Zeppelin - 6 lot do Ameryki Południowej - poczta chilijska, polecona karta pocztowa wysłana 11.9 z Concepcion do Lorch, rzadki błąd daty w stemplu okolicznościowym - jest 11.IV zamiast 11.IX występujący jedynie na części odbitek; datowniki odbiorcze (Sieger 181B).


800 PLN
58048

1933 wydanie Funduszu Obrony Morskiej, znaczek za 50 gr, kasowany, bardzo dobry stan zachowania.

Fi.15
50 PLN
58049

1933 Brazylia, list lotniczy wysłany 25.XI z Porto Alegre do Grunau (Jeżów Sudecki).


Mi.316X, 323, 324
100 PLN
58050

1933 IV lot do Ameryki Południowej sterowca LZ127 "Graf Zeppelin", list z Niemiec do Brazylii, na odwrocie stempel odbiorczy.


Mi.323c
200 PLN
58051

1934 XXII Międzynarodowe Zawody Balonów Wolnych o puchar Gordon-Bennetta w Warszawie, list z nalepką Aeroklubu RP przewieziona balonem "Lewgionowo", dodatkowy fioletowy stempel Aeroklubu RP dla oznaczenia balonu "GORDON-BENNETT 1934 WARSZAWA - 23.IX.1934 Wysłano balonem "LEGIONOWO"", datownik odbiorczy miejsca lądowania SZCZUCZYN BIAŁOST. z wyróżnikiem "b".

Fi.7a
150 PLN
58052

1934 LOPP, parka znaczków za 5 gr przedstawiających samolot PZL P-11 w locie oraz postać w masce przeciwgazowej i kombinezonie ochronnym, znaczki zdjęte z dokumentu wystawionego najpewniej w Wielkopolsce, bardzo dobry stan zachowania.

Fi.60
50 PLN
SOLD
58053

1934 I lot na trasie warszawa - Poznań - Berlin, znaczki skasowane datownikiem okolicznościowym "PIERWSZY LOT DO BERLINA Warszawa 19 Port Lotniczy", lotniczy stempelek odbiorczy "MIT LUFTPOST BEFÖRDERT LUFTPOSTAMT BERLIN C2", na odwrocie datownik odbiorczy Berlin C z wyróżnikiem "L2*".

Fi.118a
150 PLN
58054

1934 ekspresowy lotniczy list polecony z pierwszego lotu na trasie Warszawa - Berlin, stemple; “Warszawa 19 Port Lotniczy”, “Pierwszy Lot do Berlina, Warszawa 19 Port Lotniczy 1.V.1934”, ”MIT LUFTPOST BEFÖRDERT LUFTPOSTAMT BERLIN C2”, na odwrocie datownik odbiorczy Berlin C z wyróżnikiem “L2*”.

Fi.118a
300 PLN
58055

1934 Nowy Jork - Warszawa, lot transatlantycki braci Adamowiczów, specjalna koperta z nadrukiem i autografami pilotów, na odwrocie datownik odbiorczy.

Fi.119a
300 PLN
58056

1934 Międzynarodowy Turniej Lotniczy Challenge, seria znaczków z przedrukiem na liście lotniczym wysłanym 29.VIII z Warszawy do Poznania, znaczki ostemplowane kasownikiem okolicznościowym "MIĘDZYNARODOWY TURNIEJ LOTNICZY CHALLENGE WARSZAWA PORT LOTNICZY" z wyróżnikiem "d", dodatkowo stempelek ramkowy "SAMOLOTEM" i "PAR AVION przez Pocztę Lotniczą"; na odwrocie ramkowy stempelek "Nadeszła pocztą lotniczą"; dekoracyjny walor w bardzo dobrym stanie zachowania (Myślicki 34 014).

Fi.268-69L
Mi.289-90
120 PLN
58057

1934 Brazylia, list lotniczy wysłany 16.V z Rio de Janeiro do Grunau (Jeżów Sudecki); całość o bardzo ładnie udokumentowanym obiegu.


Mi.316X, 388 
200 PLN
58058

1934 kartka przewieziona pocztą lotniczą z Berlina do Warszawy, na froncie stempel odbiorczy z Warszawy 19 Port Lotniczy.


150 PLN
58059

1934 list lotniczy z Berlina do Warszawy, na froncie stempel odbiorczy z Warszawy 19 Port Lotniczy i stempelek "Nadeszło pocztą lotniczą".


150 PLN
58060

1934 list lotniczy z Szwecji do Polski, do Kościana list przewieziono na trasie lotniczej Sztokholm - Berlin - Poznań. ładni odbity dodatkowo stempel tranzytowy Krzywin


180 PLN
58061

1934 list ze stempelkiem "Koło No 49 L.O.P.P. przy MIN. SPRAW ZAGRANICZNYCH" z dopisanym numerem dziennika "317/34" w kopercie firmowej MSZ adresowany do Konsulatu RP w Marsylii, oznaczony stempelkami "WARTOŚCIOWY" i ramkowym "KURJEREM" na odwrocie pieczęć lakowa; rzadki walor w bardzo dobrym stanie zachowania.


800 PLN
58062

1935 przesyłka z zawodów szybowcowych w Ustjanowej wysłana 12.7.35 pocztą na trasie Ustjanowa - Lwów i dalej do Warszawy, na odwrocie stemple odbiorcze. Stempel w kolorze czarnym. Rzadkie

Fi.2
2 000 PLN
58063

1935 kartka z samochodowego pościgu za balonem wolnym w Mościcach.

Fi.8a
130 PLN
58064

1935 III Samochodowy pościg za balonem, kartka przesłana balonem na trasie Mościce - Borzęcin, a dalej normalną pocztą do Kielc, znaczki skasowane stemplem okolicznościowym, ponieważ przesyłki przesłane Pocztą Balonową powinny być opłacone jak ekspresowe, poczta oznaczyła stempelkiem "T" dopłatę do pobrania, dodatkowy stempelek "MOŚCICKI KLUB BALONOWY III SAMOCHODOWY POŚCIG ZA BALONEM WOLNYM".

Fi.8a
70 PLN